0
تخفیف ها و فروش ویژه
راهنمای انتخاب ست کتنرل 29 فروردین ماه
در این مقاله می خوانیم

ست کنترل دستگاهی است که برای تنظیم فشار آب روی پمپ‌های خانگی متصل می‌شود. در واقع این دستگاه باعث می‌شود پمپ به‌صورت اتوماتیک کار کند به همین خاطر به این دستگاه کلید اتومات یا کلید دیجیتال هم گفته می‌شود.
ست کنترل‌ها قیمت چندانی ندارند اما کارایی بسیار زیادی دارند به همین خاطر فروش ست کنترل در طول سال بسیار بالا است و تقاضا برای این محصول باتوجه‌به فشار کم آب در اکثر آپارتمان‌ها و ساختمان‌ها رشد چشمگیری داشته است. برای خرید ست کنترل شما باید نکاتی را به‌خاطر داشته باشید. این نکات به شما کمک می‌کند بهترین ست کنترلی که موردنیاز شما و ساختمان یا آپارتمان شما است را انتخاب کنید. اگر مدیر یک ساختمان هستید، اگر صاحب یک ویلا هستید و به هر دلیلی به دنبال دستگاهی هستید که فشار آب را تنظیم و کنترل کرده و پمپ را اتومات کند حتماً این مطلب را بخوانید.

ست کنترل دارای چه اجزایی است؟

قبل از اینکه دستگاهی را خریداری کنید بهتر است با اجزای آن آشنا شوید، این کار به شما این امکان را می‌دهد که با جزئیات آشنا شده و انتخاب بهتری داشته باشید. یک ست کنترل پمپ آب از اجزایی به شرح زیر تشکیل شده است:

 1. پیچ تنظیم فشار
 2. بدنه بالا
 3. فشار سنج
 4. بدنه میانی
 5. پنل بورد
 6. بدنه پایین
 7. بورد سیرکیوت
 8. لاستیک ای.پی.دی.ام
 9. فنر فشار

نحوه عملکرد ست کنترل به چه شکل است؟

آب‌لوله‌کشی که امروزه در تمامی دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد بعضی مواقع با معضلاتی همراه است. یکی از معضلات همیشگی آب‌لوله‌کشی، شدت جریان آب است. حتماً شما هم با این معضل به‌ویژه اگر ساکن یکی از طبقات بالایی آپارتمان باشید مواجه شدید که فشار آب کم است. این معضل به‌ویژه برای استحمام و دوش گرفتن بسیار به چشم می‌آید که گاهی فشار آب آن‌قدر کم است که آب‌گرم‌کن‌های دیواری روشن نمی‌شود و آب برای استحمام سرد است.
همان گونه که پیش‌ازاین نیز توضیح دادیم ست کنترل دو کار عمده می‌کند:

 • اتومات کردن پمپ آب خانگی
 • تنظیم و کنترل فشار پمپ آب خانگی

فرآیند اتومات کردن پمپ آب خانگی به وسیله ست کنترل

نحوه کارکرد ست کنترل به این شکل است که وقتی شما آن را روی پمپ آب متصل کرده و دوشاخه را به برق متصل می‌کنید، این دستگاه با داشتن یک بورد الکتریکی که به قسمتی به نام دیافراگم وصل است، فشار و جریان آب را تنظیم می‌کند. وقتی آب با فشار زیاد یا کم به این دیافراگم برخورد می‌کند بورد الکتریکی فعال شده و با ارسال جریان الکتریسیته به پمپ آن را روشن می‌کند.
به‌این‌ترتیب زمانی که شما شیر آب را باز می‌کنید، این فرایند تکرار شده و ست کنترل، پمپ آب را روشن می‌کند و زمانی که شیر را ببندید، جریان برق قطع شده و پمپ خاموش می‌شود. به‌این‌ترتیب دیگر لازم نیست تمام مدت پمپ شما روشن باشد.

فرایند تنظیم و کنترل فشار پمپ آب خانگی به‌وسیله ست کنترل

وظیفه دوم ست کنترل تنظیم و کنترل فشار پمپ آب است. برای اینکه بتوان بهترین استفاده از ست کنترل را داشته باشید باید به این نکته توجه کنید فشار جریان آب داخل پمپ همواره باید بیشتر از فشار دستگاه ست کنترل باشد. ازآنجایی‌که لوله‌کشی آب شهری دارای فشار است بنابراین در 99 درصد مواقع فشار جریان آب از فشار تنظیم شده به‌وسیله ست کنترل بیشتر است.

برای تنظیم فشار ست کنترل، صفحه‌ای روی آن قرار دارد که شما می‌توانید اقدام به کنترل و تنظیم فشار کنید. روی این صفحه دکمه‌ای وجود دارد که میزانی از فشار از کم به زیاد روی آن درج شده است؛ معمولاً این میزان بین 2 بار تا 10 بار است.

شما کافی است برای تنظیم فشار، کلید را روی فشار مدنظر قرار دهید.

بررسی انواع ست کنترل و کارایی آن‌ها

مانند هر دستگاه دیگری ست کنترل نیز انواع مختلفی دارد؛ به‌طورکلی ست کنترل‌ها در سه دسته جای می‌گیرند:

 • ست کنترل‌های ساده و بدون پیچ تنظیم

این ست کنترل‌ها فاقد پیچ قابل تنظیم فشار هستند و بر اساس فشار ثابت طراحی شده‌اند. یعنی برای فشار آبی طراحی شده‌اند که به‌عنوان‌مثال کمتر از 2 بار نباشند. قیمت ست کنترل ساده ارزان‌تر از بقیه محصولات است و معمولاً برای باغ‌ها و ویلاها و همچنین برای پمپ‌ها 0.5 اسب بخار مناسب است.

 • ست کنترل‌های دارای پیچ تنظیم

این ست کنترل متدوال‌ترین دستگاهی است که مورداستفاده اکثر کاربران قرار می‌گیرد و با داشتن پیچ تنظیم به شما امکان تنظیم و کنترل فشار آب را خواهد داد. بیشترین فروش ست کنترل متعلق به همین محصول است و برندهای مختلفی امروزه تولیدکننده آن به‌حساب می‌آیند. از جمله برندهای خوب و معتبر در این دسته می‌توان به ست کنترل آیمر، ست کنترل دلتا، ست کنترل سئوکا، ست کنترل ویگو، ست کنترل فلو و ست کنترل ایکار اشاره کرد.

 • ست کنترل‌های مجهز به منبع تحت‌فشار

برخی ست کنترل‌ها دارای یک مخزن یا منبع تحت‌فشار هستند که به مخزن هیدروتانک شهرت دارند. از این ست کنترل برای ساختمان‌هایی که تعداد طبقات آن زیاد است استفاده بیشتری می‌شود.

[cp_popup display=”inline” style_id=”9520″ step_id = “1”][/cp_popup]

گام‌به‌گام خرید ست کنترل و نکات مهمی که در این زمینه باید بدانید

بعد از آشنایی کلی با دستگاه ست کنترل حالا به سراغ نکاتی خواهیم رفت که به هنگام خرید دستگاه ست کنترل باید از آن‌ها باخبر باشید. ما این نکات را به‌صورت الگوی گام‌به‌گام برای شما به رشته تحریر درآورده‌ایم که در ادامه آن را می‌خوانید:

گام اول- توجه به قطر دهانه ورودی و خروجی پمپ و ست کنترل

دهانه ورودی و خروجی پمپ آب خانگی و ست کنترل باید هم اندازه باشد به‌عنوان‌مثال اگر دهانه خروجی پمپ آب خانگی شما 1 اینچ است، ست کنترل نیز باید 1 اینچ باشد که امکان نصب آن روی پمپ وجود داشته باشد. انواع ست کنترل‌ها دارای دهانه ورودی و خروجی در انواع سایزها به شرح زیر هستند:

 • ست کنترل با دهانه ورودی و خروجی نیم اینچ
 • ست کنترل با دهانه ورودی و خروجی 1 اینچ
 • ست کنترل با دهانه ورودی و خروجی 1.5 اینچ
 • ست کنترل با دهانه ورودی و خروجی 2 اینچ

ازآنجایی‌که بیشتری پمپ‌های آب خانگی 1 اینچ هستند بنابراین ست کنترل‌هایی که دهانه ورودی و خروجی آن‌ها 1 اینچ است فروش بیشتری دارند. بااین‌حال شما باید به پمپ خود توجه کنید. در هنگام خرید ست کنترل مشخصات پمپ آب خانگی خود را به فروشنده بگویید تا ست کنترل مناسب پمپ خود را خریداری کنید.

در برخی مواقع می‌توان با استفاده از لوله‌های تبدیل، دهانه پمپ و ست کنترل را به هم وصل کرد؛ اما بهترین کار استفاده از اندازه‌های استاندارد ست کنترل است.

گام دوم- توجه به دارابودن پیچ تنظیم فشار

همان‌طور که در قسمت انواع ست کنترل اشاره کردیم، این دستگاه در سه مدل مختلف طراحی و روانه بازار می‌شود. یک مدل ساده و بدون پیچ تنظیم بوده و دیگری مجهز به پیچ تنظیم فشار است. مدل دوم فروش بیشتری دارد چراکه به شما امکان تنظیم فشار را خواهد داد؛ بنابراین بهتر است ست کنترلی خریداری کنید که دارای این پیچ تنظیم باشد.

گام سوم- توجه به حداکثر فشار و حداکثر آمپر ست کنترل

ست کنترل‌ها چه آن‌هایی که دارای پیچ تنظیم هستند و چه آن‌هایی که فاقد این امکان هستند، از دو واحد حداکثر فشار و حداکثر آمپر برخوردارند. برای مشخص‌شدن این میزان روی قسمت بدنه ست کنترل این موارد درج شده است.

گام چهارم- تناسب بین ست کنترل و توان پمپ آب خانگی

انواع پمپ آب خانگی دارای توان و قدرتی است که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. بیشتر پمپ‌های آب آپارتمانی یا خانگی دارای توانی بین نیم اسب بخار تا 4 اسب بخار هستند؛ بنابراین به هنگام خرید ست کنترل حتماً باید توان پمپ آب خود را به فروشنده اعلام کنید؛ اما اگر قصد خرید آنلاین ست کنترل را داریم از کجا متوجه شویم که آیا مثلاً ست کنترل wego برای یک موتور پمپ آب 2 اسب بخار مناسب است یا خیر؟ معمولاً فروشگاه‌های آنلاین قسمتی به نام مشخصات فنی محصول دارند، آن صفحه را بازکرده و ببینید ست کنترل، پمپ آب با چه توانی را ساپورت می‌کند. این مورد را می‌توانید ازروی تصویر ست کنترل نیز که در سایت بارگذاری شده مشاهده کنید که با علامت اختصاری HP که مخفف اسب بخار است متمایز شده است.

در جدول زیر می‌توانید انواع برندهای ست کنترل به همراه برخی مشخصات فنی آن‌ها را مشاهده کنید:

برند ست کنترل تناسب با توان پمپ تناسب با طبقات ساختمان
ست کنترل آیمر (imer) مناسب پمپ‌های 2 اینچ و 2 اسب بخار مناسب ساختمان‌های 4 و 5 طبقه
ست کنترل دلتا (delta) مناسب پمپ‌های 1.5 اسب بخار مناسب ساختمان‌های 3 و 4 طبقه
ست کنترل ویگو (wego) مناسب پمپ‌های نیم تا 4 اسب بخار مناسب ساختمان‌های بیش از 5 طبقه
ست کنترل ایکار (Icar) مناسب پمپ‌های 1 و 1.5 اسب بخار مناسب ساختمان‌های 3 و 4 طبقه
ست کنترل سئوکا مناسب پمپ‌های 1 و 1.5 اسب بخار مناسب ساختمان‌های 2 تا 4 طبقه
ست کنترل فلو (flow) مناسب پمپ‌های 1 و 1.5 اسب بخار مناسب ساختمان‌های 2 تا 4 طبقه

گام پنجم- توجه به‌تناسب ست کنترل با درجه حرارت آب

مورد دیگری که باید به آن در هنگام خرید ست کنترل توجه کنید، درجه حرارت آب است، این میزان نیز روی بدنه ست کنترل درج شده است. معمولاً انواع ست کنترل‌ها آب‌هایی با حرارت بین 40 تا 70 درجه را تحمل می‌کنند؛ بنابراین اگر آبی که از پمپ عبور می‌کند دمای بالایی دارد باید ست کنترلی تهیه کنید که میزان درجه حرارت آن بالاتر باشد. این ویژگی به‌ویژه برای استخرها و غیره اهمیت بیشتری دارد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.8 / 5. تعداد نظرات 79

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  نظرات کاربران ابزارینو (2 نظر)
  Ali
  Ali 13 آبان ماه 1400 / ساعت 19:13 بعد از ظهر
  5
  پاسخ دادن

  باسلام عالی توضیح دادید

  حسین نصیری
  حسین نصیری 19 آذر ماه 1400 / ساعت 15:08 بعد از ظهر
  5
  پاسخ دادن

  بسیار عالی بود. تشکر

  whatsapp
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
  • Custom fields
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه