لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
انواع مختلف بتن 2 تیر ماه
فهرست مطالب

بدون شک می‌توان گفت بتن ضروری‌ترین نوع مصالح برای انواع ساخت‌وساز است که امروزه در دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد، این ماده سخت و مقاوم که از ترکیب مواد مختلفی از جمله سیمان، سنگ‌دانه، آب، شن و ماسه و غیره تولید می‌شود انواع مختلفی دارد که از ترکیب و اضافه و کم‌کردن برخی مواد افزودنی به دست می‌آید. امروزه انواع بتن‌ها را می‌توان بر اساس معیارهای مختلفی مانند شدت مقاومت، محل کاربرد، طرح اختلاط، واکنش‌های هیدراتاسیون و غیره طبقه‌بندی کرد. هر نوع بتن برای مورد خاصی به کار می‌رود، حتی بتن‌هایی وجود دارد که برای استفاده در زیر آب مناسب است بنابراین شناخت اینکه چند نوع بتن داریم و هرکدام مناسب چه کاری است برای کسانی که با این موضوع سروکار دارند امری ضروری است بنابراین در ادامه به بررسی انواع بتن و ویژگی‌های هر یک خواهیم پرداخت.

انواع بتن کدام است؟

اگر بخواهیم درست گفته باشیم در حدود 23 نوع بتن وجود دارد؛ تفاوت این بتن‌ها در میزان ترکیبات آن‌ها است، برخی دارای افزودنی‌هایی هستند و برخی دیگر فاقد این مواد هستند. هر یک از انواع بتن توسط آیین‌نامه بتن ایران (آبا) معرفی و شرایط استاندارد برای هر یک معرفی شده است، البته این امر مخصوص ایران نیست بلکه در تمام دنیا آیین‌نامه‌هایی برای تهیه بتن وجود دارد و می‌توان گفت بیشتر این قوانین در دنیا یکسان است. آماده‌سازی و تهیه بتن باید توسط مهندسان متخصص در این امر انجام گیرد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین انواع بتن و ویژگی‌های هر یک خواهیم پرداخت.

1- بتن معمولی

اولین نوع بتن که اتفاقاً مصرف زیادی دارد، بتن معمولی است که از سیمان پرتلند، آب، شن و ماسه تشکیل شده و برای مصارف مختلفی از جمله کارهای ساختمانی و راه‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از این بتن هم می‌توان به‌صورت آرماتور دار و هم بدون آن بهره برد. نسبت اختلاط ترکیبات این نوع بتن یعنی، شن و ماسه و سیمان 1:1:2 بوده و این میزان تا 1:3:6 قابل تغییر است. در ترکیبات این بتن از سنگ‌دانه نیز استفاده می‌شود. زمان گیرایی و سخت شدن اولیه بتن معمولی از 30 تا 90 دقیقه متغیر است و این بستگی به نوع سیمان به‌کاررفته در بتن دارد.

2- بتن مسلح یا بتن آرمه

زمانی که بتن معمولی را با تجهیزات تسلیح کنند مقاوم کنند به آن بتن مسلح گفته می‌شود. این بتن تحمل کنش‌های کششی را دارا بوده و بسیار مقاوم است. علت اصلی مسلح کردن بتن در واقع همین توان بتن در برابر تنش‌ها و کنش‌های کششی است؛ برای این کار از میل‌گردهای فولادی به‌صورت شبکه‌ای در بتن استفاده می‌شود.

3- بتن پیش‌تنیده

در این نوع بتن بخش‌هایی از میل‌گردهای داخل بتن که قرار است تحت تنش کششی و فشار قرار بگیرند از قبل این فشار و کشش به آن‌ها وارد شده و بعد از اینکه بتن‌ریزی انجام شد دچار کشش دوباره نخواهند شد. در این حالت مقاومت بتن افزایش‌یافته و احتمال ایجاد ترک‌ها در بتن کاهش پیدا می‌کند. از بتن پیش‌تنیده برای کارهای بزرگ مثل پل‌سازی و ساختمان‌هایی که بار سنگینی روی آن قرار می‌گیرد استفاده می‌شود.

4- بتن پیش ساخته

بتن را هم می‌توان در محل اجرای پروژه ساخت و هم می‌توان از کارخانه‌های بتن‌سازی به‌صورت آماده خریداری کرد، بتن پیش‌ساخته در کارخانه و با استانداردهای خودساخته شده و در محل اجرای پروژه مونتاژ می‌شود. به‌عنوان‌مثال می‌توان به بلوک‌های بتنی، دیوار، پله، تیرهای بتنی و غیره اشاره کرد. برای کارهایی که سرعت در آن اهمیت بالایی دارد، استفاده از این نوع بتن بسیار مناسب است.

5- بتن سبک

در ترکیبات این نوع بتن، از دانه‌های پومیس استفاده شده که حجم آن بالا اما وزن آن پایین است. معمولاً هر نوع بتنی که وزن آن کمتر از 1920 کیلوگرم در هر مترمکعب باشد را بتن سبک می‌گویند. به‌جای سنگ‌دانه‌های سنگین از سنگ‌پا، پوکه و پرلیت استفاده می‌کنند. این نوع بتن می‌توان به‌گونه‌ای ساخته شود که در آب شناور باشد، از بتن سبک برای عرشه پل‌ها، ایجاد سقف کاذب، نماسازی‌های مختلف و دیوارهای جداکننده استفاده می‌شود.

6- بتن سنگین

زمانی که وزن بتن بین 3 تا 4 هزار کیلوگرم بر مترمکعب باشد به آن بتن سنگین گفته می‌شود، در این نوع بتن سنگ‌دانه‌ها سنگین‌تر است حتی برای ایجاد وزن بیشتر سنگ‌خرده‌های مانند باریوت نیز در آن استفاده می‌شود. مقاومت این نوع بتن در برابر اشعه‌ها بالا است برای همین در نیروگاه‌های اتمی که دارای تابش‌های اتمی هستند مورداستفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است در ترکیبات این نوع بتن تکه‌های ریزی شبیه به شن و ماسه نیز وجود دارد علاوه بر این، مقادیری چدن و سولفات نیز در آن وجود دارد که عامل اصلی در برابر پرتوهای خطرناک همین موارد است.

7- بتن حباب‌دار یا هوادار

برای وقتی که می‌خواهیم از بتن در هوای منجمد استفاده کنیم باید مقداری هوا داخل بتن وجود داشته باشد، برای همین بتن حباب‌دار یا هوادار که دارای 3 تا 6 درصد هوای حبس شده است برای این کار مناسب است. برای اینکه بتن حباب‌دار شود از الکل، اسید چرب و رزین استفاده می‌کنند.

8- بتن آماده

به‌جای اینکه بتن در محل اجرای پروژه ساخته شود می‌توان بتن آماده را از کارخانه سفارش داد تا با استفاده از تراک میکسر به محل پروژه انتقال داده شود. در این حالت دیگر از دردسرهای ساخت بتن خبری نیست. کیفیت این بتن از بتنی که در محل ساخته می‌شود بالاتر است و تمام استانداردهای ساخت بتن روی آن رعایت شده است.

9- بتن پلیمری

در این نوع بتن به‌جای سیمان از پلیمرها برای چسبندگی استفاده شده به این جهت تمام حفره‌ها و منافذ بین سنگ‌دانه‌ها پر می‌شود.

10- بتن مقاومت بالا

برای اینکه مقاومت بتن افزایش یابد نسبت آب به سیمان را کمتر می‌گیرند تا مقاومت بتن افزایش یابد. مقاومت این نوع بتن بالاتر از 40MPa است.

11- بتن شاتکریت

بتن شاتکریت در واقع یک بتن متفاوت نیست بلکه نحوه پاشیدن این بتن متفاوت است و از طریق نازل با فشار هوا روی قسمت موردنظر پاشیده خواهد شد برای همین فشرده‌سازی بتن بیشتر صورت می‌گیرد.

12- بتن خود متراکم

این نوع بتن بسیار روان است و بدون نیاز به هیچ کار اضافی و تنها با وزن خود در منافذ مختلف نفوذ کرده و بعد از بتن‌ریزی نیز نیازی به انجام ویبره با شیلنگ ویبراتور نیست. روان بودن این بتن به دلیل نسبت زیاد آب به سیمان نیست؛ چراکه این کار مضرات بسیاری برای بتن در بر دارد بلکه این کار با اضافه‌کردن برخی افزودنی‌های روان‌کننده صورت می‌گیرد.

13- بتن غلتکی

اسلامپ بتن غلتکی صفر است به این معنی که با استفاده از ارتعاش و غلتک باید آن را سفت کرد.

14- بتن نفوذپذیر

طراحی این نوع بتن به‌گونه‌ای است که آب از آن عبور می‌کند که برای سنگ‌فرش پیاده‌روها و خیابان‌ها مناسب است. در اماکنی که احتمال بارندگی و سیل زیاد است از این بتن استفاده می‌کنند تا آب به داخل آن نفوذ کرده و به حوضچه‌های زیرزمینی منتقل شود.

15- بتن مکیده

برای به‌دست‌آوردن بتن مکیده ابتدا نسبت آب به سیمان را زیاد گرفته و بعد از بتن‌ریزی، آب به‌وسیله دستگاه‌های مکنده کشیده می‌شود با این کار بتن ریخته شده سریع‌تر آماده و خشک می‌شود و مقاومت آن نیز تا 30 درصد افزایش می‌یابد.

علاوه بر موارد بالا بتن‌های دیگری نیز وجود دارد مثل بتن شیشه‌ای، بتن کریستالی، بتن آسفالتی، بتن آهکی، بتن کوبیده شده و غیره اما مهم‌ترین بتن‌هایی که استفاده بیشتری در ساخت‌وساز دارند مواردی است که در بالا به آن‌ها اشاره شد، هر یک از این بتن‌ها ترکیبات خاصی داشته و برای کارها و پروژه‌های مختلفی به کار می‌آید؛ بنابراین باید طبق استاندارد عمل کرده و زیر نظر مهندس ناظر اقدام به تولید انواع بتن کرد.

برای مطالعه بیشتر:

Types of concrete

which type of concrete would be most suitable for your building or construction activity

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه