0
تخفیف ها و فروش ویژه
تاثیرگذاری خوب سموم 24 فروردین ماه
در این مقاله می خوانیم

بسیاری از کسانی که با کار باغبانی و پرورش گیاهان سروکار دارند بر این مطلب اذعان دارند که در حالی که دوستان یا نزدیکانشان از یک سم در سمپاشی استفاده کرده و نتیجه گرفته‌اند با این حال همان سم روی درختان باغ آن‌ها نتیجه‌ای نداده است. چرا گاهی اوقات سمپاشی اثر ندارد؟ آیا مشکل از سم است یا از سمپاشی یا هردوی این موارد؟ در واقع علت عدم اثرگذاری مناسب برخی سموم بیشتر به شیوه سمپاشی و اصول آن باز می‌گردد. البته نمی‌توان از کیفیت سموم هم چشم پوشی کرد و باید در هنگام خرید سم نیز از فروشگاه‌های معتبر خرید کرد اما قسمت عمده سمپاشی به شیوه آن و همچنین استفاده از انواع سمپاش‌های استاندارد باز می‌گردد. متاسفانه با عدم رعایت همین اصول و نکات است که تقریبا در ایران بیش از 99 درصد از سمپاشی‌ها غیراصولی بوده که موجب هدررفتن سموم و آسیب به محیط زیست شده است. در ادامه این مطلب ما مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند سمپاشی شما را بی‌اثر کند را ذکر خواهیم کرد.

عامل اول- انجام سمپاشی با فشار بسیار زیاد

سمپاشی مثل استفاده از شیلنگ آب نیست که روی گیاه را آبپاشی کنیم، این کار نیازمند اصولی است که یکی از آن‌ها استفاده از سمپاش خوب و مناسب است. قطر قطرات سم روی شاخ و برگ گیاه باید بسیار ریز باشد که به آن اصطلاحا قطرات پودری می‌گویند. قطراتی که شبیه شبنم بوده و سرتاسر پشت و روی برگ درختان را می‌پوشاند و از روی آن چکه نمی‌کند. این کار فقط از عهده یک سمپاش خوب بر می‌آید.

امروزه به واسطه گسترش کشاورزی، تولید سمپاش‌ها نیز در انواع مختلفی به لحاظ نوع کاربری، نیروی محرکه، اندازه سمپاش و تناسب آن با مساحت سمپاشی تولید می‌شوند اما مانند هر محصول دیگری، سمپاش هم می‌تواند دارای کیفیت خوب یا بد باشد.

شما باید سمپاشی خریداری کنید که دارای فشار ثابت باشد، یعنی فشار آن کم و زیاد نشود. این امر در انواع سمپاش دستی امکان پذیر نیست؛ چراکه زمانی که اهرم فشار آنرا به حرکت در می‌آورید فشار سمپاش بالا بوده و سم پودری‌تر اسپری می‌شود و هرچه از آن می‌گذرد به علت کاهش فشار داخل مخزن، قابلیت شبنمی بودن سموم از بین می‌رود.

اما این امر در سمپاش‌های موتوری متفاوت است. مثلا سمپاش شارژی پشتی به دلیل داشتن پمپ متناوب که با باتری لیتیومی کار می‌کند به صورت یکنواخت در طول سمپاشی سم را اسپری می‌کند. یا سمپاش فرغونی و سمپاش زنبه‌ای نیز به دلیل داشتن موتور بنزینی چهارزمانه و پمپی با قدرت 45 بار بدون هیچ افت و اخیزی در فشار سمپاشی کار خود را انجام می‌دهد. بنابراین سم به ویژه برای مواقعی که حشرات به درختان حمله‌ور می‌شوند باید به گونه‌ای روی درخت اسپری شود که تمام آنرا پوشش داده و روی شاخ و برگ درخت بماند تا عملیات نفوذپذیری انجام شود.

انواع سمپاش حتما بخوانید: چند نوع سمپاش داریم و هر سمپاش برای چه کاری مناسب است؟

عامل دوم- کاهش اثرگذاری سمپاشی به علت بالا یا پایین بودن دمای محیط

برای سمپاشی دو چیز را باید چک کنید:

 • گزارش‌های هواشناسی از طریق سایت‌های معتبر هواشناسی
 • دمای اثرگذاری سم

وقتی سموم را می‌خرید باید نسبت به عملکرد آن در دماهای بالا و پایین آگاهی داشته باشید، این را می‌توانید هم از فروشنده سم بپرسید و هم نوشته‌های روی سم را مطالعه کنید یا حتی از یک متخصص علوم کشاورزی درباره دمای اثرگذاری سمی که می‌خرید مشاوره بگیرد. برخی سموم در دمای پایین اثرگذاری بهتری دارند و برخی در دمای بالاتر. بنابراین با اطلاع از این میزان حتما در روزهایی سمپاشی را انجام دهید که دمای ایده‌آلی داشته باشد.

عامل سوم- بارندگی 24 ساعت تا 48 ساعت پس از سمپاشی

همانطور که در عامل اول اشاره کردیم سم باید روی گیاه شما بماند تا به آن نفوذ کند، وقتی به وسیله یکی از انواع مختلف سمپاش‌ها مثل سمپاش شارژی کوله ای سمپاشی را انجام می‌دهید باید دقت داشته باشید که هوا ابری و بارانی نباشد.

این روزها دیگر کسب اطلاعات دقیق از وضعیت آب و هوا به وسیله سایت‌های معتبر هواشناسی داخلی و خارجی و همچنین اپلیکیشن‌های موبایلی کار چندان سختی نیست. شما باید تا 48 ساعت بعد از سمپاشی را چک کنید که هوا بارانی نباشد. اگر بعد از سمپاشی باران ببارد عملا تمام سمی که روی گیاه پاشیدید بی اثر خواهد شد. درحالی که قرار بوده به آفت کشی گیاهان و درختان خود بپردازید، چند آفت گریبان‌گیر شما خواهد شد:

 • سمی مصرفی شما هدر می‌رود.
 • با سمپاشی دوباره باید هزینه‌های بیشتری پرداخت کند.
 • به علت سمپاشی دوباره ممکن است درختان شما آسیب ببیند.
 • هزینه اجاره سمپاشی، استهلاک سمپاش و نیروی انسانی شما دوبرابر خواهد شد.

پس حتما با اطلاع از وضعیت آب و هوا، در روزهای آفتابی کار سمپاشی را انجام دهید.

عامل چهارم- توجه به سمپاشی در شب یا روز

برخی سموم باید به داخل برگ نفوذ کرده و برخی خیر و فقط باید سطح گیاه را آغشته کند در بیشتر گیاهان منافذ آن در روزها باز بوده و شب‌ها بسته می‌شود، بنابراین سمومی که نباید جذب شوند باید در شب سمپاشی شوند. برای اطلاع از این موضوع نیز می‌توانید راهنمای استفاده سموم را روی بسته بندی آن‌ها ملاحظه کنید یا از فروشنده سم این امر را جویا شوید.

آموزش مهم‌ترین نکات برای سمپاشی اصولی و حرفه‌ای

نحوه سمپاشی اصولی حتما بخوانید: آموزش مهم‌ترین نکات برای سمپاشی اصولی و حرفه‌ای

عامل پنجم- استفاده از آب‌های قلیایی برای سمپاشی

استفاده از آبی که PH آن یعنی یون هیدروژن آن بالا باشد برای سمپاشی مناسب نیست. به این آب‌ها اصطلاحا آب قلیایی گفته می‌شود که به علت اسیدی بودن هم برای گیاه مناسب نیست و هم برای سمپاش شما. از آنجایی که در ایران میزان PH بیشتر آب‌ها بالای رقم 7 است بنابراین از کنترلرها برای آن استفاده می‌کنند تا این مقدار کاهش یابد، بهترین نرخ PH آب برای سمپاشی 5.5 است که باید این میزان را رعایت کنید.https://abzarino.com/blog/maintenance-of-sprayer/

روش نگهداری صحیح از سمپاش حتما بخوانید: کارهایی که نباید انجام دهید تا سمپاش شما همیشه سالم بماند

عامل ششم- استفاده از آب‌های با EC بالا در سمپاشی

منظور از EC هدایت الکتریکی آب است که نباید برای سمپاشی بالا باشد. هرچه هدایت الکتریکی آب بالاتر باشد آب سنگین‌تر و شورتر است. بنابراین از آب دریاها نمی‌توان برای سمپاشی استفاده کرد، یا مناطقی که آب شوری دارند برای سمپاشی مناسب نیست. بهترین میزان EC آب 0.5 تا 1 میلی‌موس است که این نکته را نیز باید در هنگام سمپاشی رعایت کنید تا سمپاشی شما اثرگذاری خوبی داشته باشد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 2.8 / 5. تعداد نظرات 4

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare