0
تخفیف ها و فروش ویژه
آموزش کار با سمپاش فرغونی 13 خرداد ماه
در این مقاله می خوانیم

سمپاش فرغونی را می‌توان یک پکیج کامل برای امور کشاورزی در نظر گرفت که همه چیز در آن متمرکز بوده و نیازی به تجهیزات اضافی خارج از دستگاه نیست، مخزن این سمپاش روی شاسی آن و در کنار موتور و پمپ قرار گرفته است و نیازی به مخازن جداگانه نیست. همچنین جابجایی این سمپاش به علت دارا بودن دو عدد چرخ زیر آن بسیار آسان است و برخلاف سمپاش زنبه ای که حمل و نقل مشکلی دارد، یک کاربر به تنهایی می‌تواند سمپاش فرغونی را در نقاط مختلف زمین کشاورزی یا باغ حرکت دهد. نحوه کار با سمپاش فرغونی چندان تفاوتی با سمپاش زنبه‌ای ندارد؛ چراکه این دو از موتور و پمپ یکسانی برخوردارند با این حال ما در این مطلب قصد داریم طریقه استفاده از سمپاش فرغونی را به صورت گام به گام برای شما شرح دهیم.

گام اول- تعیین جای مناسب سمپاش فرغونی

برای اینکه عملیات سمپاشی را آغاز کنید بهتر است دستگاه را در نقطه‌ای از زمین یا باغ قرار دهید که نیازی با جابجایی دوباره آن نداشته باشید، از آنجایی که این سمپاش مجهز به شیلنگ 50 متری است بنابراین به وسیله همین شیلنگ می‌توان مساحت زیادی را پوشش داد، حتی می‌توان شیلنگ‌های بلندتری تهیه کرد. هرچند که جابجایی سمپاش فرغونی به علت دارا بودن چرخ‌های لاستیک‌دار کار چندان مشکلی نیست با این حال بهتر است نقطه‌ای از باغ یا زمین کشاورزی خود را در نظر بگیرد و سمپاش را در آن نقطه قرار دهید، به گونه‌ای که دسترسی شما به نقاط مختلف باغ میسر باشد.

گام دوم- نصب شیلنگ‌های ورودی و خروجی سمپاش فرغونی

روی پمپ سمپاش فرغونی یک خروجی و یک ورودی سم وجود دارد که به هر دوی آن‌ها دو عدد شیلنگ باید نصب شده و دو سر دیگر شیلنگ‌ها داخل مخزن قرار می‌گیرد. به وسیله شیلنگ و حفره خروجی سم از داخل مخزن به بیرون حرکت کرده و در صورتی که دستگاه روشن بوده ولی با آن کار نکنیم از طریق شیلنگ و حفره ورودی، سم دوباره به مخزن باز می‌گردد به این ترتیب، پمپ هیچگاه خشک کار نکرده و محلول شما دائم در حال ترکیب شدن است و به این روش، در مخزن سمپاش چیزی ته نشین نخواهد شد. برای نصب این دو شیلنگ باید دو عدد واشر لاستیکی را داخل مهره هرزگرد قرار دهید تا شیلنگ‌ها کاملا آب‌بندی شود. قطر این شیلنگ‌ها 12 تا 14 میلی‌متر است.

گام سوم- نصب شیلنگ‌های سمپاشی و لانس

علاوه بر شیلنگ‌های ورودی و خروجی دو عدد حفره رزوه‌دار دیگر نیز وجود دارد که دو عدد شیلنگ 8 میلی‌متری روی آن بسته می‌شود، در واقع این دو شیلنگ، شیلنگ‌هایی است که به وسیله آن باید سمپاشی را انجام دهید، یک سر شیلنگ‌ها به پمپ بسته می‌شود و سر دیگر آن‌ها به دو عدد لانس، البته شما می‌توانید تنها از یک شیلنگ استفاده کنید، دو شیر بودن پمپ مزیت یا آپشنی است که اختیار استفاده از آن به دست شما است و به این وسیله می‌توانید توسط دو کاربر، عملیات سمپاشی را انجام دهید. در قسمت دیگر شیلنگ باید لانس را ببندید. بهتر است از لانس‌های آلومینیومی استفاده کنید که هم سبک است و هم مقاوم. با استفاده از مهره هرزگرد سر شیلنگ، باید شیلنگ را به لانس وصل کنید.

گام چهارم- انتخاب نوع پاشش لانس سمپاش فرغونی

در انتهای لانس یک دستگیره پلاستیکی وجود دارد که باید به وسیله دست راست آنرا گرفته و با دست دیگر کمر لانس را بگیرید، قسمت دسته پلاستیکی انتهای لانس قابلیت چرخیدن دارد، با چرخاندن یا باز و بسته کردن آن می‌توانید نوع پاشش و زاویه پاشش لانس را تنظیم کنید که از 0 تا 45 درجه قابل تنظیم است.

گام پنجم- تنظیم فشار پمپ سمپاش فرغونی

بالای پمپ یک فلکه پلاستیکی مشاهده می‌کنید که معمولا با رنگ قرمز مشخص شده است. با باز و بسته کردن این فلکه، فشار پمپ شما افزایش یا کاهش می‌یابد، اگر ارتفاع درختان شما بلند است بهتر است فشار پمپ را افزایش دهید، برای مشاهده و تنظیم فشار پمپ، یک درجه روی پمپ قرار گرفته که از این طریق می‌توانید از میزان فشار با خبر شوید.

گام ششم- روشن کردن موتور سمپاش فرغونی

این سمپاش یک موتور چهارزمانه بنزینی دارد که برای روشن کردن آن بهتر است طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • کلید پاور را روشن کنید.
 • اهرم دریچه گاز را تا میانه بیاورید.
 • ساسات را باز کنید.
 • هندل را بکشید تا موتور دستگاه روشن شود.
 • بعد از 5 الی 10 ثانیه ساسات را ببندید.

گام هفتم- استفاده از تجهیزات ایمنی و دقت به برخی نکات مهم

حتما به هنگام کار با سمپاش از عینک ایمنی و ماسک فیلتردار استفاده کنید، همچنین به این نکته توجه کنید که با مخزن خالی موتور را روشن نکنید چراکه پمپ نباید به صورت خشک کار کند. همیشه از پر بودن باک موتور و مخزن روغن آن مطمئن شوید. پیش از استفاده نیز تمام بست‌ها و اتصالات را چک کنید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.1 / 5. تعداد نظرات 36

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare