0
تخفیف ها و فروش ویژه
فرق خاکبرداری با گودبرداری 7 فروردین ماه
در این مقاله می خوانیم

خاکبرداری و گودبرداری دو واژه مصطلح در امور عمرانی و ساختمان سازی است که اکثر افراد این دو را یکی می‌گیرند، در حالی که خاکبرداری و گودبرداری دو عملیات متفاوت با دو فرآیند متفاوت هستند و تفاوت‌های اساسی با هم دارند. با این وجود نمی‌توان گفت این دو هیچ شباهتی به هم ندارند، بلکه می‌توان گفت شباهت‌هایی نیز وجود دارد که در این مطلب قصد پرداختن به همین موضوعات را داریم و به این سوال پاسخ خواهیم داد که خاکبرداری و گودبرداری چیست و چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟

خاکبرداری چیست؟

خاکبرداری یکی از عملیات‌های عمرانی است و همانگونه که از نام این عملیات پیداست، فرآیندی است که در آن زمین را تا عمق 60 سانتی متری حفر می‌کنند و پستی و بلندی‌های زمین را از بین برده و آن را هموار می‌کنند و بیشتر برای کارهای راهسازی و جاده سازی استفاده می‌شود. بنابر تعریف بالا، سه نکته اصلی در خاکبرداری وجود دارد:

 1. در خاکبرداری تا عمق 60 سانتی متری زمین حفر می‌شود.
 2. هدف از خاکبرداری تسطیح زمین (هموار کردن زمین) و از بین بردن پستی و بلندی‌ها است.
 3. خاکبرداری بیشتر در پروژه‌های راهسازی و جاده سازی کاربرد دارد.

گودبرداری چیست؟

گودبرداری نیز یکی از عملیات‌های عمرانی است که در آن زمین بیش از 60 سانتی متر حفر می‌شود و علاوه بر هموار کردن سطح زمین، بیشتر برای پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نکته قابل توجه در گودبرداری این است که معمولا در این عملیات عمق حفر زمین پایین‌تر از پی ساختمان‌های مجاور است. از این تعریف نیز چهار نکته درباره گودبرداری متوجه می‌شویم:

 1. عمق گودبرداری بیش از 60 سانتی متر است و این میزان ممکن است ده‌ها متر یا بیشتر باشد.
 2. در گودبرداری نیز فرآیند هموارسازی زمین صورت می‌گیرد.
 3. گودبرداری بیشتر برای پروژه‌های ساختمان سازی و برج سازی انجام می‌شود.
 4. عمق حفر زمین در گودبرداری پایین‌تر از فوندانسیون ساختمان‌های مجاور است.
تفاوت گودبرداری و خاکبرداری

تفاوت‌ها و شباهت‌های گودبرداری و خاکبرداری

حتما تا اینجا متوجه شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو عملیات شده‌اید؛ از جمله شباهت‌های گودبرداری و خاکبرداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در هر دو عملیات تسطیح زمین انجام می‌شود.
 • هر دو عملیات با دستگاه‌های مشابهی انجام می‌شود.

از جمله تفاوت‌های این دو باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • تفاوت در عمق حفاری که برای خاکبرداری 60 سانت و در گودبرداری بیش از 60 سانتی متر است.
 • تفاوت در نوع پروژه که از خاکبرداری بیشتر در پروژه‌های راهسازی و از گودبرداری برای پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.
 • خطر گودبرداری بیشتر از خاکبرداری است.

گودبرداری اصولی و خاکبرداری اصولی چیست؟

در این عملیات‌ها مباحث مختلفی از جمله گودبرداری ایمن، گودبرداری اصولی ساختمان، گودبرداری از بالا به پایین، گودبرداری به روش شیب پایدار و غیره مطرح می‌شود همچنین در خاکبرداری هم موضوعاتی مانند خاکبرداری با لودر، خاکبرداری زمین، خاکبرداری دستی و مواردی شبیه به این مطرح می‌شود. ما در این مطلب قصد نداریم تمام این موضوعات را بررسی کنیم اما به صورت کلی مراحل انجام خاکبرداری و گودبرداری را متذکر خواهیم شد.

مرحله اول- کسب مجوز گودبرداری و خاکبرداری

بعد از تخریب سازه اولین کاری که باید انجام داد، خاکبرداری و گودبرداری است اما این کار نیاز به مجوزهایی از سازمان‌های مربوطه دارد به عنوان مثال در تهران شهرداری تهران متصدی این امر است. در فرآیند صدور مجوز گودبرداری موضوعات مختلفی از جمله آزمایش مکانیک خاک، میزان آب‌های زیرسطحی یا زیرزمینی، ساختمان‌های مجاور، خطوط لوله آب، برق و گاز و غیره مطرح می‌شود که متناسب با هر یک از این موارد سازمانی باید اجازه گودبرداری را بدهد مثلا نقشه لوله‌های آب در اختیار سازمان آب و فاضلاب است.

مرحله دوم- میزان گودبرداری و خاکبرداری

یک عامل مشترک و بااهمیت در گودبرداری و خاکبرداری رسیدن به خاک سفت است. درحقیقت در هر دو عملیات خاکبرداری و گودبرداری تا جایی که به خاک سفت نرسیده باشیم عملیات باید ادامه پیدا کند اما بعد از رسیدن به خاک سفت باید میزانی که بیش از حد استاندارد بوده را پر کرد. مثلا در خاکبرداری که عمق مجاز 60 سانتی متر است اگر ما 70 سانتی متر زمین را حفر کردیم باید آن را با خاک و سنگ پر کرده و در مرحله بعد با استفاده از دستگاه کمپکتور صفحه ای سطح خاک را فشرده کنیم. فشرده سازی خاک در این مرحله اهمیت ویژه‌ای دارد و این کار بستگی به نوع دستگاه کمپکتور و مهارت افراد دارد.

حتما بخوانید: برای خرید کمپکتور چه چیزهایی را باید بدانیم؟

نکته حائز اهمیت در این مرحله توجه به مازاد عمقی است که حفر شده است. این میزان اگر تا 150 میلی‌متر معادل 15 سانتی‌متر بود می‌توان از خاک استفاده کرد اما اگر این میزان بیشتر بود باید یک لایه بلوکاژ ایجاد کرده و روی آن را با بتن بپوشانیم.

از بلوکاژ چه می دانید حتما بخوانید: بلوکاژ چیست و چه اهمیتی در کف سازی دارد؟

مرحله سوم- پوشش دیواره‌ها و کف به وسیله ملات سیمان

وقتی خاکبرداری و گودبرداری انجام می‌دهیم باید دیواره‌ها و کف زمینی که گودبرداری شده است را به وسیله ملات سیمان پوشاند تا احتمال ریزش دیواره‌ها را کاهش دهد.

عوامل موثر در گودبرداری که باید مورد توجه قرار داد

برخی عوامل به ویژه در فرآیند گودبرداری اهمیت بالایی دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- جنس خاک

خاک‌ها انواع مختلفی دارد که در گودبرداری باید نوع خاک را شناخت؛ چراکه هر خاک ویژگی خود را داشته و ممکن است در طول عملیات گودبرداری رفتار ویژه‌ای از خود بروز دهد.

2- توجه به لرزش‌ها در طول گودبرداری

مورد دیگری که باید در گودبرداری به آن توجه داشت ارتعاشاتی است که در اطراف گود وجود دارد. این ارتعاشات می‌تواند باعث ریزش گود شود؛ عواملی مثل حرکت ماشین‌ها، ترافیک منطقه و مواردی از این قبیل در این دسته جای می‌گیرند.

3- شناسایی منابع آب برای عملیات گودبرداری

آب یکی از عوامل خطرآفرین در گودبرداری است؛ برای همین شناسایی آب‌های زیرزمینی، لوله‌های آب شهری و مواردی شبیه به این از اهمیت بالایی در گودبرداری برخوردار است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد نظرات 2

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare