0
تخفیف ها و فروش ویژه
هر آنچه باید درباره موتور پمپ آب رودخانه بدانید 27 خرداد ماه
در این مقاله می خوانیم

امروز می‌خواهیم درباره دستگاهی اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم که می‌توان گفت شاهرگ کشاورزی است! همان گونه که شاهرگ انسان، مسئول انتقال خون به نقاط بدن است، یک دستگاه موتور پمپ آب چاه نیز همین نقش را برای یک زمین کشاورزی ایفا کرده و آب را به نقاط مختلف می‌رساند. پمپ آب رودخانه که از آن به‌عنوان پمپ آب چاه نیز تعبیر می‌کنند می‌تواند وظیفه انتقال آب را به عهده بگیرد بدون اینکه شما زحمتی بابت این کار متحمل شوید.

فرض کنید بخواهید آبی را از رودخانه به سمت زمین کشاورزی خود هدایت کنید؛ طبیعتاً ازآنجایی‌که این زمین‌ها صدها متر با رودخانه فاصله دارند چند کار می‌توان انجام داد. یکی از آن‌ها کانال‌کشی است، کانال‌کشی تقریباً همراه با هزینه‌های بسیار گزافی خواهد بود ضمن اینکه برای یک زمین کشاورزی نه قانوناً چنین اجازه‌ای داده خواهد شد و نه مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. بااین‌حال اگر هزینه 100 متر کانال‌کشی را در نظر بگیریم چیزی بیش از 20 میلیون تومان خواهد شد، علاوه بر این باید به آسیب‌های احتمالی به کانال و تخریب آن، کاهش آب رودخانه و مواردی ازاین‌قبیل نیز اشاره کرد. اما با هزینه‌ای به‌مراتب کمتر می‌توان یک راهکار همیشگی پیدا کرد و آن هم استفاده از پمپ آب رودخانه است. این راهکار برای چاه آب نیز مؤثر است. با یک پمپ آب دستی چاه می‌توان آب را از عمقی زیاد تا ارتفاعی حدود 25 متر به بالا آورد و زمین‌های کشاورزی را از آن سیراب کرد، پمپ آب برای چاه، قیمت‌های متفاوتی دارد؛ اما این رقم به‌گزاف بودن سایر راهکارها نیست بلکه با حدود 5 الی 6 میلیون تومان بهترین گزینه پیش روی شما قرار خواهد گرفت، آن هم با بهترین کیفیت، بهترین قیمت، بهترین راندمان کاری و کسب بهترین نتیجه.

پمپ آب رودخانه چیست؟

تفتفاوتی بین موتور پمپ آب با پمپ آب رودخانه وجود ندارد؛ پمپ آب رودخانه همان موتور پمپ آب است که از یک موتور بنزینی یا دیزلی برخوردار بوده و با دارابودن یک پمپ امکان پمپاژ کردن آب به‌صورت افقی یا عمودی را دارد، برای این کار شما به چند لیتر سوخت اعم از بنزین، گازوئیل یا نفت احتیاج خواهید داشت و نه چیز دیگری! قسمت پمپ دستگاهِ پمپ آب رودخانه، دو عدد دهانه ورودی و خروجی رزوه‌دار دارد که می‌توان به آنها لوله خرطومی و شیلنگ پمپ آب از نوع شیلنگ‌های آتش نشای یا برزنتی متصل کرد و آب را از بستر رودخانه یا چاه پمپ کرده و به نقطه موردنظر رساند. حجم آب‌دهی پمپ آب چاه، به چند عامل بستگی دارد:

 • قدرت موتور یا انجین پمپ آب دستی چاه
 • قدرت پمپ آب چاه
 • قطر ورودی و خروجی موتور پمپ آب چاه

به همین منظور امروزه پمپ آب رودخانه با قدرت‌های مختلفی تولید و به مشتریان عرضه می‌شود که در ادامه همین مطلب به انواع موتور پمپ آب چاه یا رودخانه خواهیم پرداخت.

انواع موتور پمپ آب چاه

اگر بخواهیم اشاره مختصری به انواع پمپ آب برای چاه داشته باشیم باید آن‌ها را به لحاظ نوع سوخت‌شان دسته‌بندی کنیم؛

موتور پمپ آب چاه بنزینی

اولین، متداول‌ترین و پرفروش‌ترین نوع موتور پمپ آب برای چاه، نوع بنزینی آن است. این دستگاه دارای یک موتور چهارزمانه و پرقدرت از نوع موتورهای تک سیلندر بوده که با سوخت بنزین کار می‌کند. البته همین مدل نیز انواع مختلفی دارد، برخی توان کمتری داشته و برخی توان موتوری بالاتری دارند؛ به‌صورت نرمال بیشتر موتور پمپ‌های آب رودخانه، توانی بین 5 تا 7 اسب بخار دارند. هرچند همان‌طور که گفتیم این توان می‌تواند برای موتورهای دیگر، بالاتر نیز باشد. هرچه قدرت و توان موتور بالاتر برود، قیمت موتور پمپ آب چاه نیز افزایش خواهد یافت.

موتور پمپ آب رودخانه دیزلی

نمونه قدرتمندتر پمپ آب برای چاه، انواع دیزلی آن است. این موتورها حجم (سی‌سی) بیشتری دارند و توان آن‌ها نیز بالاتر است، حدوداً یک موتور پمپ آب چاه دیزلی 9 اسب بخار توان دارد. ویژگی مثبت موتور پمپ آب دیزلی آن است که شما به‌صورت مداوم می‌توانید از آن استفاده کنید. منظور از مداوم این است که اگر حتی 10 ساعت دستگاه را روشن بگذارید نه‌تنها مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد بلکه به علت دیزلی بودن سوخت آن (روغنی بودن سوخت)، عملکرد موتور پمپ آب رودخانه بهتر هم خواهد بود. البته می‌توان چند ایراد درباره این موتور پمپ عنوان کرد:

 • برای استفاده در هوای سرد مناسب نیست؛ چراکه عملکرد موتور کاهش خواهد یافت.
 • صدای بیشتری نسبت به موتور پمپ آب بنزینی ایجاد می‌کند.
 • آلودگی محیط زیستی آن بیشتر است.

قیمت موتور پمپ آب چاه دیزلی از انواع بنزینی بیشتر است. موتور پمپ آب‌های دیزلی که در ایران به فروش می‌رسد تماماً وارداتی است، اکثر آن‌ها چینی با درجه کیفی‌های متفاوت است. اما کشورهای پیشرفته دیگری مثل ژاپن نیز این دستگاه را تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند. از بهترین نمونه‌های موتور پمپ آب دیزلی می‌توان به دو برند موتور پمپ آب چاه کوپ و موتور پمپ آب چاه کاما اشاره کرد که به لحاظ کیفی در رتبه بالایی قرار دارند و در ایران نیز از فروش بالایی برخوردار هستند.

موتور پمپ آب چاه نفت و بنزین

این مدل دارای فناوری متفاوتی است، به این صورت که با بنزین باید دستگاه را روشن کنید و سپس، موتور پمپ آب چاه شما با نفت ادامه کار خواهد داد. علت تولید چنین دستگاهی آن بوده که در برخی مناطق استفاده از نفت رواج بیشتری دارد و دسترسی به آن آسان‌تر است. مثلاً برای پالایشگاه‌های نفتی می‌توان از این مدل استفاده کرد، برای اینکه موتور راحت‌تر روشن شود نیز باید از بنزین استفاده کرد. قیمت موتور پمپ آب چاه نفت و بنزینی در مقایسه با دو مدل دیگر کمی بالاتر و در برخی مواقع مشابه موتور پمپ آب رودخانه دیزلی است. این دستگاه نیز مشکلات خود را دارد که رایج‌ترین آن‌ها همان آلودگی صوتی و زیست‌محیطی است.

موتور پمپ آب چاه برقی

آخرین مدل از موتور پمپ‌ها به نوع برقی اختصاص می‌یابد که می‌توان گفت آن هم رواج بسیاری دارد اما برای مناطقی که دسترسی به برق وجود داشته باشد. طبیعتاً در زمین‌های کشاورزی یا در کنار رودخانه و چاه آب، امکان دسترسی به برق کمی سخت به نظر می‌رسد ازاین‌رو برای تولید برق باید از یک موتوربرق استفاده کنید که آن هم با سوخت بنزین یا دیزل کار می‌کند، یا یک حساب سرانگشتی ساده متوجه خواهیم شد این کار چندان با عقل جور در نخواهد آمد؛ چراکه وقتی می‌توان با یک دستگاه موتور پمپ آب چاه بنزینی یا دیزلی همان کار را کرد دیگر نیازی به چندباره کاری و اتلاف انرژی، زمان و بودجه نخواهد بود. موتور پمپ آب چاه برقی معایب دستگاه‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را نخواهد داشت، نه صدای دستگاه گوش شما را آزار خواهد داد و نه خبری از آلودگی زیست‌محیطی خواهد بود. بااین‌وجود خطرات ناشی از برق‌گرفتگی و اتصالی و مواردی ازاین‌قبیل را نباید نادیده گرفت!

حالا باتوجه‌به توضیحاتی که داده شد شما می‌توانید گزینه موردنظر خودتان را پیدا کنید؛ اما اگر هنوز هم دچار ابهاماتی هستید بهتر است ادامه همین مطلب را دنبال کنید تا نکته دیگری دراین‌رابطه برای شما بگوییم!

اندازه ورودی و خروجی انواع موتور پمپ آب چاه

موتور پمپ آب رودخانه همان گونه که گفتیم دارای ورودی و خروجی‌های متفاوتی است، هرچه قطر دهانه ورودی و خروجی پمپ بزرگ‌تر باشد میزان یا حجم آبدهی دستگاه نیز بالاتر خواهد بود اما این امر نیازمند موتورها و پمپ‌های قدرتمندتری است. به‌صورت معمول، قطر دهانه ورودی و خروجی انواع موتور پمپ‌ها بین یک تا 4 اینچ است.

موتور پمپ آب‌های برقی بیشتر 1 اینچ، موتور پمپ‌های بنزینی 2 و 3 اینچ، موتور پمپ‌های دیزلی 3 و 4 اینچ و موتور پمپ‌های چاه نفت و بنزینی نیز 3 و 4 اینچ است. این اعداد و ارقام مطلق نیستند، شاید در بازار فروشندگانی به شما دستگاهی را معرفی کنند که قطر دهانه ورودی و خروجی آن بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد، یا حتی ممکن است موتور پمپ آب چاهی به شما پیشنهاد دهند که قدرت و توان موتوری آن بالاتر از ارقامی که ما گفتیم باشد؛ آنچه در این مطلب برای شما بیان شد، استانداردهای یک موتور پمپ آب رودخانه بود. اگر از کلاهبرداری برخی سودجویان دراین‌رابطه بگذریم که مثلاً موتورهای 6 اسب بخار را با تغییر لیبل، به‌جای موتور 7.5 اسب می‌فروشند! باید گفت آنچه استاندارد یک موتور پمپ آب چاه است نزدیک به همین مطالبی است که در بالا به آن‌ها اشاره شد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد نظرات 11

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  whatsapp
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
  • Custom fields
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه