0
تخفیف ها و فروش ویژه
از بلوکاژ چه می دانید 10 اسفند ماه
در این مقاله می خوانیم

اصطلاحی در مهندسی ساختمان وجود دارد به نام بلوکاژ یا مادکام که در کف سازی کاربرد دارد؛ اما بلوکاژ یعنی چه؟ در این مطلب قصد توضیح همین موضوع  را داریم، در واقع بلوکاژ یک نوع عایق رطوبتی از جنس سنگ است، در ادامه با ما همراه باشید تا نکات بیشتری از این تکنیک را بازگو کنیم.

سنگ بلوکاژ چیست؟

بلوکاژ به قلوه سنگ‌ها و لاشه سنگ‌هایی گفته می‌شود که روی خاک ریخته تا مانع نفوذ رطوبت زمین به کف شوند. در زبان انگلیسی blockage به معنی جلو گیری، مانع، انسداد، محاصره، بازداری و ایجاد مانع است و در علوم مهندسی و معماری به معنی جلوگیری از نفوذ رطوبت به کف است. البته در دیوارها، سقف‌ها و هرجای دیگری نیز می‌توان بلوکاژ را انجام داد اما رایج‌ترین نوع بلوکاژ، بلوکاژ پی، بلوکاژ فونداسیون و بلوکاژ در زیرسازی است.

ارتفاع بلوکاژ چقدر باید باشد؟

ارتفاع بلوکاژ حداقل باید 25 سانتی‌متر الی 45 سانتی‌متر باشد با این حال این میزان بستگی به رطوبت زمین دارد. هرقدر رطوبت بیشتر باشد مهندسان معماری ارتفاع بلوکاژ را بیشتر می‌گیرند و در مواردی که رطوبت خیلی زیاد باشد روی بلوکاژ باید به وسیله قیرگونی پوشانده شود.

کار بلوکاژ چیست؟ اهمیت انجام بلوکاژ و بررسی علل فیزیکی آن

از جمله ویژگی‌های خاک این است که رطوبت را به خود می‌گیرد و هرچه خاک فشرده‌تر باشد این اتفاق چند برابر بیشتر رخ خواهد داد. علت این موضوع چیزی به نام پدیده مویینگی است. برای فهم بیشتر این موضوع بهتر است چند مثال بزنیم؛ مویینگی دقیقا همان چیزی است که وقتی یک گوشه از دستمال کاغذی را داخل آب می‌کنید در عرض چند ثانیه آب به تمام قسمت‌های دستمال کاغذی نفوذ خواهد کرد. این اتفاق را می‌توان از طریق لوله مویین هم آزمایش کنید.

اگر یک لوله شیشه‌ای (لوله مویین) را به صورت عمودی داخل یک کاسه آب قرار دهید خواهید دید که آب داخل لوله مقداری بالاتر از سطح آب داخل کاسه قرار خواهد گرفت. علت این امر بالاتر بودن چسبندگی مولکول‌های آب با شیشه است. یعنی مولکول‌های آب با شیشه چسبندگی بیشتری از پیوستگی مولکول‌های آب با خودش دارد. اما در مایعی مانند جیوه این دقیقا برعکس است یعنی پیوستگی ملوکول‌های جیوه با هم بیشتر از چسبندگی آن با شیشه است بنابراین وقت درون یک کاسه جیوه بریزید و لوله موییئنه را داخل کاسه قرار دهید، سطح جیوه داخل لوله پایین تر از سطح جیوه داخل کاسه قرار خواهد گرفت. دقیقا در اثر همین پدیده مویئینگی است که ریشه گیاهان آب را به خود جذب می‌کنند.

مویینگی آب و جیوه

این موضوع برای آب داخل خاک هم قابل اثبات است؛ هرقدر خاک‌ها ریزتر و متراکم‌ترباشند آب راحت‌تر به سمت بالا حرکت می‌کند. حتما این این موضوع را بارها لب دریاها دیده‌اید که وقتی کوچکترین چاله‌ای در ساحل ایجاد می‌کنید سریعا پر از آب می‌شود. علت جوشیدن چشمه‌ها، بالا آمدن آب چاه‌ها و غیره نیز مصداق همین پدیده است.

مراحل اجرای بلوکاژ کف

مشخص شد که علت بلوکاژ کردن، عدم نفوذ رطوبت به کف است. برای این کار باید مراحلی را طی کنید که به شرح زیر است:

فشرده سازی خاک

اقدام اول شما برای کف سازی این است که سطحی که می‌خواهید کف سازی کنید را کاملا فشرده کنید، علت این کار چند چیز است:

 • از بین بردن ناهمواری‌ها
 • افزایش مقاومت پی
 • شناسایی قسمت‌های ضعیف خاک

ماشین فشرده سازی خاک دستگاهی به نام کمپکتور است؛ اگر محدودیت عرض نداشته باشید می‌توانید از انواع کمپکتور صفحه ای استفاده کنید و اگر عرض کار شما کم است بهتر است از کمپکتورهای قورباغه ای بهره ببرید.

حتما بخوانید: برای خرید کمپکتور چه چیزهایی را باید بدانیم؟
بلوکاژ چیست

اجرای بلوکاژ با سنگ قلوه

برای اینکار باید از قلوه سنگ و لاشه سنگ استفاده کنید. ابتدا یک لایه قلوه سنگ به ارتفاع حداقل 25 الی 45 سانتی‌متر روی کف بچینید، سپس یک لاسه شن و ماسه درشت روی قلوه سنگ‌ها بریزید تا فواصل خالی را پرکند. تا همین جا کار بلوکاژ کردن شما به پایان رسیده است، اما اگر رطوبت بالاتر باشد باید از یک لایه قیرگونی نیز استفاده کنید.

راهنمای انتخاب شیلنگ ویبراتور بیشتر بخوانید: چگونه یک شیلنگ ویبراتور مناسب بخریم؟

این امر به ویژه برای خانه‌های مسکونی، مرغداری‌ها و گاوداری‌ها اهمیت بیشتری دارد. بعد از اینکه سطح قلوه سنگ‌ها را قیرگونی کردید، وقت بتن ریزی است، بهتر است حدود 10 الی 15 سانتی‌متر روی قیرگونی را بتن ریزی کنید، سپس بتن را با شیلنگ ویبراتور ویبره کنید تا هیچ هوایی داخل آن نباشد. زمانی که بتن تا حتی خشک شد که اگر با چکه روی آن رفتید حدودا نیم سانت داخل آن فرو رفتید می‌توانید با یک ماله پروانه ای سطح آن را ماله کشی کنید. بعد از بتن ریزی نیز با یک لایه 3 سانتی ملات ماسه و سیمان روی بتن را بپوشانید و به وسیله یک شمشه ماله تلسکوپی آنرا صاف کنید. بعد از اینکه لایه ملات شن و سیمان کاملا خشک شد می‌توانید فرش کف نهایی را اجرا کنید که شامل انواع موزائیک، پارکت و غیره می‌شود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.6 / 5. تعداد نظرات 20

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare