لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
دلیل روشن نشدن اره بنزینی 16 شهریور ماه
فهرست مطالب

علت روشن نشدن اره بنزینی مشکل بسیاری از کاربرانی است که این دستگاه را تهیه می‌کنند؛ احتمالا یک صبح پاییزی که می‌خواهید به سر وقت بریدن یک شاخه یا یک تنه درخت بروید، هرچه هندل اره بنزینی را می‌کشید روشن نمی‌شود. یا اینکه روشن شده و بعد از مدتی خاموش می‌شود. به هر حال از این دست مشکلات برای هر وسیله مکانیکی می‌تواند رخ دهد، مهم این است که شما مشکل را شناسایی کرده و راهکار برطرف کردن آن را بلد باشید. علت روشن نشدن اره بنزینی می‌تواند موارد مختلفی باشد، مواردی که همه به موتور بنزینی دستگاه باز می‌گردد. در این مطلب تمام نکاتی که ممکن است علت روشن نشدن اره بنزینی باشد را با هم بررسی می‌کنیم. برخی از موارد بیشتر شایع بوده و برخی کمتر، اما مطمئن باشید از پس همه نکاتی که می‌گوییم برخواهید آمد، به شرطی که تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

دلایل عمده روشن نشدن اره بنزینی کدام است؟

موتورهای اره زنجیری از چند قسمت تشکیل شده است که عیب و ایراد در هر یک از این قسمت‌ها می‌تواند باعث روشن نشدن دستگاه شما شود، البته ما از بیان برخی نکات ساده مثل اینکه دستگاه بنزین داشته باشد خودداری می‌کنیم، با این حال توصیه می‌کنیم حتما قبل از کار با اره بنزینی از پر بودن باک آن اطمینان حاصل کنید. حالا بیایید مهم‌ترین علل روشن نشدن اره بنزینی را با هم مرور کنیم:

ایراد شمع- از سالم بودن شمع اره بنزینی اطمینان حاصل کنید

شمع وظیفه جرقه زنی را به عهده دارد، اگر جرقه‌ای در کار نباشد، از انفجار هم خبری نخواهد بود و اگر داخل پیستون بنزینی انفجاری صورت نگیرد، حرکتی هم به وجود نخواهد آمد، بنابراین دستگاه شما روشن نخواهد شد. پس ممکن است علت روشن نشدن اره بنزینی از معیوب بودن شمع باشد. کارهایی که در این زمینه باید انجام دهید به شرح زیر است:

 • شمع را باز کنید.
 • اگر قسمت چینی ترک برداشته بود شمع را تعویض کنید.
 • اگر قسمت الکترود سولفاته کرده بود نیز باید شمع را تعویض کنید.
 • اگر قسمت‌های چینی و الکترود مشکلی نداشتند، با سمباده کمی قسمت الکترود را سایش دهید.
 • اگر از بازه زمانی تعویض شمع‌ها گذشته است، اقدام به تعویض شمع اره بنزینی کنید.
 • اگر هیچ یک از موارد بالا را مشاهده نکردید، شمع را سر جای خود بگذارید، چون ایراد از جای دیگری است.

ایراد کابراتور- از تمیز بودن کاربراتور مطمئن شوید

گرفتگی کاربراتور یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین علل روشن نشدن اره بنزینی است، حتی ممکن است در حین کار با دستگاه، اره ناگهان از کار بیافتد، چون دقیقا در همان لحظه، کاربراتور دچار گرفتگی شده است. گرفتگی کاربراتور اغلب به دلیل باقی ماندن طولانی مدت بنزین در آن است. وقتی بنزینی تبخیر می‌شود، ماده‌ای غلیظ و چسبنده از آن به جا می‌ماند که همین ماده می‌تواند موجب گرفتگی کاربراتور و در نتیجه روشن نشدن اره بنزینی شود. برای تمیز کردن کاربراتور چند راه وجود دارد:

 1. از تمیزکننده‌های کاربراتور استفاده کنید.
 2. به صورت دستی کاربراتور را جدا کرده و آنرا تمیز کنید البته ما توصیه به انجام این کار نمی‌کنیم.
 3. در صورت معیوب بودن کاربراتور، اقدام به تعویض آن کنید.

ایراد کوئل- اگر کوئل خراب است آنرا تعمیر یا تعویض کنید

حتما بارها نام کوئل را شنیده‌اید، کوئل که به آن سیم پیچ احتراق هم می‌گویند، قطعه‌ای است که جریان ولتاژ پایینی که از باتری دریافت می‌کند را به حدی که مورد نیاز شمع است ارتقا می‌دهد؛ چراکه شمع با جریان ولتاژ باتری امکان جرقه زنی نخواهد داشت، انواع باتری‌ها حدودا 12 ولت جریان دارند که این مقدار برای جرقه زنی خیلی کم است، بنابراین کوئل آنرا چندین برابر کرده تا این امکان به وجود بیاید.

با این توضیحات متوجه می‌شوید که ممکن است شمع سالم باشد اما ولتاژ لازم برای جرقه زنی به آن نمی‌رسد. پس ابتدا شمع‌ها را چک کنید تا سالم باشند بعد به سراغ کوئل بروید. کارهایی که درباره ایرادات کوئل باید انجام دهید به شرح زیر است:

 1. به وسیله دستگاه آزمایش یا تست کوئل، این قطعه را چک کنید و ببنید ولتاژ باتری را تا چه میزان افزایش می‌دهد اگر تستر، ولتاژ را به اندازه‌ای که باید باشد نشان داد یعنی کوئل سالم است در غیر این صورت کوئل خراب است.
 2. اگر کوئل خراب یا معیوب باشد، بهتر است آنرا تعویض کنید تا جریان برق‌رسانی به خوبی صورت بگیرد.

ایراد هندل- ممکن است هندل توان به حرکت درآوردن میل لنگ را نداشته باشد

همانطور که می‌دانید برای روشن کردن اره بنزینی باید از سیستم استارت هندلی بهره ببرید. در واقع هندل وسیله‌ای است که به میل لنگ متصل است و زمانی که شما طناب هندل را می‌کشید، میل لنگ به گردش در آمده و موتور روشن می‌شود. حالا اگر این اتصالات برقرار نباشد، طبیعی است که اره بنزینی روشن نخواهد شد. برای اطمینان از سالم بودن هندل مراحل زیر را دنبال کنید:

 • هندل را بکشید، کشیدن هندل دو مرحله دارد، یک مرحله خلاصی آن است و یک مرحله گیرایی هندل است. تست کنید که خلاصی و گیرایی سالم باشد.
 • در مرحله گیرایی، توپی مرکزی هندل باید به میل لنگ گیر کند، یعنی با کشیدن آن دستگاه روشن شود، اگر تفاوتی بین دو مرحله خلاصی و گیرایی حس نکردید یعنی هندل مشکلی دارد.
 • با رها کردن طناب هندل، باید به راحتی به سر جای اول خود باز گردد در غیر این صورت هندل معیوب است.

هزینه تعویض هندل خیلی زیاد نیست، در صورتی که مشکل از سیستم هندل باشد با کمترین قیمت می‌توانید یک نمونه جدید جایگزین کنید.

ایراد فیلتر هوا- همیشه از فیلتر هوای سالم و تمیز استفاده کنید

فیلتر هوا وظیفه پاکسازی هوایی که وارد پیستون می‌شود را دارد، اگر فیلتر هوا به موقع تعویض نشود، گردوغبار و دوده‌های هوا وارد موتور شده و علاوه بر پایین آوردن راندمان کاری دستگاه ممکن است بعد از مدتی باعث از کار انداختن دستگاه شما شود. اگر فیلتر هوا را تازه تعویض کردید ولی موتور روشن نمی‌شود، ابتدا آنرا خارج کرده و با دستگاه فشار هوا آنرا تمیز کنید و سپس آنرا سر جای خود قرار دهید.

سرمای هوا- موتورهای بنزینی در سرما راندمان پایینی دارند

سرمای هوای یکی از علل رایج روشن نشدن اره بنزینی و کلا هر موتور بنزینی است حتی خودروها نیز اگر در سرمای هوا بمانند ممکن است دیر استارت خورده و بد روشن شوند، اره زنجیری هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر مدت زیادی است که از دستگاه استفاده نکرده‌اید یا مدت زمان زمانی دستگاه در هوای سرد مانده است، طبیعی است که موتور روشن نشود، دستگاه را به جایی که هوای گرمی داشته باشد ببرید، و سپس چندین بار هندل را بکشید تا موتور به حرکت بیافتد.

منابع:

آنچه در این مطلب می خوانید

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد آرا 61

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه