لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
قارچ چمنی 28 تیر ماه
فهرست مطالب

رشد قارچ‌ها روی چمن‌های خوش رنگی که برای کاشت آن‌ها زحمت کشیده‌اید به معنی این است که چمنزار شما بیمار شده است و باید فکری به حال بیمار خود بکنید. پدیدآمدن قارچ‌ها روی چمن یکی از مشکلات رایج است که بیشتر در مناطق مرطوب که نور کمتری دریافت می‌کنند پدید می‌آید. راهکارهایی برای مقابله با رشد قارچ چمنزار وجود دارد که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت پس اگر علاقه‌مند به دانستن این ترفندها هستید حتماً تا پایان این مطلب را بخوانید.

قارچ چمن چیست و چگونه پدید می‌آید؟

به قارچ‌ها، گندرو نیز گفته می‌شود، در واقع نمی‌توان نام آن‌ها را گیاه گذاشت، چون نه برگ و گلی دارند و نه مهم‌تر از آن، ریشه! به همین خاطر است که به آن‌ها گندرو گفته می‌شود. منبع غذایی این موجود، مواد آلی پوسیده، فضولات حیوانات، پسماند چمن‌های روی‌هم تلنبار شده، باقیمانده مواد غذایی و غیره هستند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید قارچ‌ها چگونه پدید می‌آیند، حتماً شما هم دیده‌اید که قارچی در چمن روییده که دیروز خبری از آن نبود! در واقع قارچ‌ها به‌گونه‌ای ناگهانی پدید می‌آیند و دلیل آن هم فعل‌وانفعالات شیمیایی و فیزیکی است که عوامل مختلفی در آن دخیل هستند. باوری در قدما وجود داشت مبنی بر اینکه با ایجاد رعدوبرق، قارچ رشد می‌کند! شاید این موضوع سال‌ها عجیب به نظر می‌رسید اما امروزه علم ثابت کرده که رعدوبرق یکی از عوامل مهم رشد قارچ‌ها هستند. حتماً می‌پرسید چگونه ممکن است با رعدوبرق این اتفاق بیفتد؟ تا حالا تجربه کرده‌اید که وقتی رعدوبرق اتفاق می‌افتد، انگار اکسیژن بیشتری می‌توانید تنفس کنید؟ این دقیقاً به‌خاطر خاصیت رعدوبرق است؛ چراکه با رعدوبرق، دو اتفاق می‌افتد، یکی ایجاد شوک نوری به‌وسیله برق است که در نتیجه آن، اکسیژن هوا افزایش می‌یابد [به همین دلیل است که راحت‌تر نفس می‌کشید و حس خوبی به انسان دست می‌دهد] و دیگری ایجاد شوک صوتی است که با رعد رخ می‌دهد. به‌این‌ترتیب، دمای هوا کاهش و رطوبت آن افزایش می‌یابد. در مرحله بعد وقتی قطرات باران شروع به باریدن می‌کند، به دلیل اینکه گاز نیتروژن موجود در هوا [که در بین گازهای موجود در هوا بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد] به‌وسیله رعدوبرق تثبیت شده، همراه قطرات روی زمین می‌ریزد و همین عامل باعث ایجاد ناگهانی قارچ‌ها در زمین می‌شود.

البته منظور از قارچ چمن، قارچ‌هایی نیست که یک ساقه داشته و یک سرگرد دارند بلکه این قارچ به‌صورت سفیدک‌هایی خود را نشان می‌دهد.

قارچی شدن چمن
قارچ چمن

نشانه‌های تشخیص به وجود آمدن قارچ چمن

خب اگر قارچ‌ها آن‌قدر بزرگ باشند که با چشم بتوانید آن‌ها را ببینید دیگر به نشانهٔ بیشتری نیاز ندارید اما معمولاً این قارچ‌ها ریز و کوچک هستند و می‌توانید از نشانه‌هایی به وجود آن‌ها پی ببرید. در زیر مهم‌ترین نشانه‌های به‌وجودآمدن قارچ در چمن  را مرور می‌کنیم:

نشانه اول- لکه‌های سفید، زرد یا قهوه‌ای در چمنزار

اگر لکه‌های کوچک، نازک و نامنظمی به رنگ‌های سفید، زرد یا قهوه‌ای در چمن مشاهده کردید، این می‌تواند نشانه وجود قارچ در چمن باشد. در این حالت به‌راحتی خاک چمنزار را می‌توانید ببینید که دچار فرسایش شده است، اگر به این لکه‌های قارچی توجهی نکنید بدون شک در آینده شاهد گسترش و رشد بیشتر آن‌ها خواهید بود.

نشانه دوم- وجود لکه‌های خاکستری و سیاه روی تیغه چمن

نشانه دیگری که حکایت از قارچی شدن چمن می‌کند، وجود لکه‌هایی به رنگ بنفش، قرمز، نارنجی، مشکی و خاکستری روی ساقه یا تیغه چمن است که به معنی عفونت قارچی است و در صورت عدم رسیدگی، باعث پوسیدگی ریشه چمن می‌شود.

نشانه سوم- وجود کپک پودری شکل در چمنزار

گاهی اوقات پودرهای خاکستری، سیاه یا صورتی رنگی در چمن توجه ما را جلب می‌کند که ریسه‌های قارچی را در چمنزار به وجود آورده است، در واقع این‌ها نوعی کپک هستند که بعد از فاسد شدن چمن رخ می‌دهند. هرچند به داخل خاک نفوذ نمی‌کنند اما می‌تواند در سطح گسترش یابد.

راهکارهای مقابله با قارچ چمنزار و اقداماتی که باید انجام دهید

در ادامه ما مهم‌ترین کارهایی که لازم است انجام دهید تا قارچ‌های چمن از بین برود را بیان کرده‌ایم؛ بهتر است حتماً این کارها را به ترتیب در دستور کار خود قرار داده تا زودتر چمنزار شما سلامت خود را به دست آورد.

گام اول- از گسترش قارچ به سایر نقاط چمنزار جلوگیری کنید

بیماری‌های قارچی به‌سرعت گسترش می‌یابند، به همین دلیل شما حتی با راه‌رفتن روی چمن، حرکت‌دادن ماشین چمن‌زن روی آن، کشیدن چنگک و غیره می‌توانید باعث گسترش قارچ به تمام چمنزار شوید؛ بنابراین فعلاً از این کارها خودداری کنید و برای حرکت در چمن [حرکت در قسمت‌های آلوده] ابتدا کفش‌های خود را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید و در هنگام ورود به چمن‌های سالم آن‌ها را دور بیندازید.

گام دوم- استفاده از سم قارچ کش برای چمن

از قارچ کشی برای چمن خود استفاده کنید که مناسب باشد، برای این کار از فروشنده کمک بخواهید. قارچ‌کش‌ها معمولا دو نوع هستند:

 • قارچ کش تماسی
 • قارچ کش سیستمیک

قارچ‌کش تماسی همان سم قارچ‌کش است که به‌صورت مایع است و باید روی چمن ریخته و اسپری شود، این قارچ‌کش، تخم قارچ‌ها را از بین می‌برد اما کارایی آن کم است. نوع دیگر قارچ‌کش، سیستمیک بوده که به‌صورت گرانول باید با خاک مخلوط شود، این روش، مطمئن‌تر بوده و نتیجه دهی آن نیز بهتر است.

گام سوم- استفاده از روش‌های غیرشیمیایی برای از بین بردن قارچ چمن

اگر دوست ندارید از مواد شیمیایی استفاده کنید می‌توانید راهکارهای طبیعی را پیگیری کنید. برای این کار می‌توانید از روغن چریش [روغن از بین برنده لکه‌های قارچی]، چای کمپوست و محلول جوش شیرین استفاده کنید. استفاده از روش‌های طبیعی اثرگذاری بهتری روی قارچ‌های جدید و کوچک دارد؛ اما حتما به خاطر داشته باشید که بعد از اعمال روش طبیعی از بین بردن قارچ چمن، از ورود افراد و حیوانات به داخل چمنزار خودداری کنید.

گام چهارم- از بین رفتن قارچ چمن با گرم شدن هوا

برخی از عفونت‌های قارچی چمن به‌صورت فصلی است و تحت‌تأثیر آب‌وهوا قرار دارند بنابراین قارچ‌ها معمولاً با گرم‌شدن هوا از بین خواهند رفت. گرم‌شدن هوا می‌تواند به‌سرعت باعث نابودی قارچ‌ها شود چراکه قارچ‌ها معمولاً در هوایی که رطوبت بالایی دارد رشد می‌کنند؛ بنابراین اگر به فصل گرم نزدیک هستید می‌توانید منتظر گرمای هوا بمانید.

مراقبت‌هایی که موجب عدم قارچی شدن چمنزار می‌شود

اگر چمنزار شما قارچی شد می‌توانید به روش بالا عمل کنید اما اگر هنوز این اتفاق برای شما نیفتاده بنابراین باید اقدامات پیشگیرانه‌ای در این جهت انجام دهید که در زیر آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

یک- از آبیاری زیاد چمن خودداری کنید

چمن را فقط در صورت نیاز و به صورت منظم آبیاری کنید. اگر بیش از حد به چمن آب دهید، به دلیل اینکه قارچ‌ها در محیط مرطوب بهتر رشد می‌کنند، عملا بستری برای قارچی شدن چمنزار ایجاد کرده‌اید. از سوی دیگر اجازه ندهید که چمن شما خیلی خشک شود، خشکی خاک، موجب تضعیف چمن شده که در این حالت بیشتر مستعد ابتلا به بیماری است. بهترین زمان برای آبیاری چمن، صبح‌ها است که خاک آن را به‌خوبی به خود جذب می‌کند و اجازه می‌دهد آب اضافی تبخیر شود.

دو- از کود نیتروژن استفاده کنید

عفونت‌های قارچی می‌تواند به دلیل کم یا زیاد بودن کود رخ دهد، برای حفظ تعادل، از کودهای آلی حاوی پتاسیم و نیتروژن استفاده کنید در این صورت چمن شما می‌تواند در برابر عفونت‌ها مقاوم شود. البته در استفاده از نیتروژن زیاده روی نکنید چراکه باعث رشد سریع چمن شده و آنرا ضعیف می‌کند. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، از دستورالعمل‌های درج شده روی بسته‌های کود استفاده کنید.

سه- جمع آوری برگ درختان از روی چمن

برگ درختان به ویژه در فصول پاییز و زمستان را جمع‌آوری کنید؛ چراکه قارچ‌ها می‌توانند زیر این برگ‌ها رشد کنند.

برای مطالعه بیشتر:

How to Treat Lawn Fungus

What to Do About Lawn Fungus

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا 4

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه