لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
تبدیل مینی فرز به اره زنجیری 12 شهریور ماه
فهرست مطالب

قبل از اینکه به آموزش تبدیل مینی فرز به اره زنجیری بپردازیم بهتر است از یک مقدمه شروع کنیم؛ خیلی از ما انسان‌ها دوست داریم «با یک تیر دو نشان» بزنیم، برای همین این ضرب المثل در فرهنگ ما بسیار معروف شده است، البته نه فقط در جغرافیای فرهنگی ایران، بلکه در زبان انگلیسی نیز چنین ضرب المثلی وجود دارد که می‌گوید « To kill two birds with one stone» یعنی با یک سنگ دو پرنده را بزن! این ضرب المثل به موضوع رسیدن به دو هدف با یک قدم یا از یک راه به دو مقصد رسیدن اشاره دارد. همانطور که از دیرباز سکه‌هایی به نام حکومت‌ها، شاهان و سلاطین ضرب می‌شد تا نشانه اقتدار مرکزی در تبادلات اقتصادی و سیاسی و سهولت داد و ستد باشد، مَثَل‌ها نیز ضرب می‌شوند تا تبادلات فرهنگی و فکری بین افراد در چند واژه خلاصه شود و مفاهیم به آسانی بین انسان‌ها منتقل شود. معمولا افراد خلاق بیشتر در زدن دو نشان با یک تیر تبحر دارند؛ چراکه راه‌های مختلف را بررسی کرده تا بهترین نتیجه را بگیرند (هرچند که افراد تنبل هم برای زودتر رسیدن به نتایج آسان گاهی وقت‌ها با یک تیر دو نشان می‌زنند! ولی ما توصیه نمی‌کنیم کارهای خود را به افراد تنبل بسپارید!) در این مطلب می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه با یک تیر دو نشان بزنید، پس اگر مشتاق یادگیری این موضوع هستید، این مطلب که درباره تبدیل مینی فرز به اره برقی است را تا انتها بخوانید!

پیش نیازهای تبدیل مینی فرز به اره زنجیری برقی

اگر قبلا می‌خواستید به فکر تبدیل مینی فرز به چوب بر بیافتید، کار شما سخت بود چون باید تمام تجهیزات آن را خودتان می‌ساختید که عملا نه تنها با یک تیر دو نشان نمی‌زدید بلکه باید هزینه دو تیر را خرج یک نشان می‌کردید! اما در حال حاضر تولیدکنندگان قطعات این کار را برای شما فراهم کرده‌اند و اگر جستجوی مختصری درباره «کیت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری» یا «گجت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری» انجام دهید خواهید دید با مبلغ مختصری می‌توانید این کیت یا گجت را تهیه کنید. اما این کیت برای کسانی است که دستگاه مینی فرز را داشته باشند. پس پیش نیازهای اصلی شما برای تبدیل مینی فرز به اره چوب بری دو چیز است:

 1. رابط تبدیل مینی فرز به اره برقی
 2. دستگاه مینی فرز برقی
کیت تبدیل فرز برقی به اره زنجیری
قطعات داخل کیت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری

کیت تبدیل مینی فرز به اره برقی چیست؟

این کیت در واقع مجموعه قطعاتی است که می‌توانید اجزای برش دهنده یک اره زنجیری کوچک را به آن متصل کنید و با استفاده از نیروی چرخشی که فرز برقی ایجاد می‌کنید از آن به عنوان یک اره زنجیری استفاده کنید. اما اقلام گجت تبدیل مینی فرز به اره برقی چه چیزهایی است؟

این اقلام با تمام پیچ و مهره‌ها حدودا 20 قطعه خواهد شد که در جدول زیر هر قطعه به همراه توضیحات آن را می‌خوانید:

گجت تبدیل مینی فرز به اره برقی زنجیری
بررسی قطعات کیت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری
ردیف قطعه توضیحات
1 براکت قطعه فلزی که به عنوان شاسی عمل کرده و تمام قطعات به وسیله آن به فرز برقی متصل می‌شود.
2 چرخ دنده قسمتی است که روی اسپیندل فرز برقی بسته می‌شود و زنجیر به وسیله این قطعه نگه داشته شده و می‌چرخد.
3 ساطوری قطعه فولاد فنری که روی تمام اره زنجیری‌ها وجود دارد و زنجیری به دور این قسمت به گردش در می‌آید.
4 زنجیر به دور ساطوری به گردش در آمده و به وسیله چرخ دنده می‌چرخد. زنجیرها از دو قسمت گیره و تیغه برخوردار است.
5 قاب پلاستیکی براکت این قاب از جنس پلاستیک بوده و بعد از بستن چرخ دنده، ساطوری و سایر قطعات باید روی براکت پیچ شود.
6 گارد محافظ دست قطعه‌ای پلاستیکی که از تماس دست با تیغه و زنجیر جلوگیری می‌کند.
7 دستگیره این قسمت نیز از جنس پلاستیک ساخته شده است و با توجه به راست دست یا چپ دست بودن روی فرز برقی بسته می‌شود.
8 روغن دان محفظه‌ای پلاستیکی که داخل آن روغن ریخته و با استفاده از آن به تیغه تزریق می‌شود.
9 آچار برای سفت کردن پیچ و مهره‌ها از آن استفاده می‌شود.
10 پیچ و مهره‌ها برای بستن براکت، قاب، ساطوری و سایر قسمت‌ها استفاده می‌شود.

تبدیل مینی فرز به اره زنجیری و بستن قطعات به یکدیگر

در ادامه به صورت مرحله به مرحله قطعاتی که باید برای تبدیل مینی فرز به اره برقی به هم متصل کنید را با هم مرور می‌کنیم:

قدم اول- بستن براکت به قسمت گلویی فرز برقی

اولین کاری که باید برای تبدیل مینی فرز به اره درخت بر انجام دهید بستن مهم‌ترین قسمت این کیت است که در واقع نگهدارنده تمامی قطعات بوده و هر چیزی از جمله زنجیر، ساطوری و دستگیره و قاب و … روی آن بسته می‌شود. براکت از دو قسمت تشکیل شده است، وقتی این دو قسمت را روی هم می‌گذارید یک دایره با قطر 42 میل بین آن‌ها می‌بینید، در واقع این دایره به دور گلویی فرز برقی بسته می‌شود بنابراین قطر این قسمت با قطر گلویی فرز باید یکسان باشد. برای بستن دو قسمت براکت به دور گلویی فرز برقی کافی است از پیچ‌هایی که برای این کار در کیت قرار داده شده است استفاده کنید.

نکته: معمولا بیشتر براکت‌های موجود در کیت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری قطری معادل 42 میلی‌متر دارد بنابراین بهتر است قبل از خرید قطر گلویی فرز را به وسیله کولیس اندازه‌گیری کنید تا اندازه براکت با گلویی یکی باشد.

قدم دوم- بستن چرخ دنده به اسپیندل مینی فرز

اسپیندل یا دوک (spindle) که قسمت چرخنده دستگاه مینی فرز است، همان قسمتی است که سنگ فرز هم روی آن بسته می‌شود. بنابراین روش نصب چرخ دنده گجت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری دقیقا مانند باز و بسته کردن پوسته یا سنگ به دستگاه مینی فرز است. معمولا اسپیندل بیشتر مینی فرزها یا M10 است یا M14 که روی هر دو مدل این اسپیندل‌ها می‌توانید چرخ دنده کیت را ببندید. برای بستن چرخ دنده، ابتدا مهره اسپیندل را باز کرده، چرخ دنده را روی اسپیندل قرار داده و مهره را ببندید.

قدم سوم- بستن قسمت ساطوری روی براکت

یکی از قطعاتی که در هنگام خرید مبدل تبدیل مینی فرز به اره زنجیری داخل بسته بندی وجود دارد، ساطوری است، ساطوری همان قطعه فلزی بلندی است که روی تمام اره زنجیری‌ها حتی اره موتوری های بزرگ وجود دارد و زنجیر به دور آن می‌گردد. این قطعه از فولاد ساخته شده و حالتی ارتجاعی دارد تا در هنگام برش دچار خمیدگی و انحراف نشود. در هنگام نصب ساطوری به براکت باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • انتهای ساطوری (قسمتی که روی براکت بسته می‌شود) حفره‌ای بیضی شکل وجود دارد که باید روی دو عدد خار براکت قرار گرفته تا ثابت شود.
 • جهت نصب ساطوری باید صحیح باشد، برای این کار حتما دفترچه راهنما را مطالعه کنید و به نشانه‌ها و علامت‌هایی که روی ساطوری درج شده دقت کنید تا این قطعه را به درستی ببندید.

هنگامی که ساطوری را روی خارها قرار دادید، مهره‌های آنرا نبندید؛ چراکه ابتدا باید زنجیر را نصب کنید که در قدم بعدی توضیح دادیم.

نکته: یک عدد پیچ تنظیم کشش زنجیر وجود دارد که باید بین ساطوری و براکت قرار بگیرد، این مهره را قبل از بستن ساطوری به براکت باید بین آن‌ها قرار دهید.

قدم چهارم- نصب زنجیر به چرخ دنده و ساطوری

در هنگام خرید تبدیل مینی فرز به اره زنجیری، زنجیر هم به شما تحویل داده می‌شود. یک نکته مهم درباره نصب زنجیر این است که آن را برعکس نصب نکنید، تیغه‌های برنده زنجیر به در جهت گردش فرز برقی باشد. حالا اگر زنجیر را اشتباه نصب کنید چه می‌شود؟

 1. زنجیر کُند می‌شود
 2. زنجیر پاره می‌شود
 3. در هنگام برش دستگاه لگد می‌زند
 4. احتمال آسیب‌های جسمی وجود دارد
 5. احتمال آسیب به فرز وجود دارد

از آنجایی که مینی فرز در جهت عقربه‌های ساعت می‌گردد باید زنجیر نیز به همان سمت بسته شود. برای همین حتما باید دفترچه راهنمای تبدیل مینی فرز به اره موتوری را مطالعه کنید. برای جلوگیری از پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلبی که لینک آن را در زیر قرار دادیم مطالعه کنید.

مقاله مرتبط: چند اشتباه مرگبار در بستن زنجیر اره موتوری که باید از آن بپرهیزید + آموزش تصویری

برای بستن زنجیر، ابتدا آنرا به دور چرخ دنده بیاندازید، سپس زنجیر را داخل شیار ساطوری قرار دهید، در انتها با دو عدد پیچ و مهره‌ای که برای این کار قرار داده شده، ساطوری را به براکت بسته و آنرا محکم کنید.

قدم پنجم- بستن قاب براکت، دستگیره و گارد محافظ

بعد برداشتن قدم‌هایی که در بالا گفتیم، ابتدا قاب پلاستیکی براکت را ببندید سپس دستگیره و گارد محافظ را نصب کنید. توجه داشته باشید که دستگیره به گونه‌ای طراحی شده است که با توجه به اینکه راست دست هستید یا چپ دست می‌توانید آنرا در جهت موافق دست خود ببندید. به همین ترتیب گارد محافظ نیز باید در همان جهت بسته شود.

قدم ششم- تنظیم شل یا سفت بودن زنجیر

با دست خود زنجیر را گرفته و مقداری آنرا بازی دهید و میزان شل یا سفت بودن آن را اندازه بگیرید، برای تنظیم این میزان، با یک پیچ گوشتی، پیچ تنظیم زنجیر را می‌توانید شل یا سفت کنید. اگر می‌خواهید نحوه بستن زنجیر اره موتوری را بیاموزید مقاله زیر را بخوانید.

مقاله مرتبط: 9 مرحله تا بستن زنجیر اره موتوری + آموزش تصویری

قدم هفتم- اتصال روغن دان به براکت و ساطوری

دو نوع تبدیل مینی فرز به اره چوب وجود دارد:

 • تبدیل مینی فرز به اره زنجیری مخزن روغن دار
 • تبدیل مینی فرز به اره برقی بدون مخزن روغن

در نوع اول، یک مخزن روغن روی براکت تعبیه شده است و شما فقط باید داخل آن روغن بریزید، اما یک مدل از این کیت وجود دارد که مخزن روغن ندارد و باید از ظرف پلاستیکی (روغن دان) که با یک شیلنگ پلاستیکی به براکت وصل می‌شود استفاده کنید. یک پایه روی براکت وجود دارد که می‌توانید روغن دان را روی آن قرار دهید، سپس شیلنگ روغن دان را از منفذی که برای این کار قرار داده شده، داخل براکت بگذارید، سپس دستگاه را روشن کنید و مقداری محفظه روغن را فشار دهید تا تمام قسمت‌های زنجیر آغشته به روغن شود.

از چه روغنی باید برای تبدیل مینی فرز به اره زنجیری برقی استفاده کرد؟

برای این دستگاه می‌توانید از روغن‌های نمره 40 یا روغن چرخ استفاده کنید. علت اینکه باید حتما از روغن استفاده کنید این است که وقتی زنجیر روی ساطوری حرکت می‌کند، سایش‌هایی به وجود می‌آورد که برای کاهش اصطکاک‌ها باید حتما روغن کاری انجام شود بنابراین این توصیه مهم را جدی بگیرید که هرگز از گجت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری بدون روغن استفاده نکنید.

بعد از طی مراحل بالا حالا می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید، فرز را روشن کنید و با آن چوب، الوار، شاخه‌های درختان و غیره را برش دهید یا می‌توانید صفحه سنگ فرز را ببندید و با آن آهن و پروفیل‌های فلزی را برش دهید، حتی می‌توانید با استفاده از فرز برقی کار سمباده کشی را انجام دهید.

قیمت تبدیل مینی فرز به اره برقی چقدر است؟

قیمت تبدیل مینی فرز به اره برقی به تنهایی تا زمان انتشار این مطلب (شهریور 1399) حدودا بین 350 هزار تومان تا 450 هزار تومان متغیر است. در واقع خرید تبدیل مینی فرز به اره زنجیری برای کسانی مناسب است که از قبل دستگاه مینی فرز را داشته باشند در غیر این صورت اگر مینی فرز ندارید و نیاز به اره زنجیری دارید، بهتر است این هزینه را برای خرید اره زنجیری یا اره موتوری اختصاص دهید.

اره زنجیری بخریم بهتر است یا اره زنجیری مینی فرز؟

حداقل قیمت یک مینی فرز کیفیت متوسط حدودا 1 میلیون و 500 هزار تومان است که با دستگاه تبدیل مینی فرز به اره برقی چیزی در حدود 2 میلیون تومان برای شما تمام می‌شود. از طرفی یک اره زنجیری بنزینی با کیفیت پایین مثل اره زنجیری ادون حدودا 1 میلیون و 500 هزار تومان، اره زنجیری با کیفیت متوسط مثل اره زنجیری اوکیم حدودا 2 میلیون 500 هزار تومان و یک اره زنجیری حرفه‌ای و با کیفیت خوب حدودا 3 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد؛ بنابراین اگر به دنبال یک اره چوب بر، اره درخت بر یا اره زنجیری هستید و کار و حرفه شما مرتبط با برش چوب و غیره است، خرید اره زنجیری مینی فرز برای شما هم از جهت قیمت و هم از جهت کیفیت کار مناسب نخواهد بود و خوب است که این هزینه را صرف خرید یک دستگاه تخصصی کنید. در جدول زیر یک اره زنجیری تخصصی با یک اره زنجیری مینی فرز را مقایسه کرده‌ایم:

اره زنجیری اره زنجیری مینی فرز
هم مدل برقی دارد و هم مدل بنزینی فقط با برق کار می‌کند
توان موتوری بالایی دارد توان مینی فرز کمتر است
اره در اندازه‌های مختلف دارد یک سایز ساطوری بیشتر روی آن بسته نمی‌شود
اندازه ساطوری‌های 45 و 50 سانت است اندازه ساطوری بین 10 تا 15 سانت است
هر تنه با هر قطری را می‌تواند برش دهد برای برش شاخه‌های کوچک مناسب است
ارگونومی مناسب برای برش چوب و درخت دارد سختی کار بیشتر به دلیل عدم طراحی برای چوب‌بری و درخت بری
مجهز به قطع کن اضطراری است قطع کن اضطراری ندارد
کنترل دستگاه در هنگام لگد و کیک بک بیشتر است کنترلی کمتری روی کیک بک و لگدها وجود دارد

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، حالا می‌توانید راحت‌تر انتخاب کنید که دستگاه مناسب کار شما یک اره زنجیری است یا یک اره زنجیری مینی فرز، اگر فکر می‌کنید خرید اره زنجیری بنزینی به نفع شما است، حتما مقاله راهنمای انتخاب اره زنجیری را بخوانید.

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد آرا 19

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  نظرات کاربران ابزارینو (2 نظر)
  صادقی
  صادقی 1 مهر ماه 1401 / ساعت 19:47 بعد از ظهر
  4
  پاسخ دادن

  مقاله بسیار مفیدی برای کاربر خانگی مثل من بود بطوریکه مجاب به خرید مینی فرز و تبدیل به اره برقی شدم .ولی چند تا سوال برام پیش اومد : با مطالعه مطالب و نظرهای دوستان بنظرم رسید بجای مینی فرز ابزار همه کاره یا چند کاره تهیه کنم تا علاوه بر کارائی های زیادش کار برش قطعات سنگ و آهن خانگی که مد نظرم بود رو هم انجام بده . 1- نمی دونم آیا این تبدیل اره زنجیری به اون ابزار همه کاره ( فرضا برند باس ) هم میتونه متصل بشه و مثل مینی فرز با اره زنجیری کارائی داشته باشه یا نه ؟ 2- و دیگه اینکه برای اتصال اره زنجیری به مینی فرز بهتره که مینی فرز دسته دار باشه یا بدون دسته و مینی فرز قویتر بهتره برای این موضوع یا مثلا قدرت متوسط کافیه ؟ 3- ایکاش چند نمونه از مینی فرز های دریم داری که برای این امر خوب جواب داده نام میبردید ؟ لطفا استدعا دارم پاسخ را جیمیل هم برایم بفرمائید. سپاسگذارم

  اراز محمد امان بایی
  اراز محمد امان بایی 3 دی ماه 1401 / ساعت 10:17 صبح
  4
  پاسخ دادن

  این مقاله خیلی آموزنده بود ممنون از تهیه کننده آن من یک سوال داشتم پیرامون رابط اره موتوری من یک رابط مینی فرز خریداری کردم که دو چرخ دنده که همراه رابط ارسال کرده انده با مینی فرز من جور در نمی آید یعنی چرخ دنده همراه رابط بزرگتر از جای قرار گرفتن آن است وقتی چرخ دنده را قرار می دهم دور خودش می چرخد به پایه مینی فرز گیر نمی کند چکار باید کنم که بتونم از رابط استفاده کنم با تشکر

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه