0
تخفیف ها و فروش ویژه
چرا بتن خراب می‌شود 25 اسفند ماه
در این مقاله می خوانیم

آسیب‌هایی که می‌تواند بتن را خراب کنند چندین علت دارند، این آسیب‌ها معمولا شیمیایی بوده و می‌تواند در دسته‌بندی‌های مختلفی جای بگیرند، حمله کلرید، کربوناسیون، سولفاته و سرطان بتن مواردی است که درباره بتن می‌تواند به گونه‌ای عمل کند که موجب خرابی آن شود، در این مطلب مختصری درباره این موارد توضیح خواهیم داد.

آسیب بتن ناشی از کربوناسیون

کربنات از واکنش هیدرواکسید با دی اکسید کربن به وجود می‌آید، این پدیده در بتن به این شکل است که بین هیدرواکسید کلسیمی که درون بتن است با دی اکسید کربن موجود در هوا واکنشی به وجود می‌آید که تولید کربنات کلسیم می‌کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد اولین اثر خود را در خوردگی میلگردها نمایان خواهد کرد؛ در این شرایط به دلیل آنکه از پی اچ بافت بتن که در حقیقت به عنوان لایه محافظ میلگردها عمل می‌کند کاسته می‌شود، ممکن است بتن در معرض حملات کلریدی قرار بگیرد. از دیگر عوامل موثر در کربناته شدن بتن می‌توان به وجود رطوبت، گرم یا خشک بودن محیط و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

آسیب بتن ناشی از حملات کلریدی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند برای بتن آسیب زا باشد حملات کلریدی است منظور از حملات کلریدی تهاجم یون کلر به درون بتن است، در این شرایط اسید کلریدریک تولید شده و پی اچ بتن را کاهش می‌دهد، همانگونه که در بالا هم اشاره کردیم پی اچ در واقع لایه محافظتی میلگردها است که در صورت کم شدن باعث آسیب به میلگردها می‌شود. در چنین شرایطی میلگردها فضایی برای انبساط پیدا کرده و به سطح بتن فشار وارد می‌آورند که در نهایت موجب تخریب و آسیب به بتن خواهد شد. این اتفاق بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب رخ می‌دهد. یکی دیگر از موارد شایع که باعث حملات کلریدی می‌شود نمک‌های یخ زدایی است که برای از بین بردن یخ و برف روی سطح بتن ریخته می‌‎شود. آب دریاها نیز به دلیل شوری این قابلیت را دارند که حملات کلریدی در بتن را تشدید کنند بنابراین مناطقی که در مجاورت دریا هستند بیشتر در معرض حملات کلریدی بتن قرار می‌گیرند. برای بر طرف کردن این پدیده و حداقل کاهش اثرات آن علاوه بر ترکیبات اصلی بتن مواد افزودنی مثل فوق روان کننده‌ها و روان‌کننده‌ها را به بتن اضافه می‌کنند.

آسیب بتن ناشی از سرطان بتن

سرطان بتن بیشتر در مناطقی که رطوبت بالایی دارند اتفاق می‌افتد مثل مناطق شمالی کشور؛ همانگونه که می‌دانید بتن از سنگدانه‌هایی درست می‌شود که حاوی مقداری داسیت، اندزیت، کلسدونی، ریولیت، تری دسییت، اپال و … است که این مواد در مواقعی موجب انبساط بتن خواهند شد؛ سرعت پدید آمدن سرطان بتن بسیار آرام است بنابراین ممکن است سال‌ها طول بکشد تا شاهد چنین پدیده‌ای در بتن باشیم. دقیقا به همین دلیل به آن سرطان بتن می‌گویند که نشانه‌های آن پنهان است و وقتی خود را نمایان می‌کند که درصد بالایی از تخریب را آغاز کرده است. وجود سیمان‌های با مواد قلیایی زیاد از جمله عوامل موثر بر این سرطان بتن است. وجود مقدار زیادی از میلگردهای فولادی داخل بتن موجب تسریع سرطان بتن می‌شود. اگر بتن دچار سرطان شود چند اثر مخرب روی آن خواهد گذاشت که عبارتند از:

 • بالا رفتن سرعت انبساط بتن و در نتیجه تخریب آن
 • پایین آمدن مقاومت فشاری بتن در نتیجه انبساط
 • از هم گسیختگی بتن در نقاط مختلف که به مرور تمام قسمت‌ها را درگیر می‌کند
 • ترمیم بتن در این شرایط تقریبا غیرممکن است است
 • در صورت قابل ترمیم بودن بتن، هزینه آن بسیار بالا است

درمان سرطان بتن چیست؟

همانگونه که گفتیم درمان سرطان بتن اگر به مراحل بالا برسد تقریبا امری غیرممکن است برای همین پیش از بتن ریزی باید متوجه این موضوع شد و با سنجیدن شرایط محیطی از سیمان‌هایی استفاده کرد که واکنش قلیایی پایین‌تری دارند. از جمله این سیمان‌ها سیمان پوزولانی است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد. در کشور ما کمتر استفاده از سیمان پوزولانی رایج است برای همین عمر مفید بتن نیز در مقایسه با دنیا پایین‌تر است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد نظرات 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare