0
تخفیف ها و فروش ویژه
شن کش چیست 15 آبان ماه
در این مقاله می خوانیم

آیا می‌دانید شن کش چیست؟ در واقع شن کش وسیله ای است که با استفاده از آن می‌توان اقدام به جمع کردن یا پهن کردن مصالح، کود، شن، بتن و غیره در امور کشاورزی و ساختمانی کرد. این تعریف کلی را داشته باشید تا بیشتر درباره اینکه شن کش چیست به شما توضیح دهیم. شن کش یک وسیله کاملا ساده و ابتدایی است، شاید جزو ابزارهایی باشد که صدها سال از قدمت آن می‌گذرد، چون تکنولوژی خاصی ندارد اما در عوض کارایی بسیار زیادی دارد. احتمالا همه شما یک مدل از آن را دست کشاورزان بر سر زمین یا دامدارها زمانی که می‌خواهند علوفه را برای دام‌ها جابجا کنند دیده‌اید. اما کار شن کش به همین چند مورد خلاصه نمی‌شود؛ چراکه مدل‌های مختلفی از این دستگاه وجود دارد که در جاهای متفاوتی از آن بهره گرفته می‌شود. ما در ادامه این مقاله می‌خواهیم به طور کامل بگوییم که شن کش چیست، چه مدل‌هایی دارد و از هر مدل برای چه کارهایی می‌توان استفاده کرد.

بررسی ساختار ظاهری شن کش

قبل از اینکه به این سوال بپردازیم که شن کش چیست، باید بدانیم که ظاهر آن به چه شکل است و از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است. در واقع همانطور که گفتیم این وسیله اجزای و تجهیزات خیلی پیچیده‌ای ندارد. تمام آنچه به نام شن کش می‌شناسیم خلاصه می‌شود در یک دسته چوبی یا فلزی که به یک قطعه فلزی دندانه دار متصل شده است. در واقع این قطعه دندانه دار را چنگک هم می‌گویند.

قسمت دندانه‌دار برای استحکام بیشتر باید از آهن، فولاد یا آلومینیوم ساخته شده باشد. اما دسته‌ها را برای سبکی و راحتی بیشتر از چوب می‌سازند چراکه دسته‌های آهنی باعث سنگینی شن کش شده و در نتیجه کار کردن با آن سخت و دشوار می‌شود.

قسمت چنگک یا همان قسمت دندانه دار در عرض‌های متفاوتی تولید می‌شود، در واقع اندازه یا پهنای شن کش به کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید ارتباط دارد، در ادامه، زمانی که به بررسی انواع شن کش باغبانی پرداختیم، متوجه خواهید شد که برای چه کارهایی باید از شن کش با عرض بیشتر و برای چه کارهایی از شن کش با عرض معمولی و کم استفاده کرد.

شن کش چیست و چه انواعی دارد؟

حالا که با ظاهر، ساختار و قطعات تشکیل دهنده این وسیله پرکاربرد آشنا شدید بیایید با هم بررسی کنیم که شن کش چیست؟ در زیر لیستی از کارهایی که با استفاده از یک شن کش می‌توانید انجام دهید را ردیف کرده‌ایم که می‌توانید بخوانید:

 • شن کش وسیله ای است که در امور باغبانی برای جابجا کردن برگ‌ها از آن استفاده می‌کنند.
 • شن کش وسیله ای است که برای تمیز کردن سطح چمن از آن استفاده می‌کنند.
 • شن کش وسیله ای است که با استفاده از آن می‌توان لایه سطحی خاک را مقدار نرم کرد یا شخم زد.
 • شن کش وسیله ای است که با استفاده از مدل‌های مخصوص بتن، می‌توان در هنگام انجام کار، بتن را در تمام مقطع متراکم و پخش کرد.
 • شن کش وسیله ای است که با استفاده از آن می‌توان می‌توانید اقدام به پخش کردن آسفالت روی زمین کنید.

بررسی انواع شن کش باغبانی و ساختمانی

شن کش‌ها از نظر نوع چنگک یا قسمت دندانه‌دار به چند دسته تقسیم می‌شوند، در واقع از هر کدام استفاده‌های خاصی می‌شود که از دیگری متفاوت است. به طور کلی می‌توان انواع شن کش را به دو دسته زیر تقسیم کرد:

 • شن کش بتن یا شن کش دستی
 • شن کش باغبانی

شن کش بتن چیست؟

شن کش بتن که به آن شن کش دستی هم گفته می‌شود از نظر ظاهری تفاوت چندانی با مدل‌های باغبانی ندارد، تنها تفاوت آن‌ها در ساختار چنگک آن‌ها است. انتهای دسته‌ی شن کش بتن دیگر دندانه‌مانند نیست بلکه یک قطعه فلزی بدون دندانه است که لبه‌های آن کاملا صاف است. از شن کش بتن برای زمانی که می‌خواهند عملیات بتن ریزی انجام دهند استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید درباره اینکه این شن کش چیست بیشتر بدانید باید گفت، وقتی میکسرهای مکانیزه بتن روی مقطع، بتن را خالی می‌کنند نیاز است تا شما با استفاده از یک وسیله آنرا در تمام مقطع پخش کنید تا بعد با استفاده از انواع شمشه ماله بتوانید آنرا صاف و یکدست کنید. این وسیله شن کش بتن است که این کار را به بهترین وجه ممکن انجام می‌دهد

تمام قسمت‌های شن کش بتن فلزی است چراکه با بتن سروکار دارد البته برخی مدل‌ها وجود دارد که دسته‌های چوبی دارند. برای راحتی کار با شن کش بتن، برخی تولیدکنندگان از دستگیره‌های فلزی برای این محصول استفاده می‌کنند تا وزن نهایی آن کاهش یابد.

شن کش باغبانی چیست؟

شن کش باغبانی دارای چنگکی با دندانه‌های بلند است که از آن می‌توان برای جابجا کردن علوفه، تمیز کردن سطح چمن، جمع آوری برگ‌ها، نرم کردن لایه سطحی خاک و مواردی از این قبیل استفاده کرد. این دستگاه در امور باغبانی بسیار پرکاربرد است و خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • شن کش جمع آوری برگ
 • شن کش برش خزه
 • شن کش خاک
 • شن کش برش کاه

شن کش جمع آوری برگ

این دستگاه یکی از پرفروش‌ترین انواع شن کش باغبانی است، دندانه‌های بسیار بلندی دارد ولی فاصله دندانه‌ها از هم کم است تا هیچ برگی از زیر چنگک آن قسر در نرود!

شن کش برش خزه

این مدل در هر دو طرف یا لبه خود دندانه دار است در واقع یک چنگک دو طرفه است. از این وسیله برای زمانی که داخل استخر یا چاه آب خزه یا علف‌های هرز جمع شده استفاده می‌کنند برای همین دسته‌های بلندی دارد. البته برخی از مدل‌ها هستند که بدون دستگیره است و با استفاده از طناب به کف استخر یا چاه آب انداخته می‌شود و مانند لنگر آنرا بالا می‌کشند.

شن کش خاک

این مدل نیز شبیه شن کش جمع آوری برگ است با این تفاوت که طول دندانه‌های آن کوتاه‌تر است و دندانه‌های آن به هم نزدیک‌تر می‌باشد. با این وسیله می‌توان سنگ‌ریزه‌های سطح خاک را جمع کرد.

شن کش برش کاه

این مدل شن کش دارای دندانه‌های بسیار ریز و کوتاهی است که روی سطح چمن کشیده می‌شود و کاه و چمن‌های خشک را برش می‌دهد. در واقع نوعی علفتراش هم به حساب می‌آید!

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد نظرات 2

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare