0
تخفیف ها و فروش ویژه
علف هرز چیست 27 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

علف هرز چیست؟ علف هرز همان چیزی است که شما چه بخواهید و چه نخواهید همیشه هست، حتی اگر کارهای فراوانی برای نبودن آن انجام دهید باز هم بعد از مدتی دیگر سر و کله آن پیدا شده و به کار خود ادامه می‌دهد. هر جا بخواهد می‌روید، هر جا بخواهد رشد می‌کند و برایش فرقی ندارد که پای کدام درخت یا گیاه بروید. بنابراین اگر شما فکری به حال علف‌های هرز باغ خود نکنید احتمالا بعد از مدتی به جای باغ میوه یا زمین کشاورزی، باید زمین را تحویل یک مشت گاو و گوسفند بدهید تا از علف‌های هرز روییده در مزرعه‌تان تغذیه کنند. ما در این مطلب بیشتر درباره این گیاه خود رو و البته پر رو صحبت خواهیم کرد و درباره انواع آن توضیح خواهیم داد.

پاسخی به یک سوال؛ علف هرز چیست؟

علف هرز یک گیاه ناخواسته است. ناخواسته نه از طرف طبیعت، اتفاقا طبیعت خواسته که این علف‌های هرز در زمین بروید و اگر این گیاهان خودروی نبودند، چه بسا زمین جای سکونت نبود. بنابراین وقتی می‌گوییم ناخواسته، منظورمان شما هستید، این شما هستید که نمی‌خواهید علف هرز در مزرعه، باغ، زمین کشاورزی و باغچه شما بروید، اما می‌روید.

روییدن این گیاهان ناخواسته آسیب‌هایی به محصول شما خواهد زد و شاید اگر به آن‌ها رسیدگی نکنید، خسارت زیادی در پایان آن سال به شما وارد شود؛ بنابراین به هر طریقی شده باید با این علف‌ها مبارزه کنید، چه با سم، چه با علف‌تراش و چه ابزارهای ساده‌تر. یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با این علف‌ها استفاده از دستگاه علف‌تراش است که ما در مطلب زیر نکاتی درباره خرید آن برای شما نوشته‌ایم.

راهنمای خرید دستگاه علف تراش حتما بخوانید: چه چیزهایی در هنگام انتخاب علف تراش باید بدانیم؟

البته اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید یا نمی‌توانید علف‌تراش‌های آماده و مجهز را خریداری کنید، می‌توانید اقدام به ساخت یک علف تراش دستی ساده کنید تا کارتان راه بیافتد.

علف‌های هرز، رقبای سرسخت درختان شما

بهترین جمله‌ای که می‌تواند این علف‌ها را توصیف کند همین است که این گیاهان، رقبای سرسخت درختان، گیاهان و گل‌های شما هستند پس با رقیب باید مبارزه کرد.

چند نمونه علف هرز (انواع علف هرز)

علف‌های هرز گونه‌های بسیار متنوع و زیادی دارند اگر بخواهیم چند نمونه علف هرز نام ببریم، می‌توان به دسته‌بندی آن‌ها اشاره کرد که شامل 5 مورد می‌باشد و عبارتند از:

 • علف‌های هرز بوته‌ای
 • علف‌های هرز علفی
 • علف‌های هرز درختچه‌ای
 • علف‌های هرز خشبی
 • علف‌های هرز درختی

هر کدام از این‌ها باز به گونه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که توضیح آن‌ها در این مطلب نمی‌گنجد.

روییدن علف هرز در سنگ

ویژگی‌های علف هرز؛ گیاهی که کار خودش را می‌کند

 • اولین و نخستین ویژگی علف‌های هرز این است که در هرجایی که خاک باشد امکان رشد آن هم هست، پس زمین شما که هیچ، حتی داخل گلدان آپارتمانی هم می‌تواند سروکله آن پیدا شود!
 • دومین ویژگی این علف‌های هرز این است که چیزی به اسم ریشه کن کردن آن‌ها وجود ندارد، آن‌ها فقط از مکانی به مکانی دیگر و از حالتی به حالت دیگر تغییر شکل می‌دهند. پس تمام کارهایی که برای ریشه کن کردن آن‌ها انجام می‌شود موقتی است و مانند مسواک زدن که هر شب انجام می‌دهید، مقابله با آن‌ها یک کار روتین است.
 • سومین ویژگی علف هرز این است که بذر آن در یک نقطه پراکنده نمی‌شود بلکه در نقاط مختلفی پراکنده شده و به همین جهت در تمام نقاط زمین شاهد رویش آن‌ها هستید. در کنار جوی آب یا در کنار یک تخته سنگ!
 • چهارمین ویژگی این گیاهان ناخواسته، مقاومت بسیار بالای آن‌ها است. برعکس بسیاری از گل و گیاهان مختلف که با کوچکترین کم آبی یا نور ناکافی پژمرده می‌شوند، علف‌های هرز در شرایط مختلفی دوام می‌آورند.
 • پنجمین نکته درباره این گیاهان این است که از مواد مغذی خاک و آب به نفع خود بهره‌برداری می‌کند.
 • برخلاف بسیاری از گیاهان که بذر کمی تولید می‌کنند، علف‌های هرز می‌توانند هزاران هزار بذر از خود تولید کرده و ضریب تولید مثل خود را افزایش دهند.
 • فصل سال، سرمای هوا یا گرمای آن، خشک یا تر بودن زمین و مواردی از این قبیل، مانع رشد علف‌های هرز نمی‌شود.
 • علف‌های هرز زمان جوانه زنی دقیقی ندارند، یعنی ممکن است بخشی از بذرهای یک علف هرز در فصل بهار جوانه بزند و برخی دیگر از بذرهای همان علف هرز، در تابستان! به همین دلیل از بین بردن آن‌ها بسیار مشکل است.
 • شناسایی بذر علف‌های هرز از سایر بذرها دشوار است به همین خاطر بخشی از رشد آن‌ها مدیون شما است که در کنار بذر گیاهان خود، بذر آنها را نیز روی زمین می‌ریزید.

علف هرز چرا ضرر دارد؟

ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که وجود این علف‌های هرز چه ضرری برای گیاهان ما دارد؟ علف هرز ضرر دارد به این دلیل که مانع رشد گیاهان شما می‌شود. برخی از دلایل مهم در این باره را در زیر می‌توانید ببینید.

 • فضای کافی برای رشد ریشه‌ها را از گیاهان شما می‌گیرد.
 • آب زمین را دریافت کرده و مانع رسیدن آب کافی به گیاهان شما می‌شود.
 • مواد مغذی خاک را دریافت کرده و خاک را برای درخت شما ضعیف می‌کند.
 • به دلیل حجم زیاد، مانع رسیدن درست نور خورشید به درخت شما می‌شود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد نظرات 3

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare