0
تخفیف ها و فروش ویژه
روش تنظیم ست کنترل 6 مهر ماه
در این مقاله می خوانیم

یکی از سؤالات متداولی که همواره مخاطبان ابزارینو از ما می‌پرسند این است که چگونه ست کنترل را تنظیم کنیم؟ به همین خاطر تصمیم گرفتیم هرآنچه نیاز است شما درباره تنظیم ست کنترل دیجیتال بدانید را برای شما بیان کنیم. ما در مطالبی درباره اینکه ست کنترل چیست توضیحات مفصلی دادیم برای همین توصیه می‌کنیم ابتدا آن مقالات که لینک آن در زیر قرار داده شده را مطالعه کنید. شما باید ابتدا با ساختار و نحوه کار این دستگاه آشنا باشید تا بتوانید به‌درستی اقدام به تنظیم ست کنترل کنید. حالا اگر آن مطالب را خواندید، بیایید به سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهیم، بعد از مطالعه این مطلب نیز اگر سوال دیگری داشتید، زیر همین متن در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید تا ما پاسخ شما را بدهیم.

نکاتی که قبل از روش تنظیم ست کنترل باید بدانید

علت تاکید ما بر اینکه حتماً مقاله ست کنترل چیست را بخوانید این بود که بدانید اگر ست کنترل دارای فشار زیر 0.5 بار باشد، اصلاً به درد کار شما نخواهد خورد و هرچه از روش تنظیم ست کنترل هم بدانید فایده‌ای ندارد؛ چراکه ست کنترل عمل نخواهد کرد. برای همین از ست کنترل فقط برای جایی که حداقل فشار آب نیم باشد استفاده می‌کنند.

کلید اتومات دیجیتال پمپ آب حتماً بخوانید: ست کنترل چیست؟ اگر از ست کنترل هیچ چیز نمی‌دانید این مقاله را بخوانید

منظور از آبی که حداقل 0.5 بار فشار داشته باشد همین آب‌لوله‌کشی شهری است و آبی که فاقد این فشار است، آب چاه، استخر، منبع آب و غیره است، منظور دقیق‌تر ما فشار آب، نه فشار آب نسبت به پمپ، بلکه فشار آب نسبت به مصرف‌کننده است. ممکن است آبی که وارد پمپ می‌شود 0.3 بار فشار داشته باشد، اما همین مقدار برای مصرف‌کننده 0 خواهد بود که باعث می‌شود ست کنترل شما عمل نکند.
شاید بپرسید که پمپ آب ما به منبع متصل است و ست کنترلی که روی پمپ بسته شده نیز در حال کار است، در پاسخ باید گفت در واقع لوله آب شهری به منبع آب متصل است و اگر منبع به آب‌لوله‌کشی متصل نباشد، هرچند آن را در ارتفاع خیلی بالاتری از پمپ هم نصب کنید، بازهم فشار برای مصرف‌کننده صفر خواهد بود.

چگونه ست کنترل را تنظیم کنیم

چگونه ست کنترل را تنظیم کنیم تا پمپ عملکرد خوبی داشته باشد؟

در نحوه تنظیم ست کنترل باید چند کار را انجام دهید که ما به‌صورت گام‌به‌گام این کارها و مراحل را آموزش می‌دهیم.

مرحله اول روش تنظیم ست کنترل


شیر آب یکی از واحدها را تا انتها باز کنید

ابتدا یک شیر آب در یکی از واحدهای ساختمان را تا انتها باز کنید، به‌عنوان‌مثال شیر ظرف‌شویی آشپزخانه یا شیر آب روشویی دستشویی و غیره. اینکه شیر کدام واحد یا کدام طبقه باز باشد مهم نیست، فقط کافی است یکی از شیرهای آب داخل یکی از واحدها تا انتها باز باشد.

مرحله دوم نحوه تنظیم ست کنترل


شیر خروجی پمپ آب را کامل ببندید

دومین کاری که باید انجام دهید این است که به سراغ محلی که پمپ را نصب کرده‌اید بروید و شیر خروجی آن را کاملاً ببندید تا پمپ خاموش شود.

مرحله سوم تنظیم ست کنترل


شیر خروجی را اندکی باز کنید

وقتی پمپ از کار افتاد، حالا مقدار خیلی کمی همین شیر خروجی پمپ آب را باز کنید، به‌اندازه‌ای که یک آب باریکه از آن خارج شود یا به‌اصطلاح آب اندازه یک شیر سماور خارج شود نه بیشتر.

مرحله چهارم نحوه تنظیم ست کنترل


چرخاندن پیچ ست کنترل به سمت منفی

در این شرایط شاهد خواهید بود که پمپ روشن می‌شود، در واقع وقتی آب به‌اندازه همان باریکه باز می‌شود، پمپ شروع به کار می‌کند، اگر پمپ آب خانگی روشن شد پیچ تنظیم ست کنترل را به سمت علامت منفی بچرخانید، با این کار باعث خواهید شد که پمپ در شرایطی که آب کمی به آن وارد می‌شود، روشن نشود. دلیل آن را در مرحله بعد بخوانید.

مرحله پنجم برای تنظیم ست کنترل پمپ آب


مراحل یک تا چهار را دوباره تکرار کنید

دومرتبه همین کار را تکرار کنید تا جایی که دیگر پمپ آب روشن نشود؛ اگر دیگر پمپ روشن نشد یعنی تنظیمات را به‌خوبی انجام دادید.
علت اینکه می‌گوییم ست کنترل را جوری تنظیم کنید که پمپ در شرایطی که آب کم است (آب باریکه) روشن نشود این است که استهلاک پمپ را پایین بیاورید؛ چراکه این موضوع باعث یکسره کار کردن پمپ و در نتیجه هوا گرفتن آن خواهد شد.

مرحله آخر تنظیم ست کنترل


تنظیم نهایی ست کنترل با باز کردن شیر خروجی

حالا برای مرحله دوم تنظیم، این بار شیر خروجی پمپ را تا نیمه‌باز کنید، در این حالت پمپ باید روشن شود که نشان‌دهنده تنظیم بودن ست کنترل است اما اگر پمپ روشن نشد، درجه تنظیم ست کنترل را کمی به سمت + بچرخانید. دوباره این کار را امتحان کنید تا پمپ روشن شود. در این مرحله کلید اتومات دیجیتال پمپ شما تنظیم شده است.
اگر از پمپ و ست کنترل برای طبقات بالا می‌خواهید استفاده کنید بهتر است درجه ست کنترل را بیشتر به سمت مثبت بچرخانید، در این حالت فشار اگر به 2 یا بیشتر برسد پمپ روشن می‌شود اما اگر پیچ تنظیم را در حالت منفی (منتهی‌الیه منفی) قرار دهید پمپ روی 0.5 بار استارت می‌خورد.

ست کنترل قابل تنظیم

ست کنترل قابل تنظیم بخرید

ست کنترل‌هایی که در بازار وجود دارند دو نوع هستند، یکی محصولاتی که فاقد پیچ تنظیم ست کنترل هستند، برای همین بسیاری از افراد بعد از خرید این محصولات سردرگم می‌شوند که پیچ تنظیم ست کنترل کجاست؟ درحالی‌که چنین پیچی برای این دستگاه‌ها تعبیه نشده است. این محصولات کیفیت کمتری داشته و نوع ابتدایی‌تر ست کنترل هستند.
نوع دیگری از این محصول، ست کنترل قابل تنظیم است که دارای پیچ تنظیم بوده و شما می‌توانید تمامی مراحلی که در بالا ذکر شد را به‌وسیله این ست کنترل انجام دهید. در واقع در پاسخ به سوال کسانی که می‌پرسند چگونه ست کنترل را تنظیم کنیم می‌گوییم شما ابتدا باید یک ست کنترل قابل تنظیم بخرید تا بتوانید این کار را به‌خوبی انجام دهید.
خیلی از افراد بیان می‌کنند که پیچ ست کنترل کجاست؟ این پیچ معمولاً پشت دستگاه قرار دارد که با استفاده از یک پیچ‌گوشتی می‌توانید آن را بچرخانید.

راهنمای انتخاب ست کتنرل حتماً بخوانید: بهترین نکات برای کسانی که قصد خرید ست کنترل را دارند

آیا تنظیم ست کنترل‌ها با هم متفاوت است؟

هر ست کنترلی که پیچ تنظیم قابل تنظیم داشته باشد، به همین شیوه‌ای که در این مطلب آموزش دادیم تنظیم خواهد شد؛ بنابراین این تنظیم ست کنترل ویگو با تنظیم ست کنترل یوسفی یا تنظیم ست کنترل کامپکت با تنظیم ست کنترل دلتا و تنظیم ست کنترل ایمر هیچ تفاوتی ندارد و همه آن‌ها فرایند مشابهی دارد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد نظرات 86

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  نظرات کاربران ابزارینو (1 نظر)
  حمیدرضادهقان
  حمیدرضادهقان 25 آذر ماه 1400 / ساعت 19:37 بعد از ظهر
  5
  پاسخ دادن

  سپاس از توضیحات عالی ک فرمودین

  whatsapp
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
  • Custom fields
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه