0
تخفیف ها و فروش ویژه
تفاوت آسفالت گرم و سرد 21 مرداد ماه
در این مقاله می خوانیم

در این مطلب می‌خواهیم درباره آسفالت گرم توضیح دهیم، اما برای درک بهتر این مطلب توصیه می‌کنیم مطلب قبلی ما در بلاگ ابزارینو را که درباره آسفالت سرد بود را حتما مطالعه کنید، لینک این مطلب در انتهای همین صفحه وجود دارد؛ در آن مطلب اشاره کردیم که آسفالت به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شود که هرکدام مزایا و معایب و ویژگی‌های خود را دارند. آسفالت گرم نوعی ماده است که از ترکیب سنگدانه‌ها (شن و ماسه) با قیر درست می‌شوند. این مواد را در کارخانه با هم ترکیب کرده و به آن‌ها حرارت بالایی می‌دهند و با همان حرارت و گرما روی سطوحی که نیاز به آسفالت دارد ریخته می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر درباره آسفالت گرم و کاربردهای آن بدانید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

بررسی آسفالت گرم و ویژگی‌های آن

آسفالت گرم لایه‌های مختلفی دارد برای همین آسفالت کردن یک راه یا جاده صرفا با ریختن آسفالت به پایان نمی‌رسد بلکه باید مراحلی طی شود که نیاز به متخصصین این کار دارد. در واقع به لایه‌های مختلف آسفالت گرم، قشرهای آسفالت گفته می‌شود که شامل موارد زیر می‎‌شود:

 1. قشر توپکا یا لایه رویی
 2. قشر بیندر یا لایه آستر
 3. اساس قیری

قشر توپکا (Topeka) یا لایه رویی آسفالت گرم چیست؟

به بالاترین قشر یا لایه آسفالت که در تماس مستقیم با لاستیک انواع خودروها است و عبور و مرور روی آن انجام می‌شود قشر توپکا گفته می‌شود. این لایه از نظر ساخت و بافت کمی متفاوت با لایه‌های زیرین است. سنگدانه‌های این لایه ریزتر بوده و فضای بین سنگدانه‌ها نیز بیشتر است. به دلیل اینکه این لایه آبخور است و بیشترین فشار روی این لایه وارد می‌شود باید استانداردهای لازم برای آن در نظر گرفته شود.

آسفالت رویه آخرین لایه‌ی آسفالت محسوب می شود که مستقیما با فضای بیرون و ترافیک وسایل نقلیه در تماس است. بنابراین باید به نحوی تولید و اجرا شود که در برابر تغییرات جوی و ترافیک سنگین مقاوم بوده و استحکام و مقاومت آن کاهش نیابد. لایه رویه دارای دانه بندی ریز می باشد و فضای خالی بین سنگدانه های آن بیشتر است. لایه توپکا باید به‌گونه‌ای اجرا شود که در برابر سرما، یخبندان، آب، گرمای شدید و تغییرات دمای هوا مقاومت بالایی داشته باشد. اندازه سنگدانه‌های لایه توپکا نباید بیشتر از 5/9 تا 19 میلیمتر باشد.

لایه بیندر یا لایه آستر چیست؟

این لایه، زیر لایه توپکا اجرا می‌شود و در واقع آستر لایه بالایی به حساب می‌آید، برای اینکه مقاومت آسفالت گرم بالاتر رود، این لایه باید سنگدانه‌های درشت‌تری داشته باشد و معمولا اندازه‌های سنگدانه‌های این لایه تا 25 میلی‌متر است. طبیعتا بعد از خشک شدن، برش این آسفالت سخت‌تر است و نیازمند داشتن یک دستگاه کاتر آسفالت بر با کیفیت است. در لینک زیر می‌توانید ویژگی‌های دستگاه مناسب این کار را مطالعه کنید.

مقاله مرتبط: اگر نمی‌دانید چه کاتر آسفالت بری انتخاب کنید این مطلب را بخوانید

لایه اساس قیری چیست؟

لایه زیرین آسفالت که در واقع فندانسیون آسفالت گرم به حساب می‌آید را اساس قیری می‌گویند، البته یک لایه دیگر زیر اساس قیری قرار دارد به نام زیر اساس که پیکربندی آسفالت تماما روی آن انجام می‌شود. برای ساخت اساس قیری در آسفالت گرم، باید اصولی مد نظر قرار گرفته شود، از آنجایی که آب بعد از عبور از لایه‌های بالایی به اساس قیری نفوذ می‌کند، باید به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که آب‌ها را از خود خارج کرده و به بیرون هدایت کند.

اساس قیری از سنگدانه‌های درشت‌تری برخوردار بوده و میزان قیر مورد استفاده در آن نیز کمتر است تا فضای خالی بین سنگدانه‌ها بیشتر باشد. اندازه سنگدانه‌های اساس قیری بین 50 تا 75 میلی‌متر متغیر است.

آسفالت گرم در چه حرارتی تهیه و تولید می‌شود؟

درجه حرارتی که باید به آسفالت گرم داد تا به عمل بیاید، حدودا 120 درجه سانتیگراد است که در کارخانه انجام می‌شود اما این میزان حرارت ثابت نیست و باید متغیرهایی مثل جنس سنگدانه‌ها، ضخامت لایه‌ها و مواردی از این قبیل در نظر گرفته شود. سوالی که ممکن است پیش بیاید، دمای هوا برای آسفالت ریزی است، آیا برای آسفالت کردن راه‌ها، دمای هوا اثری روی کیفیت آسفالت دارد یا خیر؟

درجه حرارت مناسب برای آسفالت ریزی حداقل 10 درجه سانتیگراد است و معمولا نباید کمتر از این میزان باشد، به همین خاطر است که آسفالت کردن راه‌ها در دمای پایین و در فصول سرد سال توصیه نمی‌شود و بهترین زمان برای این کار تابستان است که درجه حرارت بالای 25 درجه باشد.

آسفالت سرد و گرم چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت این دو نوع آسفالت در دو چیز است:

 1. در نحوه تهیه آن‌ها
 2. در نحوه اجرای آن‌ها

آسفالت سرد را هم می‌توان در کارخانه تهیه کرد و هم در محل انجام پروژه، همانطور که آسفالت گرم را نیز می‌توان با این روش‌ها درست کرد، هر دو آسفالت را نیز باید حرارت داد اما آسفالت سرد در دمای محیط اجرا می‌شود در حالی که آسفالت گرم با دمای خودش باید اجرا شود. برای درک بهتر تفاوت‌های این دو نوع آسفالت به جدول زیر نگاه کنید.

ردیف آسفالت گرم آسفالت سرد
1 از ترکیب سنگدانه‌های خرد با قیر در کارخانه تولید می‌شود از ترکیب سنگدانه‌ها با قیر محلول (قیرآبه) درست می‌شود
2 با همان درجه حرارت تولید شده باید روی سطح اجرا شود سرد شده و در دمای محیط اجرا می‌شود
3 بعد از تهیه باید روی سطح ریخته شود و نباید مدت زمان زیادی از تولید آن گذشته باشد می‌توان در مسافت‌های طولانی آن‌را حمل کرد و محدودیت زمانی ندارد

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 2 / 5. تعداد نظرات 4

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare