لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
مكان گيرنده 8 آذر ماه
فهرست مطالب

اگر از جمله کاربرانی هستید که نمی‌دانید کاتر بتن بر چیست و چه کارایی و کاربردهایی دارد، این مطلب برای شما نوشته شده است. این دستگاه، ابزاری قدرتمند و تخصصی برای برش بتن است؛ اما موارد استفاده بیشتری نیز دارد. با ما همراه باشید تا زیر و بم این دستگاه را بررسی کنیم و بگوییم که دستگاه کاتر برش بتن چیست.

دستگاه برش بتن چیست

اگر بخواهیم خیلی رک و پوست کنده برویم سراغ اصل مطلب، باید بگوییم کاتر بتن بر، همان کاتر آسفالت بر است با این تفاوت که تیغه آن‌ها متفاوت است و ممکن است [تاکید می‌کنم که ممکن است] موتور آن نیز متفاوت باشد.

بنابراین حتما متوجه شده‌اید که شاسی دستگاه کاتر بتن بر با آسفالت بر یکی است با 2 تبصره:

 1. قطعا تیغه‌های متفاوتی دارند
 2. ممکن است موتور متفاوتی داشته باشند

از این جهت می‌گوییم ممکن است موتور متفاوت باشد که اولا: خیلی از مشتریان بنا به سلیقه و دانسته‌های خود، موتور را انتخاب می‌کنند.

در ثانی: با توجه به اندازه تیغه و همچنین با توجه به اینکه بتن از آسفالت سخت‌تر است، بنابراین بهتر است موتور دستگاه برش بتن قدرتمندتر باشد.

خرید کاتر آسفالت بر راهنمای خرید: اگر قصد خرید کاتر بتن بر دارید، این مقاله رو از دست نده!

کاتر، یکی از روش‌های برش بتن است

این دستگاه به دلیل ساختار منظم، محکم و استفاده آسان به یک ابزار اساسی و ضروری برای پیمانکاران ساختمانی و راه‌سازی در کارهای عمرانی، نصب لوله‌ها در زیر جاده‌ها و تعمیر و نگهداری جاده‌ها تبدیل شده است. بر همین اساس کاتر بتن بر، به طور گسترده‌ای در صنعت ساخت‌وساز و راه‌سازی مورد استفاده می‌گیرد.

روش برش بتن انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع برشی که می‌خواهید در بتن ایجاد کنید باید این روش‌ها را بشناسید؛ زیرا هر کدام از این روش‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. از همین رو باید پیش از اقدام به برش بتن، دلیل این کار را بدانید تا بتوانید روشی مناسب را برایی انجام کار انتخاب کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از دستگاه برش بتن یا کاتر بتن بر است.

آیا با کاتر بتن بر، بتن مسلح (آرمه) را هم می‌توان برش داد؟

بله، قطعا ولی همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، تیغه‌های این دستگاه، نقش اصلی را ایفا می‌کنند. یعنی برای آسفالت از یک نوع تیغه، برای بتن معمولی از تیغه‌های مناسب و برای بتن مسلح از تیغه‌های مخصوص برش بتن آرمه استفاده می‌شود، ولی شاسی و موتور یکی است.

تیغه کاتر آسفالت بر چه فرقی با تیغه بتن بر دارد حتما بخوانید: 2 تفاوت تیغه بتن بر و آسفالت بر که باید بدانید

انواع کاتر بتن بر چیست

انواع کاتر بتن بر را با توجه به سه قسمت دستگاه می‌توان تقسیم بندی کرد:

 • شاسی کاتر بتن بر
 • تیغه دستگاه برش بتن
 • موتور کاتر برش بتن

ما به تیغه کاتر بتن بر و موتور در این مطلب کاری نداریم چون مقالات جداگانه‌ای برای آن‌ها نوشته و قبلا به بررسی آن‌ها پرداختیم.

انواع کاتر بتن بر فارغ از اینکه اندازه‌های تیغه آن چقدر است [که عامل بسیار بسیار مهمی است، چون عمق برش بستگی به اندازه تیغه دارد] و موتور آن چیست، از نظر شاسی، تنوع نسبتا زیادی دارد، یعنی برندهای مختلفی وجود دارند که شاسی را تولید می‌کنند.

مشاوره رایگان هم داره

یه نگاهی به لیست قیمت انواع کاتر بتن بر بنداز!

کاتر آسفالت بر زاگرس بنزینی ایران برای بریدن ستون بتنی در فعالیت‌های عمرانی
با خرید مستقیم و بی‌واسطه از تولیدکننده، هم هزینه‌های شما کاهش پیدا می‌کنه و هم خیالتون از بابت اصلی بودن و خدمات پس از فروش راحته.
 • تحویل فوری و ارسال به سراسر کشور
 • تضمین قیمت و کیفیت کالا
 • تامین قطعات و لوازم یدکی
 • استفاده از بهترین موتورهای اصلی و طرح اصلی

شاسی تمام کاتر بتن برها، ایرانی است

نکته مهم هم این است که تمامِ [تاکید می‌کنم که منظور از تمام، یعنی هیچ استثنایی وجود ندارد] شاسی کاتر بتن برهایی که در بازار وجود دارد، همگی ساخت داخل است. پس اگر به شما گفتند شاسی فلان دستگاه ساخت فلان کشور [حتی چین] است را جدی نگیرید، حداقل ما که ندیدیم!

شاسی بخش مهم کاتر بتن بر است، نه یک تکه آهن پاره!

همین شاسی‌های ساده که ما به آن اشاره کردیم، یک دنیا تفاوت با هم دارند، این نکته را کسانی که با کاترها کار کرده‌اند بیشتر متوجه می‌شوند و کسانی که کار نکرده‌اند در صورتی که توصیه‌های امروز ما را جدی نگیرند، بعدا به درستی حرف ما پی خواهند برد.

مثلا اینکه بعد از مدتی کار با دستگاه، متوجه خواهید شد که کاتر، کج حرکت می‌کند، یا به یک سمت لنْبُر انداخته است، یا کاترهایی که فقط از یک جهت آب روی تیغه می‌ریزند و اختلاف دمای دو طرف تیغه، موجب ترک خوردن آن می‌شود.
این‌ها فقط بخشی از تفاوت‌ها بود، پس نمی‌توان انتخاب شاسی کاتر بتن بر را سَرسَری گرفت و گفت یک تکه آهن پاره است و فرقی با هم ندارند. به عنوان مثال هیچ وقت نمی‌توان کاتر بتن بر زاگرس یا زاگرس پلاس را که سعی کرده تمامی نقاط ضعف کاترهای بتن بر دیگر را شناسایی و برطرف کند را با سایر کاترها مقایسه کرد.

کاربرد دستگاه برش بتن چیست

حالا که فهمیدید کاتر برش بتن چیست بهتر است که با مهم‌ترین کاربردها و موارد استفاده آن هم آشنا شوید:

 • برش بتن و آسفالت برای کارگذاشتن کابل و لوله
 • برش آسفالت برای لکه‌گیری و ترمیم معابر و جاده‌ها
 • برش سنگ، آجر، موزاییک، سرامیک و کاشی در عملیات عمرانی و ساخت ‌و ساز
 • برش کف سالن‌ها، فرودگاه‌ها، ورزشگاه‌ها و هر سطحی که بتن ریزی شده است
 • برش انواع بتن مسلح یا بتن آرمه

البته همانطور که اشاره کردیم، برای این کارها، تیغه‌های متفاوتی وجود دارد و به عنوان مثال هیچ وقت با تیغه کاتر آسفالت بر نمی‌توان [و البته نباید] بتن را برش داد، چون تیغه بتن بر، سختی و مقاومت بسیار بالاتری دارد که تیغه‌های آسفالت بر فاقد آن هستند.

مزایای استفاده از دستگاه کاتر بتن بر چیست

دستگاه کاتر برش بتن، ویژگی‌هایی دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا با بررسی روش‌های مختلف برش بتن، این دستگاه را برای انجام عملیات و پروژه خود انتخاب کنید:

 • هزینه کم‌تر نسبت به سایر دستگاه‌ها و روش‌ها
 • مقرون به صرفه‌تر بودن قیمت دستگاه و تجهیزات مورد مصرف دستگاه برش بتن
 • مناسب برای برش بتن‌ و انجام عملیات‌ها با حجم متوسط

شما می‌توانید با استفاده از دستگاه کاتر یا همان کف‌بر، شیارهایی را به شکل خطوط کاملاً مستقیم در بتن ایجاد کنید. این دستگاه‌ها با توان‌های مختلفی طراحی و تولید شده‌اند که اغلب برای برش بتن مسلح در کف مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند.

فرآیند عملکرد دستگاه برش بتن چیست و چگونه کار می‌کند؟

ما در نحوه کار با کاتر بتن بر به صورت مفصل این موضوع را توضیح دادیم با این حال به صورت مختصر بد نیست بدانید عملکرد این دستگاه بدین صورت بوده که موتور بر روی شاسی کوپله (نصب) شده است. نیروی ایجاد شده توسط موتور به وسیله تسمه‌ها به تیغه منتقل شده و عمل برش توسط تیغه صورت می‌گیرد.

اجزای اصلی دستگاه برش بتن شامل موتور، شفت، قرقره، تسمه و فولی می‌شود که تیغه را نگه می‌دارد. به این ترتیب نیروی لازم برای چرخاندن محور، توسط موتور تأمین شده که حرکت چرخشی دو قرقره (یکی روی محور و دیگری روی محور نگهدارنده) باعث چرخش تیغه می‌شود.

افراد می‌توانند برای تنظیم عمق برش از اهرم روی شاسی استفاده کنند. هنگام استفاده از دستگاه روی تیغه، آب ریخته می‌شود تا از بالا رفتن دمای تیغه جلوگیری شود.

انواع کاتر برش بتن از نظر نوع موتور چیست؟

دستگاه بتن بر باتوجه به نوع موتور نیز تنوع دارد که عبارتند از:

 1. بنزینی
 2. گازوئیلی
 3. برقی

اولی و دومی دستگاه‌های متداولی هستند که همه خریدار آن هستند، از ما می‌شنوید، بی‌خیال مورد سوم یا برقی شوید، چون ریسک کار با آن به هیچ یک از مزایای آن نمی‌ارزد، گرچه به صورت کلی معایب آن نیز بیشتر است.

حالا که فهمیدید کاتر بتن بر چیست …!

حالا که متوجه شدید کاتر بتن بر چیست و چه کابردهایی دارد توصیه می‌کنیم حتما مقالات دیگر مرتبط با این موضوع مثل راهنمای خرید یا نحوه کار با دستگاه را هم مطالعه کنید. اما اگر در حال تحقیق درباره خرید کاتر بتن بر هستید؛ ما یک پیشنهاد خوب برای شما داریم و آن هم مشاوره با کارشناس ابزارینو است [البته کاملا رایگان]. هر سوال دیگری هم درباره اینکه کاتر برش بتن چیست داشتید، زیر همین مطلب و در قسمت کامنت‌ها بپرسید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه