0
تخفیف ها و فروش ویژه
فرق موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی 14 دی ماه
در این مقاله می خوانیم

امروزه راحت‌ترین راه برای انتقال آب استفاده از موتور پمپ است، دستگاهی با کارایی بسیار ساده که در زمینه‌های بسیاری می‌توان از آن استفاده کرد. جدای از مختصات ظاهری موتور پمپ‌ها اعم از رنگ، وزن، طول، عرض و ارتفاع (که با توجه به تولیدکننده محصول این مختصات می‌تواند متفاوت باشد) در یک تقسیم‌بندی کلی، این محصول در دو مدل بنزینی و دیزلی تولید می‌شود. تفاوت موتور پمپ بنزینی و دیزلی در نوع موتور این دستگاه است که هر کدام تکنولوژی و فرآیند مکانیکی مختص به خود را دارند، هر دو مدل از نوع موتورهای درون سوز هستند که فرآیندهای چهارگانه را انجام داده اما فرآیند احتراق آن‌ها و همچنین نوع سوخت‌شان با هم متفاوت است. مخترع موتورهای دیزلی رودولف دیزل است که توانست در سال 1892 این نوع موتور را با نام خود پیوند بزند و بعد از گذشت سال‌ها، همچنان موتورهای دیزلی یکی از پرکاربردترین نوع موتورها در دنیا به حساب می‌آید.

تفاوت موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی

همانگونه که می‌دانید تفاوت اصلی موتورهای بنزینی و دیزلی در قسمت احتراق است. در موتورهای بنزینی احتراق به وسیله جریان الکتریکی و با شمع صورت می‌گیرد اما در موتورهای دیزلی، احتراق با تراکم بسیار بالا و بدون نیاز به جرقه صورت می‌گیرد. در نتیجه موتور پمپ آب دیزلی فاقد شمع است اما موتور پمپ بنزینی مجهز به شمع بوده که نیازمند بازدید دوره‌ای است و در صورت نیاز پس از مستهلک شدن، شمع باید تعویض شود.

تفاوت اصلی موتورهای بنزینی و دیزلی در قسمت احتراق است. در موتورهای بنزینی احتراق به وسیله جریان الکتریکی و با شمع صورت می‌گیرد اما در موتورهای دیزلی، احتراق با تراکم بسیار بالا و بدون نیاز به جرقه صورت می‌گیرد.

مصرف سوخت موتور پمپ دیزل کمتر است یا بنزینی؟

موتور پمپ آب بنزینی راندمان سوخت کمتری نسبت به موتور پمپ آب دیزلی دارد و میزان سوختی که موتور دیزلی مصرف می‌کند بیشتر است. به این نکته توجه کنید که در هنگام خرید موتور پمپ آب، دسترسی شما به کدام سوخت بیشتر است. گرچه ممکن است مصرف یکی کمتر و مصرف دیگری بیشتر باشد، اما دسترسی به سوخت اهمیت بیشتری دارد.

راهنمای خرید: اگر قصد خرید موتور پمپ آب دارید، حتما این مطلب را بخوانید 

تاثیر شرایط آب و هوایی در استفاده از موتورهای بنزینی و دیزلی

شاید جالب باشد که بدانید راندمان کاری موتورهای دیزل در آب و هوای سرد از نوع بنزینی کمتر است، اگر دیده باشید ماشین‌های سنگین مثل کامیون‌ها و اتوبوس‌ها که مجهز به موتور دیزل هستند حتی اگر ایستاده باشند و حرکت نکنند نیز توسط راننده روشن نگه داشته می‌شوند، علت این کار گرم نگه‌داشتن موتور دیزل است؛ چراکه اگر موتور دیزل سرد شود عملکرد خوبی نخواهد داشت، اما این موضوع درباره موتورهای بنزینی صدق نمی‌کند و در هر شرایط آب و هوایی عملکرد خوبی خواهند داشت.

بهتر است اگر در آب و هوای سرد از موتور پمپ استفاده می‌کنید از انواع بنزینی آن تهیه کنید چراکه نوع دیزلی آن کارایی مناسبی در آب و هوای سرد ندارد.

آلودگی هوا و صوتی موتور پمپ بنزینی بیشتر است یا دیزلی؟

نکته دیگر درباره دو مدل موتور پمپ آب بنزینی و دیزل، آلودگی صوتی و زیست محیطی آن است؛ موتورهای دیزل هم صدای بیشتری دارند و هم دودی که از آن منتشر می‌شود بوی بدی دارد. با این حال می‌توان به این نکته نیز اشاره کرد که موتور پمپ آب دیزلی قدرت بیشتری داشته و می‌توان به صورت مداوم از آن استفاده کرد، در حالی که درباره موتور پمپ آب بنزینی توصیه می‌شود به صورت متناوب از دستگاه استفاده شود.

به این نکته توجه کنید که موتور پمپ آب دیزلی تقریبا دو برابر موتور پمپ بنزینی وزن دارد و حمل و نقل آن سخت‌تر است.

 موتور پمپ آب بنزینی سنگین تر است یا دیزلی؟

یکی از تفاوت‌های دیگر موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی در وزن و اندازه آن‌ها است، به طور کلی همه موتورهای دیزلی وزن بیشتری از انواع بنزینی دارند و درباره موتور پمپ آب نیز این فاکتور وجود دارد. به عنوان نمونه موتور پمپ آب روبین ژاپن وزنی در حدود 26 کیلوگرم دارد در حالی که موتور پمپ آب دیزلی دیزل کاما 49 کیلوگرم است، بنابراین حمل و نقل نوع بنزینی به مراتب راحت‌تر از دیزلی است.

در ادامه بخوانید: موتور پمپ آب کشاورزی 2 اینچ و 3 اینچ چه تفاوتی با هم دارند؟

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 4.1 / 5. تعداد نظرات 11

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

    ثبت نظر جدید

    پاسخ دهید

    امتیاز شما به مقاله

    Click outside to hide the compare bar
    Compare