0
تخفیف ها و فروش ویژه
نحوه تیز کردن تیغه چمن زن 5 مرداد ماه
در این مقاله می خوانیم

کُند بودن تیغه‌های چمن زن موجب می‌شود کار کوتاه کردن چمن‌ها کسل‌کننده باشد. با استفاده مداوم از چمن زن، تیغه‌های چمن زن به مرور کُند شده و نیاز به تیز کردن مجدد دارند. کُند بودن تیغه‌ها در واقع چمن‌ها را برش نمی‌دهد بلکه بافت آن‌ها را پاره می‌کند برای همین مدتی بعد از گذشت چمن زنی، می‌بینیم که سر چمن‌ها رو به زردی می‌گراید و به جای اینکه ما چمن منظم، مرتب و همواری داشته باشیم، شاهد یک چمنزار ناهمواره خواهیم بود. اگر تیغه‌ی دستگاه شما آسیب جدی نبیند، خودتان می‌توانید با چند ابزار ساده آنرا تیز کنید. در این مطلب ما قصد آموزش تیز کردن تیغه‌های چمن زن را داریم، کاری اساسی و ضروری که هر کس که این دستگاه را دارد باید از آن خبر داشته باشد.

مرحله اول- باز کردن شمع موتور چمن زن

نخستین کاری که باید انجام دهید، در آوردن شمع است، حتما می‌پرسید تیز کردن تیغه‌ها چه ربطی به شمع دارد؟ علت این کار ایمنی بیشتر است. چمن زن در لیست ابزارهای خطرناک در دنیا قرار دارد برای همین ابتدا باید منبع تغذیه را باز کرد تا ایمنی خود ما بیشتر شود و احتمال روشن شدن دستگاه به هیچ عنوان وجود نداشته باشد. برای این کار وایر شمع را در آورده و با استفاده از آچار آلن (یا آچار مخصوص شمع) آنرا از جای خود باز کنید. اتفاقا با این کار شما با یک تیر دو نشان زده‌اید، هم می‌توانید شمع را چک کنید و در صورت نیاز آنرا تمیز یا تعویض کنید و هم امنیت کار را بالا می‌برید.

مرحله دوم- چمن زن را به سمت خود بر گردانید

چمن زن را به گونه‌ای که تیغه‌ها به سمت خود شما باشد بچرخانید، در واقع باید کف چمن زن رو به شما و از زمین جدا شده باشد. با این حال به دلیل وجود بنزین و روغن موتور، چرخاندن چمن زن می‌تواند باعث بیرون ریختن روغن و بنزین شود و حتی وارد فیلتر هوا و کاربراتور دستگاه شود. توصیه می‌کنیم کار تیز کردن تیغه های چمن زن را زمانی انجام دهید که بنزین آن تمام شده باشد. همچنین می‌توانید روغن را داخل یک ظرف ریخته و بعد از اتمام کار دوباره آنرا داخل مخزن روغن بریزید. حتی می‌توانید این کار را به زمانی موکول کنید که نیاز است روغن دستگاه تعویض شود.

آموزش تیز کردن تیغه های چمن زن
نحوه تیز کردن تیغه های چمن زن موتوری

مرحله سه- تیغه‌های چمن زن را علامت بزنید!

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که صاحبان چمن زن انجام می‌دهند نصب وارونه تیغه است. در این حالت تیغه دیگر مهم نیست تیغه چقدر تیز باشد؛ چراکه دستگاه قادر نخواهد بود چمن‌ها را کوتاه کند. برای جلوگیری از این اشتباه حتما قبل از برداشتن تیغه‌ها، روی آن‌ها علامت گذاشته تا در هنگام نصب، دقیقا مشابه زمانی عمل کنید که تیغه‌ها باز نشده بودند. برای این کار می‌توانید با استفاده از یک تکه کاغذ و چسب کار علامت گذاری را انجام دهید، یا حتی اگر می‌خواهید این علامت همیشگی باشد از اسپری رنگ استفاده کنید.

تیغه‌ها را علامت بزنید
علامت زدن تیغه های چمن زن موتوری

مرحله چهارم- تیغه چمن زن را ثابت کرده و مهره را باز کنید

تیغه‌های چمن زن معمولا با یک مهره به زیر عرشه دستگاه متصل شده است. برای باز کردن مهره از آچار مخصوص، [آچار فرانسه، آچار بوکس و …] استفاده کنید، از آنجایی که تیغه‌ها متحرک هستند، برای باز کردن مهره نیاز است تیغه را در جای خود ثابت کنید تا مهره به راحتی باز شود. برای اینکار می‌توانید از یک تکه چوب استفاده کرده و آنرا بین تیغه‌ها و عرشه قرار دهید.

مرحله پنجم- قسمت‌های کثیف و زنگ زده را تمیز کنید

بعد از باز کردن مهره، از فرصت به دست آمده استفاده کنید و هر آنچه زیر تیغه‌ها از خرده چمن، گردوغبار، خاک و گِل، زنگ زدگی و غیره هست را تمیز کنید. اگر کار شما با دستگاه چمن زن زیاد بوده باشد حتما آهک و رسوبات به قسمت‌های مختلف چمن زن چسبیده است، سعی کنید آن‌ها را حذف کنید تا کارایی چمن زن افزایش یابد. استفاده از دستمال خشک، دستکش و صابون برای تمیز کردن چمن زن کافی است اما اگر مجبور بودید از شیلنگ آب نیز می‌توانید استفاده کنید.

بعد از اتمام تمیز کردن دستگاه بهتر است از روان کننده سلیکون استفاده کنید تا برای مدتی این کثیفی‌ها روی دستگاه ننشیند.

انواع روش‌های تیز کرده تیغه های چمن زن

برای تیز کردن تیغه‌ها شما چند را دارید:

 • تیز کردن به روش دستی
 • تیز کردن با دستگاه
زاویه دست در هنگام تیز کردن تیغه چمن زن
زاویه دست برای تیز کردن تیغه چمن زن

روش اول- تیز کردن تیغه‌های چمن زن به روش دستی

در روش دستی کافی است تیغه را روی گیره ببندید، حتما از محکم و ثابت بودن تیغه اطمینان حاصل کنید، نباید تمام تیغه را داخل گیره قرار دهید بلکه یک سوم آن کافی است تا جای مانور برای تیز کردن لبه آن داشته باشید. اگر در محیط خانه این کار را انجام می‌دهید زیر گیره یک سفره، پارچه، روزنامه یا هر چیز دیگری پهن کنید تا براده‌های آهن روی آن بریزد، در این حالت هم جمع آوری آن‌ها آسان‌تر خواهد شد و هم براده‌ها از زیر پا برداشته می‌شود و احتمال اینکه به پای شما براده آهن برود کم می‌شود.

بعد از اینکار حالا نوبت به تیز کردن تیغه چمن زن می‌رسد. با استفاده از یک سوهان آهن، در امتداد لبه تیغه، سوهان را روی آن بکشید، این کار را تا حدی که لبه براق شود انجام دهید، زاویه سوهان به نسبت لبه تیغه باید 45 درجه باشد، دقیقا مثل لبه یک چاقو که به صورت اوریب یک لبه آن تیز شده است باید این کار را انجام دهید. لازم نیست تیغه آنقدر تیز شود که وقتی دست خود را به لبه آن می‌کشید برنده باشد؛ چراکه تیغه‌های چمن زن با سرعت چرخیده و با همان چرخش می‌تواند به راحتی چمن‌ها را برش دهد.

بعد از اتمام کار، مجددا تیغه را در جای خود نصب کنید، به علامت‌هایی که قبل از باز کردن گذاشته بودید توجه کنید تا تیغه را وارونه نصب نکنید. بهتر است قبل از نصب مقداری روان کننده سیلیکون به تیغه بزنید، این کار هم از زنگ زدگی جلوگیری می‌کند و هم مانع نشستن گردوخاک، چمن و غیره روی آن خواهد شد. این روان کننده را روی پیچ اصلی که زیر عرشه قرار دارد نیز اسپری کنید تا مهره به راحتی روی آن بسته شود. اگر مهره واشر یا هر چیز دیگری داشته آن‌ها را نیز باید در جای خود قرار دهید. نکته قابل توجه اینکه هرگز از چکش برای قرار دادن تیغه در جای خود استفاده نکنید، اگر تیغه جا نمی‌رود حتما مشکلی وجود دارد که باید آنرا برطرف کنید. آچار تنها چیزی است که شما نیاز دارید، بنابراین با استفاده از این وسیله مهره تیغه چمن زن را کاملا سفت کنید

تیز کردن تیغه چمن زن با سنگ فرز
تیز کردن تیغه چمن زن با دستگاه سنگ

روش دوم- تیز کردن تیغه چمن زن با دستگاه سنگ زنی

روش دیگر و آسانتری نیز برای تیز کردن تیغه دستگاه چمن زن وجود دارد و آن هم استفاده از دستگاه سنگ فرز است. قبل از هر چیزی برای اجرای این روش باید نکات ایمنی را رعایت کنید، حتما از عینک ایمنی استفاده کنید تا براده‌های آهن به چشم شما آسیب نزند، استفاده از دستکش و پیراهن آستین بلند نیز ضروری است. دستگاه‌های سنگ زنی دارای جرقه‌های آتش، قطعات کوچک ریزگرد و غیره است که با سرعت بسیار بالایی به اطراف پرتاب می‌شود که در صورت عدم استفاده از لوازم ایمنی به احتمال زیاد ممکن است شما آسیب ببنید. ما توصیه می‌کنیم قبل از هر کاری که احتمال ایجاد خطر برای سلامتی شما را دارد، مطلب زیر درباره تجهیزات ایمنی را بخوانید، این مطلب به شما کمک می‌کند که بدانید برای هر کاری دقیقا باید از چه لوازم ایمنی استفاده کنید.

برای شروع کار دستگاه سنگ را روشن کنید و با استفاده از دو دست، تیغه را محکم بگیرید و لبه آن را به سنگ بکشید، در این حالت دست را به سمت چپ و راست با زاویه 45 درجه حرکت دهید تا تیغه کاملا تیز و براق شود. رعایت اندازه و هموار بودن تمام سطح تیغه در انجام این کار بسیار مهم است.

روش دیگری نیز برای تیز کردن تیغه های چمن زن موتوری وجود دارد و آن هم استفاده از دستگاهی به نام سمباده کمربندی است که تیغه را داخل دهانه سمباده کمربندی قرار می‌دهید و بدون دخالت دست، این سمباده لبه تیغه را تیز می‌کند.

هر یک از روش‌های بالا را برای تیز کردن تیغه چمن زن بنزینی استفاده کردید بعد از اتمام کار باید تیغه را داخل یک سطل آب قرار دهید تا دما و حرارت آن به حالت عادی باز گردد.

منابع بیشتر:

https://www.wikihow.com/Sharpen-Lawn-Mower-Blades

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد نظرات 4

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare