0
تخفیف ها و فروش ویژه
علت روشن نشدن پمپ آب خانگی 19 آبان ماه
در این مقاله می خوانیم

یکی از چیزهای بسیار کلافه کننده این است که دستگاهی بخرید؛ اما کار نکند! آنهم وقتی همه چیز را چک می‌کنید و احتمالا مشکلی نمی‌بینید، مثلا وقتی پمپ آب خانگی برق دارد اما روشن نمی‌شود تقریبا از آن زمان‌هایی است که باید چند پمپ آب همزمان کار کنند تا حجم زیادی آب برای فروکش کردن عصبانیت شما پمپاژ کنند. اگر شانس آورده باشید و قبل از عصبانیت گذرتان به این مطلب خورده باشد، احتمالا با علت روشن نشدن پمپ آب خانگی خود آشنا خواهید شد، اما اگر شانس یار پمپ شما نباشد و شما از آن دسته افراد باشید که با لگد زدن و ضربه زدن به وسایل قصد درست کردن آن را داشته باشید، احتمالا آسیب‌های بیشتری به پمپ خود وارد کرده‌اید.

اگر تا پایان این مطلب همراه ما باشید با زبانی ساده اما فنی علت روشن نشدن پمپ آب خانگی را با هم موشکافی می‌کنیم.

5 علت روشن نشدن پمپ آب خانگی

افراد وقتی با مشکلاتی این چنینی روبرو می‌شوند دو دسته‌اند؛ یک دسته با مشت یا دم‌دستی‌ترین شی چندبار بر سروکله دستگاه می‌کوبند تا شاید به کار بیافتد اما دسته دیگر به دنبال علت‌ها هستند. بالاخره هر دستگاهی دارای مکانیسمی است که اختلال در هر یک از قسمت‌های این فرآیند می‌تواند علت روشن نشدن پمپ آب خانگی یا هر دستگاه دیگری باشد. لطفا اگر جزو دسته اول هستید، با دقت بیشتری این مطلب را بخوانید و اگر جزو دسته دوم هستید، خوشحال می‌شویم که نظرات خود را برای ما زیر مطلب ارسال کنید و از تجربیات خود در این زمینه برای ما بگویید.

علت اول روشن نشدن پمپ آب خانگی


گیر کردن پروانه‌ها یا سایر قطعات مکانیکی چرخشی

دستگاه‌هایی که مکانیسم گردشی دارند، به هر علتی ممکن است نچرخند، به ویژه اگر این دستگاه‌ها دارای پروانه باشند، این امکان افزایش می‌یابد، خیلی احتمال دارد که پروانه یک پمپ آب خانگی به دلیل وجود یک جسم خارجی گرفته باشد. با این همه رسوبی که آب‌های شهری دارد، بعید نیست که پمپ شما بعد از مدتی دچار رسوب شود، این رسوبات جمع شده و بالاخره یک روز کار خود را می‌کنند. بنابراین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی می‌تواند گرفتگی یا گیرکردن پروانه‌ها باشد. این مشکل ربطی به برق ندارد؛ اتفاقا در این موارد برق در دستگاه جریان دارد اما پمپ روشن نمی‌شود، بنابراین باید زودتر به داد مشکل دستگاه برسید تا از احتمال سوختگی آن جلوگیری کنید.

علت دوم روشن نشدن پمپ آب خانگی


پمپ شما هوا گرفته است

البته خیلی بعید است که علت روشن نشدن پمپ آب خانگی، هوای داخل آن باشد؛ چراکه در بیشتر مواقع هواگرفتن پمپ، باعث عدم پمپاژ آب خواهد شد نه روشن نشدن آن، اما کار از محکم کاری عیب نمی‌کند، مواردی بوده است که با انجام هواگیری پمپ یا شبکه لوله‌کشی آب ساختمان، پمپی که روشن نمی‌شده است به کار افتاده و مانند روز اول کار کرده است. بنابراین در صورتی که به این مشکل برخوردید به جای ضربه زدن‌های بی‌مورد، یکبار پمپ را هواگیری کنید. اگر روش هواگیری پمپ آب خانگی را بلد نیستید، حتما مطلب زیر را بخوانید.

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی حتما بخوانید: آموزش هواگیری پمپ آب خانگی با چند روش ساده

سومین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی


وجود مشکل در تجهیزات اتوماتیک پمپ آب خانگی

ست کنترل و مخزن تحت فشار دو تجهیزی است که به آن لوازم اتوماتیک پمپ هم گفته می‌شود. خرابی این دو قطعه باعث می‌شود پمپ عملکرد خوبی نداشته باشد و در مواردی علت روشن نشدن پمپ آب خانگی باشد. حالا ایراد از کجاست؟

در برخی مواقع به دلیل خرید ست کنترل و مخزن تحت فشار بی کیفیت و غیر استاندارد این مشکل برای شما پیش می‌آید، اگر نمی‌دانید چه استانداردهایی باید در هنگام خرید ست کنترل رعایت کنید، مطالعه راهنمای خرید ست کنترل از مطالعه این مطلب برای شما واجب‌تر است.

حالا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که چگونه ست کنترل می‌تواند باعث روشن نشدن پمپ آب خانگی شود؟

بسیاری از افراد به دلیل عدم تجربه و تخصص در اینگونه موارد به فروشندگان مراجعه کرده تا یک دستگاه ست کنترل خوب به آن‌ها بفروشند، اما متاسفانه بسیاری از فروشندگان هم از آنجایی که فقط به دنبال فروش محصولات خود هستند، کاری به اینکه ست کنترل باید متناسب با پمپ خریداری شود ندارند و هرچه سود بیشتری برای آن‌ها داشته باشد به مشتری می‌فروشند. بنابراین بهتر است که پایبند آن ضرب المثل قدیمی باشید که می‌گوید «شنونده باید عاقل باشد» و خودتان قبل از خرید، تحقیق کنید. بسیاری از ست کنترل‌ها تفاوت آمپر با پمپ دارند، اگر ست کنترل در هنگام روشن کردن پمپ، آمپری بالاتر از آمپر اسمی الکتروموتور پمپ آب خانگی داشته باشد، کنتاکت‌های پمپ را خراب می‌کند. وقتی کنتاکت خراب شد، طبعیی است که پمپ شما روشن نشود.

پنچری، کم بادی و خرابی تیوب مخزن تحت فشار هم از جمله دیگر مواردی است که علت روشن نشدن پمپ آب خانگی است.

علت چهارم روشن نشدن پمپ آب خانگی


خرید محصولات بی‌کیفیت، دست دوم و تقلبی

بعضی وقت‌ها پول کمتری که بابت خرید می‌دهید یا سراغ اجناس دست دوم می‌روید، چند برابر برای شما هزینه‌های اضافی می‌تراشد، هزینه‌هایی که می‌توانستید از همان سرچشمه جلوی فوران آن‌را بگیرید. بنابراین پمپ آب خانگی خوب و باکیفیت بخرید و در این مورد چند نکته را آویزه گوش خود کنید:

 • راهنمای خرید پمپ آب خانگی را بخوانید
 • از فروشگاه‌های معتبر خرید خود را انجام دهید
 • بدانید که هر گردی گردو نیست و هر جنسی اصل نیست!
 • از پرداخت قیمت بیشتر برای کیفیت پرهیز نکنید

پنجمین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی


پلاتین چسباندن پمپ آب

پلاتین چسباندن پمپ آب در خیلی از مواقع و موارد، به کیفیت قطعات بستگی دارد که در بالا توضیح دادیم، اگر کیفیت پلاتین بالا باشد، به این راحتی‌ها نخواهد چسبید، اما قطعات بی‌کیفیتی که به ویژه در محصولات چینی استفاده می‌شود همیشه از این مشکلات برای شما به وجود خواهد آورد. پلاتین چسباندن پمپ آب قطعا یکی از دلایل عمده روشن نشدن پمپ آب خانگی است. کم بودن فواصل پلاتین نیز هم می‌تواند این مشکل را به وجود آورد. به هر حال اینجا شاید مشت و لگد شما کارساز بیافتد و بتوانید با چند مشت فاصله پلاتین را بیشتر کنید تا این مشکل حل شود اما اگر مشکل همیشگی باشد بهتر است بیشتر مراقب دستان خود باشید تا پمپ آب!

در این مطلب 5 علت عمده روشن نشدن پمپ آب خانگی را با هم بررسی کردیم، امیدواریم دسته اول یعنی افرادی که با مشت و لگد می‌خواهند دستگاهی را درست کنند تا اینجای مطلب که انتهای آن نیز هست را مطالعه کرده باشند، اگر سوالی دارید حتما در قسمت کامنت‌ها آنرا مطرح کنید تا کارشناسان ابزارینو آن‌ها را پاسخ دهند. همچنین می‌توانید تجربیات خود را در این باره در قسمت نظرات ارسال کنید تا بقیه مخاطبان نیز بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 2.7 / 5. تعداد نظرات 9

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare