0
تخفیف ها و فروش ویژه
26 شهریور ماه
در این مقاله می خوانیم

هدف ما از نگارش این مطلب آموزش استفاده از شیلنگ ویبراتور با دریل‌های معمولی یا به نوعی تبدیل دریل به ویبره یا ساخت ویبراتور در منزل است. حتما می‌پرسید مگر چنین چیزی ممکن است؟ گاهی وقت‌ها استفاده از خلاقیت‌های فردی می‌تواند راه‌هایی جلوی پای ما بگذارد که هم کم هزینه است و هم کارآمد. اصلا خلاقیت یعنی آفرینندگی و افراد خلاق همیشه به دنبال راه‌حل‌های جدید می‌گردند. فرض کنید در یک روز کاری که در حال کار با یک شیلنگ ویبراتور دریلی هستید، دستگاه شما به هر دلیلی خراب می‌شود، در حالی که نه دسترسی به فروشگاهی دارید و نه تعمیر کردن دستگاه در کوتاه مدت ممکن است. هرچند فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارد ولی ممکن است حداقل یک روز زمان ببرد تا دستگاه به دست شما برسد. در این حالت باید چه کار کنید؟

ما می‌خواهیم یک راه حل عالی به شما پیشنهاد کنیم، یعنی استفاده از دریل‌های معمولی. اما برای این کار باید چند گام را طی کنید که در ادامه با هم آن‌‎ها را مرور می‌کنیم؛ پس بیایید قدم‌هایی که برای تبدیل دریل به ویبره نیاز است را با هم طی کنیم.

لوازم مورد نیاز برای تبدیل دریل به ویبره بتن

اگر دستگاه دریلی شیلنگ شما به هر دلیلی خراب شده می‌توانید هر نوع دریل معمولی که با آن دیوار، چوب، سنگ، آهن و غیره را سوراخ می‌کنید را جایگزین دستگاه دریلی خود کنید اما نیاز است تا ابتدا لوازمی را برای ساخت ویبراتور در منزل تهیه کنید:

 1. یک رینگ فلزی که پهنای آن 2 سانت باشد و قطر آن به اندازه قطر سه نظام دریل شما باشد
 2. سه عدد پیچ و مهره سرشش نمره 16 (3 عدد پیچ و 3 عدد مهره)
 3. یک شفت (شفتی که قطر آن و تعداد زاویه‌های آن متناسب با فنر شیلنگ ویبراتور باشد.)
 4. یک عدد پیچ خروسی
 5. دو عدد آهن به طول 8 سانت و عرض 3 سانت
 6. دو عدد آهن به طول 15 سانت
 7. دستگاه جوش
 8. دستگاه برش
 9. اسپری رنگ

ساخت گیره اتصال دریل به شیلنگ ویبراتور دریلی

به وسیله لوازمی که در بالا گفتیم باید یک گیره بسازید، این گیره چیزی شبیه آتل است که باعث می‌شود بتوانید دریل را به شیلنگ متصل کنید، در زیر مراحل ساخت این گیره جهت تبدیل دریل به ویبره بیان شده است:

یک- برش رینگ فلزی

یک قسمت این رینگ را به وسیله سنگ برش، ببرید، در واقع شما فقط و فقط یک برش روی رینگ باید ایجاد کنید، به این ترتیب شما یک بست درست کرده‌اید. (تصویر شماره 1)

ساخت ویبراتور دریلی
تصویر شماره 1 – برش رینگ فلزی

دو- پیچ و مهر سرشش نمره 16 را روی رینگ جوش دهید

پیچ را روی یک لبه رینگ بریده شده و مهره را روی لبه دیگر رینگ قرار داده و آن‌ها جوش دهید. حالا مهره خروسی را روی پیچ ببندید، به گونه‌ای که بتوانید بست را شل یا سفت کنید. رینگ را دور سه نظام دریل انداخته و پیچ خروسی را کاملا سفت کنید. (تصویر شماره 2)

ساخت ویبراتور
تصویر شماره 2- جوش دادن پیچ و مهره سرشش روی رینگ

نکته مهم: اگر حال و حوصله درست کردن ویبراتور دریلی دست‌ساز را ندارید، بهتر است یک مدل آماده را انتخاب کنید، برای این کار مقاله زیر که راهنمای انتخاب این محصول است را بخوانید:

راهنمای انتخاب شیلنگ ویبراتور دریلی حتما بخوانید: بهترین راهنمای انتخاب شیلنگ ویبراتور دریلی که قبل از خرید باید بخوانید

سه- بستن دو عدد آهن 8 سانت

برای ساخت ویبراتور در منزل دو عدد آهن 8 سانتی که گفته بودیم را با استفاده از چکش یا هر وسیله دیگری از وسط مقداری انحنا دهید به گونه‌ای که آهن هلالی شکل شود. میزان انحنا باید به اندازه ای باشد که وقتی دو عدد آهن را روی هم گذاشتیم شبیه یک عدد بادام شود. روی دو لبه هر قطعه، با دریل یک جای پیچ ایجاد کنید، حالا این دو قطعه آهن را روی سرشیلنگی شیلنگ ویبراتور دریلی گذاشته و با استفاده از پیچ و مهره آن‌ها را به هم ببندید به گونه‌ای که کاملا دور سرشیلنگی محکم شود. از این به بعد این قطعه را آهن بادامی می‌گوییم تا متوجه منظور ما شوید. (تصویر شماره 3)

شیلنگ ویبراتور دستی
تصویر شماره 3- بستن دو عدد آهن 8 سانت به دور سرشیلنگی

چهار- شفت را داخل فنر شیلنگ و سه نظام دریل قرار دهید

یک سر شفت 5 زاویه را داخل سه نظام دریل قرار داده و سر دیگر آن را داخل فنر شیلنگ ویبراتور دریلی قرار دهید. (تصویر شماره 4)

ویبراتور دریلی
تصویر شماره 4- قرار دادن شفت داخل سه نظام دریل و فنر شیلنگ ویبراتور

پنج- دو اهرم 15 سانتی را روی رینگ و آهن بادامی جوش دهید

حالا نوبت آن است که دو عدد اهرم یا قطعه آهن 15 سانتی‌متر را در دو طرف رینگ و آهن بادامی جوش دهید، این دو قطعه آهن باید دقیقا دو طرف رینگ و آهن بادامی و روبروی هم باشند. (تصویر شماره 5)

نحوه ویبره بتن به روش دستی و مکانیکی بیشتر بدانید: نکات مهمی که در هنگام ویبره کردن بتن باید بدانید
شیلنگ ویبره دریلی
تصویر شماره 5- جوش دادن اهرم‌های 15 سانتی به دو طرف رینگ

شش- رنگ آمیزی گیره

بعد از اینکه تمام موارد بالا را انجام دادید در واقع کار شما به پایان رسیده است، حالا می‌توانید با استفاده از اسپری رنگ آنرا رنگ آمیزی کنید تا جلوه بهتری داشته باشد. بعد از این دستگاه شما آماده است و می‌توانید با روشن کردن دریل، اقدام به ویبره کردن بتن کنید. (تصویر شماره 6)

تصویر شماره 6- رنگ آمیزی گیره
تصویر شماره 6- رنگ آمیزی گیره

توصیه‌ای درباره تبدیل دریل به ویبره (استفاده از دریل به جای دریلی شیلنگ ویبراتور)

دریل‌ها توان‌های مختلفی دارند، دور موتور آن‌ها نیز متفاوت است، طبیعتا استفاده از هر ابزار استانداردی باید اولویت داشته باشد، به عنوان مثال دستگاه دریلی تک شیلنگ ویبراتور دریلی توان و گردشی دارد که می‌تواند به راحتی فنر داخل شیلنگ را به گردش در آورده و کیفیت بهتری از ویبره بتن را ارائه دهد اما دریل‌های معمولی این قابلیت را ندارد و ممکن است به دریل یا حتی شیلنگ ویبراتور شما آسیب وارد کند. با این حال می‌توانید در مواقع ضروری از این ترفند استفاده کرده و کار خود را راه بیاندازید.

راهنمای انتخاب شیلنگ ویبراتور بیشتر بخوانید: تمام نکات درباره انتخاب یک شیلنگ ویبراتور مناسب

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد نظرات 2

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد نظرات 3

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare