0
تخفیف ها و فروش ویژه
8 دی ماه
در این مقاله می خوانیم

اکثر اره موتوری‌های امروز دارای قطعه‌ای به نام کاربراتور هستند. همان وسیله‌ای که در پیشرانه‌های بنزینی وظیفه آماده سازی سوخت را بر عهده دارد. شاید آن زمانی که مرحوم گوتلیب دایملر، مخترع کاربراتور در سال ۱۸۷۶ میلادی دست به اختراع این قطعه حیاتی زد، نمی‌دانست که اختراعش چقدر کار بشر را راه خواهد انداخت. هرچند همین کاربراتور، دردسرهای کمی هم نداشته و به همین خاطر سیستم‌های انژکتوری جایگزین کاربراتور شد. با همه این احوال همچنان موتور بسیاری از تجهیزات بنزینی، نان همان کاربراتوری را می‌خورند که گوتلیب دایملر خاک آن را خورد. یکی از تجهیزاتی که هنوز از کاربراتور برای آن استفاده می‌کنند اره موتوری بنزینی است. قطعه‌ای که اگر به درستی تنظیم شود، دستگاه مثل ساعت برای شما کار خواهد کرد ولی خدا آن روزی را که کاربراتور خراب شود را برای‌تان نیاورد. در این مطلب می‌خواهیم درباره تنظیم کاربراتور اره موتوری توضیحاتی را ارائه دهیم و در ادامه نحوه سرویس کاربراتور اره موتوری را نیز بیان کنیم.

کاربراتور  اره موتوری دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

کاربراتور، سوخت و هوا را به اندازه‌ی لازم با هم ترکیب می‌کند. اگر کاربراتور اره موتوری این وظیفه مهم را انجام ندهد چه می‌شود؟ اتفاقات زیر برای دستگاه شما رخ می‌دهد:

 • احتراق به خوبی صورت نمی‌گیرد
 • موتور دچار لرزش می‌شود
 • دود موتور غیرطبیعی خواهد شد
 • باعث افزایش استهلاک موتور خواهد شد
حتما بخوانید: برای انتخاب یک اره زنجیری عالی، حتما این مطلب را بخوانید

شروع تنظیم کاربراتور اره موتوری

اولین چیزی که در نحوه سرویس کاربراتور اره موتوری باید بدانید این است که پیچ‌های تنظیم آن را بشناسید؛ پیچ تنظیم کاربراتور اره موتوری تمام چیزی است که شما باید با استفاده از آن اقدام به تنظیم این قطعه کنید. اما مگر یک کاربراتور چند پیچ دارد؟

جواب درست، 3 پیچ است که عبارتند از:

 • پیچ تنظیم کاربراتور برای دریچه گاز
 • پیچ کاهش سرعت کاربراتور
 • پیچ افزایش سرعت کاربراتور

کارکرد پیچ تنظیم دریچه گاز کاربراتور اره موتوری

در واقع با تنظیم این پیچ، شما معین می‌کنید که دریچه گاز چه مقدار باز شود. چند حالت برای تنظیم پیچ دریچه گاز وجود دارد؛ یکی اینکه دریچه کم باز شود تا کمترین میزان سوخت و هوا وارد محفظه احتراق شود. در این حالت مصرف سوخت شما کاهش می‌یابد، در واقع اره موتوری کسانی که مصرف بالایی دارد، باید از طریق این پیچ تنظیم شود، چراکه دریچه گاز خیلی باز است و به همین دلیل سوخت بیشتری مصرف می‌شود. تنظیم کردن پیچ دریچه گاز روی حداقل، باعث خاموش شدن دستگاه شما شده و آزاردهنده است. حالت دیگر این است که پیچ را در حالت حداکثر تنظیم کنید، در این حالت مصرف سوخت بالا خواهد رفت اما در عوض موتور به سرعت روشن شده و با شتاب زیادی کار می‌کند. حالا کدام حالت درست است؟

در واقع جواب صحیح هیچ کدام است. پیچ دریچه گاز باید به گونه‌ای تنظیم شود که نه موتور خاموش شود و نه با شتاب زیاد کار کند.

کارکرد پیچ کاهش سرعت کاربراتور

کار این پیچ این است که مقدار ورودی سوخت به کاربراتور در زمانی که دستگاه در حال درجا کار کردن است را کنترل می‌کند. اگر روی بدنه کاربراتور اره موتوری نگاه کنید حرف L بزرگ انگلیسی را مشاهده می‌کنید که نشان دهنده وجود همین پیچ است.

کارکرد پیچ افزایش سرعت کاربراتور

این پیچ برخلاف پیچ کاهش، وظیفه تنظیم مقدار سوخت ورودی به کاربراتور در زمانی که با دستگاه کار می‌کنید را به عهده دارد و با حرف اچ بزرگ انگلیسی نمایش داده می‌شود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد نظرات 28

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare