0
تخفیف ها و فروش ویژه
افزایش مقاومت بتن 10 آذر ماه
در این مقاله می خوانیم

مقاومت هرچیزی را که بخواهند بسنجند می‌گویند مثل بتن مقاومت است یا مثل بتن سخت است؛ اما همین بتن هم ممکن است خیلی وقت‌ها جا بزند و آنگونه که باید و شاید، مقاومتی از خود نشان ندهد! البته همه این‌ها به کیفیت بتن، کیفیت ساخت و کیفیت اقدامات در هنگام بتن ریزی بستگی دارد. این مطلبی که در حال خواندن آن هستید درباره بررسی راه های افزایش مقاومت بتن است؛ واقعا مقاومت بتن به چه عواملی بستگی دارد؟ مگر بتن همین مخطوط کردن ماسه و آب و سیمان نیست؟ شاید بگویید با یک مقدار کم و زیاد کردن آب، می‌توان مقاومت بتن را افزایش داد؛ اما واقعیت این است که این کار پیچیده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید و آب گوشت نیست که با زیاد کردن آب آن بتوان چند نفر بیشتر را سیر کرد! ما می‌خواهیم در این مطلب به شما بگوییم چگونه مقاومت بتن را افزایش دهیم؛ پس تا پایان همراه ابزارینو باشید.

از بتن چه می‌دانید؟

حتما شما از بتن چیزهای زیادی می‌دانید، حداقل این نکته را خیلی‌ها می‌دانند که امروزه ماده اصلی ساخت و ساز در سراسر دنیا، بتن است. ماده‌ای خمیری شکل که وقتی خودش را بگیرد! دیگر کسی توان خرد کردنش را ندارد، مصرف بتن در سال‌های گذشته بیشتر شده است. جالب است که بدانید برای تولید این ماده دروس دانشگاهی وجود دارد و علاوه بر آن، برای ساخت آن آیین‌نامه‌های داخلی و خارجی موجود است که باید مطابق با آن اقدام به تولید بتن کرد.

اگر شما بتن بخواهید دو راه پیش روی شما است. یا می‌توانید بتن را از کارخانه سفارش دهید تا با کامیون‌های میکسر حمل بتن، این ماده را سر پروژه شما خالی کنند یا می‌توانید از کارگران‌تان بخواهید دست به کار شوند و اقدام به تولید بتن با استفاده از ابزارهای مختلفی مثل بتونیر که برای مخلوط کردن مواد بتنی است، بزنند. البته برای ساخت یک بتن مقاومت بالا، نیاز است تمامی دستورالعمل‌ها به هنگام ساخت و مخلوط کردن آن رعایت شود.

عوامل موثر بر مقاومت بتن از ساخت تا اجرای بتن

دو عامل موثر و مهم بر مقاومت بتن وجود دارد در واقع می‌توان آن‌ها را دو مرحله نامید؛ این دو مرحله عبارتند از:

 • مرحله ساخت و تولید بتن
 • مرحله اجرا یا مرحله عملیات بتن ریزی

در مرحله اول شما با فرآیند ساخت بتن در ارتباط هستید، همانگونه که در بالا هم اشاره کردیم، دو روش برای اینکه بتوانید بتن را استفاده کنید وجود دارد. راه اول یعنی استفاده از بتن آماده و بتن کارخانه‌ای از این جهت مطمئن است که مقادیر و استانداردهای بتن در آن رعایت شده و خیال شما از بابت کیفیت بتن راحت است البته حتما می‌دانید که در هر صنفی افراد و شرکت‌هایی هستند که بیشتر از اینکه به فکر اعتبار خود باشند به فکر جیب خود هستند و ممکن است از کار و کیفیت بزنند بنابراین باید به سراغ کارخانه‌های مطمئن تولید بتن بروید. در هر صورت یکی از راه های افزایش مقاومت بتن، مرحله ساخت آن است، چه خودتان بتن را بسازید و چه کارخانه برای شما این کار را انجام دهد، باید برخی کارها روی بتن صورت بگیرد تا مقاومت آن افزایش یابد. ما در ادامه به برخی از این راهکارها اشاره خواهیم کرد.

در مرحله دوم، یعنی مرحله بتن ریزی نیز شما باید فاکتورهای دیگری نیز رعایت کنید؛ این کارها از ویبره کردن بتن تا ماله کشی و همچنین شمشه کشی بتن ادامه دارد و بعد از آن نیز باید شرایط خشک شدن بتن را در نظر بگیرد. به همه این موارد سردی یا گرمی هوا را نیز لحاظ کنید.

ما در مطالبی جداگانه به بررسی بتن ریزی در هوای سرد و همچنین بتن ریزی در هوای گرم پرداخته بودیم، پس اگر در این موارد به مشکل خوردید حتما این مطالب را نیز بخوانید.

روش های افزایش مقاومت بتن

در زیر ما به مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش مقاومت بتن می‌شود خواهیم پرداخت. این عوامل محدود به مواردی که در این مطلب می‌خوانید نمی‌شود؛ چراکه موارد مختلف دیگری هم هست که در این امر دخیل است. اما بیایید به سراغ راه های افزایش مقاومت بتن برویم:

راه اول


نقش آب در افزایش مقاومت فشاری بتن

آب برای هر چیزی مایه حیات است، اما برای بتن مایه دوام! تناسب آب به مواد بتنی یا تناسب مقدار آب با میزان سیمان، می‌تواند در مقاومت آن تاثیرگذار باشد. براساس آنچه آزمایش شده است، اگر آب را 2 برابر بیشتر از میزان استاندارد به سیمان و سنگدانه‌ها اضافه کنید، مقاومت بتن کاهش می‌یابد. جالب اینکه این کاهش مقاومت در طول دوره‌های مختلف بتن متفاوت است.

یعنی هر روز که از بتن ریزی می‌گذرد، درصد کاهش مقاومت بتن، بیشتر می‌شود. به جدول زیر توجه کنید تا بیشتر در این باره بدانید:

جدول کاهش مقاومت بتن در اثر عدم رعایت استاندارد آب
ردیفزمان بتن ریزیدرصد کاهش مقاومت
1بتن یک روزه20 درصد
2بتن سه روزه25 درصد
3بتن هفت روزه33 درصد
4بتن بیست و هشت روزه40 درصد
5بتن یکساله به بالا50 درصد

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد نظرات 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare