0
تخفیف ها و فروش ویژه
آبیاری گیاهان با آب قند 3 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

در مقالات قبلی ابزارینو، هرآنچه نیاز بود تا درباره تجهیزات آبیاری مثل موتور پمپ آب بدانید برای شما گفتیم، حالا می‌خواهیم کمی هم درباره تکنیک‌های آبیاری بگوییم و در مطالب آینده نیز به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت. یکی از سوالات متداول درباره آبیاری این سوال پرتکرار است که آیا آبیاری گیاهان با قند باعث رشد آنها می شود؟ اگر می‌توانستیم با یک بلی یا خیر پاسخ این سوال را بدهیم، مطمئن باشید، بیش از این وقت شما را نمی‌گرفتیم و جواب را در همین بلی یا خیر خلاصه می‌کردیم، اما بد نیست بدانید که جواب این سوال نه کاملا آری است و نه کاملا نه! ملاحظاتی در این باره وجود دارد که در این مطلب بدان پرداختیم و امیداواریم شما هم با خواندن این مطلب، جواب سوال خود را بگیرید.

قند و شکر در آبیاری خوب است یا بد؟

برخلاف آنچه پزشکان و متخصصان تغذیه دائما به ما هشدار می‌دهند که از مصرف قند و شکر خودداری کنید، اما گویا متخصصان گل و گیاه و آبیاری چنین عقیده‌ای برای گیاهان ندارند! هرچقدر مصرف مواد قندی و شکری برای انسان منع شده، از آن طرف این منع آنچنان که باید و شاید، برای گیاهان وجود ندارد بلکه اگر به مقدار لازم استفاده کنید، مفید هم هست. برای همین در پاسخ به این سوال که آیا آبیاری گیاهان با قند باعث رشد آنها می شود یا خیر را می‌توان اینگونه پاسخ داد که اگر به اندازه باشد، چراکه نه!

تایید آبیاری گیاهان با قند در دو نگاه سنتی و مدرن

در گذشته که خیلی موضوعات به صورت علمی بررسی نشده بود، یک نگاه سنتی در بین باغبان‌ها وجود داشت که ناشی از تجربه کار در این عرصه به دست آمده بود. این تجربه ثابت کرده بود که با اضافه کردن قندآب در هنگام آبیاری به گیاهان، این مواد قندی در بافت گیاه ذخیره شده و در طی مدت زمان مشخصی، گیاه آن را مصرف می‌کند. به همین دلیل، گیاهان عمر طولانی‌تر و شادابی بیشتری دارند. بسیاری از افرادی که در آپارتمان‌های خود، از گیاهان آپارتمانی نگهداری می‌کنند نیز این تجربه را دارند که به گل و گیاهان خود، مقداری قند اضافه می‌کنند و تاثیر آن را بلافاصله مشاهده می‌کنند.

این نگاه سنتی، امروزه تقریبا در نگاه مدرن نیز به تایید رسیده است. یعنی آزمایشات مختلف روی گیاهان مختلف نشان داده که شما می‌توانید مقداری آب قند در هنگام آبیاری اضافه کنید، اما این مقدار نباید بیش از اندازه بوده بلکه باید بر اساس جدول استانداردهایی که برای این کار در نظر گرفته شده عمل شود.

چه مقدار قند در هنگام آبیاری به گیاهان اضافه کنیم؟

دوستی داشتیم که بلافاصله بعد از اینکه می‌فهمید مثلا هویج برای بینایی و سوی چشم‌ها مفید است، هرچه می‌توانست هویج می‌خورد چون فکر می‌کرد، مصرف بیشتر هویج، یعنی دریافت بیشتر ویتامین آ و در نتیجه مراقبت بیشتر و بهتر از چشم‌ها و سایر اعضایی که به این ویتامین نیاز دارند!

حتما شما هم می‌دانید که مصرف بیش از اندازه ویتامین آن نه تنها برای چشم‌ها مفید نیست، بلکه مضر هم هست برای همین توصیه می‌شود این ویتامین به اندازه کافی مصرف شود نه بیش از اندازه و در حد افراط! آیا این جمله ابوعلی‌سینا را شنیده‌اید که می‌گوید:

«هر چیزی کمش دارو

متوسطش غذا

و زیادش سم است.»

ابوعلی سینا این قاعده را حتی برای محبت کردن نیز بیان کرده است. بنابراین وقتی می‌گوییم می‌توانید در هنگام آبیاری گیاهان، به آن قند اضافه کنید، منظورمان این نیست که هرچه قندش بیش، رشدش بیشتر!

بهترین حالت این است که در 100 سی سی آب، 10 گرم شکر یا قند اضافه کنید و سپس یک لیتر آب به آن اضافه کنید، پس اگر برای آبیاری‌های وسیع می‌خواهید از مواد قندی استفاده کنید، این فرمول کلی را به خاطر داشته باشید که در هر لیتر آب، 10 گرم قند یا شکر کافی است. هرچند این نسخه کلی را نباید برای تمام گیاهان به کار برد چراکه تمام گیاهان یکی نیستند.

مضرات استفاده زیادی از قند در آبیاری گیاهان

مواد قندی گرچه باعث فتوسنتز بهتر گیاهان می‌شود، ما فضای مناسبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کند. به یک معنی دیگر، وقتی بیش از حد قند به آب گیاهان اضافه می‌کنید، بستر کافی برای رشد میکروارگانیسم‌های مضر را فراهم کرده که این کار یعنی کوتاه کردن عمر و شادابی گیاه.

اگر بخواهیم به صورت نکته‌وار، مضرات استفاده بیش از حد از قند در هنگام آبیاری گیاهان را بیان کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد فضای مناسب برای رشد میکروارگانیسم‌ها
 • ایجاد چسبندگی در ریشه‌های گیاه
 • عدم جذب آب از سوی ریشه‌ها

فواید استفاده از شکر و قند در هنگام آبیاری

در قسمت قبل، مضرات استفاده بیش از حد از قند و شکر در آبیاری را گفتیم، حالا در این قسمت مزایای استفاده از قند در آبیاری (در صورت استفاده به مقدار کافی) را بیان خواهیم کرد:

 • قند و شکر به ترمیم شاخه‌های شکسته کمک می‌کند
 • ریشه گیاهان را تمیز می‌کند
 • قند و شکر به دلیل افزایش رشد باکتری‌ها و رشد میکروارگانیسم‌ها، باعث مرگ نماتدهای خاک می‌شوند

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد نظرات 18

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare