نحوه هواگیری پمپ آب خانگی 5 اردیبهشت ماه
در این مقاله می خوانیم

امروزه استفاده از پمپ آب خانگی به دلیل کاهش و افت فشار در ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها رونق زیادی گرفته است. پمپ آب خانگی می‌تواند به راحتی مشکل فشار را حل کند البته باید بدانید که اتصال مستقیم پمپ آب خانگی به شبکه لوله کشی آب شهری امری غیرقانونی است و باید از مخزن استفاده کنید. یکی از مشکلاتی که معمولا برای پمپ به وجود می‌آید هواگرفتن آن است. هواگرفتن پمپ آب از جمله عواملی است که دستگاه شما را از کار می‌اندازد؛ چراکه هوای داخل پمپ اجازه پمپاژ آب را به دستگاه شما نمی‌دهد. اگر چنین اتفاقی افتاد، جای نگرانی نیست، چون با چند کار ساده می‌توانید پمپ آب خانگی را هواگیری کرده تا مانند روز اول کار کند. در واقع تولیدکنندگان این دستگاه فکر روزهایی که پمپ هوا بگیرد را کرده‌اند. ما در این مطلب به صورت کامل روش هواگیری پمپ آب خانگی را آموزش داده‌ایم. اگر 5 دقیقه برای خواندن این مطلب وقت بگذارید، در عرض 2 تا 3 دقیقه می‌توانید این کار را بدون نیاز به آوردن تکنسین خدماتی انجام دهید.

چرا پمپ آب خانگی هوا می‌گیرد؟

قبل از هرچیز بهتر است بدانید پمپ آب خانگی نباید بدون آب کار کند، در واقع یکی دیگر از دلایل اینکه می‌گوییم پمپ آب را باید به وسیله مخزن آب استفاده کنید این است که پمپ هیچگاه بدون آب کار نمی‌کند. کار کردن بدون آب باعث خرابی و سوختگی شده و پمپ آب خانگی شما باید به تعمیرگاه برود. این پمپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده که آب را پمپاژ کند، دستگاه‌های پمپاژ هوا سرعت بیشتری دارند و پروانه‌های آن به گونه‌ای طراحی شده تا با سرعت بالا بتوانند هوا را پمپاژ کنند اما پمپ آب خانگی سرعت کمتری داشته و مخصوص آب طراحی شده‌اند. ایجاد خلاء توسط هوا در پمپ آب خانگی، مراحل مکش آب را با اختلال مواجه کرده و دستگاه از کار می‌افتد.

علل مختلفی می‌تواند باعث هوا گرفتن پمپ آب شود که ما به برخی از آن‌ها در جدول زیر اشاره کرده‌ایم:

1عدم هواگیری هنگام نصب پمپ7عدم هواگیری بعد از تعمیر
2نصب غیر اصولی پمپ آب خانگی8خرابی بوشن‌ها
3اتمام ذخیره آب منبع9کار کردن پمپ بدون آب
4خرابی اورینگی10ترکیدگی لوله آب
5یخ زدن پمپ آب11یخ زدن لوله آب
6عدم آب‌بندی اتصالات12عدم استفاده از نوار تلفون

مراحل هواگیری پمپ آب خانگی

هواگیری کردن پمپ آب خانگی کار سختی نیست، با چند حرکت ساده و با کمترین تجهیزات می‌توانید این کار را انجام دهید برای این کار، گام به گام زیر را دنبال کنید:

گام نخست- فراهم کردن آب به میزان لازم!

مهم‌ترین چیزی که برای هواگیری پمپ آب خانگی نیاز دارید آب است! منظور از آب به میزان لازم هم این است که باید با توجه به فاصله پمپ آب خانگی از مخزن آب تهیه کنید. اگر فاصله مخزن از پمپ آب کم باشد مقدار آبی که نیاز دارید نیز کم است اما اگر فاصله زیاد باشد یعنی لوله‌ای که از مخزن تا پمپ کشیده شده طول بیشتری دارد بنابراین مقدار آب باید به اندازه کل این لوله باشد.

راهنمای خرید پمپ آب خانگی حتما بخوانید: چگونه یک پمپ آب خانگی خریداری کنیم؟

گام دوم- پمپ آب را از برق بکشید و یک شیر آب باز کنید!

برای هواگیری پمپ آب خانگی باید اتصال پمپ با جریان برق را قطع کنید؛ از آنجایی که پمپ آب به وسیله ست کنترل اتومات شده است اگر برق را قطع نکنید، پمپ در صورت باز کردن شیر آب اتوماتیک‌وار روشن خواهد شد، بعد از اینکه برق پمپ آب را قطع کردید حالا شیر آب یکی از واحدهای آپارتمان را باز کنید. به خاطر داشته باشید که این کار بعد از قطع برق باید صورت بگیرد و علت آن هم کم کردن فشار آب درون لوله‌ها است، با این کار آب درون لوله‌های آب خالی شده و زمانی که دوباره پمپ را بعد از هواگیری روشن می‌کنید احتمال اینکه آب داخل ورودی برق دستگاه شود از بین می‌رود.

گام سوم- باز کردن دریچه هواگیری و ریختن آب داخل مخزن

پمپ آب خانگی دریچه‌ای برای هواگیری دارد که با یک مهره بسته شده است. این مهره را به راحتی می‌توانید با آچار فرانسه باز کنید. معمولا در بیشتر دستگاه‌ها این دریچه در قسمت بالای پمپ قرار گرفته است. بعد از اینکه دریچه را باز کردید، مقداری آب با پارچ، آفتابه یا هر وسیله‌ی دیگری که می‌توان این کار را انجام داخل دریچه بریزید. آب وارد پروانه‌های پمپ آب خانگی شده و تمامی فضای داخل پمپ را پر می‌کند، آب را تا جایی که آب تا لبه دریچه بالا بیاید داخل پمپ بریزید. زمانی که آب می‌ریزید سطح آب کاهش می‌یابد و به این صورت هوای داخل پمپ خالی می‌شود. دوباره داخل دریچه آب بریزید تا از خارج شدن کامل هوای داخل پمپ اطمینان حاصل کنید.

گام چهارم- بستن دریچه هواگیری و اتصال پمپ به برق

در آخر دریچه هواگیری را کاملا با آچار فرانسه ببندید و پمپ را به برق وصل کنید. با این کار چند اتفاق خواهد افتاد:

 • بالا رفتن فشار پمپ
 • نرم و ساعتی کار کردن پمپ آب خانگی
 • کاهش صدای پمپ آب خانگی
 • بالا رفتن مکش پمپ آب خانگی
 • بیرون آمدن هوا برای چند ثانیه از شیر آب‌های ساختمان

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد نظرات 28

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare