0
تخفیف ها و فروش ویژه
بتن اسفنجی چیست؟ 25 فروردین ماه
در این مقاله می خوانیم

بتن انواع مختلفی دارد که نوع آن بتن متخلخل است که نام‌های دیگری مثل بتن اسفنجی نیز شناخته می‌شود. در حقیقت بتن اسفنجی بتنی است که اسلامپ یا روانی آن صفر است. مانند سایر مواد بتنی، بتن متخلخل نیز از سنگدانه‌ها البته از نوع درشت آن، آب، ریزدانه‌ها، سیمان و مواد افزودنی درست شده است. در حقیقت این بتن حفره‌هایی دارد که آب از آن عبور می‌کند. در این مطلب توضیحات بیشتری در این باره ارائه خواهیم داد.

بررسی بتن متخلخل یا بتن اسفنجی و ویژگی‌های آن

در بتن اسفنجی فاصله سنگدانه‌ها به گونه‌ای است که حفره‌هایی داخل آن به وجود می‌آید و بین 2 تا 8 میلی‌متر فاصله بین حفره‌ها است.

برای همین از سنگدانه‌های درشت استفاده می‌کنند تا این حفره‌ها به وجود بیاید چراکه فاصله بین سنگدانه‌ها اجازه ایجاد چنین چیزی را می‌دهد. به دلیل وجود حفره‌ها، معمولا بتن اسفنجی همانگونه که از نام آن پیداست، مقاومت کمی دارد. سیمانی که در بتن اسفنجی به کار برده می‌شود اسلامپ یا روانی کمی دارد اما چسبندگی آن بالا است.

از بتن متخلخل یا بتن اسفنجی در کجا استفاده می‌شود؟

برای فضاهایی که آب‌های زیرزمینی در آن جاری است معمولا از بتن متخلخل استفاده می‌کنند.

روسازی بتن متخلخل در کنترل آب نقشی اساسی دارد. با این کار از به وجود آمدن سیلاب‌ها جلوگیری می‌شود چراکه آب به داخل بتن کشیده می‌شود. استفاده از بتن متخلخل در حفاظت از منابع آبی موثر است. علاوه بر این برای محل‌های عبور و مرور، این بتن امنیت را بالاتر می‌برد. از جمله موارد و مزایای دیگر بتن متخلخل عبارتند از:

 • بتن متخلخل عایق صوتی است.
 • بتن متخلخل عایق گرما است و از آن می‌کاهد.
 • بتن اسفنجی موجب حفظ منابع آبی می‌شود.
 • این بتن برای درخت‌ها مفید است.

همانگونه که می‌دانید یکی از اشکالات در شهرهای بزرگ آب گرفتگی معابر در اثر بارندگی‌ها است، چیزی که در شهرهای بزرگ خودمان از جمله تهران نیز می‌توانیم مشاهده کنیم.

یکی از علل جمع شدگی آب، عدم نفوذپذیری سطوح شهری است، این اتفاق عملا موجب به راه افتادن روان‌آب‌ها شده است.

به همین دلیل باید در طراحی شهری، سطوح و معابر به گونه‌ای طراحی شود که این آب به داخل زمین نفوذ کرده و موجب تقویت منابع آب زیرزمینی شود.

روسازی به وسیله بتن متخلخل یا بتن اسفنجی می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

بتن متخلخل چه معایبی دارد؟

با وجود اینکه کاربردهای بتن متخلخل زیاد است با این وجود بحث‌هایی درباره استفاده از این بتن وجود دارد. علت اصلی مخالفان بتن متخلخل عدم دوام و پایداری آن و عدم استاندارد آن است. پایین بودن مقاومت مکانیکی بتن متخلخل نیز از جمله مواردی است که باعث شده مهندسان ساختمانی در این باره تردید داشته باشند. به دلیل عدم روان بودن ملات سیمان این بتن و وجود حفره‌ها داخل بتن، پیوستگی بین سنگدانه‌های بتن کم است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد نظرات 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare