0
تخفیف ها و فروش ویژه
تعویض تیغه چمن زن 26 آذر ماه
در این مقاله می خوانیم

وقتی ریزش مو می‌گیرید، حتماً اولین فکری که به کله شما می‌زند، تعویض شامپو است، تقریباً اگر همین اتفاق برای چمن‌های حیاط یا باغ و محوطه افتاد و دیدید چمن کچل شده است، باید دست‌به‌کار شوید، البته اینجا دیگر نیازی نیست شامپوی خود را عوض کنید، بلکه باید تیغه‌های دستگاه چمن‌زن را تعویض کنید! البته زود قضاوت نکنید، چون کچلی چمن دلایل مختلفی دارد که ما نمی‌خواهیم در این باره صحبت کنیم، اما زمان‌هایی وجود دارد که مشخص است این کچلی، به دلیل قارچ و باکتری نیست بلکه تیغه‌ها نمی‌توانند به‌خوبی چمن را کوتاه کرده و آن را بُن‌کَن می‌کنند. در واقع چمن‌ها سالم است و آن چیزی که خراب است، تیغه‌های چمن زنی است. ما در این مطلب به شما آموزش تعویض تیغه چمن را خواهیم گفت، پس در ادامه همراه ابزارینو باشید.

گام اول- ماشین چمن زنی را بلند کنید

همان‌طور که وقتی برای تعویض روغن خودرو، روی چال تعویض روغنی می‌روید، بهتر است که ماشین چمن‌زن را روی یک بلندی قرار دهید تا به چمن‌ها دسترسی داشته باشید. از فکر اینکه ماشین چمن را چپه کنید تا به‌راحتی به تیغه‌ها دسترسی داشته باشید بیرون بیایید مگر اینکه گیج روغن دستگاه و باک بنزین چمن‌زن خالی باشد. در غیر این صورت، روغن و بنزین روی موتور دستگاه شُره خواهد کرد و به دستگاه آسیب خواهد رساند.

چگونه یک چمن زن بخریم؟ حتما بخوانید: یک راهنمای کامل برای انتخاب دستگاه چمن زن از برقی تا بنزینی

می‌توانید چند آجر روی‌هم قرار دهید و ماشین چمن‌زنی را روی آن بگذارید، البته این کار را هم توصیه نمی‌کنیم؛ چراکه ممکن است آجرها بریزند. بهترین کار این است که چیزی شبیه جک زیر چمن‌زن بزنید و سر آن را بالا بیاورید.

در این مواقع بهترین کار، رجوع به دفترچه راهنمای دستگاه است، گرچه در ایران کمتر کسی به دفترچه توجه می‌کند، اما کلید راهنما و راهگشای خیلی از مسائل همین دفترچه است، بنابراین خیلی خوب است که حتماً یکبار هم که شده نگاهی به این دفترچه بیندازید.

دو نکته مهم دیگری که در این باره باید بدانید:

 • بهتر است که بنزین دستگاه چمن‌زن را خالی کنید، اگر روغن را هم خالی کنید خیلی بهتر است.
 • برای اطمینان بیشتر، بازکردن شمع هم باعث محکم‌کاری است.

گام دوم- مهره تیغه را با آچار باز کنید

تیغه با به‌وسیله یک‌مهره به قسمت زیرین دستگاه وصل شده است. با یک‌دست تیغه را نگه دارید تا حرکت نکند و با دست دیگر و با استفاده از آچار مخصوص یا آچار فرانسه مهره را شل کنید. مراقب باشید که واشرها و سایر قسمت‌هایی که به تیغه متصل است خراب نشوند، چون دوباره باید آن‌ها را سر جای خود ببندید.

نکات مهم این مرحله:

 • حتماً توجه داشته باشید که قسمت تیز تیغه کدام سمت است تا در هنگام بستن دچار اشتباه و دوباره‌کاری نشوید.
 • برای باز کردن مهره از دستکش استفاده کنید، ممکن است به خاطر رطوبت و خاک و گِل، مهره سفت شده باشد و فشار زیادی به کف دست شما وارد شود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد نظرات 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare