0
تخفیف ها و فروش ویژه
بتن سنگین چیست 25 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

ما در بلاگ ابزارینو تا بحال انواع بتن را معرفی کردیم و امروز می‌خواهیم درباره اینکه بتن سنگین چیست صحبت کنیم، حتما شما هم در کنار بتن سبک، با نام بتن سنگین برخورد کرده‌اید و شاید برایتان سوال شده باشد که بتن سنگین چیست؟ در واقع بتن سنگین چند تفاوت ماهوی با بتن‌های معمولی دارد که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که بتن سنگین در کجا استفاده می شود؟ پس با ابزارینو همراه باشید.

تعریف بتن سنگین و چیستی آن

بتن سنگین به بتنی گفته می‌شود که به جای شن و ماسه در آن از متریال‌های فلزی استفاده می‌کنند تا علاوه بر افزایش وزن، حجم آن تغییر نکند. بنابراین در تعریف بتن سنگین می‌توان گفت بتنی که در آن از مواد فلزی همچون براده‌های فواد، سولفات باریم و چدن استفاده شده و مقاومت آن نیز بسیار بیشتر است.

وزن بتن سنگین چقدر است؟

بتن سنگین به دلیل همان مواد فلزی تقریبا چیزی بین 1.5 تا 2.5 برابر بیشتر از بتن‌ها معمولی است. یعنی اگر یک متر مکعب بتن معمولی 500 کیلو وزن داشته باشد، یک متر مکعب بتن سنگین تقریبا چیزی حدود 1250 تا 1500 کیلوگرم وزن دارد.

بتن سنگین در کجا استفاده می شود؟

تا بحال از خودتان پرسیده‌اید که امکان حساس نظامی، هسته‌ای، موشکی و امنیتی از چه موادی ساخته می‌شود؟ شاید پیش خودتان گفته باشید از همین بتن‌های معمولی ساخته شده اما میزان استفاده از آن‌ها بیشتر بوده است. در حالی که اینگونه نیست. در واقع آنچه برای ساخت مراکز حساس به ویژه مراکز نظامی به کار می‌رود، بتن سنگین است.

این بتن‌ها قادر است اشعه‌های مختلفی مثل اشعه ایکس و اشعه ایگرگ را از خود عبور ندهد! در واقع بتن سنگین مانع عبور این گونه اشعه‌ها شده و به همین دلیل برای استفاده در ساخت مراکز نظامی و هسته‌ای از آن‌ها استفاده می‌کنند. به این ترتیب از عبور مواد رادیو اکتیو و خطرناک برای سلامتی انسان و محیط زیست جلوگیری به عمل می‌آید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد نظرات 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

    ثبت نظر جدید

    پاسخ دهید

    امتیاز شما به مقاله

    Click outside to hide the compare bar
    Compare