0
تخفیف ها و فروش ویژه
24 شهریور ماه
در این مقاله می خوانیم

خرید در بازار امروز با وجود محصولات متنوع و فراوان، امری پیچیده شده است. البته این پیچیدگی با فناوری‌های به‌روز مرتفع شده و همین فناوری‌ها منجر به دردسترس‌بودن اطلاعات درباره محصولات مختلف شده است؛ امروز قصد داریم درباره راهنمای خرید موتور ویبراتور بتن نکاتی را مطرح کنیم تا خریدی مطمئن داشته باشید. حتماً همه ما تجربه تلخ خریدهایی را داشته‌ایم که از محصولی که به دستمان رسیده ناراضی بودیم و حتماً این ناراحتی با عواملی مثل بدقولی فروشنده در ارائه خدمات پس از فروش و حتی شانه خالی‌کردن از مسئولیت‌ها درباره محصولی که فروخته مضاعف شده است و قطعاً بابت ازدست‌رفتن پول و وقتمان افسوس خورده‌ایم. البته هستند کسانی که این تجربه را یا کم یا اصلاً نچشیده‌اند؛ چراکه پیش از خرید، اصول آن را دانسته و درباره محصولی که قصد خرید آن را دارند اطلاعات کافی کسب کرده‌اند.
حالا اگر شما یکی از افرادی هستید که قصد خرید موتور ویبراتور برای پروژه‌های ساختمانی و عمرانی را دارید توصیه می‌کنیم قبل از خرید، با صرف چند دقیقه زمان این راهنمای خرید را بخوانید و بعد اقدام به خرید کنید.

قدم اول


انتخاب بین موتور ویبراتور دیزلی، بنزینی یا برقی؟

موتور ویبراتور همان گونه که از نام آن پیداست موتوری است که شیلنگ ویبراتور به آن متصل شده و نیروی لازم برای ایجاد ارتعاش و لرزش را به شیلنگ ویبراتور منتقل می‌کند؛ مجموعاً موتور و شیلنگ ویبراتور وسیله‌ای است برای ایجاد لرزش که از آن برای ازبین‌بردن هوای داخل بتن استفاده می‌کنند.

موتور ویبراتورها نیز مثل خیلی از محصولات صنعتی با توجه به شرایط محیط کار در انواع و اقسام مدل‌های مختلف و با تنوع در نوع انرژی مصرفی تولید می‌شوند.

موتور ویبراتورهایی که امروزه در بازار موجود است در انواع مختلف برقی و بنزینی و دیزلی هستند که هر یک طرف‌داران خاص خود و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند، به‌عنوان‌مثال از موتور ویبراتورهای دیزلی می‌توان به‌صورت مداوم استفاده کرد، اما از موتورهای بنزینی و برقی خیر و باید بعد از هر 1 تا 2 ساعت کار، مدت زمانی آن را خاموش کنید تا به دستگاه آسیبی نرسد. از طرفی موتور ویبراتورهای بنزینی قیمت مناسب‌تری دارند.

مقایسه موتور ویبراتور برقی و بنزینی و دیزلی

یکی از مشکلات خریداران و البته یکی از سؤالات رایج مشتریان این است که موتور ویبراتور برقی بخریم یا بنزینی یا دیزلی؟ برای این کار بهتر است مقایسه‌ای بین این موارد انجام دهیم تا شما خودتان با بررسی هرکدام، تصمیم‌گیری راحت‌تری داشته باشید؛ به جدول زیر نگاه کنید تا هرآنچه درباره این سه محصول می‌خواهید بدانید را به دست آورید.

قابلیت‌هاموتور ویبراتور برقیموتور ویبراتور بنزینیموتور ویبراتور دیزلی
ساپورت شیلنگ قطر 1
ساپورت شیلنگ قطر 1.5
ساپورت شیلنگ قطر 2
نکته: همه موتور ویبراتورها با موتورهای 5، 6 و 7 اسب بخار، شیلنگ ویبراتورهای تا قطر 2 اینچ را ساپورت می‌کنند؛ اما برای شیلنگ‌های با قطر بیشتر (2.5 – 3 – 3.5) باید از موتورهای 13 اسب بخار در نوع بنزینی و 9 اسب بخار در مدل دیزلی بهره برد.
ساپورت شیلنگ قطر 2.5
ساپورت شیلنگ قطر 3
ساپورت شیلنگ قطر 3.5
قابلیت استفاده در پروژه‌های بزرگ×
قابلیت استفاده در پروژه‌های متوسط
قابلیت استفاده در پروژه‌های کوچک
قابلیت استفاده در فضاهای مسقف و تونل‌ها××
قابلیت استفاده مداوم××
صدای موتورکممتوسطزیاد
خروجی کیفیت بتنخوبعالیعالی

همان گونه که در جدول مشاهده کردید کیفیت خروجی بتن موتورهای ویبراتور بنزینی و دیزلی خیلی بهتر از نوع برقی است، بااین‌وجود از موتور ویبراتور دیزل و بنزینی نمی‌توان در پروژه‌های مسقف مثل تونل‌ها استفاده کرد چون دی‌اکسیدکربن ناشی از سوخت آن باعث تنگی نفس و خفگی کارگران خواهد شد.

حتماً بخوانید: موتور ویبراتور چیست؟ + معرفی کاربرد آن در بتن‌ریزی

قدم دوم


توجه به فلنچ موتور ویبراتور

در بازار دو نوع فلنچ برای موتور ویبراتورها وجود دارد، یکی فلنچ خارجی و دیگری فلنچ ایرانی.

 • فلنچ موتور ویبراتور ایرانی: فلنچ ایرانی کیفیت ساخت پایین‌تری داشته و پلیسه دارد، برای محکم کردن کوپلینک داخل فلنچ از یک پیچ استفاده شده که باز و بسته کردن آن سخت‌تر است.
 • فلنچ موتور ویبراتور خارجی: این فلنچ ساخت چین است و کیفیت ساخت و تراش آن بسیار بالا است، بدنه آن رنگ شده است و برای محکم کردن کوپلینگ داخل فلنچ یک پیم وجود دارد که به‌وسیله یک زنجیر به بدنه فلنچ متصل است، باز و بسته کردن این پیم راحت‌تر است و با لرزش‌های موتور ویبراتور، این پیم بدنه کوپلینگ را خش نمی‌اندازد.

قدم سوم


توجه به دوشاخه داخل موتور ویبراتور

داخل موتور ویبراتور یک دوشاخه فلزی وجود دارد که با دوشاخه کوپلینگ درگیر شده و باعث به گردش در آمدن فنر داخل شیلنگ می‌شود. این دوشاخه در دو مدل آهنی و چدنی تولید می‌شود.
مدل آهنی تمیزتر است و فاقد هرگونه پلیسه است چون تراش می‌خورد، علاوه بر این دوشاخه آهنی مقاومت بیشتری در برابر سایش دارد، اما دوشاخه چدنی به علت اینکه به‌وسیله ریخته‌گری ساخته می‌شود پلیسه داشته و کیفیت ساخت پایینی دارد، ضمن اینکه مقاومت آن در برابر سایش نسبت به آهنی کمتر است.

بیشتر بخوانید: از تفاوت‌های موتور ویبراتور برقی، بادی و دیزلی چه می‌دانید؟

قدم چهارم


انتخاب موتور ویبراتور با شاسی ثابت یا متحرک؟!

موتور ویبراتورها روی دو نوع شاسی قرار می‌گیرند، یکی شاسی ثابت و دیگری شاسی متحرک که هرکدام مزایا و معایبی دارد:

نوع شاسیمزایامعایب
ثابت– از موتور در‌صورتی‌که چپ شود یا به جایی بخورد محافظت می‌کند.– جابجایی آن سخت است. – با تغییر زاویه شیلنگ یک نفر باید موتور را جابجا کند.
متحرک– شیلنگ به هرجهتی چرخانده شود موتور نیز خواهد چرخید و استفاده از آن راحت‌تر است.– در صورت چپه شدن موتور به علت نداشتن حفاظ احتمال آسیب به ویبراتور وجود دارد.
همه موتور ویبراتورها اعم از بنزینی، دیزلی و برقی امکان استفاده از هر دو نوع شاسی را دارند.

قدم پنجم


توجه به دوشاخه داخل موتور ویبراتور

داخل موتور ویبراتور یک دوشاخه فلزی وجود دارد که با دوشاخه کوپلینگ درگیر شده و باعث به گردش در آمدن فنر داخل شیلنگ می‌شود. این دوشاخه در دو مدل آهنی و چدنی تولید می‌شود. مدل آهنی تمیزتر است و فاقد هرگونه پلیسه است چون تراش می‌خورد، علاوه بر این دوشاخه آهنی مقاومت بیشتری در برابر سایش دارد، اما دوشاخه چدنی به علت اینکه به‌وسیله ریخته‌گری ساخته می‌شود پلیسه داشته و کیفیت ساخت پایینی دارد، ضمن اینکه مقاومت آن در برابر سایش نسبت به آهنی کمتر است.

یکی از سوالات رایج کاربران این است که مثلا شیلنگ ویبراتور 2 اینچ دارم و قبلا از موتور ویبراتور بنزینی استفاده می‌کردم، حالا می‌توانم با همان شیلنگ 2 اینچ از موتور ویبراتور برقی یا دیزلی استفاده کنم؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت از همه نوع شیلنگی برای همه نوع موتور ویبراتوری می‌توانید استفاده کنید و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 1 / 5. تعداد نظرات 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  whatsapp
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
  • Custom fields
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه