0
تخفیف ها و فروش ویژه
مضرس کاری چیست 13 اسفند ماه
در این مقاله می خوانیم

تکنیکی در کارهای عمرانی و شهرسازی وجود دارد به نام چیپینگ (chipping) یا مضرس کاری که در واقع ایجاد سطحی ناصاف روی بتن است. اما مضرس کاری چیست؟ مضرس کاری در لغت‌نامه به معنی دندانه دار کردن، دندانه دندانه کردن و کنگره‌ای کردن آمده است و منظور از مضرس کاری سطح بتن نیز دقیقا دندانه دندانه کردن آن است.

علل مضرس کاری سطح بتن

دو دلیل عمده برای مضرس کاری یا چیپینگ بتن وجود دارد که عبارتند از:

 • بتن ریزی مجدد

اگر بخواهید بتن جدیدی روی بتن قبلی بریزید ابتدا باید سطح بتن خشک شده را مضرس کنید و بعد برای بتن ریزی جدید اقدام کنید. این موضوع در فوندانسیون‌ها کاربرد بیشتری دارد، برای این کار سطح پدستال و فوندانسیون را به روش چیپینگ تراشیده تا گروتی که بعد پایان نصب سازه فلزی می‌ریزند، به بتن بچسبد.

 • افزایش مقاومت سایشی بتن

در مواردی که نیاز است سطح بتن مقاومت سایشی بالایی به منظور عدم لیز خوردن داشته باشد به روش مضرس کاری سطح بتن را خراش می‌دهند به گونه‌ای که لایه‌ای از روی بتن برداشته شده و سنگدانه‌های آن نمایان شود. ایجاد این همواری‌ها برای زمانی که می‌خواهیم کف بتنی لغزنده نباشد مناسب است. علاوه بر این برخی به منظور زیبایی ظاهری بتن اقدام به چیپینگ آن می‌کنند.

 • مضرس کاری برای ترمیم بتن

از جمله موارد دیگری مضرس کردن بتن به کار می‌آید ترمیم سطح بتن است. همانگونه که می‌دانید اگر در مراحل مختلف بتن ریزی مثل ویبره کردن بتن با شیلنگ ویبراتور، لیسه کردن بتن با شمشه ویبره موتوری و شمشه ماله تلسکوپی، ماله کشی بتن به وسیله ماله پروانه ای و غیره دقت لازم به خرج داده نشود امکان خرابی بتن، ترک خوردگی بتن، کرمو شدن بتن، لانه زنبوری شدن بتن و مواردی از این قبیل وجود دارد. در مواردی که لایه سطحی بتن آسیب دیده باشد از طریق مضرس کردن آن یک لایه را تخریب کرده و دوباره یک لایه ملات سیمان و ماسه روی آن می‌ریزند.

ابزارهای مضرس کاری بتن

ایجاد ناهمواری‌های همگون در سطح بتن به هر طریقی ممکن است، شاید برخی با تیشه و چکش این کار را انجام دهند اما به صورت تخصصی از چند وسیله می‌توان برای این کار استفاده کرد:

 • واترجت

یکی از دستگاه‌های رایج برای مضرس کاری سطح بتن واتر جت یا جت آبی است که با فشار بالای آب (بین 2 تا 6هزار بار) می‌تواند به راحتی سطوحی ناهموار روی بتن ایجاد کند.

 • دستگاه chipping hammer یا هیلتی

راه کم هزینه‌تر برای مضرس کاری بتن استفاده از انواع دستگاه هیلی است که با داشتن مته‌های قلم چکش می‌توان به راحتی روی بتن دندانه‌هایی ایجاد کرد.

گفتنی است موارد متدوال استفاده از مضرس کاری در محیط‌ها و فضاهای مختلفی همچون جاده‌ها، پارکینگ‌ها، پارک‌ها، پاساژها، رمپ‌ها، عرشه و ستون پل‌ها، اسکله‌ها، سدها و هرجای بتنی دیگر است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.4 / 5. تعداد نظرات 10

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare