0
تخفیف ها و فروش ویژه
نصب و راه اندازی بتونیر کوچک 120 لیتری 3 مهر ماه
در این مقاله می خوانیم

بتونیر آزمایشگاهی که به آن میکسر بتن کوچک هم گفته می‌شود، دستگاه تخصصی ترکیب مواد بتنی است. بسیاری از پیمانکارن ترجیح می‌دهند در محل انجام پروژه و با نظارت خودشان بتن آماده شود. برای همین طرح اختلاط بتن را خودشان با یک دستگاه بتونیر انجام می‌دهند. ما در این مطلب قصد آموزش نحوه نصب و راه‌اندازی یک بتونیر کوچک را داریم، بتونیری که فروش بالایی داشته و به همین جهت مخاطبان بسیاری از ما خواسته بودند تا برای آن‌ها مطلبی آموزشی درباره نصب و راه‌اندازی و کار با این دستگاه تهیه کنید. در ادامه می‌توانید مهم‌ترین نکات در این باره را بخوانید.

نحوه نصب و راه اندازی میکسر آزمایشگاهی

اجزای بتونیر آزمایشگاهی

1- همزن آزمایشگاهی را با چارچوب در یک طرف آن، پایه کمکی را به صورت نشان داده شده وصل کنید. یک پیچ شش گوش را از طریق سوراخ­های کناری وارد کنید، سپس یک مهره قفل را از طرف دیگر قرار دهید. همچنین یک پیچ شش گوش را به مهره روی قاب پیچ کنید و  محکم کنید.

شاسی بتونیر آزمایشگاهی

2- چهارچوب را باز کنید و پایه میله را با چرخ­ها با همان روش وصل کنید.

چرخ های میکسر بتن کوچک

3- اطمینان حاصل کنید که تمام پیچ و مهره ­ها پایه بتونیر برقی محکم شده­اند.

دیگ پایین میکسر آزمایشگاهی

دیگ میکسر بتن کوچک

1- پایه را روی میله استوانه­ای محرک بکشید.

2- با دقت و دو نفری، دیگ پایینی را با بازوی کمکی بر روی کمکی­ های کناری ایستاده قرار دهید، همانطور که نشان داده شده است، به طوری که بلوک­های بلبرینگ در کانال­ هایی که توسط کمکی ­­های کناری آماده شده، قرار بگیرند. میله با قطر بزرگ­تر باید در انتهای پایه باشد.

3- در هر طرف، سوراخ­ها را در کمکی کناری با آنهایی که در بلوک بلبرینگ هستند قرار دهید (تراز کنید) و یک پیچ شش گوش را از یک طرف وارد کنید، سپس یک مهره قفل را از طرف دیگر قرار دهید. با یک آچار محکم کنید.

تیغه­‌های میکسر بتن کوچک

بتونیر کوچک

تیغه های بتونیر را در دیگ پایینی به طور شل نصب کنید، همانطور که نشان داده شده است – دو سوراخ در پایه دیگ وجود دارد که می­توان از بیرون یک پیچ وارد آن کرد. یک واشر و یک مهره قفل باید به طور آزادانه از داخل آن عبور کند. واشر باید زیر تیغه در مقابل دیگ قرار بگیرد.

نکته: دو فلش در بالای دیگ بتونیر و پایین دیگ برای توضیح موقعیت آنها برچسب شده است. اگر مشکلی در تعیین موقعیت درست تیغه ­های مخلوط دارید، این برچسب کمک می­کند که اگر به طور موقت دیگ بالایی را در بالای دیگ پایینی نصب کردید، آنرا بچرخانید به طوری که دو فلش در یک راستا قرار بگیرند.

دیگ بالایی همزن آزمایشگاهی

بتونیر آزمایشگاهی

1- دیگ بالایی همزن آزمایشگاهی را بر روی دیگ پایینی روی لبه قرار دهید و مطمئن شوید که سوراخ­های پایه و همچنین فلش­های برچسب گذاری شده تنظیم شده­اند.

2- یک پیچ متقاطع را در هریک از سوراخ­های روی لبه وارد کنید. هر پیچ را از پایین با یک واشر برجسته و یک مهره کلاه ­دار محافظت کنید. اطمینان حاصل کنید که پیچ و مهره ­ها محکم بسته می­شوند.

3- با قرار دادن دو پیچ متقاطع از بیرون از طریق سوراخ­های دیگ، تیغه ­های بتونیر برقی را در دیگ بالایی محکم کنید.

4- یک واشر باید بین دیگ میکسر آزمایشگاهی و تیغه قرار گیرد. با استفاده از یک مهره قفل، تیغه مخلوط را در داخل محکم کنید.

5- در نهایت، اطمینان حاصل کنید که تیغه ­های مخلوط بالایی و پایینی محکم نصب شده­ اند.

فرمان تخلیه بتونیر دستی

فرمان بتونیر آزمایشگاهی

1- صفحه قفل را روی میله با قطر بزرگ در انتهای پایه­ی چهارچوب با لبه رو به داخل، بکشید. با دو پیچ امن، هر کدام با یک مهره قفل محکم کنید.

2- فنر را درون لوله بار قرار دهید. آن را با یک انگشت نگه دارید، نوار را روی میله با قطر بزرگتر قرار دهید تا میله خمیده باقی بماند. میله را فشار دهید تا سوراخ­های موجود در پایه با سوراخ دریل شده، هم راستا شود. یک پیچ شش گوش را وارد کنید و یک مهره قفل را از طرف دیگر بپیچانید. مهره را مقابل پایه محکم بپیچید، اما نه خیلی محکم به طوری که از چرخش میله در لولا جلوگیری کند.

جعبه دنده میکسر آزمایشگاهی

برای هم راستا کردن شیار خار ، جعبه دنده را روی میله چرخ دنده بکشید. دو مهره قفل را به میخ برجسته­ ای روی جعبه دنده بپیچانید. پایه اتصال پایینی را به چهارچوب با یک پیچ و یک مهره قفل محکم کنید.

نحوه کار با بتونیر برقی (بتونیر کوچک)

میله بیرونی با دسته قفل کردن یک کنترل وضعیت دیگ فراهم می­کند که می­تواند در وضعیت مخلوط، تخلیه و ذخیره قفل شود. دیگ بتونیر با دسته روی میله در موقعیت خود قفل می­شود که صفحه قفل را روی چهارچوب میکسر می­کشد. برای شیب دیگ میکسر بتن، نوار شیبدار را تا دسته قفل بکشید. این کار باعث می ­شود نوار شیبدار و دیگ به یک جهت بچرخند.

برای نگه داشتن دیگ بتونیر دستی در یک موقعیت، دسته را با سوراخ تراز کنید، میله شیبدار را ضمن نگه داشتن دیگ، کمی رها کنید. میله شیبدار را بچرخانید تا زمانی که دسته قفل بر روی صفحه قفل در چهارچوب میکسر قرار بگیرد.

موقعیت بارگیری و مخلوط کردن/ بارگیری میکسر آزمایشگاهی

کاملا سیم پیچ را باز کنید. قبل از اتصال به برق، ابتدا آن را به میکسر بتن وصل کنید.

قبل از بارگیری دیگ، همیشه میکسر را روشن کنید. چرخاندن دیگ بتونیر، بارگیری کنید.

مواد را در میکسر پرتاب نکنید تا از چسبیدن محکم به پشت دیگ جلوگیری شود. آن را کم کم به طور پیوسته روی لبه بریزید.

روش بارگیری دستگاه همزن بتن
روش بارگیری دستگاه همزن بتن

توجه: یک محافظ حرارتی داخلی در موتور برای جلوگیری از گرمای بیش از حد تهیه شده است. محافظ حرارتی هنگامی که موتور خنک می شود، به طور خودکار بازگردانده می­شود.

برای کسب بهترین نتایج، به صورت زیر عمل کنید:

 1. به مقدار لازم سنگریزه را به دیگ اضافه کنید.
 2. سیمان مورد نیاز را به دیگ اضافه کنید.
 3. مقدار مورد نیاز شن و ماسه را به دیگ اضافه کنید.
 4. مقدار مورد نیاز آب در دیگ بتونیر دستی بریزید.

تخلیه بتونیر کوچک برقی

هنگام پر شدن بار، بتونیر کوچک برقی را خاموش نکنید. دیگ را با چرخاندن آن خالی کنید.

نحوه تخلیه میکسر بتن
نحوه تخلیه میکسر بتن

تمیز کردن بتونیر آزمایشگاهی

1- دستها را درون دیگ هنگام چرخیدن آن قرار ندهید.

2- در پایان عملیات هر روز، بتونیر آزمایشگاهی را کاملا تمیز کنید. میکسر آزمایشگاهی خود را تمیز نگه دارید. کوچکترین چیزی که در دیگ باقی بماند، سفت خواهد شد و هر بار بیشتر می­شود تا وقتی ماشین بی فایده شود. سیمان خشک باید از دیگ خارج شود. برای تمیز کردن آن، آجر را داخل دیگ میکسر نکشید. روی دیگ با بیل، چکش یا ابزارهای دیگر برای تمیز کردن مخلوط سیمان خشک شده ضربه نزنید، زیرا ممکن است به میکسر آسیب بزند. تقریبا 2 دقیقه با استفاده از 1 مخلوط شن و ماسه، دیگ پاک می­شود. سپس مخلوط شن / آب را تخلیه کنید و با شلنگ آب داخل و بیرون آنرا بشویید.

3- آب را به طور مستقیم بر روی پوشش موتور، بویژه دهانه آن نریزید.

4- هر ماده خارجی روی پوشش موتور را پاک کنید. از بنزین، سورفنتین، لاک الکل یا نازک کننده رنگ، مایعات تمیزکننده خشک یا محصولات مشابه استفاده نکنید. استفاده از محصولات شیمیایی یا حلالها ممکن است بر خواص پوشش که از PET پلی اتیلن ساخته شده است تأثیر بگذارد.

مراحل تمیز کردن و پاک کردن بتونیر
مراحل تمیز کردن و پاک کردن بتونیر

دستورات نگهداری بتونیر برقی

1- قبل از شروع کار با بتونیر برقی، وضعیت کلی ابزار را بررسی کنید. وسایل شل، اتصال قطعات متحرک، قطعات شکسته یا ترک خورده، سیم کشی برق آسیب دیده، تسمه­های آسیب دیده یا پاره شده و سایر شرایطی که ممکن است بر عملکرد درست آن تأثیر بگذارد را بررسی کنید.

2- بعد از استفاده، بلافاصله تمام پس مانده های بتن داخل و خارج از میکسر بتن کوچک را بشویید. برای به دست آوردن بهترین نتایج، درون درام (دیگ) را با یک برس سفت و محکم خوب تمیز کنید. سطح خارجی ابزار را با پارچه پاک کنید.

3- داخل یا اطراف محفظه موتور آب نریزید.

4- مرتبا، تمام گیره­ها و اتصالات دیگر را از نظر محکمی بررسی کنید.

5- هشدار! اگر سیم برق این ابزار برقی آسیب دیده باشد، باید فقط توسط یک تکنسین سرویس واجد شرایط تعویض شود.

6- اطمینان حاصل کنید که قبل از جداکردن پوشش موتور، همیشه سیم از برق جدا شده است. میکسر با یک تسمه کششی مجهز شده است.

7- دیاگرام سیم­ کشی و الگوی قطعات در این دستورکار فقط ابزار مرجع هستند. نه تولید کننده و نه توزیع کننده هیچگونه نمایندگی یا ضمانتی را به خریدار ارائه نمی­دهد که واجد شرایط برای انجام هرگونه تعمیرات محصول یا واجد شرایط برای تعویض هر قطعه از محصول باشد. فقط تکنسین­های واجد شرایط باید میکسر را تعمیر کنند. هر گونه تعمیرات و نگهداری باید توسط یک تکنسین برق واجد شرایط انجام شود.

8- قطعات داخل دایره (در شکل) فقط باید توسط یک تکنسین برق واجد شرایط نصب شود.

بررسی تسمه بتونیر آزمایشگاهی

1- بعد از  25 ساعت کار اول، تسمه را دوباره محکم کنید. برای تست کشش، مراحل زیر را انجام دهید.

2- کاور تسمه را باز کنید.

3- تسمه را از نظر ترک، پارگی در پشت و یا هر آسیب دیگری بررسی کنید. اگر تسمه آسیب دیده آنرا طبق مراحل زیر تعویض کنید:

3-1- پیچ و مهره­های پایه موتور را باز کنید و پایه را تا آنجا که ممکن است بکشید.

3-2- ابتدا تسمه قدیمی را از قرقره (چرخ تسمه) بزرگتر بیرون بکشید، سپس آن را از قرقره موتور جدا کنید.

3-3- ابتدا تسمه جدید را در اطراف قرقره کوچک قرار دهید، سپس اطراف قرقره بزرگ قرار دهید.

3-4- پایه موتور را پایین تسمه حرکت دهید تا به درستی کشیده شود. پیچ و مهره­های پایه موتور را محکم کنید.

4- کشش تسمه را طبق مراحل زیر بررسی و تنظیم کنید:

4-1- در مرکز بلندترین سطح تسمه با فشار متوسط انگشت ​​فشار دهید. سپس فاصله انحراف را اندازه گیری کنید، فاصله­ای که تسمه حرکت می­کند. تسمه باید از 1/2 به 3/4 جابجا شود.

4-2- اگر تسمه بیش از حد منحرف شود، تسمه را با شل کردن پیچ و مهره­های پایه موتور و کمی دور کردن از قرقره دیگر، محکم کنید. پیچ و مهره­های نصب شده بر روی موتور را محکم کنید و کشش آنرا مجدد تست کنید. اگر تسمه بیش از حد کشیده شود، باید تعویض شود.

4-3- اگر تسمه خیلی کم منحرف شود، پیچ و مهره پایه موتور را شل کنید و آن را به سمت بالا بلند کنید. پایه موتور را محکم کنید و کشش را دوباره تست کنید.

5- قبل از استفاده، پوشش تسمه موتور را عوض کنید.

عیب یابی میکسر بتن آزمایشگاهی

مشکلدلایل ممکنراه حل
دستگاه روشن نمی­‌شود1- سیم برق متصل نیست   2- برق در پریز نیست 3- آسیب داخلی یا کهنگی1- بررسی کنید سیم وصل است 2- بررسی کنید برق در پریز است. اگر پریز بدون برق است، دستگاه را خاموش کنید و خرابی مدار را چک کنید. اگر خرابی رخ داده مطمئن شوید مدار ظرفیت کافی برای دستگاه دارد و مدار بار دیگری ندارد. 3- ابزار سرویس تکنسین را بگیرید
دستگاه به کندی کار می­‌کندطول سیم برق زیاد است یا اندازه سیم خیلی کوچک استاز سیم بلند استفاده نکنید. اگر سیم بلند نیاز است از سیم ضخیم­‌تری استفاده کنید.
نویز یا سروصدای (تق تق) زیاد1.تسمه یا خیلی شل یا خیلی سفت است   2.خرابی داخلی یا کهنگی1.کشش  تسمه را درست کنید 2.ابزار سرویس تکنسین بگیرید
بیش از حد گرم شدن بیش از حد بارگیری1.کار کردن با بار 100% برای زمان طولانی   2.مسدود شدن هواکش 3.با سیم بلند یا سیم بلند با قطر کم، به موتور فشار می­آید1.اجازه دهید موتور در بازه­های کوتاهتری کار کند. 2.عینک ایمنی مورد تایید ANSI و ماسک تنفسی مورد تایید NIOSH بپوشید وقتی از موتور گردوخاک با هوای فشرده خارج می­شود 3.از سیم بلند استفاده نکنید اگر سیم بلند نیاز است از سیم ضخیم­تری (با قطر بیشتر متناسب با طول و بار آن) استفاده کنید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد نظرات 2

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare