نحوه تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 19 اردیبهشت ماه
در این مقاله می خوانیم

پمپ آب خانگی یا هر وسیله‌ی دیگری بعد از مدتی نیاز به سرویس یا حتی تعمیر دارند، قطعات مختلف پمپ آب خانگی نیز با گذشت زمان ممکن است دچار فرسودگی شده و شما نیاز داشته باشید اقدام به تعویض آن‌ها کنید، برای این کار دو راه دارید، یکی سپردن پمپ اب خانگی به دست تعمیرکار مطمئن و پرداخت هزینه‌ای بابت تعمیر یا تعویض قطعات فرسوده و راه دوم انجام کار توسط خود شما؛ اگرچه ما توصیه می‌کنیم اگر فنی نیستید بهترین کار کمک گرفتن از تعمیرکار است با این حال بعضی قطعات هستند که با چند کار ساده می‌توانید دست به آچار شده و خودتان اقدام به تعویض‌شان کنید. یکی از قطعات مهم و ضروری پمپ آب خانگی که در کنار سایر قطعات همچون الکتروموتور، پروانه و خازن از جمله قسمت‌های حساس پمپ است، بلبرینگ پمپ آب خانگی است که در این مطلب درباره کارایی این قسمت در پمپ و همچنین نحوه تعویض آن توضیح خواهیم داد.

بلبرینگ پمپ آب خانگی چیست و چه نقشی در دستگاه دارد؟

اگرچه اختراع چرخ تحول بزرگی در توسعه صنعت و پیشرفت بشر داشته است، اما توسعه چرخنده‌ها نیز در بهبود گردش اجسام، دستگاه‌ها، ابزارها، تجهیزات بزرگ و کوچک صنعتی و کشاورزی، خودروها، موتورها و … بسیار نقش آفرین بوده است. یکی از این قطعات که وظیفه چرخیدن را به عهده دارد قطعه‌ای نام آشنا به نام بلبرینگ است! به جرات می‌توان گفت اختراع و ساخت بلبرینگ‌ها یکی از بهترین و شاخص‌ترین اختراعات دست بشر بوده است و امروز هر وسیله‌ای که می‌بینید به گردش در می‌آید چه در خودروهای سواری سبک یا ماشین‌های سنگین و هزاران مدل دستگاه مکانیکی و برقی دیگری مدیون بلبرینگ‌ها هستند. در فارسی به بلبرینگ یاتاق توپی نیز گفته می‌شود که علاوه بر وظیفه گرداندن، از ساییدگی قطعات جلوگیری کرده و روانکاری آن‌ها، سرعت و همچنین بی صدا بودن گردش قطعات را افزایش داده است.

درون پمپ آب خانگی نیز از دو عدد بلبرینگ استفاده شده است که از یک سو به پروانه پمپ آب خانگی و از سوی دیگر به الکتروموتور متصل است و وظیفه آن گرداندن شفت پمپ آب خانگی است، جای این قطعه در پمپ آب خانگی در قسمت الکتروموتور است که مصون و محفوظ از نفوذ آب می‌باشد.

همانگونه که گفتیم دو عدد بلبرینگ در پمپ آب خانگی قرار گرفته است که جای هر یک عبارت است از:

 • قسمت بالایی شفت یا محور
 • قسمت پایینی شفت یا محور

خرابی بلبرینگ پمپ آب خانگی چه آسیب‌هایی دارد؟

در واقع کار کردن پمپ آب خانگی بدون بلبرینگ به معنی کار کردن یک خودرو بدون چرخ است! گرچه ممکن است موتور روشن شود اما وظیفه ذاتی آن یعنی پمپاژ کردن آب غیرممکن خواهد شد چراکه دیگر شفت یا محور نخواهد چرخید و با نچرخیدن شفت، پروانه‌ها نیز بی‌حرکت خواهند ماند، بنابراین هیچگونه نیروی جنبشی ایجاد نخواهد شد و کار پمپاژ آب صورت نخواهد گرفت.

نشانه‌های خرابی بلبرینگ پمپ آب خانگی چیست؟

بلبرینگ‌ها به هر دلیلی از جمله رطوبت، گرما یا سرمای زیاد و عوامل فیزیکی، شیمیایی و محیطی دیگر ممکن است پس از مدتی خراب یا فرسوده شوند، برخی نشانه‌ها در پمپ آب خانگی حاکی از خرابی این قطعه است؛ اما این نشانه‌ها کدام‌اند؟

نشانه توضیحات
صدای نامتعارف پمپ آب خانگی صدایی شبیه خس خس کردن یا ساییدگی
لرزش پمپ آب خانگی لرزش پمپ می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که یکی از آن‌ها فرسودگی بلبرینگ است
کاهش توان پمپ آب خانگی به علت فرسودگی بلبرینگ شفت به راحتی حرکت نکرده و باعث کاهش سرعت پروانه می‌شود.

آموزش مراحل تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

در ادامه ما تمامی مراحلی که باید برای تعویض این قطعه طی کنید را بیان کرده‌ایم اما پیش از آن ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای این کار را فراهم کنید؛ ابزاری همچون آچار و پیچ گوشتی و غیره.

کسی که قصد تعویض قطعه‌ای مانند بلبرینگ پمپ آب خانگی را دارد باید یک جعبه ابزار مجهز داشته باشد؛ چراکه بدون ابزار خوب و مناسب انجام این کار برای‌تان سخت خواهد شد.

اول- قطع جریان برق پمپ آب خانگی و باز کردن درپوش

ابتدا باید جریان برق پمپ آب را قطع کنید از آنجایی که ممکن است پمپ آب خودکار شده باشد حتما باید برق آن را قطع کرده و سپس مشغول انجام کار شوید؛ بعد از این کار پیچ‌های درپوش دینام را باز کرده و درپوش را از روی آن بردارید.

دوم- باز کردن پروانه پمپ آب خانگی و درپوش محور

وقتی درپوش را برداشتید، پروانه پمپ آب خانگی قابل رویت است، شما برای اینکه به شفت دسترسی داشته باشید باید پروانه‌ها را هم باز کنید، اما اگر این کار را بلد نیستید بهتر است اول مقاله مرتبط با همین موضوع را که پیش از این در بلاگ ابزارینو منتشر شده است را مطالعه کنید.

همچنین شما باید درپوش محور یا شفت را هم باز کنید این درپوش با سه پیچ 20 یا 30 سانتی (بستگی به اندازه پمپ آب خانگی دارد) بسته شده است که باید آن‌ها را باز کنید.

سوم- بیرون آوردن دینام پمپ آب خانگی

بعد از طی مراحل قبلی شما به دینام که بلبرینگ‌ها روی محور شفت آن قرار گرفته است دسترسی خواهید داشت، دینام را بیرون آورده و بلبرینگ‌ها را از روی دو قسمت بالایی و پایین محور شفت درآورید. این کار ممکن است کمی مشکل باشد، سختی کار زمانی است که بلبرینگ‌ها جرم گرفته باشد و به سختی با محور چسبیده باشند یا حتی به علت زنگ زدگی در جای خود محکم شده باشند. بنابراین باید سعی کنید محور را با آچار فرانسه مهار کرده و بلبرینگ‌ها را درآورید.

چهارم- تعویض بلبرینگ‌های فرسوده با جدید

ما توصیه می‌کنیم حتما بلبرینگ‌ها را تعویض کنید، اگر امروز این قطعه سالم باشد حتما در روزهای بعد ممکن است مشکلی برای آن به وجود بیاید پس اگر بلبرینگ‌ها عمر مفید خود را کرده ولی باز هم شما احتمال می‌دهید آن‌ها سالم باشند، بهتر است از دو عدد بلبرینگ نو استفاده کنید و آن‌ها را در جایی قبلی بلبرینگ‌ها قرار دهید.

نکته: قبل از اینکه بلبرینگ‌ها را داخل شفت قرار دهید، حتما این قطعه را به گریس آغشته کنید.

پنجم- قرار دادن دینام در جای خود، بستن درپوش شفت و بستن پروانه

دقیقا همان کاری که برای باز کردن قطعات مختلف طی کردید را حالا به صورت برعکس انجام دهید، ابتدا دینام را در جای خود قرار داده، سپس سه پیچ بلند شفت را محکم ببندید و بعد از آن نوبت بستن پروانه است. در آخر درپوش دینام را هم بسته و پیچ‌های آن را سفت و محکم کنید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 4.2 / 5. تعداد نظرات 5

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare