0
تخفیف ها و فروش ویژه
13 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

ضربات برگشتی اره زنجیری یا لگد زدن که در انگلیسی به آن «کیک بک» می‌گویند اصطلاحی است که برای توصیف لرزه‌های ناگهانی و رو به بالای اره موتوری استفاده می‌شود. این لگدها بالقوه بسیار خطرناک است و یکی از شایع‌ترین دلایل حوادث مرتبط با دستگاه اره زنجیری همین موضوع است. همین که اره زنجیری لگد زد، هیچ کار دیگری نمی‌توانید بکنید، به غیر از اینکه کنترل دستگاه را در اختیار گرفته و آن را مهار کنید.

لگد زدن اره زنجیری براساس قانون سوم نیوتن!

لگد زدن معمولا هنگامی اتفاق می‌افتد که زنجیر به مانعی برخورد می‌کند، اما این اتفاق تابع چه قانونی است؟ برای این کار بهتر است سری به قوانین فیزیک نیوتنی بیاندازیم، براساس قانون سوم نیوتن یا قانون کنش و واکنش، هر عملی، عکس العملی دارد؛ این عکس العمل دو ویژگی دارد:

 1. برابر با عمل است
 2. در جهت خلاف عمل است

بر مبنای این قانون اگر ماده یا جسمی به ماده و جسم دیگری نیرویی وارد کند، جسم دوم نیز به همان اندازه نیرویی در جهت مخالف به جسم اول وارد می‌کند. در لگد زدن اره موتوری نیز دقیقا همین اتفاق می‌افتد؛ چرا که وقتی اره زنجیری به تنه درخت نیرو وارد می‌کند، تنه درخت نیز به اره زنجیری نیرویی به همان اندازه و در جهت مخالف آن وارد می‌کند برای همین ضربات برگشتی یا لگد اتفاق می‌افتد.

کیک بک زدن اره زنجیری

منطقه لگد زدن اره زنجیری کجاست؟

متدوال‌ترین نقطه‌ای که اره زنجیری لگد می‌زند قسمت جلوی اره و یک دوم بالایی آن است. یعنی یک زاویه 90 درجه در قسمت نیم‌دایره‌ای نوک دستگاه. حتی اگر اره شما در بهترین وضعیت نیز باشد در این قسمت امکان لگد زدن وجود دارد؛ جدای از این قسمت، برخی عوامل نیز بر لگد زدن اره زنجیری موثر است. مثلا طول عمر بالای زنجیر و کُند بودن آن یکی از دلایل عمده لگد زدن اره موتوری است. به همین ترتیب اگر زنجیر به اندازه کافی محکم نباشد، روی کارایی دستگاه تاثیر گذاشته و خطر لگد زدن را افزایش می‌دهد.

چگونه خود را برای لگدهای اره زنجیری آماده کنیم؟

وقتی اره موتوری بنزینی تصمیم به لگد زدن گرفت تقریبا هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید که جلوی آن را بگیرید! پس باید آمادگی‌های لازم را در این زمینه داشته باشید، از جمله این آمادگی‌ها، استفاده از تجهیزات ایمنی (PPE) شخصی است. از آنجایی که تقریبا احتمال کیک بک زدن اره زنجیری بالا است و سمت حرکت لگد به سمت سر و صورت شما است باید از داشتن کلاه ایمنی اطمینان داشته باشید؛ بهتر است از کلاه‌های «ویزور» یا لبه‌دار استفاده کنید. کلاه ایمنی ویزور داری یک لبه سفت در جلوی کلاه است.

مزیت داشتن کلاه ایمنی لبه دار در هنگام کار با اره موتوری
همچنین توصیه می‌شود قبل از شروع کار، کاپشن، شلوار، دستکش، چکمه یا پوتین مناسب تهیه کرده و بپوشید؛ چراکه در لگد زدن اره زنجیری قضیه مرگ و زندگی در میان است!

راه‌هایی که می‌توانید از ضربات اره زنجیری جلوگیری کنید

برای کاهش خطر لگد زدن، چندین کار مختلف وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:

دفترچه راهنما را بخوانید

این کار همیشه باید جزو اولویت‌های شما باشد، به ویژه اگر تجربه کار با اره بنزینی را ندارید. دفترچه راهنما، تمام اطلاعات مهم در مورد چگونگی استفاده ایمن از اره زنجیری را به صورت صحیح به شما ارائه می‌کند.

روش کار با اره موتوری حتما بخوانید: چهار نکته ساده که درباره نحوه کار با اره زنجیری نمی‌دانید!

اطمینان از سالم بودن ترمز زنجیر دستگاه

ترمز زنجیر اره، یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در پیشگیری از خطرات این دستگاه است. این ترمز طراحی شده تا با گرفتن آن بلافاصله حرکت زنجیر متوقف شود. از ترمز زنجیر اره موتوری برای زمانی که شما می‌خواهید تغییر موقعیت دهید استفاده می‌شود، در این حالت دیگر نیازی نیست دستگاه را خاموش کنید. این ترمز همچنین عامل موثری در مهار کردن کیک بک اره است، با لگد زدن دستگاه باید بلافاصله ترمز را بگیرید؛ این اقدام می‌تواند صدمات احتمالی را کاهش دهد. بنابراین حتما پیش از شروع به کار، از سالم بودن ترمز زنجیر مطمئن شوید.

زنجیر ضدلگد

از زنجیره‌های ضدلگد استفاده کنید

برخی زنجیرها برای اره موتوری طراحی شده است که احتمال لگد زدن آن‌ها کمتر است، این زنجیرها به ویژه برای افراد مبتدی بسیار مناسب است؛ چراکه ضربات برگشتی کمتری وارد می‌کنند. معمولا تیغه‌های این زنجیرها پایه کوتاه‌تری دارند و طراحی خاصی دارند بنابراین کیک بک آن‌ها کمتر است.

زنجیرهای معمولی پایه‌های بلندتر و بیشتری دارند و به همین دلیل سریع‌تر چوب را برش می‌دهند با این حال خطر لگد زدن آن‌ها نیز بیشتر است.

از زنجیرهای تیز استفاده کنید

همانطور که گفتیم زنجیرهای کُند و مستهلک، امکان کیک بک را بیشتر می‌کنند؛ زیرا دندانه‌های زنجیر قادر به قطع چوب نخواهند بود و همین امر باعث گیر کردن زنجیر داخل چوب و ایجاد لگد می‌شود.

هنگام قطع تنه درختان بیشتر احتیاط کنید

اگر در هنگام برش تنه درخت، منطقه کیک بک اره به یک کُنده یا شاخه‌ای که نمی‌بینید برخورد کند شما بیشتر در معرض لگد زدن خواهید بود، بنابراین ما توصیه می‌کنیم در هنگام برش تنه درختان بیشتر دقت کنید. این امر همچنین به نحوه ایستادن شما نیز ارتباط پیدا می‌کند. اگر از نردبان استفاده می‌کنید باید اطمینان حاصل کنید که نردبان در جای محکمی قرار گرفته است.

در ادامه بخوانید: چند نکته طلایی برای خرید اره زنجیری که حتما باید بدانید!

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.6 / 5. تعداد نظرات 11

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare