لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
روش نصب ست کنترل 30 فروردین ماه
فهرست مطالب

نحوه نصب ست کنترل روی پمپ یکی از کارهای مهم و حساسی است که باید به درستی انجام بگیرد، متاسفانه برخی از افراد این دستگاه را تهیه کرده اما جواب نمی‌گیرند، چون درست نصب نشده است. لطفا اگر ست کنترلی تهیه کردید حتما این مطلب را تا انتها بخوانید، نحوه نصب اتوماتیک روی پمپ اصول و قواعدی دارد که با توجه به آن، بهترین عملکرد را از ست کنترل خواهید دید. در این مطلب طریقه نصب اتوماتیک پمپ آب را از ب بسم الله و با زبانی ساده توضیح دادیم، پس با ما همراه باشید.

یک توضیح قبل از آموزش نصب ست کنترل

اگر نمی‌دانید ست کنترل چیست باید گفت اتوماتیک پمپ آب از جمله دستگاه‌های پرمصرف برای پمپ آب خانگی است که نه‌تنها باعث تنظیم و کنترل فشار و جریان آب خواهد شد بلکه به این وسیله می‌توانید پمپ آب خود را اتومات کنید.

همان گونه که می‌دانید در حالت عادی پمپ آب خانگی به‌صورت یکسره کار می‌کند، یعنی با متصل کردن آن به برق، پمپ روشن شده و هرگاه آن را از برق بکشید پمپ خاموش می‌شود.

متخصصان برای اینکه پمپ دائماً روشن نباشد، دستگاهی طراحی کرده‌اند به نام ست کنترل، این دستگاه با داشتن یک صفحه دیافراگمی که متصل به یک بورد الکترونیکی است، با هر بار باز و بسته کردن شیر آب، پمپ را روشن و خاموش می‌کند.

اما نحوه نصب ست کنترل روی پمپ آب مستلزم رعایت برخی نکات اصولی است و نباید بدون توجه به این نکات اقدام به نصب کرد؛ چراکه ممکن است هم ست کنترل شما آسیب ببیند و هم پمپ آب خانگی شما.

مقدمات نصب اتوماتیک پمپ آب

دو راه برای نصب ست کنترل وجود دارد:

 • نصب ست کنترل روی پمپ آب خانگی بدون مخزن
 • نصب اتوماتیک پمپ با مخزن

برای فضاهایی که تعداد واحدهای آن زیاد نیست می‌توانید از راه اول استفاده کنید، یعنی ست کنترل را روی پمپ و به‌صورت یکسره به لوله وصل کنید. از آنجایی خانه‌های تک‌واحدی یا نهایتاً دو واحدی، تعداد دفعات کمتری از شیر آب استفاده می‌کنند بنابراین با این‌گونه نصب کردن برای شما مشکلی پیش نخواهد آمد.

اما برای آپارتمان‌هایی که تعداد طبقات و واحدهای آن زیاد است این کار اصولی نیست، چراکه نصب یکسره پمپ و ست کنترل به لوله آب، باعث افت فشار در برخی واحدها، بالا رفتن مصرف آب، سوختگی پمپ و ست کنترل خواهد شد.

برای همین باید از روش دوم استفاده کرد، یعنی یک منبع یا مخزن آب استفاده کرد. این مخزن باید با توجه به تعداد واحدها خریداری شود، به عنوان مثال برای یک ساختمان 5 طبقه و 10 واحدی بهتر است ابتدا یک مخزن آب 1000 لیتری نصب‌کرده، سپس پمپ را به مخزن وصل کرده و در نهایت ست کنترل را روی پمپ آب متصل کنید.

راهنمای نحوه نصب ست کنترل روی پمپ
قسمت‌های مختلف ست کنترل جهت نصب

آموزش نحوه نصب ست کنترل روی پمپ در چند قدم

نصب صحیح و اصولی ست کنترل چند مزیت دارد و از چند اتفاق ناگوار جلوگیری می‌کند؛ این موارد کدام است؟

 • نصب اصولی ست کنترل باعث کنترل خوب فشار آب خواهد شد.
 • نصب صحیح اتوماتیک پمپ آب از آسیب رساندن به پمپ آب خانگی جلوگیری خواهد کرد و باعث افزایش عمر مفید آن خواهد شد.
 • با این کار مشکل فشار آب حل خواهد شد.
 • استهلاک پمپ و ست کنترل کاهش خواهد یافت.

باتوجه‌به موارد بالا حالا چه اصولی را باید رعایت کنیم؟

اصل اول نصب – تناسب ست کنترل با ساختمان

هرچقدر هم که شما یک ست کنترل خوب انتخاب کنید که کیفیت بالایی داشته باشد حتی اگر تمام اصول نصب را رعایت کنید ولی تناسبی بین توان اتوماتیک پمپ و تعداد واحدهای ساختمان وجود نداشته باشد، می‌توان گفت نتیجه کار شما چندان چنگی به دل نخواهد زد!

پس اصل اول، اصلی است که پیش از نصب و در هنگام خرید ست کنترل باید به آن توجه کنید. ما در مطلبی جداگانه تمام چیزهایی که شما در هنگام خرید ست کنترل باید بدانید را آموزش داده‌ایم که توصیه می‌کنیم حتماً قبل از نصب ست کنترل آن مطلب را مطالعه کنید.

راهنمای انتخاب ست کتنرل حتما بخوانید: گام به گام خرید ست کنترل؛ هرآنچه نیاز است قبل از خرید ست کنترل بدانید

اصل دوم نصب- جانمایی درست ست کنترل

بیشتر ست کنترل‌ها به‌ویژه برای ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها در قسمت زیر زمین، موتورخانه، پارکینگ و غیره نصب می‌شود. این اماکن طبیعتاً مسقف بوده و در هنگام بارندگی، آب به آن نمی‌رسد؛ اما اگر قرار بود ست کنترل را در فضایی غیرمسقف نصب کنید حتماً باید توجه کنید که این دستگاه باید دور از خیسی، باران و رطوبت باشد؛ چراکه بورد الکتریکی آن دچار آسیب شده و احتمال سوختگی آن وجود دارد.

اگر ست کنترل را در فضای آزاد نصب می‌کنید حتماً یک سقف، سرپوش یا چیزی شبیه به این برای ست کنترل در نظر بگیرید که در مواقع بارندگی از خیس شدن در امان بماند.

اصل سوم نصب- جانمایی ست کنترل روی پمپ

ست کنترل دستگاهی است که مدیریت پمپ آب خانگی را به دست می‌گیرد؛ بنابراین قسمت خروجی پمپ آب باید به قسمت ورودی ست کنترل متصل شود. در این موضوع چند نکته را باید رعایت کنید:

 1. بین پمپ آب خانگی و ست کنترل هیچ شیر آبی نباید وجود داشته باشد.
 2. ست کنترل باید بین پمپ آب و نخستین شیر آب وصل شود.
 3. تمامی اتصالات پمپ و ست کنترل و همچنین ست کنترل با لوله آب باید به‌وسیله نوار تفلون آب‌بندی شود.

در صورتی که ست کنترل را در جایی نصب می‌کنید که آب رسوبات زیادی دارد بهتر است یک صافی بین لوله آب و پمپ آب خانگی قرار دهید تا این رسوبات وارد پمپ نشود.

اصل چهارم- خواهشاً ست کنترل را زیر پمپ نصب نکنید!

یکی از نکات بسیار مهمی که تأثیر زیادی در مصرف، فشار آب، کارایی ست کنترل و پمپ آب و همچنین بالا بردن راندمان کاری دستگاه دارد این است که ست کنترل باید بالای پمپ آب نصب شود. از طرفی فاصله‌ای که بین ست کنترل و پمپ آب خانگی است نباید بیشتر از 30 سانت باشد.

هرچه بین پمپ و ست کنترل فاصله کمتری باشد بهتر است، ما توصیه می‌کنیم این فاصله 20 سانت بیشتر نباشد بااین‌حال برخی کارشناسان این فاصله را تا 30 سانت نیز عنوان کرده‌اند.

نکته دیگر در طریقه نصب ست کنترل روی پمپ آب این است که دستگاه باید به‌صورت عمودی نصب شود نه افقی! برخی از مدل‌های ست کنترل وجود دارد که هم قابلیت نصب عمودی و هم قابلیت نصب افقی را دارند برای آگاهی از این موضوع باید به دفترچه راهنمای ست کنترل مراجعه کنید یا هنگام خرید این موضوع را از فروشنده جویا شوید.

اصل پنجم نصب- به اتصالات برقی اتوماتیک پمپ توجه کنید

ست کنترل یک دوشاخه برق داشته و روی بدنه آن یک پریز دارد. ابتدا دو شاخه برق پمپ آب را به پریز ست کنترل وصل کنید و سپس دوشاخه ست کنترل را به برق متصل کنید.

توجه داشته باشید که نوسانات برق باعث خرابی دستگاه شما خواهد شد. ممکن است برخی از نصاب‌ها یا فروشندگان به شما توصیه کنند که برای جلوگیری از نوسانات، بهتر است سه‌راهی‌های محافظ برق استفاده کنید.

اما ما چنین توصیه‌ای نمی‌کنیم؛ چراکه محافظ برق به‌گونه‌ای طراحی شده که بعد از اتصال جریان برق، نوسانات آن را اندازه‌گیری کرده و بعد برق را به دستگاه انتقال می‌دهد که این باعث قطع موقتی ست کنترل و جریان آب خواهد شد و نکته دیگر اینکه با کوچک‌ترین نوسانی، محافظ برق جریان الکتریکی را قطع می‌کند و اگر نوسانات زیاد باشد در هر بار قطع و وصل برق شما مجبور خواهید شد دستگاه ست کنترل خود را دوباره تنظیم کنید.

نکته فنی |کارشناس ابزارینو می‌گوید:

حتماً برای اتصال پمپ به ست کنترل از دوشاخه استفاده کنید و سیم‌های لخت را درون پریز ست کنترل نکنید، این کار علاوه بر خطر برق‌گرفتگی، استحکام چندانی نداشته و ممکن است سیم به‌راحتی از پریز جدا شود.

اصل ششم – تنظیم فشار ست کنترل و آزمایش جریان آب

بعد از اینکه ست کنترل را کاملاً وصل کردید و از آبندی بودن آن مطمئن شدید نوبت به تنظیم ست کنترل پمپ آب می‌رسد؛ برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا پیچ تخلیه هوای پمپ آب را باز کنید
 • سپس شیر ورودی آب را کمی بازکرده تا هوای داخل پمپ خارج شود.
 • پیچ تخلیه را ببندید و آن را سفت کنید.
 • شیر را باز و بسته کنید و روشن و خاموش شدن پمپ و کارکردن ست کنترل را آزمایش کنید.
 • پیچ تنظیم فشار ست کنترل را باتوجه‌به فشار آب تنظیم کنید. (این میزان بستگی به فشار آب لوله دارد، اگر فشار آب کم است آن را روی پایین‌ترین درجه بگذارید و اگر فشار آب زیاد است آن را روی درجه بالا قرار دهید.)

برای تست اینکه ست کنترل و پمپ به‌درستی کار می‌کنند دو آزمایش را انجام دهید؛

 • شیر آب را باز کنید، بعد از باز کردن شیر آب بلافاصله باید ست کنترل، پمپ آب خانگی شما را روشن کند.
 • شیر آب را ببندید، بعد از بستن شیر آب بین 5 تا 10 ثانیه باید پمپ آب خاموش شود.

اصل هفتم- نقشه سیم کشی ست کنترل (نقشه برق ست کنترل)

وقتی یک وسیله برقی قابل نصب می‌خرید به همراه آن دفترچه‌ای وجود دارد که نقشه سیم کشی آن را داخل آن درج کرده است. اینکه کدام سیم و با چه رنگی باید به کدام قسمت نصب شود، کدام کلید باید به کدام سیم وصل شود و مواردی مثل این در دفترچه وجود دارد.

نقشه سیم کشی و برق ست کنترل
نمونه‌ای از نقشه سیم کشی یک ست کنترل

تقریبا تمامی نقشه سیم کشی ست کنترل های مختلف یکی است با این حال برای اطمینان بیشتر حتما از راهنمای موجود در دفترچه پیروی کنید. اگر هم دفترچه‌ای ندارید می‌توانید نقشه برق ست کنترل را در گوگل [با استفاده از نام برند و مدل ست کنترل] سرچ کرده و آنرا دانلود کنید.

هرچند این نقشه بسیار ساده است و با کمی دقت متوجه خواهید شد کدام سیم را باید به کدام قسمت پمپ وصل کنید.

دفترچه راهنمای طریقه نصب اتوماتیک پمپ آب

اگر علاقه‌ای به کارهای فنی ندارید، بهتر است نصب ست کنترل را به یک کاربلد بسپارید که به خاطر یک اشتباه، پمپ و اتوماتیک آن را خراب نکنید، هرچند نحوه نصب اتوماتیک پمپ آب واقعا کار چندان سختی نیست و هرکسی با یک آچار از پس آن بر می‌آید اما کار فنی کردن در خون بعضی از افراد نیست. اگر باز هم سوالی درباره طریقه نصب کلید اتوماتیک دارید، زیر همین مطلب کامنت بگذارید تا کارشناسان ما پاسخ آن را بدهند.

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد آرا 306

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  نظرات کاربران ابزارینو (2 نظر)
  احد محسنی
  احد محسنی 31 مرداد ماه 1401 / ساعت 17:16 بعد از ظهر
  5
  پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید توضیحات خیلی کامل بود خودم لوله کش هستم .ی شماره میخواستم که عکس پمپ نصب شده همراه با مخزن رو براتون ارسال کنم

  محمدی
  محمدی 7 شهریور ماه 1401 / ساعت 02:32 صبح
  5
  پاسخ دادن

  ولی پمپ آب من یکسره کار میکنه وقتی شیر آب بسته است باز کار میکنه

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه