0
تخفیف ها و فروش ویژه
تفاوت بتن و سیمان 12 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

بتن (به انگلیسی concrete) یکی از مصالح پرکاربرد ساختمانی است که به علت دارا بودن مقاومت بسیار بالا و همچنین قیمت و هزینه نسبتا پایین نسبت به سایر مصالح امروزه در همه پروژه‌های ساختمانی و ساخت و ساز مورد استفاده و بهره برداری قرار می‌گیرد. یکی از سوالات رایج بین مخاطبان این است که آیا بتن مقاوم‌تر از سیمان است؟ در این مطلب ضمن بررسی ویژگی‌های بتن و تفاوت آن با سیمان به این سوال نیز پاسخ خواهیم داد.

بتن از ترکیب چه موادی تولید می‌شود؟

برای پاسخ به سوال بالا بهتر است ببنیم بتن از چه موادی تشکیل شده است، مواد اصلی بتن عبارت است از: سیمان، آب، سنگدانه و در برخی مواقع هوا. در جدول زیر میزان هر یک از موارد بالا برای تشکیل بتن را مشاهده می‌کنید:

نسبت هر یک از مواد تشکیل دهنده بتن
آب15 تا 20 درصد از حجم بتن
سیمان10 تا 15 درصد از حجم بتن
سنگدانه (شن و ماسه)60 تا 75 درصد از حجم بتن
هوا (در بتن هوادار)4 تا 8 درصد از حجم بتن
هوا (در بتن بدون هوا)0.5 تا 3 درصد از حجم بتن
تفاوت ترکیبات سیمان و بتن – سیمان به عنوان ماده چسبنده بتن استفاده می‌شود

مقاومت بتن به چه عواملی بستگی دارد؟

مقاومت بتن ارتباط تنگاتنگی با کیفیت موادی که در ترکیبات آن به کار رفته دارد که در ادامه به ویژگی‌های هر یک از متریال‌هایی تشکیل دهنده بتن خواهیم پرداخت:

 • کیفیت سنگدانه‌ها: سنگدانه‌ها بیشترین حجم کلی بتن را تشکیل می‌دهند و همانگونه که در جدول بالا نیز مشاهده کردید این میزان بین 60 تا 75 درصد خواهد بود. بهترین سنگدانه‌ها، سنگدانه‌های سیلیسی است. برخی پیمانکاران از دانه‌های آهکی برای بتن استفاده می‌کنند که گرچه آن هم مقاوم است اما سنگدانه‌های سیلیسی کیفیت بهتری دارند.
 • تراکم سنگدانه‌ها: بتنی خوب است که کمترین محفظه‌ای در داخل آن بتوان یافت بنابراین اگر میزان سنگدانه‌ها بیشتر و در عین حال ریزتر باشد، مواد چسبنده بهتر در بین این سنگدانه‌های قرار گرفته و مقاومت بتن را بیشتر خواهد کرد.
 • میزان سیمان: سیمان عامل چسبنده بتن است بنابراین اگر در هنگام ساخت بتن به اندازه مناسب (نه بیش از حد و نه کمتر از حد استاندارد) از آن استفاده شود، مقاومت بتن چندین برابر خواهد شد. اگر از سیمان کمتر از حد استاندارد استفاده شود، چسبندگی دانه‌ها کاهش یافته و مقاومت بتن نیز پایین می‌آید و اگر بیش از اندازه استفاده کنیم، فاصله بین سنگدانه‌ها افزایش پیدا کرده و در این حالت نیز از مقاومت بتن کاسته خواهد شد.
 • تناسب میزان آب به میزان سیمان: استفاده از آب بیشتر، باعث رقیق‌تر شدن سیمان خواهد شد، در این حالت هم گیرایی بتن پایین خواهد آمد و هم مدت زمان بیشتری برای سفت شدن بتن نیاز خواهد بود. به طور کلی اگر نسبت آب به سیمان کمتر باشد مقاومت بتن بیشتر خواهد بود اما آب نباید به اندازه‌ای کم باشد که سیمان تخلمه شود.
 • زمان گیرایی بتن: براساس استانداردهای آیین نامه سیمان ایران (آبا) هر قدر از روند تولید بتن، زمان بیشتری سپری شده باشد، استحکام و مقاومت بتن افزایش بیشتری خواهد داشت.
نسبت ترکیبات بتن مهم است، بعد از مشخص کردن اندازه‌های استاندارد برای ساخت بتن باید به وسیله دستگاهی به نام بتونیر یا میکسر بتن ترکیبات بتنی را با هم مخلوط کرد تا به عمل بیاید.

سیمان مقاوم‌تر است یا بتن؟

اگر مطالب بالا را به دقت مطالعه کرده باشید درخواهید یافت که سیمان عنصر اصلی تشکیل دهنده بتن است؛ سیمان را به تنهایی نمی‌توان به کار برد بلکه در ترکیب با سایر مواد باید از آن استفاده کرد. سیمان محصولی است که خود از ترکیب عناصری مثل آهک، خاک رس، اکسیدهای معدنی، سیلیس و غیره در کارخانه‌ها تولید می‌شود و سابقه ساخت آن به صدها سال پیش باز می‌گردد. مقاومت بتن بستگی به میزان سیمان به کار رفته در آن دارد و کیفیت سیمان نیز به مواد تشکیل دهنده آن و نسبت آب به سیمان بستگی دارد. بنابراین هرچه سیمان و پارامترهای مرتبط به استاندارد آن بهتر باشد، مقاومت بتن نیز افزایش خواهد یافت. اگر شما یک دیوار تنها با سیمان درست کنید قطعا مقاومت کمتری از یک دیوار بتنی خواهد داشت و علت این امر هم این است که سیمان یک عامل چسبنده بوده اما بتن از مواد سرسختی همچون سنگدانه‌ها درست شده است که چندین برابر بتن قدرت دارد.

سیمان و بتن چه فرقی با هم دارند در ادامه بخوانید: آیا می‌دانید چند نوع سیمان داریم و تفاوت سیمان و بتن در چیست؟

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد نظرات 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare