تخفیف ها و فروش ویژه
روش نگهداری از دستگاه علف تراش 19 خرداد ماه
فهرست مطالب

هر دستگاهی بعد از مدتی با خرابی و استهلاک همراه است، البته میزان استهلاک این لوازم و تجهیزات بستگی به چگونگی رفتار کاربر با این تجهیزات دارد، برخی افراد در تمیز نگه‌داشتن وسایل خود حساس هستند و برخی بی‌تفاوت نسبت به این موضوعات، به‌درستی از دستگاه استفاده نمی‌کنند و هم بعد از استفاده، اقدامات لازم در جهت حفظ سلامت دستگاه خود را انجام نمی‌دهند. یکی از این دستگاه‌ها، علف تراش است. علف زن وسیله‌ای برای تراشیدن علف‌های هرز باغ، باغچه، زمین‌های کشاورزی، حیاط مجتمع‌های مسکونی و ویلاها، پارک‌ها و غیره است. روش استفاده از دستگاه حاشیه زن تأثیر زیادی بر عمر مفید آن خواهد داشت. به طول مثال اگر از یک دستگاه علف تراش در شرایط سالم بتوان به مدت 10 سال استفاده کرد، اگر شرایط نگهداری آن رعایت نشود شاید به دو سال هم نکشد که دستگاه شما باید گوشه انباری به‌عنوان یک دستگاه اوراقی خاک بخورد! بنابراین در این مطلب تصمیم داریم نحوه نگهداری از دستگاه علف تراش را برای شما شرح دهیم.

گام به گام نحوه نگهداری از علف تراش

در ادامه به‌صورت نکته به نکته و گام‌به‌گام مواردی که باید قبل و بعد از استفاده از علف تراش رعایت کنید را بیان می‌کنیم؛ رعایت این نکات به معنی افزایش عمر مفید دستگاه شما و در نتیجه کاهش هزینه‌های شما خواهد بود.

زمان تعویض شمع علف تراش، بعد از هر 10 کار با دستگاه است
شمع علف تراش
 • چک کردن سلامت شمع موتور علف زن

شمع موتور حاشیه زن چمن‌زن، قطعه‌ای است که یک سر آن سرامیکی است و سر دیگر آن فلزی که داخل سیلندر موتور قرار می‌گیرد. در واقع شمع، ولتاژ موردنیاز را از یک سرخود دریافت کرده و کارکرد آن این است که با تولید جرقه، آغازگر عملیات انفجار داخل سیلندر باشد. اگر شمع دستگاه علف تراش خراب باشد، علف زن شما دچار مشکلاتی خواهد شد؛ اما از کجا بفهمیم شمع حاشیه‌زن ما خراب است؟ اگر علائم زیر را در کارکرد دستگاه خود مشاهده کردید ممکن است شمع شما دچار خرابی شده باشد:

 • با یک یا چند بار هندل زدن علف تراش روشن نمی‌شود.
 • صدای علف زن از حالت طبیعی خارج شده و نسبت به قبل صدای بیشتری دارد.
 • لرزش دستگاه علف تراش نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده است.
 • سر شمع سیاه شده است.

هر یک از علائم بالا نشانی از خرابی شمع است. درصورتی‌که شمع خراب بود باید آن را تعویض کنید، هزینه تعویض شمع چندان زیاد نیست؛ اما اگر به‌موقع این کار را نکنید علف تراش شما دچار خام‌سوزی خواهد شد و ممکن است هزینه تعمیر زیادی روی دوش شما بگذارد. بهتر است هر ماه یکبار شمع را چک کنید، اگر سولفاته‌ای روی شمع مشاهده کردید می‌توانید با یک سمباده سر الکترود شمع علف تراش را تمیز کنید. بهتر است بعد از هر 50 ساعت کار با دستگاه، شمع را تعویض کنید.

شمع موتور علف تراش وظیفه ایجاد جرقه‌زنی برای انجام عملیات احتراق داخل سیلندر را بر عهده دارد؛ اگر این قطعه خراب و معیوب باشد، جریان احتراق به‌درستی در موتور صورت نخواهد گرفت در نتیجه علف تراش شما بیش از اندازه دچار لرزش شده یا پس از مدتی روشن بودن، خودبه‌خود خاموش می‌شود.

فیلتر بنزین از ورود ذرات و کثیفی‌های بنزین به داخل کاربراتور و سیلندر جلوگیری می‌کند
فیلتر بنزین علف تراش
 • بررسی سلامت فیلتر بنزین علف زن بنزینی

فیلتر بنزین در واقع همان صافی بنزین است که مانع ورود ذرات غیر سوختی بنزین به داخل کاربراتور می‌شود. اگر فیلتر بنزین نباشد سوختی که داخل سیلندر می‌شود همراه با ناخالصی‌هایی خواهد بود که به‌مرور باعث رسوب خواهد شد و می‌تواند به علف تراش شما آسیب برساند؛ بنابراین باید به‌صورت دوره‌ای فیلتر بنزین را چک و در صورت نیاز آن را تعویض کنید؛ چراکه بعد از مدتی خود فیلتر به دلیل عدم عبور همین ذرات رسوب می‌کند و این باعث می‌شود تا فشار سوخت وارد شده به سیلندرها کاسته شده و در نتیجه، علف تراش به‌خوبی کار نکند. اما از کدام علائم می‌توان فهمید که فیلتر بنزین علف زن خراب یا معیوب است؟ هر یک از علائمی که در زیر عنوان می‌کنیم می‌تواند دلیلی برای معیوب بودن فیلتر بنزین دستگاه حاشیه زن شما باشد:

 • خاموش شدن علف تراش پس از روشن‌کردن یا بعد از چند دقیقه کار
 • زمانی که دستگاه در حالت ثابت روشن است، منظم کار نمی‌کند
 • کاهش قدرت موتور علف زن نسبت به گذشته
 • با کشیدن هندل دستگاه روشن نشده یا به‌سختی روشن می‌شود
 • بالارفتن میزان مصرف سوخت دستگاه علف تراش

بهتر است هر 100 یکبار فیلتر بنزین دستگاه علف زن را تعویض کنید.

هرگز علف تراش خود را بدون روغن روشن نکنید، این کار به علف زن شما آسیب جدی وارد می‌کند
روغن موتور علف تراش
 • روغن موتور علف زن

همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌ها مکانیکی برای روانکاری، نیاز به روغن دارند و درصورتی‌که علف زن شما بدون روغن‌کار کند، بعد از مدت‌زمان کوتاهی، اصطلاحاً شاتون زده و موتور از کار می‌افتد. بهتر است بعد از هر 10 ساعت کار، روغن‌موتور علف تراش را تعویض کنید. از علائم فاسد شدن روغن‌موتور می‌توان به رقیق و سیاه شدن آن اشاره کرد. برای دستگاه علف زن می‌توان از روغن‌های نمره 40 استفاده کرد.

 • تخلیه باک بنزین بعد از استفاده

یکی از کارهایی که تقریباً کمتر کسی آن را جدی می‌گیرد، خالی‌کردن باک بنزین بعد از استفاده از علف تراش است. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که هرچند ماه یکبار با علف زن خودکار می‌کنید حتماً قبل از اینکه علف تراش را داخل انبار بگذارید، بهتر است باک آن را خالی کنید، این کار مانع رسوب کردن و فرسایش موتور دستگاه شما خواهد شد. همچنین بعد از اینکه باک را خالی کردید برای اینکه ته‌مانده بنزین از داخل کاربراتور خالی شود می‌توانید دستگاه را چند بار هندل زده و روشن نگه دارید تا سوخت داخل کاربراتور به پایان برسد.

از تیغه‌های علف تراش کُند و شکسته استفاده نکنید تا به موتور حاشیه زن شما آسیبی وارد نشود
تیغه علف تراش

در هنگامی که کاری با دستگاه علف تراش ندارید و می‌خواهید آن را روی زمین بگذارید، حتما دستگاه را خاموش کنید، ضمن اینکه از گذاشتن علف زن روی نقاطی که ممکن است به باک بنزین آسیب برساند خودداری کنید، از آنجایی که باک بنزین اکثر علف تراش‌ها زیر آن‌ها قرار گرفته بنابراین ممکن است در حین زمین گذاشتن، باک سوراخ یا قور شود.

 • بررسی تیغه علف تراش

کارکردن با تیغه‌های معیوب و کُند باعث واردآمدن فشار مضاعف به موتور علف زن شما خواهد شد؛ بنابراین حتماً قبل از اینکه تیغه را نصب کنید، دندانه‌های آن را چک کنید. درصورتی‌که دندانه‌ای دچار شکستگی شده بود باید آن را به تعمیرکار ارجاع دهید. نکته دیگر کُند شدن تیغه است، تیغه‌هایی که کُند باشد به‌خوبی علف‌ها را نمی‌تراشد و این موضوع فشار زیادی به موتور دستگاه علف تراش وارد می‌کند. توصیه می‌کنیم حتماً به‌صورت دوره‌ای تیغه را چک کرده و در صورت نیاز دندانه‌های آن را تیز کنید.

 • نکاتی درباره سالم نگهداشتن نخ علف تراش

نخ علف تراش از پلاستیک‌های منعطف و فشرده درست می‌شود، اما در مدت زمانی که شما با آن‌ها کار می‌کنید انعطاف اولیه خود را از دست می‌دهند بنابراین قبل از استفاده از نخ علفتراش به مدت یک روز، نخ علف زن  را در آب بخوابانید تا خیس خورده و انعطاف لازم را به دست آورد. همچنین بعد از اتمام کار با دستگاه، نخ را از داخل توپی خارج کنید، اگر نخ فرسوده بود باید آن را تعویض کنید و اگر نخ شما سالم بود می‌توانید دوباره آن‌ها را داخل آب بگذارید. همچنین بهتر است توپی نخ علف تراش خود را بازکرده و گردوخاک و علف‌های ریزی که داخل آن رفته را تمیز کنید.

با رعایت نکات بالا عمر مفید دستگاه علف تراش شما بیشتر خواهد شد؛ هر دستگاه مکانیکی بعد از مدتی دچار فرسایش خواهد شد و هر وسیله‌ای بالاخره روزی عمر مفید خود را طی کرده و باید کنار گذاشته شود، اما می‌توان با به‌کاربستن راهکارهای بسیار ساده‌ای، استفاده مفید بیشتری از علف تراش داشت و با این کار در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنیم.

درصورتی‌که دستگاه علف تراش شما به هر دلیلی خراب شد، بهتر است از تعمیرکاران تخصصی این دستگاه بهره ببرید؛ در صورت نیاز به تعمیر علف زن خود می‌توانید با کارشناسان واحد تعمیرات فروشگاه اینترنتی ابزارینو تماس بگیرید.

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد آرا 65

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

ثبت نظر جدید

پاسخ دهید

امتیاز شما به مقاله

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Price
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
مقایسه