0
تخفیف ها و فروش ویژه
آ»وزش نصب زنجیر اره موتوری 24 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

طریقه بستن زنجیر اره موتوری یکی از سوالات بسیار متداول کاربران ما بود، برای همین تصمیم گرفتیم، مطلبی با همین عنوان تهیه کرده و نحوه بستن زنجیر اره موتوری را آموزش دهیم. همانگونه که می‌دانید، اره موتوری دارای چند قطعه است، یکی از قطعات اصلی آن زنجیر است که به دور یک صفحه فلزی به نام صفحه ساطوری پیچیده می‌شود. نحوه تنظیم زنجیر اره موتوری اهمیت بسیار بالایی دارد، اگر زنجیر زیادی سفت باشد، امکان پاره شدن آن در هنگام کار وجود دارد، اگر شل باشد امکان در رفتن آن از دور صفحه ساطوری وجود دارد. بنابراین اگر شما هم قصد دارید زنجیر اره موتوری خود را به درستی ببندید حتما تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

گام اول- خریداری زنجیر مناسب

احتمالا اگر زنجیر سابق مشکل پیدا کرده است بهتر است یک زنجیر نو خریداری کنید، این باعث بالا رفتن راندمان کاری اره زنجیری شما خواهد شد. زنجیرهای کُند، سرشکسته و خراب باعث فشار به دستگاه شما خواهد شد. همچنین زنجیرهای خراب باعث لگد زدن بیشتر اره موتوری خواهد شد. پس ابتدا زنجیر مناسب خود را خریداری کنید. برای این کار می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی ابزارینو، زنجیر مناسب کار خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.

اجزای مختلف زنجیر اره موتوری

گام دوم- آزاد کردن ترمز اره زنجیری

همانگونه که می‌دانید بیشتر دستگاه‌های اره زنجیری مجهز به یک ترمز زنجیر هستند تا هر گاه نیاز شد بلافاصله اره از حرکت باز ایستد، بنابراین قبل از اینکه بخواهید زنجیر را از دور قسمت ساطوری باز کنید باید ترمز اره زنجیری را آزاد کنید. برای این کار کافی است اهرم ترمز را در حالت آزاد قرار دهید.

گام سوم- باز کردن زنجیر سابق

هنگامی که اره موتوری خریداری می‌کنید به همراه آن یک آچار آلن وجود دارد، به وسیله همان آچار یا یک آچار مناسب باید دو عدد پیچی که در انتهای صفحه ساطوری هست را باز کنید.

حتما بخوانید: چطور از لگد زدن اره زنجیری جلوگیری کنیم؟

گام چهارم- آزاد کردن زنجیر از دور کلاچ و صفحه ساطوری

وقتی پیچ و مهره‌هایی که گفتیم را باز کردید سر قسمت ساطوری را گرفته و به جلو بکشید تا از قسمت کلاچ رها شود، حالا مقداری با زنجیر بازی کنید تا زنجیر رها شود، انتهای زنجیر به قسمت کلاچ متصل است، ابتدا آن قسمت را آزاد کنید و سپس به آرامی زنجیر را خارج کنید.

شل بودن اره زنجیری

گام پنجم-  پیچ تنظیم کشش زنجیر را شل کنید

اگر تمام مراحل بالا را طی کردید حالا نوبت این است که پیچ تنظیم کشش زنجیر را شل کنید. روی اره زنجیری یک پیچ وجود دارد که با سفت کردن آن، زنجیر به دور قسمت ساطوری سفت و محکم می‌شود بنابراین باید این پیچ را شل کنید که بتوانید زنجیر جدید را جایگزین کنید.

گام ششم- نصب زنجیر جدید

برای نصب زنجیر جدید کافی است مثل کاری که در مراحل قبل کردید و زنجیر را از دور کلاچ باز کردید، اینبار زنجیر را به دور کلاچ انداخته و آنرا درگیر کنید. به خاطر داشته باشید که نیازی به زور زدن نیست، زنجیر باید به راحتی دور کلاچ بیافتد.

گام هفتم- تنظیم قسمت ساطوری

بعد از اینکه زنجیر به دور کلاچ افتاد، شیار زنجیر را روی لبه‌های قسمت ساطوری قرار دهید تا کاملا داخل آن قرار بگیرد. حالا وقت تنظیم قسمت ساطوری است، آنرا با یک دست صاف نگه داشته و پیچ‌های صفحه ساطوری را ببندید؛ اما آن‌ها را سفت نکنید تا بتوانید تنظیم نهایی را انجام دهید.

گام نهم- تنظیم سفتی و کشیدگی زنجیر

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم یک پیچ روی دستگاه وجود دارد که با آن می‌توانید میزان کشیدگی زنجیر را تنظیم کنید. پیچ را تا جایی سفت کنید که وقتی زنجیر را با دو انگشت به سمت بالا می‌کشید از روی قسمت ساطوری بلند نشود، حتما به خاطر داشته باشید که نباید زیادی پیچ زنجیر را سفت کنید، به دو دلیل:

 • ممکن است پیچ تنظیم ببرد
 • ممکن است زنجیر در هنگام کار کردن پاره شود
به خاطر داشته باشید که تیز بودن زنجیر اهمیت بالایی دارد حتی اگر بهترین زنجیر اره موتوری را هم خریداری کنید باز هم بعد از مدتی تیغه‌های آن کُند می‌شود و باید آنرا تیز کنید و برای این کار نیاز است روش باز و بسته کردن زنجیر را بلد باشید تا هربار مجبور نباشید کل دستگاه را با خود به تعمیرگاه ببرید.

نکته پایانی: مطالعه دفترچه راهنمای اره زنجیری

ممکن است با توجه به اینکه شما از کدام برند اره زنجیری استفاده می‌کنید، طرز بستن زنجیر اره موتوری متفاوت باشد بنابراین توصیه می‌کنیم حتما دفترچه راهنمای اره موتوری خود را مطالعه کرده و طبق دستورالعمل آن اقدام به تعویض یا بستن زنجیر کنید. اگر شما صاحب اره موتوری هستید حتما باید نحوه بستن زنجیر اره موتوری را بلد باشید چون هراز گاهی نیاز است زنجیر نو بیاندازید یا زنجیر قبلی را تیز کنید. برای تیز کردن زنجیر می‌توانید آنرا به وسیله زنجیر تیزکن اره موتوری تیز کنید. زنجیر تیز کن در بیشتر تعمیرگاه‌های اره موتوری وجود دارد و اگر خواستید خودتان نیز می‌توانید آنرا تهیه کنید.

بریدن قطع درخت با اره زنجیری بیشتر بخوانید: کاملترین آموزش گام به گام قطع درخت با اره زنجیری

منابعی برای مطالعه بیشتر:

www.instructables.com

www.lifehacker.com

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.4 / 5. تعداد نظرات 16

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  whatsapp
  Click outside to hide the compare bar
  Compare