راهنمای انتخاب موتور برق 9 آبان ماه
در این مقاله می خوانیم

مطمعنا شما هم بارها با مشکل قطعی برق مواجه گردیده‌اید. هنگامی که برق قطع می‌شود، یک ژنراتور می‌تواند به شما کمک کند تا خانه خود را گرم یا سرد نگه دارید، در آشپزخانه خانه خود به راحتی آشپزی کنید، تلفن خود را شارژ نموده و با کامپیوتر خود کار نمایید، در حقیقت ژنراتور باعث می شود شما هیچ موقع به واسطه قطعی برق به دردسر نیافتید.

همان طور که داشتن یک ژنراتور بسیار لذت آور و جذاب است، خرید آن می تواند یک پروسه چالش آور و پردردسر باشد. اما شما با کسب اطلاعات کامل می توانید این پروسه را کنترل و به محصول موردنظر، مطلوب و متناسب با نیاز خود دست یابید. در این قسمت ما یک راهنمای انتخاب موتور برق ایجاد نموده و تمامی نکات حائز اهمیت در خرید یک ژنراتور را ذکر نموده ایم، تا شما را برای خرید محصول ایده آل خود راهنمایی نماییم. اگر شما هم این سوال را دارید که چه موتور برقی بخرم، تا انتها با ابزارینو همراه باشید.

گام اول خرید موتور برق


چند نوع موتور برق داریم؟

به طور کلی می‌توان انواع موتور برق را در سه دسته بندی قرار دارد که عبارتند از:

 1. انواع موتور برق بنزینی
 2. انواع موتور برق دیزلی یا دیزل ژنراتور
 3. انواع موتور برق گازسوز

شناخته شده‌ترین نوع موتور برق، همین موتور برق بنزینی است که در اکثر فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد و اکثر مشتریان نیز به دنبال آن هستند. کارایی راحت، راه اندازی سریع و بی دردسر، استفاده در هر موقعیت و مکانی و تامین برق کافی از جمله ویژگی‌های موتور برق بنزینی است به همین خاطر بیشترین فروش را به خود اختصاص داده است.

مدل دوم دیزل ژنراتور یا موتور برق دیزلی است که با سوخت گازوئیل کار می‌کند. موتور این دستگاه قدرت بسیار بالایی دارد و اگر بخواهیم از نظر قدرت موتور برق‌ها را تقسیم بندی کنیم دیزل ژنراتور در صدر لیست قرار می‌گیرد. از موتور برق دیزلی برای زمانی که استفاده مداوم از دستگاه داریم می‌توان بهره برد به همین دلیل اگر کار شما زیاد است حتما موتور برق دیزلی خریداری کنید. عیب موتور برق دیزلی این است که در هوای سرد راندمان کاری کمتری دارد.

مدل سوم نیز موتور برق گازی است که با سوخت گاز کار می‌کند، قدرت کمتری داشته و خیلی خریدار آنچنانی ندارد.

گام دوم انتخاب موتور برق


ولتاژ مورد نیاز خود را محاسبه کنید

یکی از مهمترین و پایه ای ترین نکات در خرید موتور برق مناسب، انتخاب توان خروجی مناسبی است که جوابگوی نیاز شما باشد.

اگر موتور برق بیش از حد بزرگ باشد، هم از نظر قیمت گرانتر است و هم از نظر کارایی مطابق با نیاز شما نیست و از طرفی اگر خیلی کوچک باشد، ممکن است به خروجی مناسبی که مدنظرتان است دست نیابید و در طولانی مدت بعلت فشار زیاد روی موتور برق باعث کاهش طول عمر دستگاه می شود.

بیشتر لوازم الکتریکی و موتورها دارای یک برچسب یا دفتر راهنما هستند که میزان برق مصرفی را نشان میدهد:

اگر دستگاه شما برچسب نمایش ولتاژ باشد، موارد زیر را نشان می‌­دهد:

 • وات- این مقدار بر حسب کیلووات نشان داده می‌شود.
 • اسب بخار– این یک مقیاس قدیمی است. این مقدار ضرب در 746 برابر با مقدار وات می ­شود.

اگر دستگاه، برچسب نمایش ولتاژ نداشت، هیج جای نگرانی نست فقط کافی است به جدول زیر مراجعه کنید و وات مصرفی دستگاه‌های خود را پیدا کنید.

گام سوم انتخاب موتور برق


چگونه ولتاژ مصرفی لوازم برقی را محاسبه کنم؟

برای محاسبه به دو عدد نیاز داریم:

 1. وات مصرفی
 2. وات راه اندازی اولیه

وات مصرفی: مقدار برق مصرفی برای کار کردن لوازم و وسایل

وات راه اندازی اولیه: میزان برقی اولیه‌ای است که دستگاه از موتور برق می‌گیرد تا راه اندازی شود. برای مثال دقت کردید وقتی لامپ های خانه روشن است سپس کولر آبی را روشن می کنیم کمی از نور لامپ ها برای ثانیه ای کم میشود؟ این همان ولتاژ راه اندازی اولیه است که کولر برای راه اندازی به آن نیاز دارد. در جدول زیر میزان ولتاژ اولیه برخی از لوازم برقی آورده شده است که می‌توانید ببینید و بر اساس آن اقدام به خرید موتور برق کنید.

مثال (نیازمندی­‌های برق شما)
لوازم و وسایل مورد رنیازوات مصرفیوات راه اندازی اولیه
یخچال / فریزر6002200
تلویزیون240240
پمپ آب8001300
ماکروویو625625

کل وات موردنیاز من = مجموع وات مصرفی لوازم + بالاترین وات برای راه اندازی

گام چهارم انتخاب موتور برق


موتور برق بنزنی بخرم یا دیزل؟

ژنراتورهای بنزینی عمدتا برای کار در مدت زمان طولانی با حداکثر بار طراحی نشده‌­اند. علاوه بر این، ژنراتورهای بنزینی، به دلیل طراحی ساده تر، ارزان تر از ژنراتورهای دیزلی هستند. ژنراتور دیزلی اولین بار برای کار در مدت زمان طولانی طراحی شده است. اما از سویی دسترسی به سوخت بنزینی راحت‌تر است بنابراین در هنگام خرید موتور برق باید به این نکته توجه کنید که تهیه کدام سوخت برای شما راحت‌تر است و آیا کاری که از موتور برق می‌خواهید به صورت مداوم است یا موقتی؟ میزان ساعت استفاده از موتور برق در طول روز را در نظر بگیرید. این نکته برای کسانی که سوال می‌کنند موتور برق چند ساعت کار میکند اهمیت بیشتری دارد.

گفتنی است موتور برق دیزلی صدای بیشتری دارد و آلایندگی آن نیز بیشتر است، بوی حاصل از سوخت دیزل نیز بیشتر است که ممکن است باعث آزار شما و اطرافیان شود. بنابراین به همه این نکات باید توجه کنید.

گام پنجم انتخاب موتور برق


موتور برق برای مصارف کوچک و خانگی یا کارهای بزرگ و صنعتی؟

حتما این سوال که موتور برق چند لامپ روشن می کند برای شما هم پیش آمده است، این سوال مقدمه این پاسخ است که موتور برق را برای چه کاری می‌خواهید، آیا کار شما خانگی است یا صنعتی؟ باید بتوانید به این سوال دقیق پاسخ دهید. معمولا برای مصارف خانگی، 5000-7000 وات برای برق­ رسانی نیاز است و باید متناسب با همین نیاز اقدام به خرید موتور برق کنید.
بهترین گزینه برای مصارف خانگی موتور برق کوچک بنزینی است.

حالا برای مصارف تفریحی مثل پارک یا اردوگاه، یا تجهیزات کوچک برقی، چه مقدار برق مصرف می­‌کنند؟ فعالیت­‌هایی با بار کم به طور متوسط 1000-5000 وات، برق نیاز دارد.

پاسخ به چند سوال رایج درباره خرید موتور برق

خیلی از مخاطبان ابزارینو سوالاتی درباره خرید موتور برق پرسیده‌اید که سعی کرده‌ایم خیلی کوتاه به آن‌ها پاسخ دهیم؛ این سوالات را در زیر بخوانید:

چه تفاوتی بین وات شروع و وات کار کردن هست؟

دو واحد سنجش برق برای ژنراتور وجود دارد: وات کار کردن (برق متناوب) و وات شروع (برق استارت، ماکزیمم وات، برق پیک). وات کار کردن، وات موردنیاز برای عملیات دستگاه شما تحت بار نرمال است. وات شروع، وات اضافی برخی آیتم‌­ها هست که برای شروع یا هنگام کار در بالاترین سطح مصرف نیاز دارند.

چرا فقط از آیتم وات شروع برای محاسبه کل وات شروع استفاده می‌شود؟

وات شروع فقط در ابتدا نیاز می‌­شود و فقط یک آیتم در یک زمان شروع خواهد شد. بنابراین، با انتخاب بالاترین وات شروع بین آیتم­ها، شما تضمین می­‌کنید که برای کار تمام آیتم‌­های موردنیاز، وات کافی خواهید داشت.

از کجا وات شروع را بدانیم؟

در دستور کار یا بروشور هر دستگاهی وات موردنیاز برای شروع و کار کردن وجود دارد. اگر فقط ولت و آمپر نوشته شده، شما می‌­توانید وات را از حاصل ضرب ولت در آمپر بدست آورید.

تفاوت بین وات مجاز و حداکثر وات موتور برق چیست؟

وات مجاز میزان برقی را که ژنراتور قابل حمل می‌­تواند به طور پیوسته تولید کند، توصیف می­‌کند. حداکثر وات، برقی است که ژنراتور می­‌تواند برای مدت کوتاهی تولید کند. برقی مورد نیاز یک موتور هنگام راه اندازی یک مثال خوب از حداکثر وات است.

آیا می‌توان از یک ژنراتور قابل حمل در هنگام قطع برق خانگی استفاده کرد؟

بله شما می‌­توانید لوازم خانگی و دستگاه­‌های خانگی را به یک ژنراتور قابل حمل وصل کنید، اما نه همه به طور همزمان. هرگز ژنراتور خود را به یک خروجی در خانه یا محل کار وصل نکنید. اگر می­‌خواهید یک ژنراتور قابل حمل را به سیستم سیم­‌کشی خانه خود وصل کنید، یک برق­کار مجاز بگیرید تا یک سوئیچ انتقال برق دستی را با توجه به کدهای برق نصب کند.

آیا ژنراتور قابل حمل باید اتصال زمین داشته باشد؟

بله برای ایمنی، ژنراتور باید به درستی روی زمین قرار بگیرد در غیر این صورت خطر برق گرفتگی وجود دارد.

آیا می‌توان اگزور موتور برق را در یک محیط بسته قرار داد؟

خیر. هرگز ژنراتور را در خانه یا ناحیه بسته روشن نکنید. ژنراتورهای قابل حمل برای کار در فضای بیرون طراحی شده اند که در آن تهویه بسیار زیادی وجود دارد. اگزوز ژنراتور مانند تمام موتورهای بنزینی حاوی مونوکسید کربن سمی است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 2.8 / 5. تعداد نظرات 5

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare