0
تخفیف ها و فروش ویژه
آموزش کار با چاله کن موتوری 17 خرداد ماه
در این مقاله می خوانیم

دستگاه چاله کن دستگاهی است که برای حفر سوراخ و گودال در زمین از آن استفاده می‌شود. این دستگاه مجهز به یک موتور قدرتمند بنزینی است که دارای مته‌های مختلفی می‌باشد و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با گردش و حفر چاله، خاک‌های داخل گودال را به بیرون می‌ریزد. از دستگاه چاله کن موتوری برای کاشت نهال‌ها و درختان، فنس کشی، کاشت تیر چراغ برق، نرده کشی به دور زمین و غیره استفاده می‌کنند. بیشتر دستگاه‌های چاله کن دارای موتورهای چهارزمانه بنزینی هستند و در انواع مختلفی از جمله چاله کن دستی تک نفره، چاله کن دستی دو نفره، چاله کن پشت تراکتوری تک بازو، چاله کن تراکتوری دوبازو، چاله کن تراکتوری چهار بازو و چاله کن تراکتوری هیدرولیکی تولید می‌شوند. ما در این مطلب قصد داریم نحوه استفاده صحیح از دستگاه چاله کن دستی تک نفره و دو نفره را برای شما شرح دهیم پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مرحله یک- استفاده از وسایل ایمنی در هنگام کار با دستگاه چاله کن

برای کار با بیشتر تجهیزات صنعتی و کشاورزی نیاز است که لوازم و تجهیزات ایمنی ضروری را استفاده کنید، برای کار با دستگاه چاله کن نیز باید از وسایل ایمنی مثل عینک ایمنی، گوشی ایمنی و کلاه ایمنی استفاده کنید. از قدیم گفته‌اند احتیاط شرط عقل است، بنابراین استفاده از تجهیزات ایمنی را پشت گوش نیانداخته و حتما برای حفاظت از سلامتی خود از مواردی که در بالا نام بردیم استفاده کنید.

مرحله دو- اطمینان از محکم بودن اتصالات

برای کار با دستگاهی مثل چاله کن موتوری باید قبل از انجام هر کاری از محکم بودن پیچ و مهره‌های اتصالات از جمله اتصال صحیح مته به موتور اطمینان حاصل کنید تا در حین کار حادثه‌ای رخ ندهد.

مرحله سه- نحوه صحیح روشن کردن دستگاه چاله کن

پیش از هر چیز روغن و بنزین چاله کن را بازدید کنید و از پر بودن آن مطمئن شوید، بعد از این به محلی که می‌خواهید چاله را حفر کنید رفته و دستگاه را به صورت افقی روی زمین بگذارید به گونه‌ای که دسته گاز چاله کن رو به بالا باشد، سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • کلید دستگاه را در حالت روشن قرار دهید
 • ساسات را بکشید
 • با استفاده از قسمت پستونکی، بنزین را به داخل کاربراتور هدایت کنید
 • پای خود را روی دسته‌ای که روی زمین قرار گرفته بگذارید
 • هندل را کشیده تا موتور چاله کن روشن شود
 • چاله کن را به حالت عمودی باز گردانده و روی نقطه مدنظر قرار دهید
 • گاز دستگاه را گرفته تا زمین سوراخ شود

مرحله چهارم- رعایت نکات ایمنی

به هنگام کار با دستگاه چاله کن باید باید مواردی را به خاطر داشته و آن‌ها را رعایت کنید، این موارد در واقع بیشتر نکات ایمنی است:

به هنگام کار با دستگاه چاله کن بنزینی، هیچگاه پشت قسمتی که اگزوز موتور قرار دارد نایستید. این کار هم باعث سوختن شما خواهد شد و هم دود ناشی از موتور باعث آسیب به دستگاه تنفسی شما خواهد شد.
اگر چاله کن شما دو نفره بوده و از موتورهای قدرتمند برخوردار است بهتر است دو نفره کار را انجام دهید تا هم حفر چاله به بهترین نحو ممکن انجام گیرد و هم خطرات احتمالی که شما را تهدید می‌کند کاهش یابد.
بعد از استفاده از دستگاه آن‌را در یک جای خشک قرار دهید.
در هوای بارانی از دستگاه چاله کن استفاده نکنید.
در هنگام برخورد با سنگ و موانع سخت، سعی نکنید با ایجاد فشار بیشتر چاله را حفر کنید چراکه در این حالت به موتور دستگاه آسیب خواهد رسید.
هرگز از چاله کن بنزینی بدون روغن استفاده نکنید، چراکه در این حالت دستگاه شما اصطلاحا شاتون خواهد زد.

مرحله پنجم- نحوه صحیح حفر چاله

برای اینکه چاله را به درستی حفر کنید، نوک آن را روی نقطه مد نظر قرار دهید، با فشار کم گاز ابتدا یک چال کوچک در زمین ایجاد کنید تا مته از نقطه مدنظر شما منحرف نشود. سپس با گاز زیاد، مته را داخل خاک برده تا چاله حفر شود.

در هنگام حفر چاله به صورت مداوم مته را بیرون آورده و دوباره داخل چاله کنید تا خاک اضافی داخل گودال از آن به سمت بیرون هدایت شود.

مرحله ششم- خاموش کردن دستگاه

اگر برای مدتی با دستگاه کاری ندارید دکمه پاور را در حالت خاموش قرار داده و دوباره دستگاه را به صورت افقی روی زمین بخوابانید به صورتی که دسته سمت راست دستگاه رو به بالا قرار گیرد تا آسیبی به آن وارد نشود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد نظرات 8

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare