لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
چگونه از موتور پمپ آب نگهداری کنیم 8 اسفند ماه
فهرست مطالب

روغن در موتور پمپ آب عین خون در بدن انسان است! پس این موضوع را جدی بگیرید که کار کردن دستگاه بدون روغن، یعنی خلاص! در این مطلب ما چند مورد از مهمترین اصول نگهداری از موتور پمپ آب را بیان کردیم که به واقع مهم‌ترین مورد، تعویض روغن پمپ آب است. اگر بگوییم صدها نفر با ما تماس گرفته و عنوان کرده‌اند دستگاه‌شان شاتون زده یا سوخته شاید باور نکنید، فقط به خاطر اینکه موتور پمپ بدون روغن کار کرده است. با ما همراه باشید تا روش نگهداری از موتور پمپ آب را برای شما بگوییم. اینکه نحوه تعویض روغن موتور پمپ آب به چه شکل است را توضیح خواهیم داد و به شما خواهیم گفت که زمان تعویض روغن موتور پمپ آب هر چند ساعت-کار باید باشد.

مقدمه ای پیش از شروع مطلب درباره نگهداری از موتور پمپ

موتور پمپ آب دستگاهی است که اکثر کشاورزان از آن استفاده می‌کنند؛ این دستگاه از جمله محصولات پرفروشی است که کشورهای مختلفی اقدام به تولید آن می‌کنند. در ایران نیز انواع ایرانی و خارجی آن وجود دارد. در اینکه همواره باید دستگاهی انتخاب کنید که بهترین کیفیت را داشته باشد شکی نیست بااین‌حال اگر بهترین دستگاه‌ها را هم در اختیار داشته باشید؛ اما به‌درستی از آن‌ها نگهداری نکنید قطعاً بعد از مدتی دچار مشکل خواهند شد.

موتور پمپ نیز از این قاعده مستثنی نیست، ازآنجایی‌که انواع موتور پمپ آب بنزینی، دیزلی و نفت و بنزینی در محیط‌های مرطوب استفاده می‌شوند قاعدتاً میزان آسیب به آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود بنابراین حتماً باید نکاتی درباره نگهداری صحیح از آن‌ها بدانید تا مجبور به تعمیر موتور پمپ آب یا حتی تعویض آن نباشید.

راهنمای خرید: جامع‌ترین راهنمای انتخاب موتور پمپ آب [از 0 تا 100]

1- اصل اول نگهداری از موتور پمپ آب – آب‌بندی و بررسی اتصالات

یک موتور پمپ آب کشاورزی دارای دو دهانه ورودی و خروجی است، یکی برای ورود آب به داخل پمپ و دیگری برای خروج از آن، اندازه دهانه موتور پمپ‌ها متفاوت است، معمولاً اندازه دهانه انواع این دستگاه، 1 اینچ، 2 اینچ و 3 اینچ است.

برای دهانه ورودی پمپ از لوله‌های خرطومی استفاده می‌شود که در هر سه سایز 1 اینچ، 2 اینچ و 3 اینچ تولید می‌شود و برای دهانه خروجی پمپ یا دهانه انتقالی از شیلنگ برزنتی استفاده می‌کنند. در هنگام کار با موتور پمپ آب کشاورزی حتماً باید اتصالات لوله خرطومی و شیلنگ برزنتی را چک کنید تا کاملاً آب‌بندی باشد؛ در غیر این صورت احتمالاً اتصالات شما مشکلی دارد.

2- چک کنید که شیلنگ، سوراخ یا پاره نباشد

نکته دوم در نگهداری از موتور پمپ آب این است که لوله خرطومی و شیلنگ برزنتی آتش‌نشانی را چک کنید تا جایی از آن دچار پارگی، سوراخ‌شدگی، نشتی و مواردی ازاین‌قبیل نباشد. در این صورت هوا وارد پمپ شده و کارکرد آن را دچار اختلال خواهد کرد.

اگر دستگاه به جای آب با هوا کار کند، مصیبت دیگری گریبانگیر شما خواهد شد، چون موتور پمپ خراب شده و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند که در قسمت بعد توضیح دادیم.

3- استفاده از موتور پمپ بدون آب، هرگز!

هرگز نباید از موتور پمپ بنزینی یا دیزلی بدون آب استفاده کنید، ما در مطلبی جداگانه به این موضوع پرداخته بودیم که بزرگ‌ترین دشمن موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی، هوا است، این اتفاق تا جایی پیش خواهد رفت که موتور پمپ آب از کار خواهد افتاد، حتی در مواردی شاهد پدیده کاویتاسیون در موتور پمپ آب خواهیم بود.

نگهداری صحیح از موتور پمپ آب حتما بخوانید: اگر موتور پمپ آب بدون آب کار کند چه می‌شود؟

4- آب داخل پمپ را تخلیه کنید (به ویژه در زمستان)

زیر انواع موتور پمپ آب دیزلی یا بنزینی و غیره یک پیچ تخلیه وجود دارد که با بازکردن آن، آب داخل دستگاه خالی می‌شود. رعایت این نکته به‌ویژه در زمستان‌ها یا مناطق سردسیر و کوهستانی از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

زمانی که آب یخ می‌بندد تراکم و قدرت فشاری آن افزایش می‌یابد، از جهت دیگر سرمای یخ نیز مقاومت بدنه پمپ را کاهش خواهد داد؛ بنابراین امکان اینکه بدنه پمپ شما ترک بخورد وجود دارد.

5- مکش در ارتفاع طراحی شده

هر موتور پمپی باتوجه‌ به نوع، توان و حجم موتور، قدرت متفاوتی دارد، روی دفترچه راهنمای انواع این دستگاه، ارتفاع مکش و ارتفاع پرتاب عمودی موتور پمپ آب درج شده است.

حتماً در محدوده همین استاندارد طراحی از موتور پمپ استفاده کنید در غیر این صورت موتور پمپ دچار پدیده‌ای به نام کاویتاسیون خواهد شد که می‌تواند شما را دچار مشکل جدی کند.

اگر باک بنزین نیز پر باشد رسوبات کمتری وارد کاربراتور خواهد شد، ضمناً مراقب باشید باک بنزین موتور پمپ آب با اجسام تیز و سوراخ کننده برخورد نکند.

6- بدون روغن، هرگز + نحوه تعویض روغن موتور پمپ آب

استفاده از موتور پمپ آب بدون روغن همان قدر بد است که دستگاه را بدون آب روشن کنید! اگر موتور پمپ آب را [حتی بهترین موتور پمپ‌ها] را بدون روغن روشن کردید و در عرض چند دقیقه یا حتی چند ثانیه شاهد سروصدای دستگاه بودید، مطمئن باشید که موتور دستگاه شما شاتون زده است، چون بدون روغن دستگاه را روشن کرده‌اید!

نحوه تعویض روغن موتور پمپ آب به چه صورت است؟

علاوه بر اینکه همیشه باید از پر بودن گیج روغن موتور پمپ اطمینان حاصل کنید، باید بدانید که نحوه تعویض روغن موتور پمپ آب به چه صورت است.

هر موتور پمپ آبی یک گیج روغن دارد که معمولا یک نشانگر پیچی روی آن بسته شده که با باز کردن آن می‌توانید از سطح روغن خبردار شوید. علاوه بر این، در زیر دستگاه، یک پیچ تخلیه روغن هم وجود دارد.

مراحل تعویض روغن پمپ آب

طبق دستور زیر عمل کرده و روغن را تعویض کنید:

 1. درب گیج روغن را باز کنید
 2. دستگاه را روی سطحی بالاتر از زمین قرار دهید تا پیچ تخلیه آزاد باشد
 3. زیر دستگاه یک ظرف قرار دهید تا روغن داخل آن بریزد
 4. پیچ تخلیه را به وسیله آچار باز کنید
 5. اجازه دهید روغن کاملا تخلیه شود
 6. پیچ تخلیه روغن را بسته و با آچار محکم کنید
 7. 750 سی سی روغن نمره 40 از قسمت دریچه گیج [به وسیله یک قیف] داخل دستگاه بریزید
 8. درب گیج روغن را ببندید

زمان تعویض روغن موتور پمپ آب چقدر است؟

حالا که نحوه تعویض روغن موتور پمپ آب را یاد گرفتید، باید بدانید به ازای هر چند ساعت کارکرد، باید روغن موتور پمپ را تعویض کنید؟

معیارهایی برای زمان تعویض روغن موتور پمپ وجود دارد، مثلا اینکه دستگاه در چه شیبی آب را منتقل می‌کند؟ اما برای اینکه نیازی به محاسبات پیچیده نداشته باشید، بهتر است به ازای هر 20 ساعت کارکرد، روغن را تعویض کنید.

البته وقتی به راهنمای تعمیر و نگهداری برندهای معتبری مثل هوندا نگاه می‌کنیم توصیه دیگری کرده‌اند که قابل توجه است و بهتر است شما هم به همین دستورالعمل توجه کنید، هرچند هر دستگاهی که بخرید، یک دفترچه راهنما داشته که این موضوعات را دقیقا توضیح داده است.

زمان تعویض روغن موتور پمپ آب پس از 20 ساعت کارکرد برای بار اول [وقتی که دستگاه نو بوده و تا به حال روشن نشده] است و در دفعات بعدی باید، بعد از هر 100 ساعت کارکرد، روغن موتور را تعویض کنید.

منبع: سایت hondalawnparts.com

زمان تعویض شمع و فیلتر هوای موتور پمپ آب

تعویض منظم لوازم یدکی موتور پمپ آب مهم است، دو قلم دیگر از این لوازم، شمع و فیلتر هوا است که باید طبق دستورالعمل زیر آنها را تعویض کنید:

 • زمان تعویض شمع موتور پمپ آب: بعد از هر 100 ساعت باید شمع را چک کنید و بعد از 300 ساعت کار، آنرا تعویض کنید.
 • زمان تعویض فیلتر هوای موتور پمپ آب: به ازای هر 300 ساعت کارکرد، حتما باید فیلتر هوا را تعویض کنید.

7- هندل موتور پمپ آب را درست بکشید

سیستم استارت انواع موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی مجهز به سیستم هندلی است، کشیدن هندل در این دستگاه‌ها دومرحله‌ای است. ابتدا باید خلاصی هندل را بگیرید و سپس از آنجا نخ هندل را بکشید؛ در غیر این صورت ممکن است هندل موتور پمپ آب چاه عمیق شما خراب شود.

سخن پایانی درباره تعمیر و نگهداری موتور پمپ آب

اگر چک و بازبینی دوره‌ای که دستور آنرا به صورت کامل در بالا گفتیم انجام دهید، اگر نحوه تعویض روغن موتور پمپ آب را به درستی انجام داده و برای آن زمانبندی داشته باشید، اگر یک فیلتر هوا و شمع را چک کرده و در صورت نیاز تعویض کنید، اگر موتور پمپ بدون آب کار نکند، اگر دستگاه را در جایی قرار دهید که لرزش نداشته باشد، اگر در حد استانداردهای دستگاه از آن استفاده کنید [توجه به هد و دبی] ما امضا می‌کنیم که هیچ وقت موتور پمپ شما خراب نشود.

موتور پمپ آب از آهن و فولاد ساخته شده که اگر درست از آن استفاده کنید، هیچ آسیبی به آن نخواهد رسید. در صورتی که سوالی درباره این مطلب داشتید، کامنت بگذارید تا کارشناسان فنی ابزارینو آنرا پاسخ دهند.

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد آرا 61

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه