مسمومیت سموم کشاورزی 1 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

یکی از چیزهایی که در انجام سمپاشی درختان یا به طور کلی سمپاشی در امور کشاورزی رایج است، مسمومیت سم پاشی یا مسمومیت سموم کشاورزی است که خیلی از افراد بدون اینکه متوجه موضوع باشند، مسموم شده و در صورت شدت مسمومیت حتی جان خود را از دست می‌دهند. اما جالب است که بسیاری از افراد، خیلی حساسیتی روی سموم کشاورزی ندارند و گمان می‌کنند این سموم هیچ عوارضی برای انسان ندارد. تفکری که نتیجه آن در آینده و با بروز بیماری‌های مختلف خودش را نشان می‌دهد. آسیب‌هایی که گاهی جبران ناپذیر بوده و جان انسان را به خطر می‌اندازد. در این مطلب ما قصد داریم درباره مسمومیت بعد از سم پاشی (اعم از مسمومیت سم درخت، مسمومیت با سم کشاورزی، مسمومیت با حشره کش و …) را بررسی کنیم. قبل از انجام سمپاشی حتما این مطلب را تا انتها بخوانید، ابزارینو سعی کرده، تمام نکاتی که در این باره باید بدانید را روی میز شما بگذارد!

سم چیست؟

مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها جزو یکی از علل رایجی است که انسان‌ها در سراسر دنیا جان خود را از دست می‌دهند، از مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌های دارویی و مسمومیت با مواد مخدر شیمیایی گرفته تا مسمومیت‌های بعد از سمپاشی درختان. شاید ندانید که سم، قادر است با استفاده از ایجاد تغییر و تحولات شیمیایی در بدن، چنان سیستم ایمنی شما را به هم بریزد که در لحظه همه چیز تمام شود، دسته‌ای دیگر از سموم، فرآیند طولانی‌تری دارند به همین خاطر عوارض خود را در آینده نشان می‌دهند. به عنوان مثال برخی از سموم بعد از 24 تا 48 اثر کرده و عوارض خود را نشان می‌دهد.

یکی از این موارد مسمومیت با سموم کشاورزی است، بنابراین اگر پیشگیری‌های لازم قبل از سمپاشی را جدی نگیرید یا در صورت بروز مسمومیت، درمان مسمومیت سموم کشاورزی را نادیده بگیرید، احتمال ابتلا به بیماری‌های مخلتف را خود افزایش می‌دهید.

حتما می‌دانید که سم، فقط از طریق خوردن اثر نمی‌کند، بلکه از راه‌های مختلفی همچون استنشاق یا تزریق نیز می‌تواند اثر بگذارد و از این بالاتر، حتی از طریق پوست نیز می‌تواند جذب شود که درباره مسمومیت سم پاشی، مورد آخر شایع‌تر است.

نشانه‌های مسمومیت با سم کشاورزی و حشره کش

مسمومیت با سم کشاورزی می‌تواند علائم مختلف و متعددی داشته باشد، برخی از این علائم عبارتند از:

 • تب
 • تنگی نفس
 • افت فشار خون
 • اسهال و استفراغ
 • حالت تهوع
 • آب ریزش بینی
 • سوزش چشم
 • تنگی مردمک چشم
 • اختلالات عصبی
 • افزایش یا کاهش ضربان قلب
 • تعریق
 • دل درد

پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از مسمومیت بعد از سم پاشی

حتما این جمله معروف که پیشگیری بهتر از درمان است را شنیده‌اید. اگر در هنگام سمپاشی نیز پیشگیری‌های لازم را به عمل آورید، از مسمومیت بعد از سم پاشی در امان بوده و احتمال آسیب‌های جسمی به خود را کاهش خواهید داد.

چه پیشگیری‌هایی باید انجام دهیم؟

صورت شما سه قسمت مهم دارد که بیشترین جذب از طریق آن‌ها انجام می‌گیرد:

 • دهان
 • بینی
 • چشم‌ها

به جز این، پوست هم یکی از قسمت‌های مهم بدن است که مواد سمی را جذب و به داخل بدن انتقال می‌دهد. حالا با توجه به همین موارد، مشخص می‌شود که چه کارهایی باید قبل از سمپاشی انجام دهید و چه نوع پیشگیری‌هایی لازم است. اگر نمی‌دانید، ما برای شما می‌گوییم:

 1. حتما از ماسک برای پوشش دهان و بینی خود استفاده کنید؛ به خاطر داشته باشید که ماسک‌های معمولی یا سه لایه که این روزها اکثر مردم دنیا برای حفاظت در برابر ویروس کرونا می‌زنند، برای این کار فایده‌ای ندارد. سموم کشاورزی به صورت مایع بوده و از طریق ماسک‌های پارچه‌ای جذب می‌شود، بنابراین حتما از ماسک‌هایی که از مواد پلاستیکی ساخته شده استفاده کنید که دارای فیلتر بوده و بتوانید به راحتی نفس بکشید. به این ترتیب سموم کشاورزی از طریق دهان و بینی شما جذب نشده و مسمومیت سموم کشاورزی برای شما اتفاق نمی‌افتد.
 2. از عینک محافظ برای پوشش چشم‌ها استفاده کنید؛ شما قرار نیست هنگام سمپاشی از چشمانتان در برابر آفتاب مراقبت کنید! بنابراین وقتی می‌گوییم عینک محافظ، منظورمان انواع عینک آفتابی یا چیزهایی شبیه به این نیست، بلکه عینک‌هایی است که کاملا دورتادور چشم را پوشانده و مانع از عبور گردوغبار و ریزدانه‌های سموم می‌شود. چیزی شبیه عینک‌های استخر!
 3. کلاه بگذارید: مورد دیگری که باید به آن توجه کنید، گذاشتن کلاه مناسب است. کلاهی که مانع نفوذ سم به موها و پوست سر شما شود. برای این کار بهتر است کلاه مخصوص سمپاشی استفاده کنید.
 4. لباس پلاستیکی بپوشید؛ حتما این روزها خیلی ا پرستاران را دیده‌اید که برای مقابله با ویروس کرونا، لباس‌های مخصوصی به تن می‌کنند که سرتاسر پلاستیکی است و منفذی برای نفوذ ویروس ندارد. برای سمپاشی هم لباس‌هایی شبیه به این وجود دارد که برای جلوگیری از نفوذ سم و مقابله با مسمومیت سم درخت می‌توانید از آن استفاده کنید.
خیلی خوب است که برای کارهایی که جان شما را به خطر می‌اندازد، کاملا حرفه‌ای عمل کنید. برای این کار لباس‌های مخصوص سمپاشی وجود دارد که از سر تا پای شما را می‌پوشاند، ماسک فیلترهای قوی داشته و مانع نفوذ هوای آلوده به داخل محفظه آن می‌شود.

روش درمان مسمومیت سموم کشاورزی

خیلی از افراد بلافاصله بعد از بروز علائم مسمومیت، صفحه گوگل را باز کرده و این سوال را که برای مسمومیت با سم چی بخوریم را جستجو می‌کنند. اما این اولین راهی نیست که شما باید طی کنید.

اگر علائم شما زیاد است و حال شما خیلی بد است، به فکر اینکه چی بخورید نباشید، درمان مسمومیت سموم کشاورزی را به پزشک بسپارید و هرچه زودتر به مراکز درمانی مراجعه کنید.

عوامل و فاکتورهایی مثل اینکه سم از چه نوع سمومی بوده، میزان ورود آن به بدن چقدر بوده و چه مدت زمانی از آن گذشته، در درمان مسمومیت سموم کشاورزی و درمان مسمومیت حشره کش اهمیت دارد.

اما به صورت کلی اگر می‌خواهید بدانید که چه چیزهایی می‌توانید برای درمان مسمومیت با سموم کشاورزی یا سموم حشره کش بخورید، باید بدانید که موادی که کبد شما را پاکسازی می‌کنند اهمیت دارد.

حتما بعد از هربار سمپاشی، حتی سمپاشی‌های معمولی و دم دستی، حمام بروید و تمام پوست‌تان را با صابون و لیف بشویید تا هرگونه ماده سمی از بدن شما پاک شود.

نکات مهمی که در هنگام سمپاشی و بعد از آن باید بدانید

 • لطفا مواد شیمیایی را با هم مخلوط نکنید! چون قرار نیست شما یک آزمایشگاه راه بیاندازید! ترکیب مواد شیمیایی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
 • لوازم ایمنی را فراموش نکنید، از لباس آستین بلند گرفته تا دستگاه و کلاه و غیره.
 • اگر مواد سمی با چشم یا پوست شما تماس داشت، بلافاصله آن قسمت‌ها را با آب سرد بشویید و به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 • سعی نکنید به زور مواد سمی را بالا بیاورید؛ این کار ریسک بدتر شدن اوضاع جسمی‌تان را افزایش می‌دهد.
 • لطفا مواد سمی را در ظروفی نگهداری کنید که برای این کار بوده و قابل تشخیص است. نگهداری سموم کشاورزی در ظروفی مثل شیشه نوشابه یا دبه و بطری‌های آب می‌تواند افراد را دچار اشتباه کرده و باعث مصرف آن‌ها شود.
 • به اندازه و مقدار لازم سموم کشاورزی را مصرف کنید، سم بیشتر باعث باردهی بهتر درختان که نیست هیچ، بلکه موجب آسیب به درختان و خود شما نیز می‌شود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.2 / 5. تعداد نظرات 5

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare