0
تخفیف ها و فروش ویژه
نصب همزمان ست کنترل و مخزن تحت فشار 26 اردیبهشت ماه
در این مقاله می خوانیم

یکی از مشکلات شهرنشینی و آپارتمان نشینی معضل فشار آب است، خیلی از افراد راهکار حل این مشکل را بلد هستند، یعنی نصب پمپ آب خانگی به همراه تجهیزات جانبی آن؛ با این حال مشکل فشار آب حتی برای بسیاری از افرادی که همان راهکار کذایی را هم بلد هستند باز هم وجود دارد. علت اینکه چرا با وجود نصب پمپ آب خانگی باز هم مشکل فشار آب برطرف نمی‌شود؟ خیلی چیزها می‌تواند باشد؛ اما مهم‌ترین آن‌ها سپردن کار به افراد بی‌تجربه‌ای است که مدعی انجام کارها به بهترین شکل بوده اما در واقع به بدترین شکل ممکن آن کار را انجام می‌دهند. به قول نیچه «یکی از اصولی که به انهدام هر نوع فرهنگ و سلیقه متعالی می‌انجامد آن است که انجام هر کاری بهتر از این است که هیچ کار نکنی.» مشاوره غلط دادن صرفا برای فروش محصول و تجویز نسخه مشابه برای همه، تنها کاری است که این افراد انجام می‌دهند. بسیاری از مخاطبان ما بارها از این موضوع گلایه داشته‌اند که با وجود اینکه هزینه زیادی برای خرید پمپ آب خانگی، ست کنترل و مخزن تحت فشار کرده‌اند بازهم با مشکل فشار آب دست به گریبان هستند. ما در این مطلب می‌خواهیم راهکارهایی کاملا تفکیک شده و متناسب با انواع ساختمان‌ها برای حل این معضل پیشنهاد دهیم. راهکاری که به وسیله آن رضایت بسیاری از افراد جلب خواهد شد. ما در این مطلب به شما خواهیم گفت که چطور به صورت همزمان هم از ست کنترل استفاده کنید و هم از مخزن تحت فشار تا شاهد موضوعاتی مثل روشن ماندن دائم پمپ، یا فشار کم در طبقات بالا نباشید.

استفاده همزمان از مخزن تحت فشار و ست کنترل

یکی از راهکارهای موثر که بسیاری از کارشناسان علوم مهندسی تاسیسات آنرا تایید کرده‌اند استفاده همزمان از ست کنترل و مخزن تحت فشار است، کاری که چندان متداول نیست؛ چراکه اساسا ست کنترل یا کلید اتومات پمپ آب ساخته شد تا شر مشکلات مخزن تحت فشار خلاص شویم. اما خوشبختانه استفاده همزمان از ست کنترل و مخزن تحت فشار، ترکیب خوبی بوده که در میدان عمل جواب داده است! اما این کار قواعد خود را دارد. به عنوان مثال نصب مخزن تحت فشار بعد از ست کنترل یا قبل از آن تفاوت‌های قابل توجهی در نتیجه کار ایجاد خواهد کرد. ما در این مطلب به همه این روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

سه پیش نیاز اصلی برای استفاده همزمان از ست کنترل و مخزن تحت فشار

بهره بردن از این روش مستلزم رعایت سه پیش‌نیاز اساسی است، بدون رعایت سه نکته هرگز به سمت استفاده از این روش نروید، چون قطعا نتیجه خوبی از کارتان نخواهید گرفت؛ اما این 3 پیش نیاز کدام است؟

یک- حداکثر فشار پمپ آب خانگی

اگر پمپی که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید فشاری بالاتر از رقم 6بار دارد، این روش به شما کمکی نخواهد کرد، اما هنوز پمپی خریداری نکرده یا قصد دارید پمپ آب خانگی خود را تعویض کنید، حتما به هنگام خرید از روی پلاک پمپ میزان فشار آن را مشاهده کنید تا بیشتر از 6بار نباشد.

دو- حداکثر فشار قابل تحمل مخزن تحت فشار

برای استفاده همزمان از ست کنترل و مخزن تحت فشار شما باید مخزنی داشته باشید که توان تحمل فشاری معادل 10 بار را داشته باشد، مخازنی با تحمل فشار کمتر از این مقدار به درد این روش نمی‌خورد. اما نکته قابل توجه در این قسمت این است که فریب بازارگرمی فروشندگان و اسم و برند را نخورید! تنها مخازن تحت فشاری که می‌توانند تا 10بار فشار را تحمل کنند مخازنی هستند که تحت عنوان مخزن تحت فشار آلمانی به فروش می‌رسند. ممکن است برخی فروشندگان مخازن ایتالیایی را برای این کار به شما پیشنهاد کنند اما قاطعانه پیشنهاد آن‌ها رد کنید؛ چراکه تمامی مخازن تحت فشاری که تحت عنوان ایتالیایی در بازار موجود است نهایتا تا 8بار فشار را می‌توانند تحمل کنند نه بیشتر!

سه- استفاده از نیتروژن برای مخزن تحت فشار

برای اینکه ترکیب ست کنترل و مخزن تحت فشار بهترین نتیجه را بدهد حتما حتما باید از باد نیتروژن برای پر کردن مخزن تحت فشار استفاده کنید. علت استفاده از باد نیتروژن دلایل زیادی دارد که در جدول زیر مزایای این کار را می‌توانید مشاهده کنید.

ردیفمزایای استفاده از نیتروژن برای مخزن تحت فشار
1فاقد رطوبت است و همین امر مانع خوردگی مخزن و باعث افزایش عمر مفید مخزن خواهد شد.
2باد نیتروژن امنیت خوبی دارد؛ چراکه قابل احتراق نیست.
3یکی از مشکلات مخزن تحت فشار کم شدن باد است، باد نیتروژن به دلیل اینکه مولکول‌های بزرگتری در مقایسه با اکسیژن دارد فرار مولکولی کمتری دارد و باد مخزن به راحتی کم نمی‌شود.
4از آنجایی که باد نیتروژن فاقد رطوبت است کمتر تحت تاثیر سرما و گرمای هوا قرار خواهد گرفت و فشار آن دچار افت نخواهد شد.
5امکان ترکیدگی مخزن تحت فشار کمتر خواهد شد؛ چراکه این باد سبک‌تر است و زودتر گرما را از دست می‌دهد.

با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد حتما از باد نیتروژن برای مخزن تحت فشار استفاده کنید و مخزن را 4بار باد کنید.

در ادامه مدل‌های مختلف استفاده همزمان از ست کنترل (کلید اتومات پمپ) و مخزن تحت فشار برای ساختمان‌های مختلف توضیح داده شده است.

مدل اول- نصب مخزن تحت فشار بعد از ست کنترل – مناسب ساختمان‌های 2 طبقه

اگر مالک یا ساکن یک خانه دو طبقه هستید که مشکل فشار آب ندارید بلکه مشکل شما این است که پمپ دائما روشن و خاموش می‌شود می‌توانید از این مدل استفاده کنید. یکی از معایب ست کنترل یا کلید اتومات پمپ آب خانگی این است که حتی اگر شیر آب را به اندازه یک آب باریکه هم باز کنید (مثلا به اندازه یک شیر سماور)، پمپ را روشن می‌کند. برای حل این مشکل شما می‌توانید همزمان از مخزن تحت فشار و ست کنترل استفاده کنید اما مخزن را بعد از کلید اتومات دیجیتال نصب کنید. با این کار دیگر پمپ دائما روشن و خاموش نمی‌شود و استهلاک دستگاه را بالا نمی‌برد. در این مدل به ترتیب زیر باید تجهیزات آبرسانی نصب شود:

 1. مخزن آب (با توجه به تعداد واحدها و طبقات ساختمان می‌تواند متفاوت باشد)
 2. پمپ آب خانگی (از نوع بشقابی نه جتی)
 3. ست کنترل یا کلید اتومات پمپ آب خانگی
 4. بستن سه راهی از جنس برنج روی ست کنترل
 5. مخزن تحت فشار 24 لیتری

استفاده از این روش مزیت‌هایی در بر دارد که مهم‌ترین آن‌ها تنظیم پاشش آب است. از جمله مشکلاتی که ست کنترل‌ها ایجاد می‌کنند این است که وقتی شما شیر آب را باز می‌کنید، در چند ثانیه اول، آب با فشار کمی از لوله خارج می‌شود ولی بعد از اینکه ست کنترل فرمان فعال شدن پمپ را صادر می‌کند فشار آب به یکباره افزایش یافته به حدی که آب در برخورد با سینک یا روشویی از شدت فشار آب به اطراف پاشیده می‌شود. این مشکل با نصب یک مخزن تحت فشار بعد از ست کنترل حل می‌شود. همانگونه که در ترتیب نصب تجهیزات آبرسانی در این مدل اشاره کردیم پمپ آب خانگی باید از نوع بشقابی باشد نه جتی، اگر پمپ شما جتی باشد مشکل پاشش آب دوچندان خواهد شد ضمن اینکه به ست کنترل و لوله‌های آب نیز فشار وارد خواهد شد.

مدل دوم- نصب مخزن تحت فشار قبل از ست کنترل – مناسب برای ساختمان‌های 3 طبقه و بیشتر

این مدل برای سه دسته از ساکنان یا افراد خوب است که عبارتند از:

 • کسانی که در ساختمان‌هایی بیشتر از دو طبقه ساکن هستند.
 • کسانی که فشار آب در ساختمان آن‌ها یا در منطقه آن‌ها بین 1 و 1.5 بار است.
 • کسانی که با مشکل نوسان فشار آب (افت فشار در برخی ساعات و فشار خوب آب در ساعات دیگر) مواجه هستند.

وقتی خانه، منزل، آپارتمان یا واحد مسکونی شما در یکی از سه دسته بالا قرار گرفته و فقط از ست کنترل برای پمپ آب خانگی استفاده می‌کنید ممکن است با مشکلی به نام نوسان فشار آب مواجه شوید، یعنی مثلا از ساعت 12 شب تا ساعت 14 عصر فشار آب خوب است اما از این ساعت تا ساعت 12 شب شاهد افت فشار هستید. طبیعتا وقتی قضیه به این شکل باشد، عملکرد ست کنترل در زمانی که فشار آب طبیعی است، عالی خواهد بود اما وقتی فشار آب افت می‌کند ست کنترل قادر به اتومات کردن پمپ آب خانگی نیست و معضل فشار آب بیشتر به شما فشار خواهد آورد! معمولا در این زمان شما باید سراغ پمپ آب خانگی در طبقات پایین یا زیرزمین بروید و کارهایی مثل راه‌اندازی مجدد ست کنترل یا قطع و وصل کردن جریان برق پمپ آب خانگی و کارهایی شبیه به این انجام دهید تا پمپ موقتا شروع به کار کند و احتمالا همین سیکل معیوب را باید چندین بار تکرار کنید.

در این شرایط بهترین کار نصب ست کنترل بعد از مخزن تحت فشار است. با اجرای این روش شاهد بهبود عملکرد ست کنترل و پمپ اب خانگی خواهید بود. از جمله مزایای این مدل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوی پدیده چکش آبی یا ضربه قوچ که منجر به ترکیدگی لوله خواهد شد را می‌گیرد.
 • جلوی پاشش شدید آب (چند ثانیه بعد از باز کردن شیر آب) را می‌گیرد.
 • شاهد نوسان فشار آب از جمله افت فشار آب در برخی از ساعات شبانه روز نخواهید بود.

با این حال ذکر این نکته ضروری است که در این مدل هم شما شاهد خاموش و روشن شدن‌های پی در پی پمپ آب با هربار باز و بسته کردن شیر خواهید بود و در واقع می‌توان تنها عیب این مدل را همین نکته عنوان کرد که باعث استهلاک بیشتر پمپ آب خانگی خواهد شد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.4 / 5. تعداد نظرات 10

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare