0
تخفیف ها و فروش ویژه
نحوه تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 11 اردیبهشت ماه
در این مقاله می خوانیم

کاسه نمد یکی از قطعات مهم در اکثر تجهیزات مکانیکی و الکتریکی است؛ کاسه نمد در واقع وسیله‌ای برای آب‌بندی کردن است از همین جهت به آن آب‌بند مکانیکی نیز گفته می‌شود. به وسیله کاسه نمد قطعات مختلف در یکدیگر کوپله شده و از نشت مایعات جلوگیری به عمل می‌آید. پمپ آب خانگی نیز برای آب بندی دارای کاسه نمد است، ما در این مطلب توضیح مختصری درباره اهمیت وجود آن در پمپ آب داده و روش تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی را آموزش خواهیم داد. کاسه نمد از جمله قطعاتی است که باید به صورت دوره‌ای آنرا چک کرده و در صورت نیاز اقدام به تعویض آن کنید.

کاسه نمد پمپ آب خانگی چیست؟

کاسه نمد نوعی درزگیر برای آب‌بندی کردن و جلوگیری از نشت سیالات در تجهیزات صنعتی، کشاورزی، برقی و غیره است. معمولا این قطعه دارای یک فنر، یکی واشر به همراه نمد است. جنس کاسه نمدها از تلفون بوده و مقاومت بالایی دربرابر خوردگی و پوسیدگی به وسیله سیالات دارد. اهمیت وجود کاسه نمد در پمپ آب خانگی، به این دلیل است که از ورود آب به داخل موتور جلوگیری می‌کند. همانگونه که می‌دانید پمپ آب خانگی مجموعه‌ای از قطعات است که در محفظه یا بدنه‌ای نهایتا به اندازه نیم متر در 30 سانت است که پروانه، موتور، خازن و غیره در آن تعبیه شده است، بنابراین زمانی که آب وارد پروانه‌ها می‌شود باید دستگاه به گونه‌ای آب‌بندی شده باشد که حتی رطوبت به قسمت موتور و خازن وارد نشود.

جای کاسه نمد در پمپ آب خانگی

جایی که کاسه نمد در پمپ آب خانگی قرار گرفته است، دقیقا پشت پروانه و بین شفت و موتور پمپ آب خانگی است. قسمتی از کاسه نمد که به بدنه دستگاه وصل شده قسمت ثابت آب‌بند مکانیکی است که با داشتن یک اورینگی کاملا فضای حفره‌ای بین موتور و پروانه را آب‌بندی می‌کند. مهم‌ترین کارهایی یک کاسه نمد در پمپ آب خانگی می‌کند را در جدول زیر می‌بینید:

ردیفتوضیحاتردیفتوضیحات
1آب‌بندی قطعات2جدا کردن قسمت مکانیکی از الکتریکی
3جلوگیری از ایجاد نشتی4جلوگیری از خرابی و خشکی بلبرینگ‌ها
5حفاظت از شفت6جلوگیری از ورود رسوبات به قسمت موتور

اگر کاسه نمد پمپ آب خانگی خراب شود چه اتفاقی می‌افتد؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا ارائه کردیم، نتیجه داستان کاملا مشخص است! اگر کاسه نمد خراب شود، آب نشت کرده و اگر وارد موتور پمپ آب خانگی شود، باید فاتحه الکتروموتور دستگاه خود را بخوانید!آب خاصیتی دارد که اگر حتی یک هزارم درصد فضایی برای نفوذ داشته باشد از آن استفاده کرده و کار خود را انجام می‌دهد؛ در صورتی که شما متوجه نشتی اندک آب از قسمت کاسه نمد به دلیل فرسودگی نشوید، بعد از مدت زمان کوتاهی شاهد سروصداهای زیاد موتور، کاهش قدرت آن، استشمام بوی سوختگی و در نهایت سوختگی موتور خواهید بود. برای همین ما همواره توصیه می‌کنیم سرویس دوره‌ای و بازدید دوره‌ای از پمپ آب را در دستور کار خود قرار دهید.

در جدول زیر نتایج خرابی کاسه نمد را مشاهده می‌کنید:

1- خرابی یا سوختگی الکتروموتور2- زنگ زدن شفت مرکزی
3- فرسوده شدن بلبرینگ‌ها4- قفل شدن بلبرینگ‌ها
5- سوختن خازن6- از بین رفتن سیم‌ها
نحوه تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی حتما بخوانید: خازن پمپ آب خانگی چیست و چگونه می‌توان آنرا تعویض کرد؟

چه عواملی باعث خرابی و فرسودگی کاسه نمد در پمپ آب خانگی می‌شود؟

کاسه نمد نیز مانند هر قطعه‌ی دیگری که در تجهیزات صنعتی، کشاورزی، مکانیکی و برقی به کار رفته روزی ممکن است خراب شود، اما چند عامل تاثیر بیشتری در فرسودگی آب‌بند مکانیکی در پمپ آب خانگی دارد که عبارتند از:

 • گرمای زیاد و بالا رفتن دمای الکتروموتور یا داغ بودن آب
 • وجود رسوبات سیالاتی که به وسیله پمپ آب خانگی پمپاژ می‌شوند
 • فشار زیاد آبی داخل پمپ

زمانی که این قطعه دچار فرسودگی شود شما شاهد سروصدای نامتعارف پمپ آب خانگی خواهید بود، همچنین محفظه یا بدنه پمپ گرمایی غیرطبیعی دارد با این حال تا آنرا کاملا چک و بررسی نکنید نمی‌توانید متوجه شوید که کاسه نمد پمپ آب خانگی شما خراب است یا سالم. به همین منظور طبق جدول زیر چک و تعویض دوره‌ای کاسه نمد را در دستور کار قرار دهید.

بازدید دوره‌ای کاسه نمد پمپ آب خانگیتعویض دوره‌ای کاسه نمد پمپ آب خانگی
هر 3 تا 6 ماه یکبارهر یک سال یکبار
راهنمای خرید پمپ آب خانگی برای مطالع بیشتر: چگونه پمپ آب خانگی مناسب آپارتمان خود بخریم؟

مراحل تعویض کاسه نمد یا آب‌بند مکانیکی پمپ آب خانگی

قیمت کاسه نمد پمپ آب خانگی مبلغ قابل توجهی نیست بلکه شما می‌توانید با کمترین هزینه آنرا خریداری کنید، حالا اگر بخواهید هزینه نصب و تعویض آن‌را هم کمتر کنید، چاره کار این است که خودتان دست به کار شوید و به راحتی کاسه نمد را تعویض کنید. این کار چندان سخت نیست و نیازمند اندکی دقت و زمان است. ما در ادامه روش تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی را آموزش دادیم، اگر طبق همین دستور العمل پیش بروید در عرض 10 دقیقه تمام کاری که سرویس‌کار برای‌تان انجام می‌دهد را خودتان به ثمر می‌رسانید:

 1. جریان برق پمپ آب را قطع کنید. از آنجایی که پمپ آب به وسیله ست کنترل اتومات شده است برای همین حتما باید جریان برق پمپ آب را قطع کنید که حتی اگر شیر آبی باز شد، پمپ خود به خود روشن نشود.
 2. بدنه پمپ دو تکه است که به وسیله پیچ و مهره‌هایی به هم متصل شده است؛ شما باید با پیچ گوشتی و آچار نمره مناسب، این پیچ و مهره‌ها را باز کنید تا غلاف پمپ آب خانگی آزاد شود.
 3. کاسه نمد در قسمت پشتی پروانه قرار گرفته است، بنابراین ابتدا باید پروانه را درآورده تا به کاسه نمد دسترسی داشته باشید. ما در مطلب آموزش تعویض پروانه پمپ آب خانگی روش باز کردن و درآوردن پروانه را کاملا توضیح دادیم بنابراین حتما این مطلب را مطالعه کنید.
 4. کاسه نمد (قسمت ثابت) را از محور شفت جدا کرده و کاسه نمد جدید و نو را جایگزین کنید.
 5. کاسه نمد دارای قسمتی ثابت است که در میان حفره پروانه قرار می‌گیرد. نصب این قسمت مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهید، باید اطمینان حاصل کنید که این قسمت کاملا در جای خود قرار گرفته و هیچگونه منفذی وجود ندارد.
 6. پروانه را در جای خود قرار داده، محور شفت را از پشت با پیچ گوشتی مهار کرده و پروانه را در جهت سفت شو بچرخانید تا کاملا محکم شود.
 7. دو تکه بدنه پمپ را دقیقا روی هم قرار داده و پیچ و مهره‌های آن را ببندید.
 8. جریان برق را وصل کرده و پمپ آب خانگی را روشن کنید.
آموزش تعویض پروانه پمپ آب خانگی بیشتر بخوانید: 10 دقیقه‌ای پروانه پمپ آب خانگی را خودتان تعویض کنید!

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 2.9 / 5. تعداد نظرات 17

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare