0
تخفیف ها و فروش ویژه
بی صدا کردن موتور برق 2 دی ماه
در این مقاله می خوانیم

چگونه موتور برق را بی صدا کنیم؟ تقریبا هر کسی موتور برق دارد یا می‌خواهد بخرد، این سوال را می‌پرسد! یک راهکار ساده برای حل این مشکل این است که یک گوشی توی گوش خود بگذارید و تمام! حالا می‌توانید مشغول به کار شوید، اما موضوع این است که اتفاقا شاید صدای موتور برق، خیلی خود شما را اذیت نکند؛ چون کسی که با دستگاه کار می‌کند با شرایط آن هم کنار می‌آید. بحث وقتی جدی می‌شود که دستگاه شما تبدیل به «خروس بی محل» می‌شود و صدای همسایه‌ها و اطرافیان را در می‌آورد. این امر به ویژه برای برخی کسب و کارها که مجبور به استفاده از موتور برق در محیط‌های شهری هستند، از حساسیت بیشتری برخوردار است. خب حالا چه باید کرد؟ آیا راهکاری برای بی صدا کردن موتور برق وجود دارد؟ ما می‌خواهیم در این مطلب به همین موضوع بپردازیم. حتما تکنیک‌هایی وجود دارد که از صدای موتور برق شما می‌کاهد اما انتظار بی‌صدا شدن کامل موتور برق را داشتن مثل این است که از یک نوزاد تقاضا کنید گریه نکند! با ابزارینو همراه باشید تا تکنیک‌های ساختن یک موتور برق بی صدا را به شما بگوییم.

چگونه موتور برق را بیصدا کنیم؟

موتور برق یک دستگاه مکانیکی است، موتور این دستگاه یک پیشرانه است که برای به فعالیت برخی فرآیندهای مکانیکی را طی می‌کند. مثلا بالا و پایین رفتن پیستون داخل سیلندر، احتراق و خارج شدن دود، به هر حال موجب تولید صدا می‌شود. پس این خیال باطلی است که فکر کنیم موتور برق بیصدایی در دنیا وجود دارد یا می‌توان به صورت کامل موتور برق را بی صدا کرد، این مطلب بیشتر درباره کم صدا کردن موتور برق است نه بی صدا کردن آن!

حالا که این واقعیت را پذیرفتید، می‌توانید برخی کارها را برای کم صدا کردن موتور برق انجام دهید که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

یک – استفاده از موتور برق‌های اینورتری

این گزینه برای کسانی مناسب است که قصد خرید موتور برق دارند، یعنی در مرحله ماقبل خرید قرار دارند. اگر صدای موتر برق واقعا برای شما آزاردهنده است، سراغ موتور برق‌های معمولی نروید، بلکه بهترین گزینه پیش روی شما موتور برق‌های اینورتری است که هم کیفیت بالایی دارند و هم صدای کمتری نسبت به مدل‌های معمولی دارند.

راهنمای انتخاب موتور برق حتما بخوانید: صفر تا صد انتخاب بهترین موتور برق

دو – سر اگزور را بچرخانید!

بیشتر صدایی که موتور برق ایجاد می‌کند از قسمت اگزور یعنی جایی که دود حاصل از احتراق خارج می‌شود است. صدا هم برای انتشار مسیرهای مختلفی را طی می‌کند اما مسیر مستقیم صدا، حجم بیشتر و بلندتری دارد. حتما هنگام آسمان‌خراش‌ها دیده‌اید که ابتدا برق می‌زند و بعد صدای آن به گوش شما می‌رسد. در حقیقت هر دو اتفاق در یک لحظه رخ می‌دهند اما به خاطر تفاوت سرعت نور با صدا و مسافتی که این دو باید طی کنند، شما روشنایی برق زدن را سریعتر از صدای آسمانخراش می‌شنوید، چون صوت سرعت کمتری از نور دارد. سرعت نور ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸ متر بر ثانیه در حالی که سرعت صوت ۳۴۳ متر بر ثانیه است. حالا این‌ها چه ربطی به اگزوز موتور برق و صدای موتور برق داشت؟ ربط این قضیه این است که اگر سر اگزوز مبارک را مخالف سمتی که می‌خواهید صدای کمتری به آن برسد قرار دهید، 1 تا 2 دسیبل از میزان صدای موتور برق نسبت به شنونده کمتر خواهد شد. دقیقا مثل زمانی است که شما روبروی یک اسپیکر بایستاد و صدای آن را گوش دهید و زمانی است که پشت اسپیکر یا باند صوتی بایستید.

سه – موتور برق را دور از دسترس قرار دهید!

یکی دیگر از راهکارهایی که در پاسخ به این سوال که چگونه صدای موتور برق را کم کنیم، می‌توان بیان کرد این است که فاصله موتور برق از نقاطی که می‌خواهید صدای کمتری به آن برسد بیشتر کنید. اگر پیش خودتان فکر می‌کنید که این راهکارها بیشتر برای نشنیدن صدای موتور برق است نه کم کردن صدای خود موتور برق درست فکر کرده‌اید. اما عجله نکنید در تکنیک‌های بعدی، راهکارهای کم کردن صدای خود موتور برق را هم خواهیم گفت.

چهار – یک کابین صداگیر برای موتور برق بسازید

شما به راحتی برای کم کردن صدای موتور برق می‌توانید یک کابین صداگیر برای دستگاه خود بسازید. دو راه برای انجام این کار پیش روی شما است. یک راه که خیلی ساده و مبتدیانه است و دیگری راهی که پیشرفته‌تر است و تاثیر بهتری هم دارد.

راه اول برای ساخت کابین صدا گیر موتور برق

دم دستی‌ترین کاری می‌توان در این زمینه انجام داد این است که از چهار یا پنج تخته چوب استفاده کنید. تخته چوب‌ها را به چهار سمت موتور برق تکیه دهید و یک تخته هم روی دستگاه بگذارید. به این ترتیب می‌توانید مقداری از صدای موتور برق کم کنید. اما یک راه دیگر هم وجود دارد که در قسمت می‌توانید بخوانید.

راه دوم برای ساخت کابین صداخفه کن موتور برق

راه دوم این است که یک کابین طراحی کنید. یعنی با استفاده از همان تخته چوب‌ها و همچنین خریدن عایق‌های صوتی، یک باکس یا کابین بسازید و دستگاه را داخل این کابین قرار دهید. شاید این کار یک مقدار بیشتر زمان برده و هزینه بیشتری داشته باشد، اما به شما قول می‌دهید که تفاوت صدای بیرون کابین با داخل آن از زمین تا آسمان است. برای ساخت این کابین باید به چند نکته توجه کنید:

 • جای اگزوز را در کابین تعبیه کنید تا دود به راحتی خارج شود
 • یک ورودی هوا برای کابین در نظر بگیرید
 • کابین نباید به گونه‌ای طراحی شود که گرما و حرارت داخل آن بالا برود چون این امر به دستگاه آسیب می‌رساند.

پنج- روی اگزوز موتور برق، صدا خفه کن نصب کنید

دقیقا مثل کاری که یک صداخفه کن اسلحه انجام می‌دهد، صدا خفه کن اگزوز موتور برق هم می‌تواند این کار را انجام دهد. این تجهیزات به صورتی ساخته شده که صدا را به خود جذب کرده و طبق برآوردها می‌تواند تا حدود 10 دسیبل از صدای دستگاه را کاهش دهد که رقم چشمگیری است.

شش- اگزوز را داخل آب قرار دهید

کاری که چندان متداول نیست اما برخی انجام می‌دهند این است که اگزوز را به وسیله یک شیلنگ داخل یک سطل آب قرار می‌دهند. از آنجایی که بخش زیادی از صدای موتور برق به خاطر همین اگزوز است، وقتی آن را داخل آب قرار می‌دهید مقدار کمی از صدا تا حدود 3 دسیبل از کاهش می‌یابد اما برای این کار باید موتور برق را بالاتر از سطح آب بگذارید تا آب داخل موتور باز نگردد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد نظرات 14

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare