0
تخفیف ها و فروش ویژه
بهترین روش کفسازی حیاط خانه 27 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

فضاهای بیرونی خانه‌ها، ویلاها، باغ‌های شخصی و مواردی شبیه به این برای استفاده مفید کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است. فضاهایی مثل حیاط یا بخش‌هایی از باغ و ویلا جاهایی است که ممکن است شما بخواهید خودتان اقدام به کف سازی آن با بتن کنید. برای این کار نیازمند دانستن برخی نکات هستید. اگر فنی باشید قطعا از پس این کار برخواهید آمد فقط به برخی تجهیزات نیاز دارید که این تجهیزات در دو نوع دستی و ماشینی آن‌ها وجود دارد و شما می‌توانید حتی آن‌ها را اجاره کنید. در این مطلب می‌خواهیم مهم‌ترین نکات و مراحل کف سازی حیاط خانه، باغ، ویلا و … را شرح دهیم پس با ما همراه باشید.

مرحله اول- خاک برداری برای کف سازی حیاط

برای اینکه حیاط یا باغ خود را به وسیله بتن کف سازی کنید نیاز است ابتدا مقداری خاک برداری کنید. البته منظور ما از خاک برداری برداشتن یک لایه از خاک‌های ضعیف حیاط است که ممکن است بعدا برای شما ایجاد مشکل کند. برای این کار می‌توانید از لوازم ابتدایی استفاده کنید مثل بیل و کلنگ و فرقون.

مرحله دوم- کوبیدن خاک برای کف سازی حیاط

بعد از اینکه خاک‌های ضعیف را برداشتید، حالا نوبت به کوبش خاک می‌رسد. علت اینکه باید زمین کوبیده شود، مشخص شدن نقاط ضعیف و پر کردن آن با مواد مناسب است. برای کوبیدن زمین می‌توانید از کمپکتور صفحه ای یا کمپکتور قورباغه ای استفاده کنید. باید به صورت رفت و برگشتی روی زمین مورد نظر با کمپکتور حرکت کرده تا کل مساحت آن را بکوبید. یکی از مراحل مهم کف سازی حیاط همین کوبیدن خاک است.

حتما بخوانید: چگونه یک کمپکتور صفحه ای برای کف سازی حیاط بخریم؟!
روش کار با کمپکتور صفحه ای حتما بخوانید: چند نکته کاربردی برای کار با کمپکتور صفحه ای

مرحله سوم- ریخت شن و ماسه در کف سازی حیاط

حالا نوبت به ریخت شن و ماسه روی کف است. بعد از اینکه این کار را کردید بهتر است بار دیگر با استفاده از کمپکتور کف زمین را بکوبید تا استحکام خاک افزایش یابد.

مرحله چهارم- بتن ریزی برای کف سازی حیاط

بعد از طی کردن مراحل بالا حالا وقت آن رسیده که بتن خود را آماده کنید. برای این کار باید طبق استانداردها و متناسب با مساحت زمین خود میزان بتن مورد نیاز را آماده کنید. آب، سیمان، سنگدانه‌ها و مواد افزودنی بتن را داخل بتونیر یا دستگاه میکسر بتن ریخته و بگذارید به مدت 5 دقیقه تمام مواد با هم ترکیب شود. بعد از آن به وسیله فرغون بتن را روی کف زمین ریخته و آن را پخش کنید.

راهنمای انتخاب بتونیر حتما بخوانید: کاملترین راهنمای خرید دستگاه بتونیر یا میکسر بتن

مرحله پنجم- ویبره کردن بتن برای کف سازی حیاط

بهتر است حتما این مرحله را انجام دهید. برای این کار یک شیلنگ ویبراتور دریلی هم کار شما را راه خواهد انداخت. قیمت شیلنگ ویبراتور دریلی ارزان است و می‌توانید خودتان آن را تهیه کنید. بعد از اینکه بتن را ریختید باید قسمت فلزی یا پوکر شیلنگ ویبراتور را در نقاط مختلف بتن فرو کرده و آن را ویبره کنید. با این کار هوای اضافی داخل بتن خالی شده و شیره بتن جای هوا را پر خواهد کرد. به این ترتیب بتن شما از استحکام بالایی برخوردار خواهد شد. برای ویبره کردن بتن به وسیله شیلنگ ویبراتور دریلی نقاطی را انتخاب کنید و شیلنگ ویبراتور را به صورت عمودی داخل بتن فرو کنید و بعد از 10 ثانیه شیلنگ را به آرامی خارج کنید. به همین ترتیب تمامی نقاط بتن را ویبره کنید که حبابی داخل آن باقی نماند.

ضوابط ویبره بتن حتما بخوانید: برای کار کردن با شیلنگ ویبراتور چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مرحله ششم- لیسه کردن بتن به وسیله شمشه ماله تلسکوپی

برای اینکه سطح بتن را کاملا صاف و یکدست کنید باید از وسیله‌ای به نام شمشه ماله تلسکوپی استفاده کنید. این شمشه‌ها تیغه‌های مختلفی به لحاظ اندازه دارند و با توجه به عرض کار، باید اندازه مناسب را انتخاب کنید.

مرحله هفتم- استفاده از ماله پروانه ای برای کف سازی حیاط

در آخر کاری که باید انجام دهید استفاده از ماله پروانه ای برای کف سازی حیاط است، زمانی که بتن حیاط به اندازه‌ای خشک شد که وقتی با چکمه روی آن حرکت کردید، فقط جای پای شما در بتن ماند زمانی است که باید با یک ماله پروانه ای یا ماله هلکوپتری سطح بتن را صاف و یکدست کنید. توجه داشته باشید که در تمام مراحل بالا، تراز بودن بتن کف حیاط مهم است بنابراین حتما باید در مراحل مختلف از ترازهای لیزری یا دستی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم خرید ماله پروانه ای مناسب برای کار کف سازی حیاط

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 2 / 5. تعداد نظرات 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

    ثبت نظر جدید

    پاسخ دهید

    امتیاز شما به مقاله

    Click outside to hide the compare bar
    مقایسه محصولات