آموزش تبدیل مینی فرز به اره زنجیری

تبدیل مینی فرز به اره زنجیری

قبل از اینکه به آموزش تبدیل مینی فرز به اره زنجیری بپردازیم بهتر است از یک مقدمه شروع کنیم؛ خیلی از ما انسان‌ها دوست داریم «با یک تیر دو نشان» بزنیم، برای همین این ضرب‌المثل در فرهنگ ما بسیار معروف شده است، البته نه فقط در جغرافیای فرهنگی ایران، بلکه در زبان انگلیسی نیز چنین ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید « To kill two birds with one stone» یعنی با یک سنگ دو پرنده را بزن! این ضرب المثل به موضوع رسیدن به دو هدف با یک قدم یا از یک راه به دو مقصد رسیدن اشاره دارد. همانطور که از دیرباز سکه‌هایی به نام حکومت‌ها، شاهان و سلاطین ضرب می‌شد تا نشانه اقتدار مرکزی در تبادلات اقتصادی و سیاسی و سهولت داد و ستد باشد، مَثَل‌ها نیز ضرب می‌شوند تا تبادلات فرهنگی و فکری بین افراد در چند واژه خلاصه شود و مفاهیم به آسانی بین انسان‌ها منتقل شود. معمولا افراد خلاق بیشتر در زدن دو نشان با یک تیر تبحر دارند؛ چراکه راه‌های مختلف را بررسی کرده تا بهترین نتیجه را بگیرند (هرچند که افراد تنبل هم برای زودتر رسیدن به نتایج آسان گاهی وقت‌ها با یک تیر دو نشان می‌زنند! ولی ما توصیه نمی‌کنیم کارهای خود را به افراد تنبل بسپارید!) در این مطلب می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه با یک تیر دو نشان بزنید، پس اگر مشتاق یادگیری این موضوع هستید، این مطلب که درباره تبدیل مینی فرز به اره برقی است را تا انتها بخوانید!

پیش نیازهای تبدیل مینی فرز به اره زنجیری برقی

اگر قبلاً می‌خواستید به فکر تبدیل مینی فرز به چوب بر بیافتید، کار شما سخت بود چون باید تمام تجهیزات آن را خودتان می‌ساختید که عملاً نه‌تنها با یک تیر دو نشان نمی‌زدید بلکه باید هزینه دو تیر را خرج یک نشان می‌کردید! اما در حال حاضر تولیدکنندگان قطعات این کار را برای شما فراهم کرده‌اند و اگر جستجوی مختصری درباره «کیت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری» یا «گجت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری» انجام دهید خواهید دید با مبلغ مختصری می‌توانید این کیت یا گجت را تهیه کنید. اما این کیت برای کسانی است که دستگاه مینی فرز را داشته باشند. پس پیش‌نیازهای اصلی شما برای تبدیل مینی فرز به اره چوب‌بری دو چیز است:

 1. رابط تبدیل مینی فرز به اره برقی
 2. دستگاه مینی فرز برقی
کیت تبدیل فرز برقی به اره زنجیری
قطعات داخل کیت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری

کیت تبدیل مینی فرز به اره برقی چیست؟

این کیت در واقع مجموعه قطعاتی است که می‌توانید اجزای برش دهنده یک اره زنجیری کوچک را به آن متصل کنید و با استفاده از نیروی چرخشی که فرز برقی ایجاد می‌کنید از آن به‌عنوان یک اره زنجیری استفاده کنید. اما اقلام گجت تبدیل مینی فرز به اره برقی چه چیزهایی است؟

این اقلام با تمام پیچ و مهره‌ها حدوداً 20 قطعه خواهد شد که در جدول زیر هر قطعه به همراه توضیحات آن را می‌خوانید:

گجت تبدیل مینی فرز به اره برقی زنجیری
بررسی قطعات کیت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری
ردیفقطعهتوضیحات
1براکتقطعه فلزی که به‌عنوان شاسی عمل کرده و تمام قطعات به‌وسیله آن به فرز برقی متصل می‌شود.
2چرخ دندهقسمتی است که روی اسپیندل فرز برقی بسته می‌شود و زنجیر به وسیله این قطعه نگه داشته شده و می‌چرخد.
3ساطوریقطعه فولاد فنری که روی تمام اره زنجیری‌ها وجود دارد و زنجیری به‌دور این قسمت به گردش در می‌آید.
4زنجیربه‌دور ساطوری به گردش درآمده و به‌وسیله چرخ‌دنده می‌چرخد. زنجیرها از دو قسمت گیره و تیغه برخوردار است.
5قاب پلاستیکی براکتاین قاب از جنس پلاستیک بوده و بعد از بستن چرخ‌دنده، ساطوری و سایر قطعات باید روی براکت پیچ شود.
6گارد محافظ دستقطعه‌ای پلاستیکی که از تماس دست با تیغه و زنجیر جلوگیری می‌کند.
7دستگیرهاین قسمت نیز از جنس پلاستیک ساخته شده است و باتوجه‌به راست‌دست یا چپ‌دست بودن روی فرز برقی بسته می‌شود.
8روغن دانمحفظه‌ای پلاستیکی که داخل آن روغن ریخته و با استفاده از آن به تیغه تزریق می‌شود.
9آچاربرای سفت کردن پیچ و مهره‌ها از آن استفاده می‌شود.
10پیچ و مهره‌هابرای بستن براکت، قاب، ساطوری و سایر قسمت‌ها استفاده می‌شود.

تبدیل مینی فرز به اره زنجیری و بستن قطعات به یکدیگر

در ادامه به‌صورت مرحله‌به‌مرحله قطعاتی که باید برای تبدیل مینی فرز به اره برقی به هم متصل کنید را با هم مرور می‌کنیم:

قدم اول- بستن براکت به قسمت گلویی فرز برقی

اولین کاری که باید برای تبدیل مینی فرز به اره درخت بر انجام دهید بستن مهم‌ترین قسمت این کیت است که در واقع نگهدارنده تمامی قطعات بوده و هر چیزی از جمله زنجیر، ساطوری و دستگیره و قاب و … روی آن بسته می‌شود. براکت از دو قسمت تشکیل شده است، وقتی این دو قسمت را روی‌هم می‌گذارید یک دایره با قطر 42 میل بین آن‌ها می‌بینید، در واقع این دایره به‌دور گلویی فرز برقی بسته می‌شود بنابراین قطر این قسمت با قطر گلویی فرز باید یکسان باشد. برای بستن دو قسمت براکت به‌دور گلویی فرز برقی کافی است از پیچ‌هایی که برای این کار در کیت قرار داده شده است استفاده کنید.

نکته: معمولاً بیشتر براکت‌های موجود در کیت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری قطری معادل 42 میلی‌متر دارد بنابراین بهتر است قبل از خرید قطر گلویی فرز را به‌وسیله کولیس اندازه‌گیری کنید تا اندازه براکت با گلویی یکی باشد.

قدم دوم- بستن چرخ دنده به اسپیندل مینی فرز

اسپیندل یا دوک (spindle) که قسمت چرخنده دستگاه مینی فرز است، همان قسمتی است که سنگ فرز هم روی آن بسته می‌شود؛ بنابراین روش نصب چرخ‌دنده گجت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری دقیقاً مانند باز و بسته کردن پوسته یا سنگ به دستگاه مینی فرز است. معمولاً اسپیندل بیشتر مینی فرزها یا M10 است یا M14 که روی هر دو مدل این اسپیندل‌ها می‌توانید چرخ‌دنده کیت را ببندید. برای بستن چرخ‌دنده، ابتدا مهره اسپیندل را بازکرده، چرخ‌دنده را روی اسپیندل قرار داده و مهره را ببندید.

قدم سوم- بستن قسمت ساطوری روی براکت

یکی از قطعاتی که در هنگام خرید مبدل تبدیل مینی فرز به اره زنجیری داخل بسته‌بندی وجود دارد، ساطوری است، ساطوری همان قطعه فلزی بلندی است که روی تمام اره زنجیری‌ها حتی اره موتوری‌های بزرگ وجود دارد و زنجیر به‌دور آن می‌گردد. این قطعه از فولاد ساخته شده و حالتی ارتجاعی دارد تا در هنگام برش دچار خمیدگی و انحراف نشود. در هنگام نصب ساطوری به براکت باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • انتهای ساطوری (قسمتی که روی براکت بسته می‌شود) حفره‌ای بیضی‌شکل وجود دارد که باید روی دو عدد خار براکت قرار گرفته تا ثابت شود.
 • جهت نصب ساطوری باید صحیح باشد، برای این کار حتماً دفترچه راهنما را مطالعه کنید و به نشانه‌ها و علامت‌هایی که روی ساطوری درج شده دقت کنید تا این قطعه را به‌درستی ببندید.

هنگامی که ساطوری را روی خارها قرار دادید، مهره‌های آن را نبندید؛ چراکه ابتدا باید زنجیر را نصب کنید که در قدم بعدی توضیح دادیم.

نکته: یک عدد پیچ تنظیم کشش زنجیر وجود دارد که باید بین ساطوری و براکت قرار بگیرد، این مهره را قبل از بستن ساطوری به براکت باید بین آن‌ها قرار دهید.

قدم چهارم- نصب زنجیر به چرخ دنده و ساطوری

در هنگام خرید تبدیل مینی فرز به اره زنجیری، زنجیر هم به شما تحویل داده می‌شود. یک نکته مهم درباره نصب زنجیر این است که آن را برعکس نصب نکنید، تیغه‌های برنده زنجیر به در جهت گردش فرز برقی باشد. حالا اگر زنجیر را اشتباه نصب کنید چه می‌شود؟

 1. زنجیر کُند می‌شود
 2. زنجیر پاره می‌شود
 3. در هنگام برش دستگاه لگد می‌زند
 4. احتمال آسیب‌های جسمی وجود دارد
 5. احتمال آسیب به فرز وجود دارد

ازآنجایی‌که مینی فرز در جهت عقربه‌های ساعت می‌گردد باید زنجیر نیز به همان سمت بسته شود. برای همین حتماً باید دفترچه راهنمای تبدیل مینی فرز به اره موتوری را مطالعه کنید. برای جلوگیری از پیشنهاد می‌کنیم حتماً مطلبی که لینک آن را در زیر قرار دادیم مطالعه کنید.

برای بستن زنجیر، ابتدا آن را به‌دور چرخ‌دنده بیندازید، سپس زنجیر را داخل شیار ساطوری قرار دهید، در انتها با دو عدد پیچ‌ومهره‌ای که برای این کار قرار داده شده، ساطوری را به براکت بسته و آن را محکم کنید.

قدم پنجم- بستن قاب براکت، دستگیره و گارد محافظ

بعد برداشتن قدم‌هایی که در بالا گفتیم، ابتدا قاب پلاستیکی براکت را ببندید سپس دستگیره و گارد محافظ را نصب کنید. توجه داشته باشید که دستگیره به‌گونه‌ای طراحی شده است که باتوجه‌به اینکه راست‌دست هستید یا چپ‌دست می‌توانید آن را در جهت موافق دست خود ببندید. به همین ترتیب گارد محافظ نیز باید در همان جهت بسته شود.

قدم ششم- تنظیم شل یا سفت بودن زنجیر

با دست خود زنجیر را گرفته و مقداری آن را بازی دهید و میزان شل یا سفت بودن آن را اندازه بگیرید، برای تنظیم این میزان، با یک پیچ‌گوشتی، پیچ تنظیم زنجیر را می‌توانید شل یا سفت کنید. اگر می‌خواهید نحوه بستن زنجیر اره موتوری را بیاموزید مقاله زیر را بخوانید.

قدم هفتم- اتصال روغن دان به براکت و ساطوری

دو نوع تبدیل مینی فرز به اره چوب وجود دارد:

 • تبدیل مینی فرز به اره زنجیری مخزن روغن دار
 • تبدیل مینی فرز به اره برقی بدون مخزن روغن

در نوع اول، یک مخزن روغن روی براکت تعبیه شده است و شما فقط باید داخل آن روغن بریزید، اما یک مدل از این کیت وجود دارد که مخزن روغن ندارد و باید از ظرف پلاستیکی (روغن‌دان) که با یک شیلنگ پلاستیکی به براکت وصل می‌شود استفاده کنید. یک‌پایه روی براکت وجود دارد که می‌توانید روغن‌دان را روی آن قرار دهید، سپس شیلنگ روغن‌دان را از منفذی که برای این کار قرار داده شده، داخل براکت بگذارید، سپس دستگاه را روشن کنید و مقداری محفظه روغن را فشار دهید تا تمام قسمت‌های زنجیر آغشته به روغن شود.

از چه روغنی باید برای تبدیل مینی فرز به اره زنجیری برقی استفاده کرد؟

برای این دستگاه می‌توانید از روغن‌های نمره 40 یا روغن چرخ استفاده کنید. علت اینکه باید حتماً از روغن استفاده کنید این است که وقتی زنجیر روی ساطوری حرکت می‌کند، سایش‌هایی به وجود می‌آورد که برای کاهش اصطکاک‌ها باید حتماً روغن‌کاری انجام شود بنابراین این توصیه مهم را جدی بگیرید که هرگز از گجت تبدیل مینی فرز به اره زنجیری بدون روغن استفاده نکنید.
بعد از طی مراحل بالا حالا می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید، فرز را روشن کنید و با آن چوب، الوار، شاخه‌های درختان و غیره را برش دهید یا می‌توانید صفحه سنگ فرز را ببندید و با آن آهن و پروفیل‌های فلزی را برش دهید، حتی می‌توانید با استفاده از فرز برقی کار سمباده کشی را انجام دهید.

قیمت تبدیل مینی فرز به اره برقی چقدر است؟

قیمت تبدیل مینی فرز به اره برقی به‌تنهایی تا زمان انتشار این مطلب (شهریور 1399) حدوداً بین 350 هزار تومان تا 450 هزار تومان متغیر است. در واقع خرید تبدیل مینی فرز به اره زنجیری برای کسانی مناسب است که از قبل دستگاه مینی فرز را داشته باشند در غیر این صورت اگر مینی فرز ندارید و نیاز به اره زنجیری دارید، بهتر است این هزینه را برای خرید اره زنجیری یا اره موتوری اختصاص دهید.

اره زنجیری بخریم بهتر است یا اره زنجیری مینی فرز؟

حداقل قیمت یک مینی فرز کیفیت متوسط حدوداً 1 میلیون و 500 هزار تومان است که با دستگاه تبدیل مینی فرز به اره برقی چیزی در حدود 2 میلیون تومان برای شما تمام می‌شود. از طرفی یک اره زنجیری بنزینی باکیفیت پایین مثل اره زنجیری ادون حدوداً 1 میلیون و 500 هزار تومان، اره زنجیری باکیفیت متوسط مثل اره زنجیری اوکیم حدوداً 2 میلیون 500 هزار تومان و یک اره زنجیری حرفه‌ای و باکیفیت خوب حدوداً 3 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد؛ بنابراین اگر به دنبال یک اره چوب بر، اره درخت بر یا اره زنجیری هستید و کار و حرفه شما مرتبط با برش چوب و غیره است، خرید اره زنجیری مینی فرز برای شما هم از جهت قیمت و هم از جهت کیفیت کار مناسب نخواهد بود و خوب است که این هزینه را صرف خرید یک دستگاه تخصصی کنید. در جدول زیر یک اره زنجیری تخصصی با یک اره زنجیری مینی فرز را مقایسه کرده‌ایم:

اره زنجیریاره زنجیری مینی فرز
هم مدل برقی دارد و هم مدل بنزینیفقط با برق کار می‌کند
توان موتوری بالایی داردتوان مینی فرز کمتر است
اره در اندازه‌های مختلف داردیک سایز ساطوری بیشتر روی آن بسته نمی‌شود
اندازه ساطوری‌های 45 و 50 سانت استاندازه ساطوری بین 10 تا 15 سانت است
هر تنه با هر قطری را می‌تواند برش دهدبرای برش شاخه‌های کوچک مناسب است
ارگونومی مناسب برای برش چوب و درخت داردسختی کار بیشتر به دلیل عدم طراحی برای چوب‌بری و درخت بری
مجهز به قطع کن اضطراری استقطع کن اضطراری ندارد
کنترل دستگاه در هنگام لگد و کیک بک بیشتر استکنترلی کمتری روی کیک بک و لگدها وجود دارد

باتوجه‌به مواردی که در بالا ذکر شد، حالا می‌توانید راحت‌تر انتخاب کنید که دستگاه مناسب کار شما یک اره زنجیری است یا یک اره زنجیری مینی فرز، اگر فکر می‌کنید خرید اره زنجیری بنزینی به نفع شما است، حتماً مقاله راهنمای انتخاب اره زنجیری را بخوانید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 4.4 / 5. تعداد نظرات 9

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد آرا 21

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

اشتراک گذاری
نوشته‌های مرتبط

2 پاسخ به “آموزش تبدیل مینی فرز به اره زنجیری”

 1. مقاله بسیار مفیدی برای کاربر خانگی مثل من بود بطوریکه مجاب به خرید مینی فرز و تبدیل به اره برقی شدم .ولی چند تا سوال برام پیش اومد :
  با مطالعه مطالب و نظرهای دوستان بنظرم رسید بجای مینی فرز ابزار همه کاره یا چند کاره تهیه کنم تا علاوه بر کارائی های زیادش کار برش قطعات سنگ و آهن خانگی که مد نظرم بود رو هم انجام بده . 1- نمی دونم آیا این تبدیل اره زنجیری به اون ابزار همه کاره ( فرضا برند باس ) هم میتونه متصل بشه و مثل مینی فرز با اره زنجیری کارائی داشته باشه یا نه ؟
  2- و دیگه اینکه برای اتصال اره زنجیری به مینی فرز بهتره که مینی فرز دسته دار باشه یا بدون دسته و مینی فرز قویتر بهتره برای این موضوع یا مثلا قدرت متوسط کافیه ؟
  3- ایکاش چند نمونه از مینی فرز های دریم داری که برای این امر خوب جواب داده نام میبردید ؟
  لطفا استدعا دارم پاسخ را جیمیل هم برایم بفرمائید. سپاسگذارم

 2. این مقاله خیلی آموزنده بود ممنون از تهیه کننده آن من یک سوال داشتم پیرامون رابط اره موتوری من یک رابط مینی فرز خریداری کردم که دو چرخ دنده که همراه رابط ارسال کرده انده با مینی فرز من جور در نمی آید یعنی چرخ دنده همراه رابط بزرگتر از جای قرار گرفتن آن است وقتی چرخ دنده را قرار می دهم دور خودش می چرخد به پایه مینی فرز گیر نمی کند چکار باید کنم که بتونم از رابط استفاده کنم با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت