لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
28 بهمن ماه
فهرست مطالب

روزی دختری از مادرش پرسید قیمه را با قاف می‌نویسند یا با غین؟ مادر گفت: ز قاف و ز غین، قیمه ناخورده کس/ فقط روغن و گوشت بایست و بس! حالا ماجرای راهنمای انتخاب موتور پمپ آب نوشتن برای شما مشتریان عزیز هم همین است، سرتاسر وب را که می‌چرخیم، یک راهنمای خرید درست و درمان وجود ندارد که بفهمیم بالاخره چه دستگاهی راستِ کار ماست؟

و از آنجایی که در بازار هر کسی از ظن خود شد یار من، اکثرا راهنمای فروش موجودی انبار خود را به خورد خلق الله می‌دهند نه چیز دیگر. ما به شما قول می‌دهیم چکیده تجربه دو دهه فعالیت در حوزه فروش این محصول را در قالب مطلب با عنوان نحوه انتخاب پمپ آب کشاورزی با شما در میان بگذاریم.

مقدمه‌ای بر راهنمای انتخاب موتور پمپ آب

موتور پمپ آب یکی از تجهیزات قدیمی برای انتقال آب بوده و هست، از این دستگاه برای آبیاری باغات و زمین‌های کشاورزی، پرکردن و خالی‌کردن آب استخرها، تعمیرات عمرانی همچون عملیات آب و فاضلاب و موارد دیگری ازاین‌قبیل استفاده می‌شود.

موتور پمپ آب یکی از محصولاتی است که تنوع بسیار بالایی داشته و نمونه‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارد، برخی ساخت داخل و برخی ساخت کشورهایی مثل چین و ژاپن و غیره است، قیمت هر یک از این محصولات نیز بسته به کشور سازنده متفاوت خواهد بود، حالا در میان انبوهی از محصولات متنوع، خرید یک دستگاه مناسب شاید کمی سخت به نظر بیاید، برای همین ما در این مطلب نکاتی را ذکر می‌کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

گام اول در راهنمای انتخاب موتور پمپ – توجه به سوخت دستگاه

هر موتور پمپی از دو قسمت موتور و پمپ تشکیل شده است که مهم‌ترین اجزای این دستگاه را تشکیل می‌دهند، اگر موافق باشید بر همین اساس به بررسی اجزای مختلف موتور پمپ آب بپردازیم.

موتور پمپ آب سه نوع کلی دارد:

یکی از فاکتورها برای انتخاب یکی از موتور پمپ‌های بالا، توجه به سوخت و انرژی و در دسترس‌ بودن آن است. در کشور ما دسترسی به سوخت بنزین بسیار آسان‌تر است، در عوض گازوئیل ارزان‌تر بوده و اگر کار شما با دستگاه زیاد باشد صرفه اقتصادی با موتور پمپ آب دیزلی است. یا اگر دسترسی شما به نفت ممکن است می‌توانید از نوع نفت و بنزینی استفاده کنید که به‌وسیله بنزین استارت خورده و با نفت کار می‌کند.

گام دوم نحوه انتخاب موتور پمپ – توجه به اینچ دستگاه

هر یک از انواع دستگاه‌هایی که در بالا ذکر کردیم دهانه‌های ورودی و خروجی متفاوتی دارند که در جدول زیر می‌توانید از اینکه کدام موتور پمپ چه قطر ورودی و خروجی‌هایی دارد مطلع شوید:

قطر 1 اینچقطر 2 اینچقطر 3 اینچقطر 4 اینچ
مدل‌های بنزینی×
مدل‌های دیزلی××
مدل‌های نفت و بنزینی××
جدول راهنمای انتخاب موتور پمپ آب کشاورزی بر اساس اندازه دهانه ورودی و خروجی
 • موتور قطرهای 1 اینچ معمولاً سه اسب بخار است.
 • موتور قطرهای 2 و 3 اینچ اگر موتور روبین باشد 5 اسب بخار و اگر طرح هوندا باشد 6.5 اسب بخار است.
 • موتور قطرهای 4 اینچ 7 اسب بخار است.
حتما بخوانید: می‌دانید تفاوت موتور پمپ آب 2 اینچی و 3 اینچی در چیست؟ 

توجه به تناسب متراژ کاری در انتخاب موتور پمپ آب

یکی از سؤالات رایج مخاطبان این است که مثلاً طول باغ یا زمین کشاورزی من 150 متر است، آیا با تهیه دستگاهی با قطر 3 اینچ و موتور 5 اسب بخار می‌توانم زمینم را آبیاری کنم؟

برای پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که وقتی می‌گوییم قدرت پرتاب یک موتور پمپ آب، X متر است، این متراژ به صورت عمودی حساب می‌شود بنابراین اگر این متراژ را به صورت افقی در نظر بگیریم، میزان آن چند برابر خواهد شد. با این حال توصیه می‌کنیم حتما با یک کارشناس در این زمینه صحبت کنید. توجه داشته باشید که بهترین موتور پمپ آب کشاورزی آن دستگاهی است که علاوه بر کیفیت مناسب، کار شما را راه بیاندازد.

ارتفاع را در نحوه انتخاب موتور پمپ آب در نظر بگیرید

نکته بسیار مهمی که باید اینجا به آن اشاره کنیم این است که اگر مساحت زمین شما زیاد است، به موتور پمپ‌های معمولی اکتفا نکنید، چون این دستگاه‌های نمی توان پاسخگوی کار شما باشند. پس راه حل چیست؟

اینکه از نمونه‌هایی که قدرت و توان پرتاب بالاتری دارند استفاده کنیم که به آن‌ها موتور پمپ آب ارتفاع بالا می‌گویند؛ این دستگاه قدرت بسیار بالایی دارد و می‌تواند حتی تا 100 متر آب را به صورت عمودی انتقال دهد که فوق‌العاده رقم بالایی است، که در دو نوع موتور پمپ آب بنزینی ارتفاع بالا و موتور پمپ آب دیزلی ارتفاع بالا عرضه می‌شود.

نکته مهمی که در راهنمای انتخاب موتور پمپ آب باید به آن توجه کنید، دبی و هد دستگاه است که باید اطلاعات فنی دستگاه را با نیاز خود تطبیق دهید. حداکثر هد به شما می‌گوید که ارتفاع کل موتور پمپ از منبع آب تا نقطه تخلیه چقدر است. این به شما می‌گوید که موتور پمپ چقدر قدرتمند است و چقدر می‌تواند آب را برای کاری که به آن نیاز دارید منتقل کند.

منبع: سایت anglianpumping
کامل‌ترین راهنمای انتخاب موتور پمپ آب
دستگاه‌های معمولی، عموما از عمق 8 متری مکش کرده و تا ارتفاع 20 متری آب را انتقال می‌دهند

چند نکته مهم برای انتخاب موتور پمپ آب که باید بدانید

به نکات زیر در هنگام انتخاب موتور پمپ آب توجه کنید:

 • شیلنگ پمپ آب کشاورزی باید از جنس خرطومی باشد و دهانه آن باید هم سایز دهانه ورودی و خروجی باشد، بنابراین اگر دهانه ورودی و خروجی موتور شما 2 اینچ است شیلنگ شما هم باید 2 اینچ باشد.
 • هنگام خرید بست‌هایی که روی رزوه مکش وجود دارد را چک کنید.
 • برای پرتاب آب به‌وسیله موتور پمپ آب باید از شیلنگ آب برزنتی (آتش نشانی) که طول 20 و 30 متر دارد استفاده کنیم.
 • در انتخاب موتور پمپ آب حتما سالم بودن پوسته پمپ را چک کنید.
 • آچار شمع روی موتور پمپ وجود دارد، آن را تحویل بگیرید.
 • از فروشنده بخواهید هندل را یکبار بکشد که بفهمید آیا ایراد فنی در دستگاه وجود دارد یا خیر.
نکته فنی |کارشناس ابزارینو می‌گوید:

در هنگام انتخاب موتور پمپ آب کشاورزی پوسته پمپ را حتما چک کنید که ترک نداشته باشد، برای این کار می‌توانید چند تقه به پوسته بزنید تا متوجه سلامت آن شوید، ضخامت پوسته پمپ برخی محصولات چینی که قیمت پایینی هم دارند کم است برای همین به هنگامی که سنگ ریزه توسط پمپ مکش می‌شود، این سنگ‌ها باعث ترک خوردگی پوسته پمپ می‌شود.

برای جابه‌جایی موتور پمپ آب کشاورزی به‌راحتی آن را با وسیله نقلیه شخصی می‌توانید جابه‌جا کنید، موتور پمپ آب یک اینچی را حتی با یک‌دست می‌توان جابه‌جا کرد. نکته مهم دیگر اینکه حتما برخی نکات را برای سالم ماندن دستگاه باید رعایت کنید که برای این موضوع پیشنهاد می‌کنیم مطلب نحوه کار با موتور پمپ آب را مطالعه کنید.

گام سوم در نحوه انتخاب پمپ آب کشاورزی – چقدر بودجه دارید؟

کمترین قیمت موتور برای موتور پمپ آب کشاورزی متعلق به موتور طرح هوندا است که باک سفید و هندل قرمز رنگ دارد و ساخت چین است. بعد از این موتورهای روبین-کوشین (موتور روبین و پمپ کوشین) است که این موتور نیز ساخت چین است. مشاهده لیست انواع موتور پمپ آب بنزینی چینی

رتبه 1روبین – کوشین اصل ژاپن
رتبه 2کوشین ژاپن یا کوشین-کوشین
رتبه 3لوبن
رتبه 4روبین-کوشین چینی
رتبه 5طرح هوندا چینی
جدول نحوه انتخاب پمپ آب کشاورزی بر اساس قیمت

گام چهارم در انتخاب موتور پمپ – به فکر خرابی دستگاه باشید!

گفتن اینکه ممکن است دستگاه شما روزی خراب شود تلخ است ولی واقعیت این است که هر دستگاهی بالاخره ممکن است خراب شود، آنچه مهم است، اینکه بتوانید به راحتی دستگاه را تعمیر کنید، تعمیر هم حتما نیاز به قطعات و لوازم یدکی دارد. بنابراین دور دستگاه‌هایی قطعات یدکی آن‌ها نیست یک خط قرمز بکشید.

در اوضاع و احوال مملکت ما که جنس گران شده [حتی یک چیپس 4 برابر گرانتر شده] باید قبل و بعد از خرید را هم در نظر گرفت، قدرت خرید مثل قبل نیست پس باید حواس جمع خرید کنید. موجود بودن لوازم یدکی موتور پمپ آب از جمله چیزهایی است که باید به هنگام انتخاب دستگاه به آن توجه کنید.

چگونه از موتور پمپ آب نگهداری کنیم حتما بخوانید: نگهداری از موتور پمپ آب + نحوه تعویض روغن

راهنمای انتخاب موتور پمپ آب و سه نکته پایانی

نکات مهمی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم هر کدام به صورت جداگانه قابل بررسی بود اما ما به صورت گذرا به آن‌ها اشاره می‌کنیم، بنابراین شما هم حتما در هنگام انتخاب موتور پمپ آب به این‌ها توجه کنید. این موارد عبارتند از:

 • مدل‌های دیزلی در هوای سرد عملکرد خوبی ندارد، به این معنا که سخت روشن می‌شوند و این هم بخاطر کیفیت سوخت گازوئیل است که در هوای سرد قدرت احتراق پایین‌تری دارد، بنابراین دستگاه را در جای سرد استفاده می‌کنید، گزینه بهتر شما مدل‌های بنزینی است. حتما مطلب تفاوت موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی را بخوانید تا بیشتر در این باره بدانید.
 • متاسفیم که بگوییم برخی فروشندگان با تغییر لیبل روی موتورها قصد فریب مشتری را دارند؛ مثلاً موتور 6.5 اسب بخار را به‌جای 7 اسب بخار می‌فروشند پس حتما از فروشگاه‌های مورد اعتماد خرید کنید.
 • هنگام انتخاب، محل قرارگرفتن موتور روی شاسی را چک کنید که پایه‌های موتور سالم باشد و در حمل‌ونقل آسیب ندیده باشد.

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد آرا 102

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه