0
تخفیف ها و فروش ویژه
ترمیم چاله آسفالت خیابان 9 مرداد ماه
در این مقاله می خوانیم

حتما وقتی با ماشین در خیابان عبور می‌کنید، گرفتار چاله‌های آسفالت شده‌اید، چاله‌های بی‌رحمی که کمک فنرها را دچار مشکل می‌کند. بعضی اوقات سوال می‌شود که واقعا چرا شهرداری یا متصدیان این امر توجهی به ترمیم آسفالت خیابان نمی‌کنند و مدت‌ها این چاله مثل یک خال روی صورت خیابان خودنمایی می‌کند؟ حتما اگر از این چاله‌ها در هر خیابانی دیدید، با شهرداری منطقه خود تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهید تا پیامی مبنی بر ترمیم آسفالت خیابان ثبت کنید، شاید پیگیری شود! در این مطلب ما می‌خواهیم نکاتی درباره روش های ترمیم آسفالت بیان کنیم. برای این کار به چند ابزار ساده و مقداری مصالح نیاز دارید. اگر تا پایان این مطلب همراه ما باشید نکات خوبی دراین باره بیان خواهیم کرد.

گام به گام تا ترمیم آسفالت

روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد مثلا می‌توان از آسفالت ترمیم شونده استفاده کرد یا حتی اقدام به ترمیم آسفالت با بتن کرد، روش دیگر، ترمیم آسفالت با ترموپلاستیک است که روش جدیدتری است، اما در این مطلب ما می‌خواهیم کم‌هزینه‌ترین راه در بین روش های ترمیم آسفالت را بیان کنیم، پس اگر طالب یادگیری این موضوع هستید، نکات زیر را بخوانید.

چند نوع روش برای نگهداری و ترمیم آسفالت جاده و خیابان وجود دارد؟

در اصول مهندسی و عمرانی سه سطح برای نگهداری و ترمیم آسفالت در نظر گرفته شده است و در هر سطح به بخشی از آسیب‌دیدگی‌ها رسیدگی می‌شود تا ساختار آسفالت بهم نریزد. این سه سطح شامل موارد زیر می‌شود که توضیحات هر یک را در زیر آن بیان کرده‌ایم:

1 نگهداری پیشگیرانه همانطور که از نام آن پیداست کارهایی است که قبل از خرابی آسفالت انجام می‌شود و در آن خرابی‌های سطحی ترمیم شده تا از آسیب‌های بعدی جلوگیری به عمل آید و معمولا به روسازی آسفالت توجه می‌شود.
2 نگهداری اصلاحی کارهایی مثل لکه‌گیری آسفالت در این قسمت صورت می‌گیرد و در واقع به مرحله‌ای اطلاق می‌شود که آسفالت خیابان نیاز سطحی از آسیب‌دیدگی را به خود دیده و حالا نیاز به ترمیم آن است.
3 نگهداری اضطراری

در این مرحله آسفالت آسیب جدی دیده و باید چاله‌هایی که نیازمند ترمیم فوری هستند، پر شوند.

قبل از هرچیز شما باید یک دستگاه خوب برای ترمیم آسفالت داشته باشید، این دستگاه کاتر آسفالت بر است، پس قبل از خواندن ادامه این مطلب، اول سری به لینک زیر بزنید تا بدانید چه کاتری باید انتخاب کنید و بعد ادامه مطلب را بخوانید:

مقاله مرتبط: راهنمای انتخاب کاتر آسفالت بر برای ترمیم چاله آسفالت

گام اول- علت خرابی آسفالت را مشخص کنید

نخستین کار مشخص کردن علت خرابی آسفالت است تا در هنگام ترمیم آسفالت جاده یا خیابان، کارهای مورد نیاز را انجام داده و از بروز مجدد مشکل جلوگیری به عمل آورید. بعد از مشخص کردن علت، موارد زیر را نیز جزو در دستور بررسی‌های خود قرار دهید:

1وضعیت روسازی آسفالت6هزینه ترمیم آسفالت
2میزان خرابی آسفالت7کیفیت ترمیم و عمر مفید آن
3نوع خرابی آسفالت8زمان انجام عملیات ترمیم آسفالت
4نوع راه آسفالته (جاده، خیابان و …)9کیفیت آسفالت ترمیمی
5وضعیت آب و هوایی منطقه10امنیت انجام عملیات ترمیم آسفالت

ویژگی‌های چاله آسفالت

سوال مهم این است که چاله آسفالت چه ویژگی‌هایی دارد؟ اگر اندازه چاله از میزانی بیشتر بود، نوع ترمیم متفاوت خواهد بود؟ در واقع یک چاله آسفالت چند ویژگی دارد که عبارتند از:

 • کاسه‌ای شکل هستند
 • قطر چاله حدودا یک متر است
 • دارای لبه‌های عمودی شکل هستند
 • عمقی بین 10 تا 15 سانتی‌متر دارند

گام دوم- تهیه مواد پرکننده آسفالت

دومین کاری که باید انجام دهید تخمین اندازه چاله آسفالت است، تقریبا برای یک چاله 100 سانت در 100 سانت به صورت مربعی حدود 25 کیلوگرم مواد پرکننده نیاز دارید، این مواد در واقع همان آسفالت است که از قیر و سنگدانه تشکیل شده است.

برای این کار باید از آسفالت سرد استفاده کنید، آسفالت سرد مخلوطی از سنگدانه با قیرهای محلول است که باید در دمای محیط تهیه شده و در همین دما هم روی سطح مورد نظر ریخته و در همان دمای محیط خشک شود.

گام سوم- مرتب کردن لبه‌های چاله آسفالت

برای ترمیم آسفالت خیابان یا حتی آسفالت پشت بام، بهتر است مقدار بیشتری از آسفالت را برش دهید. به عنوان مثال اگر قطر چاله آسفالت شما 70 سانت است، خوب است که با استفاده از برخی دستگاه‌ها مثل کاتر آسفالت بر، یک قطر 100 سانتی ایجاد کنید و آسفالت را برش دهید؛ در واقع این کار برای محکم کاری است. اگر نمی‌دانید با یک کاتر آسفالت بر چه کارهایی می‌توانید انجام دهید و این دستگاه پرکاربرد چه انواعی دارد، مطلب هر آنچه باید درباره یک دستگاه کار آسفالت بر بدانید را مطالعه کنید.

از آنجایی که لبه‌های چاله نیز دچار آسیب دیده‌گی است بهتر است آن‌ها را نیز حذف کرد تا دوباره شاهد به وجود آمدن چاله نباشیم، بهترین کار استفاده از کاتر آسفالت بر است تا برش‌های تمیز ایجاد کرده و باعث از هم پاشیدگی آسفالت نشود.

گام چهارم- تمیز کردن داخل چاله آسفالت

حتما قبل از آسفالت ریزی باید داخل چاله را تمیز کنید، اگر خاک خشک درون چاله وجود داشته باشد آسفالت شما به آن نخواهد چسبید و بعد از خشک شدن، شاهد بلند شدن آسفالت خواهیم بود، برای تمیز کردن چاله می‌توانید از بیل‌های معمولی استفاده کنید.

در صورتی که داخل چاله آسفالت آب جمع شده نیز اجازه دهید تا به وسیله نور خورشید، آب خشک شود، یکی دیگر از عوامل نچسبیدن آسفالت ترمیمی، تر بودن خاک کف چاله است.

گام پنجم- پر کردن چاله آسفالت به استفاده از سنگ

چاله‌هایی که بیش از 5 تا 7 سانت عمق دارند را می‌توانید سنگ چین کنید، برای این کار از قلوه سنگ‌های موجود می‌توانید بهره ببرید تا میزان آسفالتی که مصرف می‌کنید کاهش یافته و مقرون به صرفه باشد.

گام ششم- پر کردن چاله به وسیله ترمیم کننده آسفالت

مواد آسفالت سردی که قبلا تهیه کرده بودید را درون چاله بریزید، به خاطر داشته باشید که میزان آسفالت باید حداقل یک سانت بالاتر از سطح باشد، تا در مرحله‌ای که با غلطک می‌‎خواهید آسفالت را فشرده کنید، آسفالت هم سطح زمین شود.

گام هفتم- فشرده سازی چاله به وسیله غلطک دستی یا غلطک درام دار

با استفاده از غلطک باید سطح قسمتی که چاله ایجاد شده را صاف کنید، غلطک‌ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

غلطک دستی: این غلطک دارای یک درام فلزی است که یک دریچه روی آن تعبیه شده تا برای سنگین‌تر کردن وزن غلطک، داخل آن را با شن و ماسه یا آب پر کنید. غلطک به صورت دستی بوده و اپراتور باید آنرا حرکت دهد.

غلطک تک درام: این غلطک دارای موتور بنزینی چهار زمانه است و دارای یک درام بوده و اپراتور باید دستگاه را هدایت کند.

غلطک ارتعاشی دو درام: این غلطک نیز مجهز به موتور بنزینی است اما دارای دو درام است و طراحی آن کاملا مکانیزه است. این غلطک با ایجاد ارتعاشاتی، به خوبی سطح آسفالت شده را فشرده می‌کند.

در صورتی که هیچ یک از این ابزارها وجود نداشت می‌توانید با استفاده از یک زمین کوب دستی که دارای یک صفحه فلزی مربعی شکل در زیر و یک دستگیره چوبی هستند، آسفالت را بکوبید.

بعد از اتمام این مرحله می‌توانید با استفاده از صفحات فلزی یا چوبی، روی مقطعی که آسفالت ریزی کرده‌اید را بپوشانید تا آسفالت به خوبی سفت و محکم شود.

مقالات مرتبط با این موضوع:

How to Fix a Hole in an Asphalt Driveway

How to Repair an Asphalt Pothole

موتور پمپ بنزینی بخریم یا دیزلی؟

مزیت

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد نظرات 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare