0
تخفیف ها و فروش ویژه
روش کالیبره کردن سمپاش 18 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

مطالب، مقاله‌ها و ویدئوهای بسیاری در سایت‌های مختلف درباره کالیبراسیون انواع سمپاش وجود دارد که اطلاعات خوب و مفیدی در آن‌ها ارائه شده؛ اما اکثر آن‌ها خیلی پیچیده این مطالب را توضیح داده‌اند! ما در این مطلب می‌خواهیم به صورت مختصر و ساده کالیبراسیون سمپاش و برخی نکات جانبی را برای شما شرح دهیم؛ مطالبی مثل اینکه کالیبراسیون سمپاش چیست؟ چه مقدار سم را باید در چه میزان آب بریزیم؟ میزان سم و آب نسبت به مساحت باغ و زمین ما چقدر باید باشد؟ بهترین نوع سمپاشی کدام است؟ و مواردی از این قبیل بنابراین اگر چند دقیقه وقت برای مطالعه این مطلب بگذارید تقریبا تمامی آنچه برای سمپاشی باغ، زمین کشاورزی یا درختان داخل حیاط‌تان نیاز است بدانید را دریافت خواهید کرد.

کالیبراسیون سمپاش چیست؟

وقتی شما قصد سمپاشی دارید با چند مفهوم، واژه یا فاکتورهایی مواجه هستید که عبارتند از:

 • محلول سمی (انواع سم‌ها)
 • آب (برای درست کردن محلول)
 • سمپاش (اعم از سمپاش دستی، سمپاش شارژی، سمپاش زنبه ای، سمپاش فرغونی [سمپاش موتوری] سمپاش تراکتور، سمپاش برقی، سمپاش پشتی و غیره)
 • فضایی که می‌خواهید سمپاشی کنید.

کالیبراسیون (کالیبره کردن سمپاش) تعیین مقدار مورد نیاز از هر یک از موارد 1 و 2 (محلول سمی و آب) با استفاده از مورد سوم (سمپاش) متناسب با مساحتی است که قصد سمپاشی آن را دارید. (مورد 4)؛ بنابراین می‌توانیم اینگونه تعریف کنیم که کالیبراسیون تنظیم سمپاش در جهت پاشیدن میزان مشخصی از سم بعلاوه آب در متراژی از زمین و با تعیین قطر ذرات سم به وسیله سمپاش است. از آنجایی که ما سمپاش‌های مختلفی داریم، کالیبره کردن آن‌ها با هم متفاوت است و از همین جهت نقش سمپاش اعم از سمپاش برقی، سمپاش دستی، سمپاش زنبه ای، سمپاش فرغونی، سمپاش پشتی و غیره مهم است.

کالیبراسیون سمپاش چیست؟

چرا باید سمپاش را کالیبره کرد؟

شاید این سوال خیلی از افراد باشد که اگر کالیبراسیون سمپاش را انجام ندهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ در پاسخ باید گفت:

 • میزان سمی که مصرف می‌کنید دو یا چند برابر خواهد شد و این یعنی هزینه بیشتر.
 • استفاده بیش از حد سم یا کمتر از مقدار لازم، موجب سوختن گیاه یا عدم آفت زدایی مناسب خواهد شد که این یعنی به خطر انداختن سلامت گیاهان و محصولات شما که در نهایت منجر به ضرر اقتصادی خواهد شد.
 • با استفاده بیش از اندازه از سم باعث آلودگی محیط زیست، مرگ جانورانی غیر از آفات، مسمومیت‌های انسانی و غیره خواهید شد.

فرمول محاسبه کالیبراسیون سمپاش

قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که با استفاده از فرمولی که در ادامه خواهیم می‌توانید انواع سمپاش را کالیبره کنید با این حال تفاوت‌هایی بین کالیبراسیون سمپاش پشت تراکتوری با کالیبراسیون سمپاش پشتی یا کالیبراسیون سمپاش دستی وجود دارد.

در نحوه کالیبراسیون سمپاش چهار چیز اهمیت دارد:

 • سرعت حرکت سمپاش
 • نوع لانس یا نازل
 • میزان فشار سمپاش
 • سطح یا مساحت تعیین شده

وقتی شما یک محلول سمی می‌خرید روی آن نکاتی درباره میزان سم برای هر هکتار بیان شده است. مثلا مقدار مورد نیاز یک سم برای یک هکتار ممکن است 20 لیتر باشد و برای یک سم دیگر 10 لیتر. بنابراین مقدار محلول سمی در هر هکتار را از روی بسته آن بخوانید.

حالا باید میزان مساحتی که می‌خواهید سمپاشی کنید را محاسبه کنید. برای این کار باید طول و عرض زمین را در هم ضرب کنید، برای این کار چند راهکار ساده وجود دارد. یکبار در طول زمین حرکت کرده و آنرا محاسبه کرده و یکبار نیز در عرض حرکت کنید، حالا ارقام به دست آمده را در هم ضرب کنید تا مساحت زمین شما به دست بیاید. یک راهکار دیگر که دقیق‌تر نیز هست استفاده از این سایت برای محاسبه دقیق مساحت زمین شما است.

فرض کنیم محلول سمی که خریداری کردید 17 لیتر به ازای هر هکتار (10 هزار متر مربع) مربع است. اگر 17 را در 10000 ضرب کنیم رقم به دست آمده 170000 خواهد شد.

حالا فرض کنیم طول زمین شما 90 متر و عرض آن 7 متر است. با ضرب این دو مساحت زمین شما به دست خواهد آمد که عبارت است از: 630 متر مربع

در آخر کافی است رقم 170000 را تقسیم بر 630 (مساحت) کنیم که رقم به دست آمده 269 خواهد بود، این رقم یعنی ما به 269 لیتر سم برای سمپاشی زمینی به مساحت 630 متر مربع نیاز داریم. فرمول کالیبراسیون سمپاش را در شکل زیر ببینید.

کالیبراسیون سمپاش

تنظیم قطر قطرات لانس سمپاش

لانس سمپاش مثل اسلحه است، هرچه اسلحه بهتر باشد، نشانه‌گیری آن دقیق‌تر خواهد بود؛ ما توصیه می‌کنیم برای سمپاشی از لانس‌های باکیفیت استفاده کنید که قدرت پاشش سم به صورت کاملا پودری را داشته باشد، معمولا قیمت لانس سمپاشی که با کیفیت باشد مقداری بالاتر است اما تاثیر زیادی در مصرف بهینه سم خواهد داشت. علاوه بر این استفاده از لانس سمپاشی مناسب در اثرگذاری بهتر سموم نیز موثر هستند. بهترین اندازه قطرات سم (یک در هزار میکرون) است.

قطر مناسب قطرات سم

اهمیت نوع پاشش سم روی تمام قسمت‌ها

نکته آخری که در این مطلب بیان می‌کنیم این است که شما باید محلول سم را به صورت کاملا یکدست روی تمامی نقاط محیط مورد نظر خود بپاشید و اسپری کنید. اگر می‌خواهید بدانید چه زمانی سمی که اسپری کرده‌اید خوب است یا بد! بعد از سمپاشی نگاه کنید اگر سم به صورت قطرات از روی برگ گیاهان سُر خورد و افتاد یعنی سمپاشی خوب نبوده، سمپاشی مناسب به گونه‌ای است که سم مثل شبنم روی برگ درخت یا گیاه شما بماند؛ در این کار سرعت پاشش سم و میزان آن اهمیت بسزایی دارد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد نظرات 23

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare