پمپ آب برای ساختمان 7 طبقه 11 مهر ماه
در این مقاله می خوانیم

خیلی از افراد برای خرید یک پمپ آب خانگی ساده دچار مشکل می‌شوند. بیشتر مشکل هم از آنجایی ناشی می‌شود که نمی‌دانند مثلا پمپ آب برای ساختمان 7 طبقه یا پمپ آب مناسب 4 طبقه چه پمپی است. متاسفانه بسیاری از فروشندگان هم در این رابطه اطلاعاتی غلطی ارائه می‌کنند که در آینده برای ساکنان ساختمان مشکلاتی را ایجاد می‎کند. یا آب به خوبی به طبقات بالایی نمی‌رسد یا دبی آنقدر پایین است که باید برای پر شدن یک لیوان آب چند دقیقه صبر کنند.

ما در این مطلب می‌خواهیم با روشی ساده، پمپ مناسب هر ساختمان را با طراحی یک جدول برای شما توضیح دهیم. طبیعتا با خواندن این مطلب مشکل شما از بابت اینکه پمپ آب مناسب برای ساختمان 7 طبقه یا کمتر و بیشتر چه پمپی است، حل خواهد شد؛ برای راحتی کار شما جدول انتخاب پمپ آب برای هر طبقه را هم در زیر آن آورده‌ایم تا دچار سردرگمی نشوید.

یک مقدمه قبل از بررسی پمپ آب برای ساختمان 1 تا 7 طبقه

کارکرد پمپ آب، تامین آب مورد نیاز ساختمان است. با استفاده از این دستگاه که امروزه مدل‌های بسیار بسیار متنوعی از آن در بازار وجود دارد، می‌توان مشکل فشار آب ساختمان‌های شهری را حل کرد. همانگونه که می‌دانید برای استفاده از پمپ آب خانگی، شما نمی‌توانید آنرا مستقیما به لوله آب شهری نصب کنید؛ چراکه این کار غیرقانونی است و باعث فشار آب سایر ساختمان‌های محل خواهد شد. بنابراین از همین ابتدا لازم به تذکر بود که انجام چنین کاری غیرقانونی است.

پس اگر نصب پمپ آب خانگی به لوله آب شهری مشکل دارد چگونه اقدام به نصب پمپ آب خانگی کنیم؟ راه حل این کار استفاده از یک مخزن یا منبع آب است که با توجه به نیاز ساختمان و تعداد طبقات و واحدها باید یک مخزن آن تهیه کنید و پمپ آب را به آن متصل کنید. این مخازن گنجایش‌های مختلفی دارد که طبیعتا با افزایش حجم آن، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

بهترین پیشنهادهای پمپ آب برای ساختمان‌های 1 تا 7 طبقه

شما برای اینکه پمپ آب مناسب ساختمان خود را خریداری کنید باید بتوانید پلاک پمپ را بخوانید، برای این موضوع توصیه می‌کنیم حتما مطلب پلاک خوانی پمپ آب خانگی را مطالعه کنید، تقریبا با مطالعه این مطلب شما 50 درصد راه را طی کرده‌اید.

چند چیز درباره پمپ آب خانگی که دانستن آن برای شما واجب است، توان پمپ، هد پمپ آب خانگی و دبی پمپ آب خانگی است.

روی تمامی دستگاه‌ها، توان پمپ با علامت HP که مخفف اسب بخار است نمایش داده می‌شود، همچنین دبی یا آبدهی پمپ نیز با علامت اختصاری Max Q نشانه‌گذاری شده که مقدار آن بر حسب لیتر بر دقیقه (L/min) محاسبه می‌شود. بنابراین وقتی می‌گوییم دبی پمپ آب خانگی تک واحدی 41 لیتر بر دقیقه است یعنی در هر دقیقه می‌تواند تا 41 لیتر آبرسانی را انجام دهد. روی برخی پمپ‌ها این مقدار بر اساس واحد مترمکعب بر ساعت که علامت اختصاری آن (M3/H) است محاسبه می‌شود. اگر بخواهیم این مقدار را برای پمپ آب خانگی تک واحدی تبدیل کنیم، 41 لیتر بر دقیقه معادل 2.5 متر مکعب بر ساعت خواهد شد.

نکته دیگر هد پمپ آب خانگی است که این میزان هم روی تمامی پمپ آب‌های خانگی درج شده و مقدار آن را با علامت اختصاری (Max.h) نمایش می‌دهند. مثلا یک پمپ آب برای ساختمان 7 طبقه باید هدی برابر با 65 تا 70 متر داشته باشد.

پشنهاد پمپ آب خانگی تک واحدی

وقتی می‌گوییم پمپ آب خانگی تک واحدی باید یک معیار مهم را در نظر بگیریم و آن هم تعداد طبقات است. امروزه خیلی از آپارتمان‌ها 2 واحدی یا بیشتر ساخته می‌شود اما برخی سازندگان هم هستند که اقدام به ساخت آپارتمان‌هایی می‌کنند که در هر طبقه یک واحد وجود دارد. بنابراین وقتی می‌گوییم پمپ آب خانگی تک واحدی باید مشخص کنیم، 1 طبقه تک واحدی؟ 2 طبقه تک واحدی؟ 3 طبقه تک واحدی و …

در جدول انتخاب پمپ آب خانگی که در زیر منتشر شده، ما بهترین پیشنهادها برای پمپ آب خانگی تک واحدی را ذکر کردیم که می‌توانید بخوانید:

نوع ساختماننوع پمپهد پمپ (متر)دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 1 طبقهمحیطی 0.5 اسب372.5
تک واحدی 2 طبقهبشقابی 1 اسب326
تک واحدی 3 طبقهجتی 1 اسب513.2
تک واحدی 4 طبقهجتی 1 اسب513.2
تک واحدی 5 طبقه2 پروانه 2 اسب546.2
تک واحدی 6 طبقهجتی 2 اسب614.9
تک واحدی 7 طبقهجتی 2 اسب614.9

پیشنهاد پمپ آب مناسب 1 طبقه

اکثر ساختمان‌های 1 طبقه با مشکل فشار آب روبرو نیستند، در واقع اگر افت فشاری در این ساختمان‌ها رخ می‌دهد می‌توان به چند دلیل باشد که عبارتند از:

 • ایراد در لوله کشی ساختمان
 • نشتی لوله یا ترکیدگی مخفی لوله آب ساختمان
 • نصب غیرقانوی پمپ در محل از سوی سایر ساختمان‌ها

این‌ها عمده مواردی است که می‌توان گفت باعث افت فشار در اکثر ساختمان‌ها از جمله ساختمان‌های 1 طبقه می‌شود. بنابراین قبل از تصمیم به خرید پمپ، ابتدا از اینکه موارد بالا علت افت فشار آب ساختمان شما نیست مطمئن شوید و بعد اقدام به خرید کنید. با این وجود اگر مطمئن شدید که ساختمان شما نیاز به یک دستگاه پمپ آب خانگی دارد، در جدول زیر بهترین پیشنهاد پمپ آب مناسب 1 طبقه را آورده‌ایم:

نوع ساختماننوع پمپهد پمپ (متر)دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 1 طبقهمحیطی 0.5 اسب372.5
2 واحدی 1 طبقهبشقابی 0.5 اسب205.4

پیشنهاد پمپ آب برای ساختمان 2 طبقه

اگر سیستم لوله کشی درست باشد و سازندگان آپارتمان‌ها به موارد اصولی توجه کنند، نه تنها در ساختمان‌های 2 طبقه بلکه حتی در ساختمان‌های 4 طبقه هم نباید شاهد افت یا کاهش فشار آب باشیم، با این حال امروزه برای حل این مشکل می‌توان از پمپ آب خانگی استفاده کرد.

برای ساختمان‌های 2 طبقه نیازی نیست از پمپ‌های خیلی قوی استفاده کرد، پمپ‌های بشقابی با توان یک اسب کافی است. نکته‌ای که خیلی از خریداران توجه نمی‌کنند این است که فکر می‌کنند اگر پمپ قوی‌تری بخرند بهتر است؟! یا برخی دو دوتا چهارتای اقتصادی می‌کنند که یک پمپ قوی‌تر بخرند که اگر ساکن یک ساختمان بلندتر شدند، بتوانند از آن استفاده کنم! درحالی که پمپ قوی‌تر باعث افزایش فشار به لوله‌ها و ترکیدگی لوله و خرابی شیرآلات خواهد شد.

در جدول راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی زیر، بهترین پیشنهاد پمپ آب برای ساختمان 2 طبقه را ذکر کرده‌ایم.

نوع ساختماننوع پمپهد پمپ (متر)دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 2 طبقهبشقابی 1 اسب336
2 واحدی 2 طبقهبشقابی 1 اسب336

پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان 3 طبقه

معمولا افت فشار غالبا از طبقه سوم و بالاتر شروع می‌شود برای همین غالب خریداران انواع پمپ آب خانگی نیز ساکنان همین طبقات هستند. البته اگر ساختمانی دچار مشکل فشار آب باشد در حالی که طبقات پایین کمتر و طبقات بالا بیشتر دچار این مشکل هستند، تمامی ساکنان آپارتمان باید در هزینه‌های خریداری و نصب و راه‌اندازی پمپ آب شریک باشند.

پیشنهاد ما برای ساختمان‌های 3 طبقه در صورتی که هر طبقه تک واحدی باشد استفاده از پمپ‌های جتی است اما اگر هر طبقه 2 یا 3 واحد بود بهتر است از پمپ‌های دو پروانه استفاده کنید که دبی بالاتری داشته و آبرسانی بهتر انجام می‌گیرد. در جدول انتخاب پمپ آب زیر، بهترین پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان 3 طبقه آورده شده است.

نوع ساختماننوع پمپهد پمپ (متر)دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 3 طبقهجتی تک اسب513.2
2 واحدی 3 طبقهدو پروانه 1.5 اسب466
3 واحدی 3 طبقهدو پروانه 1.5 اسب466

بهترین پیشنهاد پمپ آب مناسب 4 طبقه

بیشترین میزان سوالات درباره خرید پمپ مرتبط با طبقه چهارم و پمپ آب مناسب طبقه 4 است. اگر بگوییم مشکل فشار آب از طبقه سوم شروع می‌شود، باید گفت در طبقه چهارم ادامه یافته و در طبقات 5 به بعد اوج می‌گیرد.

مناسب‌ترین پمپ آب خانگی برای ساختمان 4 طبقه پمپ‌های جتی برای ساختمان‌های تک واحدی و دو پروانه برای چند واحدی‌ها است. قیمت پمپ آب برای ساختمان 4 طبقه با توجه به مدل، برند و کشور سازنده آن و همچنین توان و سایر ویژگی‌های فنی آن مشخص می‌شود.

در جدول زیر بهترین پیشنهادهای پمپ آب مناسب 4 طبقه آورده شده است که می‌توانید بخوانید:

نوع ساختماننوع پمپهد پمپ (متر)دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 4 طبقهجتی تک اسب513.2
2 واحدی 4 طبقهدو پروانه 2 اسب546.2
3 واحدی 4 طبقهدو پروانه 2 اسب546.2

پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان 5 طبقه

دبی و هد پمپ آب در رابطه معکوسی با هم قرار دارند، یعنی اگر هد یا ارتفاع پرتاب آب بالاتر برود، دبی کاهش یافته و اگر دبی بیشتر باشد، هد کاهش می‌یابد. ساختمان‌های 5 طبقه هم به دبی بالایی نیاز دارند و هم به هد بالا.

منظور از دبی حجم آبی است که از شیر آب خارج می‌شود، یعنی اگر تمام شیرهای آب یک ساختمان را باز کنیم، در بالاترین طبقه چقدر آب از شیر خارج می‌شود؟ آیا یک آب باریکه می‌آید یا به صورت نرمال آبدهی صورت می‌گیرد؟

برای برطرف شدن این مشکل پیشنهاد ما جهت خرید پمپ آب مناسب برای ساختمان 5 طبقه، پمپ‌های جتی نیست بلکه پمپ‌های دو پروانه است، این پمپ‌ها علاوه بر اینکه هد خوبی دارند، حجم آبدهی مناسبی هم خواهند داشت که در جدول زیر بهترین پیشنهادات را مشاهده می‌کنید:

نوع ساختماننوع پمپهد پمپ (متر)دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 5 طبقهدو پروانه 2 اسب546.2
2 واحدی 5 طبقهدو پروانه 2 اسب546.2
3 واحدی 5 طبقهدو پروانه 2 اسب546.2

پیشنهاد برای پمپ آب 6 طبقه

از آنجایی که ارتفاع ساختمان‌های 6 طبقه خیلی افزایش می‌یابد، پمپ باید بتواند آب را به ارتفاع مناسب برساند برای این کار علاوه بر توان موتور، نوع پمپ هم اهمیت دارد. پمپ‌های جتی این قابلیت را دارند که آب را با فشار بیشتری به ارتفاع بالاتری پرتاب کنند به همین خاطر پیشنهاد ما برای پمپ آب 6 طبقه همین پمپ جتی است. در جدول زیر بهترین پیشنهاد پمپ آب خانگی برای ساختمان 6 طبقه را ملاحظه می‌کنید:

نوع ساختماننوع پمپهد پمپ (متر)دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 6 طبقهجتی 2 اسب614.9
2 واحدی 6 طبقهجتی 2 اسب614.9
3 واحدی 6 طبقهجتی 2 اسب614.9

پیشنهاد پمپ آب برای ساختمان 7 طبقه

پمپ آب برای ساختمان 7 طبقه با توجه به تعداد واحدها متفاوت است. اما بهترین پیشنهاد استفاده از پمپ‌های دو پروانه با توان 2 اسب بخار با دهانه ورودی و خروجی 1.5 اینچ است که هد نسبتا خوبی داشته اما دبی آن‌ها خیلی زیاد است. برای همین پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان 7 طبقه چه برای تک واحدی و چه 2 یا 3 واحدی یکسان است که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

نوع ساختماننوع پمپهد پمپ (متر)دبی پمپ (متر مکعب)
تک واحدی 7 طبقه2 اسب 2 پروانه587.5
2 واحدی 7 طبقه2 اسب 2 پروانه587.5
3 واحدی 7 طبقه2 اسب 2 پروانه587.5

نکات پایانی درباره پمپ آب مناسب برای ساختمان 1 تا 7 طبقه

برای هر یک از این پمپ‌های پیشنهادی حتما باید یا از مخزن تحت فشار استفاده کرد یا از کلید اتومات، در این باره با سرویس‌کار خود مشورت کنید اما به طور کلی برای ساختمان‌های 1 تا 3 طبقه می‌توان از منبع انبساط‌های 24 لیتری، برای ساختمان‌های 4 و 5 طبقه از منبع انبساط 50 تا 60 لیتری و برای ساختمان‌‎های 6 و 7 طبقه از منبع انبساط 80 تا 100 لیتری استفاده کرد.

علاوه بر این شما می‌توانید از کلید اتومات دیجیتال یا ست کنترل نیز استفاده کنید، در این باره می‌توانید مطلبی که لینک آن در زیر قرار گرفته را مطالعه کنید.

راهنمای انتخاب ست کتنرل حتما بخوانید: اگر قصد خرید ست کنترل دارید، حتما این مطلب را مطالعه کنید

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.2 / 5. تعداد نظرات 76

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare