0
تخفیف ها و فروش ویژه
انکربولت بتن 20 اسفند ماه
در این مقاله می خوانیم

امروزه پیچ‌ها کار نصب و اتصال را راحت کرده‌اند، پیچ‌ها تکه‌های بلند فلزی هستند که قسمت لاغر آن‌ها دارای رزوه است و قسمت بالایی آن‌ها نیز برجسته است تا میزان نفوذ پیچ به داخل اجسام مختلف مشخص باشد. برای باز و بسته کردن آن‌ها نیز یا می‌توان از پیچ گوشتی استفاده کرد یا باید از انواع آچار استفاده کنیم. جنس پیچ‌ها نیز با توجه به نوع کارکردشان متفاوت است برخی از فولاد ساخته شده و برای کارهای سخت استفاده می‌شوند و برخی آلومینیومی هستند. برای نصب برخی اجسام روی بتن از چه چیزی باید استفاده کرد؟ قطعا پاسخ مشخص است که از پیچ! اما از چه پیچی باید استفاده کنیم؟ آیا هر پیچی به درد این کار می‌خورد؟ در پاسخ باید بگوییم نوعی پیچ که برای بستن اجسام مختلف به بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد وجود دارد به نام انکرپیچ بتن یا انکربولت. اما این پیچ چه ویژگی‌ها و چه کاربردهایی دارد؟ در ادامه این مطلب به همین موضوعات خواهیم پرداخت.

انکر بولت یا انکر پیچ بتن چیست؟

بتن به دلیل داشتن ملات سیمان بعد از مدتی آنچنان سخت می‌شود که نیاز است تا از دستگاه‌های مخصوص برای برش آن‌ها استفاده کرد. حتی وقتی می‌خواهید به وسیله یک کاتر آسفالت بر، بتنی را برش دهید حتما باید از تیغه کاتر بتن بر برای آن استفاده کنید؛ چراکه مقاومت آسفالت و بتن با هم بسیار متفاوت است. به همین ترتیب برای سوراخ کردن بتن نیز نیاز به مته‌های مخصوص است و اگر بخواهیم اجسامی را به بتن پیچ کنیم نیز، آن پیچ باید به گونه‌ای طراحی شده باشد و به قدری محکم باشد که توان نفوذ به داخل بتن را داشته باشد. انکر پیچ بتن همان پیچ است به این تفاوت که این پیچ مخصوص بتن ساخته شده است. انکرپیچ بتن برای ثابت ماندن داخل بتن نیازمند انبساط نیست؛ رزوه‌های انکرپیچ بتن خاص بوده و دو ویژگی کلی دارد:

 • دندانه‌های آن بسیار سخت است
 • دارای رزوه‌های کوتاه و بلند است
حتما بخوانید: برای خرید تیغه کاتر بتن بر چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

انکر پیچ بتن از چه چیزی ساخته شده است؟

برای ساخت انکرپیچ بتن از آلیاژهای بسیار مقاوم فولادی استفاده می‌شود که دارای درصدی از کربن هستند و به آن‌ها فولاد پرکربن گفته می‌شود. همانگونه که می‌دانید بتن ماده‌ای بسیار سخت و مقاوم است بنابراین باید پیچی برای آن طراحی شود که به راحتی بتواند این ماده را سوراخ کرده و به آن نفوذ کند. کوتاه و بلندی رزوه‌های انکرپیچ بتن به راحتی مواد بتنی را سوراخ می‌کند. این پیچ‌ها مقاومت بالایی دارند به همین جهت می‌توانند بارهای سنگین را نیز تحمل کنند.

شکل ظاهری انکرپیچ بتن مانند حرف ال انگلیسی است؛ در هنگام خرید این پیچ باید با توجه به مسائلی مانند شرایط آب و هوایی محیط، مرطوب یا غیرمرطوب بودن آن، میزان بار و مواردی از این قبیل توجه کرد.

پیچ انکربولت تا حدود پانزده کیلوگرم بار را می‌توان تحمل کند؛ بیشتر انکربولت‌ها دارای یک مهره هستند و قسمت بالایی آن‌ها دارای یک آهن شش ضلعی است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 1.5 / 5. تعداد نظرات 2

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare