0
تخفیف ها و فروش ویژه
دوره کارنس چیست؟ 19 فروردین ماه
در این مقاله می خوانیم

سمپاشی از جمله فرآیندهای حساس کشاورزی است، هم از جهت آلودگی سموم، هم از جهت عملیات سمپاشی و استفاده صحیح از سمپاش و هم از جهت کارهایی که حین سمپاشی و بعد از آن باید انجام داد. ما در مطالبی به صورت کامل، اصول سمپاشی را برای شما شرح داده بودیم، همچنین رعایت نکات ایمنی در هنگام سمپاشی به وسیله انواع سمپاش از جمله سمپاش شارژی پشتی را نیز گوشزد کرده بودیم، اما در این مطلب قصد داریم به نکاتی پس از پایان سمپاشی اشاره کنیم، مهم‌ترین نکته بعد از سمپاشی رعایت دوره کارنس است. این دوره از این جهاتی اهمیت دارد که در ادامه به چیستی و اهمیت آن خواهیم پرداخت.

دوره کارنس چیست؟

کارنس به معنی خنثی شدن اثر سم در یک مدت زمان مشخص است؛ دوره کارنس به دوره‌ی ماندگاری سموم گفته می‌شود. این دوره به محض پایان سمپاشی شروع شده و تا مدت زمان معینی که برای هر سم متفاوت است ادامه پیدا می‌کند. رعایت این دوره از دو جهت اهمیت دارد:

 • در این دوره سم اثر خود را روی گیاه ‌می‌گذارد، بنابراین قبل از پایان این دوره نباید اقدام به برداشت محصول کرد.
 • بعد از پایان دوره کارنس، سموم اثر خود را از دست داده و محصول قابل برداشت است تا کمترین آسیب برای جان انسان را در بر داشته باشد.

وقتی انواع گیاهان را به وسیله دستگاه سمپاش، سمپاشی می‌کنید با پایان دوره کارنس، سم در اثر فعل و انفعالات شیمیایی شروع به تجزیه شدن کرده و میزان آن در انواع میوه‌ها و محصولات کشاورزی به پایین‌ترین نقطه خود خواهد رسید. در این زمان است که شما می‌توانید محصول را برداشت کنید. پس وقتی می‌گوییم دوره کارنس سموم چیست، منظورمان از آغاز سمپاشی تا زمانی است که سم تجزیه می‌شود. بی‌توجهی به دوره کارنس سموم کشاورزی اثرات بدی خواهد داشت که در ادامه می‌توانید بخوانید.

تاثیر سمپاش خوب بر صرفه جویی در سموم بیشتر بخوانید: چگونه با یک سمپاش استاندارد می‌توان در مصرف سموم صرفه‌جویی کرد؟!

بی‌توجهی به دوره کارنس سموم چه تبعاتی در بر دارد؟

امروزه برای از بین بردن آفات، از سموم کشاورزی استفاده می‌کنند و طی سال‌های گذشته استفاده از این سموم افزایش چشمگیری پیدا کرده است، به تناسب آن تولید انواع سمپاش از جمله سمپاش باغی، سمپاش دستی، سمپاش شارژی پشتی، سمپاش فرغونی، سمپاش زنبه ای و غیره افزایش پیدا کرده است؛ چرا که تمامی باغ‌های میوه، سبزیجات، شالیزارها، گندم‌زارها، صیفی‌جات و غیره برای از بین بردن آفات نیازمند سموم هستند.

بی‌شک نمی‌‎توان از فواید این سموم در حفظ و نگهداری محصولات کشاورزی، رونق تولید آن‌ها و کاستن ضررهای اقتصادی برای کشاورزان چشم پوشید؛ اما به همان میزان، چشم پوشی بر آثار سوء سموم و ضرری که این آفت کش‌ها برای بدن انسان دارند نیز خطا است. به همین منظور شما به هنگام خرید انواع سموم کشاورزی باید مدت زمان دوره کارنس سم را مشاهده کرده و در این مدت زمان به هیچ وجه محصول را برداشت نکنید تا سم به کمترین میزان خود در محصول برسد.

دوره کارنس سموم کشاورزی

عدم توجه به دوره کارنس و برداشت محصول در این دوره، به معنی تهدید سلامتی افراد و انسان‌ها است؛ چراکه سموم می‌تواند موجب بروز بیماری‌هایی در انسان از جمله سرطان خون، مشکلات گوارشی از جمله سرطان معده، سرطان روده، اختلالات دستگاه تنفسی و مواردی از این قبیل شود. از این گذشته سموم برای محیط زیست نیز آسیب‌زا هستند و تنها راه برای از بین رفتن آثار سم، رعایت دوره کارنس است. دوره کارنس که عبارت است از مدت زمان آخرین سمپاشی تا زمان برداشت محصول، نوعی فرآیند شیمیایی است که در آن سم در طبیعت تجزیه می‌شود..

گفتنی است دوره کارنس با توجه به اینکه چه اسمی استفاده می‌کنید متفاوت است، این امر در مورد کارنس سموم کشاورزی و دوره کارنس حشره کش نیز تفاوت دارد.

نحوه اطلاع از دوره کارنس سموم کشاورزی

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که از کجا باید دوره کارنس سموم کشاورزی را پیدا کنیم؟ برای یافتن اینکه دوره کارنس هر سم چقدر است کافی است که روی بسته بندی سم را نگاه کنید.

دوره کارنس دو نوع است:

 • سموم با دوره کارنس کوتاه مدت
 • سموم با دوره کارنس بلند مدت

سمومی که دوره کارنس آن‌ها کوتاه مدت است 1 روزه، 3 روزه، 5 روزه و بیشتر است. اما سمومی که دوره کارنس آن‌ها بالا است بین 20 روز تا 30 روز است، البته برخی سموم هستند که دوره کارنس بالاتری دارند.

جدول دوره کارنس سموم کشاورزی

برای آشنایی بیشتر شما با دوره کارنس برخی سموم کشاورزی می‌توانید جدول زیر را مشاهده کنید:

ردیفنام سمدوره کارنس
1مالاتیونکارنس مالاتیون 10 روز
2توپاسکارنس توپاس 14 تا 50 روز
3پروفنفوسکارنس پروفنفوس 14 روز
4تیودیکاربکارنس تیودیکارب 22 روز
5اینفینیتودوره کارنس اینفینیتو 1 تا 3 روز
6ایمیداکلوپرایددوره کارنس ایمیداکلوپراید 21 روز
7استروبیدوره کارنس استروبی 10 روز
8انویدوردوره کارنس انویدور 14 روز
9ایمونیتدوره کارنس ایمونیت 4 روز
10اسپینوساددوره کارنس اسپینوساد 3 تا 14 روز
11الیتدوره کارنس الیت 1 ماه
12اوانتدوره کارنس اوانت 1 تا 10 روز
13باروکدوره کارنس باروک 7 تا 15 روز
14بیمدوره کارنس بیم 14 روز
15پاراکواتدوره کارنس پاراکوات 2 ماه
16پروتئوسدوره کارنس پروتئوس 3 روز
17پروفنفوسدوره کارنس پروفنفوس 14 روز
18پی متروزیندوره کارنس پی متروزین 3 تا 7 روز
19پروکلیم فیتدوره کارنس پروکلیم فیت 7 روز
20تیوفانات متیلدوره کارنس تیوفانات متیل 10 روز
21توفوردیدوره کارنس توفوردی 7 روز
22تیلتدوره کارنس تیلت 21 روز
23تبوکونازولدوره کارنس تبوکونازول 35 روز
24رورال تی اسدوره کارنس رورال تی اس 14 روز
25رانداپدوره کارنس رانداپ 28 روز

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد نظرات 45

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare